ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 лютого 2011 року м. Київ
|
Верховний Суд України у складі:
головуючого
|
Маринченка В.Л.,
|
суддів:
|
Балюка М.І., Барбари В.П., Берднік І.С., Глоса Л.Ф., Гошовської Т.В., Григор’євої Л.І., Гриціва М.І., Гуменюка В.І., Гусака М.Б., Ємця А.А., Жайворонок Т.Є., Заголдного В.В., Канигіної Г.В., Кліменко М.Р., Ковтюк Є.І., Колесника П.І., Короткевича М.Є., Кривенка В.В., Кузьменко О.Т., Луспеника Д.Д., Лященко Н.П., Онопенка В.В., Охрімчук Л.І., Панталієнка П.В., Патрюка М.В., Пивовара В.Ф., Потильчака О.І., Пошви Б.М., Редьки А.І., Романюка Я.М., Сеніна Ю.Л., Скотаря А.М., Таран Т.С., Терлецького О.О., Тітова Ю.Г., Шицького І.Б., Яреми А.Г., –
|
розглянувши у порядку письмового провадження за наявними матеріалами справу за позовом відкритого акціонерного товариства "Нікопольський завод феросплавів" (далі – Товариство) до Криворізької митниці Державної митної служби України (далі ? Митниця), третя особа ? Нікопольська об’єднана державна податкова інспекція, про визнання протиправним рішення та його скасування,
в с т а н о в и в:
У квітні 2008 року Товариство звернулося до суду з позовом, у якому з урахуванням уточнень вимог просило визнати протиправними дії Митниці щодо відмови у здійсненні митного оформлення товару згідно з вантажною митною декларацією від 31 січня 2008 року № 19580, а також визнати протиправним рішення та скасувати картку відмови у прийнятті митної декларації, митному оформленні та пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон України від 31 січня 2008 року № 113020000/2008/000195.
Як на підставу для прийняття рішення про відмову у здійсненні митного оформлення товару Митниця посилалася на порушення позивачем вимог абзацу четвертого частини другої статті 88 Митного кодексу України в частині ненадання відомостей, передбачених абзацом другим пункту 4 Порядку випуску, обігу та погашення векселів, які видаються на суму податку на додану вартість при імпорті товарів на митну територію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 1997 року № 1104 (1104-97-п)
(далі Порядок).
Товариство у позові зазначило, що така відмова Митниці є протиправною, оскільки не ґрунтується на положеннях Закону України від 3 квітня 1997 року № 168/97-ВР "Про податок на додану вартість" (168/97-ВР)
(далі – Закон № 168/97-ВР (168/97-ВР)
).
Дніпропетровський окружний адміністративний суд постановою від 30 травня 2008 року, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 7 вересня 2009 року, позов задовольнив частково: визнав протиправною та скасував картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні чи пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон України від 31 січня 2008 року № 113020000/2008/000195. У задоволенні решти позовних вимог відмовив.
Вищий адміністративний суд України постановою від 30 листопада 2010 року рішення судів попередніх інстанцій скасував та ухвалив нове – про відмову у задоволенні позову.
У заяві про перегляд судових рішень Верховним Судом України з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС), Товариство просить скасувати ухвалу суду касаційної інстанції та направити справу на новий касаційний розгляд.
Перевіривши за матеріалами справи наведені у заяві доводи, Верховний Суд України дійшов висновку про відсутність підстав для її задоволення з огляду на таке.
Вищий адміністративний суд України, допускаючи справу до провадження Верховного Суду України, виходив із того, що у доданих до заяви Товариства копіях судових рішень (ухвали Вищого адміністративного суду України від 13 жовтня та 3 листопада 2009 року) неоднаково застосовано абзац другий пункту 4 Порядку (1104-97-п)
та статтю 63 Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (далі – Закон № 107-VI (107-17)
) у подібних правовідносинах.
У справі, що розглядається, Вищий адміністративний суд України, ухвалюючи рішення про відмову у задоволенні позову, керувався тим, що відповідно до статті 63 Закону № 107-VI у 2008 році заборонено надання відстрочок щодо термінів сплати податкових зобов’язань суб’єктами господарювання за податками і зборами (обов’язковими платежами). Таким чином, видання позивачем податкового векселю, який є способом відстрочення сплати податку на додану вартість, суперечить наведеній нормі Закону (107-17)
та є неприпустимим. Тому комплект документів, поданий Товариством при митному оформленні товару, не може вважатися повним, а отже відмова митниці у митному оформленні є вмотивованою.
У судових рішеннях, на які посилається позивач як на підставу для допуску справи до провадження Верховного Суду України, вказується, що посилання відповідача на вимоги статті 63 Закону № 107-VI, якою на 2008 рік заборонено надання відстрочок щодо термінів сплати податкових зобов’язань, є безпідставними та необґрунтованими, оскільки у спірній картці відмови наведені інші підстави відмови у митному оформленні товару.
Аналіз наведених судових рішень суду касаційної інстанції не дає підстави вважати, що ним було неоднаково застосовано статтю 63 Закону № 107-VI та абзац другий пункту 4 Порядку (1104-97-п)
.
На думку Верховного Суду України, ухвалення різних за юридичними наслідками судових рішень у подібних правовідносинах стало наслідком неоднакового застосування судом касаційної інстанції норм процесуального права, які визначають межі повноважень адміністративного суду при перевірці правильності рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень.
Зокрема, як вбачається із постанови від 30 листопада 2010 року, суд касаційної інстанції при ухваленні рішення виходив із того, що суб’єкт владних повноважень, обґрунтовуючи правильність свого рішення, має право посилатися в суді також і на ті підстави, які не враховувалися ним при ухваленні оскаржуваного рішення. Водночас, в інших судових рішеннях суд дійшов протилежного висновку – що суб’єкт владних повноважень не має права, обґрунтовуючи правомірність свого рішення, посилатися на підстави, які не враховувалися ним при ухваленні оскаржуваного рішення.
Верховний Суд України позбавлений можливості усунути розбіжності у застосуванні норм процесуального права, які призвели до ухвалення різних за змістом судових рішень у подібних правовідносинах, оскільки відповідно до статті 235 КАС Верховний Суд України переглядає судові рішення в адміністративних справах виключно з підстав і в порядку, встановленому цим Кодексом, а підставою для перегляду судових рішень в адміністративних справах є неоднакове застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права.
Згідно з частиною першою статті 244 КАС Верховний Суд України відмовляє у задоволенні заяви, якщо обставини, які стали підставою для перегляду справи, не підтвердилися.
Зважаючи на те, що причиною ухвалення судом касаційної інстанції різних за змістом судових рішень у подібних правовідносинах є неоднакове застосування одних і тих самих норм процесуального права, а неоднаковість правозастосування положень матеріального права не підтвердилася, то у задоволенні заяви Товариства про перегляд постанови касаційного суду слід відмовити.
Керуючись статтями 241–244 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15)
, Верховний Суд України
п о с т а н о в и в:
У задоволенні заяви відкритого акціонерного товариства "Нікопольський завод феросплавів" відмовити.
постанова є остаточною і не може бути оскаржена, крім випадку, встановленого пунктом 2 частини першої статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий
|
В.Л. Маринченко
|
Судді: М.І. Балюк
|
В.П. Барбара
|
І.С. Берднік
|
Л.Ф. Глос
|
Т.В. Гошовська
М.І. Гриців
|
Л.І. Григор’єва
В.І. Гуменюк
|
М.Б. Гусак
|
А.А. Ємець
|
Т.Є. Жайворонок
|
В.В. Заголдний
|
Г.В. Канигіна
|
М.Р. Кліменко
|
Є.І. Ковтюк
|
П.І. Колесник
|
М.Є. Короткевич
|
В.В. Кривенко
|
О.Т. Кузьменко
|
Д.Д. Луспеник
|
Н.П. Лященко
|
В.В. Онопенко
|
Л.І. Охрімчук
|
П.В. Панталієнко
|
М.В. Патрюк
|
В.Ф. Пивовар
|
О.І. Потильчак
|
Б.М. Пошва
|
А.І. Редька
|
Я.М. Романюк
|
Ю.Л. Сенін
|
А.М. Скотарь
|
Т.С. Таран
|
О.О. Терлецький
|
Ю.Г. Тітов
|
І.Б. Шицький
|
А.Г. Ярема
|
|