КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
01025, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09.09.2008 № 36/417-35/354
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Смірнової Л.Г.
суддів:
при секретарі:
За участю представників:
від позивача: Жидейкіна Н.Д., дов. №155/1/11-5085 від 10.09.2007від відповідача: Залевська Г.Л., дов. №01/16-7529 від 05.10.2007
від третьої особи: Верховський О.В., дов. №1787/07 від 08.05.2008
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Шевченківська районна у м. Києві державна адміністрація
на рішення Господарського суду м.Києва від 26.11.2007
у справі № 36/417-35/354
за позовом КП "Київжитлоспецексплуатація"
до Шевченківська районна у м. Києві державна адміністрація
третя особа відповідача за позовом третьої особи з самостійними вимогами Управління пенсійного фонду України у Шевченківському районі міста Києва
до 1. Комунального підприємства "Київжитлоспецексплуатація"
2. Шевченківської районної у місті Києві державної адміністрації
про визнання за Управлінням Пенсійного фонду України у Шевченківському районі міста Києва права оперативного управління об’єктом державної власності та зобов’язання зняти нерухоме майно з балансу
третя особа позивача
про
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду міста Києва від 01.10.2003 у справі №36/417 за позовом Комунального підприємства "Київжитлоспецексплуатація" (далі-позивач) до Шевченківської районної у місті Києві державної адміністрації (далі-відповідач) про повернення нерухомого майна, позов задоволено повністю. Зобов'язано відповідача передати позивачу нежитлові приміщення за адресами згідно переліку, наведеного у рішенні; стягнуто з відповідача на користь позивача 85,00грн. державного мита та 118,00грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Постановою Київського апеляційного господарського суду від 27.11.2003 у справі №36/417 рішення господарського суду міста Києва від 27.11.2003 у справі №36/417 залишено без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Постановою Вищого господарського суду України від 17.07.2007 у справі №36/417 рішення господарського суду міста Києва від 01.10.2003 та постанову Київського апеляційного господарського суду міста Києва від 27.11.2003 у справі №36/417 скасовано. Справу передано на новий розгляд до господарського суду міста Києва.
Рішенням господарського суду міста Києва від 26.11.2007 позовні вимоги задоволено частково. Зобов'язано відповідача передати позивачеві нежитлові приміщення згідно переліку, вказаного в рішенні. В частині задоволення позовних вимог про зобов'язання відповідача передати позивачу нежитлові приміщення за адресами згідно переліку, вказаного в рішенні, провадження у справі припинено на підставі пункту 1 частини першої статті 80 Господарського процесуального кодексу України (далі- ГПК України (1798-12)
). Стягнуто з відповідача на користь позивача 85,00грн. державного мита та 118,00грн. витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. В задоволенні позовних вимог третьої особи з самостійними вимогами на предмет спору - Управління пенсійного фонду України у Шевченківському районі міста Києва (далі-третя особа) до Комунального підприємства "Київжитлоспецексплуатація" та Шевченківської районної у місті Києві державної адміністрації про визнання за третьою особою права оперативного управління об’єктом державної власності та зобов’язання зняти нерухоме майно з балансу відмовлено.
Постановою Київського апеляційного господарського суду від 24.12.2007 рішення суду першої інстанції скасовано, прийняте нове рішення, яким позов Комунального підприємства "Київжитлоспецексплуатація" до Шевченківської районної у місті Києві державної адміністрації задоволено частково, зобов'язано відповідача передати позивачеві нерухоме майно згідно переліку, вказаного у постанові. В задоволенні іншої частини позовних вимог Комунального підприємства "Київжитлоспецексплуатація" до Шевченківської районної у місті Києві державної адміністрації про повернення нерухомого майна, яке знаходиться у місті Києві згідно переліку, вказаного у постанові, відмовлено. Позов третьої особи задоволено, визнано за Управлінням Пенсійного фонду України у Шевченківському районі міста Києва право оперативного управління об'єктом державної власності - нежилою адміністративною будівлею №29 літера "А" площею 799,8 кв. м та зобов'язано Комунальне підприємство "Київжитлоспецексплуатація" зняти нежилу адміністративну будівлю № 29 літера "А" площею 799,8 м2 з балансу. В частині позовних вимог Комунального підприємства "Київжитлоспецексплуатація" до Шевченківської районної у місті Києві державної адміністрації про повернення нерухомого майна за адресами в місті Києві згідно переліку, вказаного у постанові, провадженні у справі припинено на підставі пункту 1 частини першої статті 80 ГПК України, у зв'язку із відсутністю предмету спору. Стягнуто з Комунального підприємства "Київжитлоспецексплуатація" на користь Шевченківської районної у місті Києві державної адміністрації 42,50грн. державного мита.
Постановою Вищого господарського суду України від 17-24 червня 2008 року постанову Київського апеляційного господарського суду від 24.12.2008 у справі №36/417-35/354 скасовано, справу передано на новий розгляд до Київського апеляційного господарського суду.
В апеляційній скарзі Шевченківська районна у місті Києві державна адміністрація, посилаючись на статтю 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" зазначає, що вилучення спірного майна із комунальної власності територіальної громади Шевченківського району і його передача у комунальну власність територіальної громади міста Києва можлива тільки за згодою Шевченківської районної у місті Києві ради.
Вказані будинки рішенням Шевченківської районної у місті Києві ради №76 від 27.08.2002 включені до переліку окремо розташованих нежитлових будинків Шевченківського району міста Києва, що не передаються до комунальної власності територіальної громади міста Києва. Шевченківська районна у місті Києві рада, як власник вказаного нерухомого майна, не надавала згоди на передачу вищезазначених будинків до комунальної власності м. Києва. Отже, Шевченківська районна у місті Києві державна адміністрація посилається на те, що розпорядження Київської міської державної адміністрації №347 (ra0347017-02)
від 22.02.2002 "Про закріплення нежилих будинків та приміщень комунальної власності територіальної громади міста Києва", не відповідає вимогам статті 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
В апеляційній скарзі Управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі міста Києва зазначає, що частина спірного нерухомого майна, а саме нежилий будинок №29-А по вул. Воровського у місті Києві, перебуває у державній власності та закріплене за Управлінням Пенсійного Фонду України у Шевченківському районі міста Києва на праві оперативного управління.
За актом прийому - передачі приміщення від 28.12.1995, на підставі розпорядження Голови Радянської районної державної адміністрації №74 від 14.11.1995, Відділ народної освіти Радянської районної державної адміністрації у місті Києві передав, а Радянський районний відділ Київського міського управління Пенсійного фонду України прийняв приміщення дитячого закладу №13 площею 799, 8 кв.м., яке розташоване у будинку №29-А по вул. Воровського у місті Києві.
У зв'язку із адміністративно - територіальною реформою міста Києва, яка була проведена на підставі Рішення Київської міської ради №280/1257 від 27.04.2001, Радянський район міста Києва було ліквідовано, вулиця Воровського була включена в територіально - адміністративної межі Шевченківського району міста Києва. У зв'язку із ліквідацією Радянського району, як адміністративно - територіальної одиниці міста Києва, Радянське районне відділення Київського міського управління Пенсійного фонду України було ліквідовано, з передачею прав і обов'язків ліквідованого відділення Шевченківському районному відділенні Київського міського управління Пенсійного фонду України.
Третя особа із самостійними вимогами на предмет спору наполягає на тому, що позивач безпідставно звернувся з позовом про витребування у відповідача будівлю №29-А по вул. Воровського у місті Києві, оскільки зазначене приміщення є об'єктом державної власності.
Управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі міста Києва просило скасувати частково рішення господарського суду міста Києва від 26.11.2007 у справі №36/417-35/354, в частині відмови Управлінню Пенсійного фонду України у Шевченківському районі міста Києва в задоволенні позовних вимог та в скасованій частині постановити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі міста Києва, визнавши за Управлінням Пенсійного фонду України у Шевченківському районі міста Києва право оперативного управління об'єктом державної власності - нежилою адміністративною будівлею №29 літера "А" по вул. Воровського у місті Києві та зобов'язавши Комунальне підприємство "Київжитлоспецексплуатація" зняти вказане нерухоме майно з балансу.
Позивач проти задоволення вимог, викладених в апеляційних скаргах, заперечує з огляду на наступне.
На виконання рішень Київської міської ради №3/1437 (ra0003023-01)
від 06.09.2001 "Про районні у місті Києві ради" та №71/1500 від 08.11.2001 "Про хід адміністративно - територіальної реформи в місті Києві" та відповідно до пункту 2 статті 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" Київська міська рада (IX сесія XXIII скликання) прийняла рішення №151/1585 (ra0151023-01)
від 29.11.2001 "Про затвердження переліку нежитлових будівель комунальної власності територіальної громади міста Києва" та рішення №208/1642 від 27.12.2001 "Про формування комунальної власності територіальних громад районів міста Києва".
Київська міська державна адміністрація на виконання рішення Київської міської ради №151/1585 (ra0151023-01)
від 29.11.2001 прийняла розпорядження №347 (ra0347017-02)
від 22.02.2002 "Про закріплення нежилих будинків та приміщень комунальної власності територіальної громади міста Києва", відповідно до якого нежилі будинки, приміщення та окреме майно комунальної власності територіальної громади міста Києва було закріплено за комунальними підприємствами та організаціями на праві повного господарського відання та оперативного управління, а районні у місті Києві державні адміністрації забезпечують передачу нерухомого майна згідно з додатками 1-7 по формі 03-1.
Відповідно до додатку №1 до вищевказаного розпорядження №347 (ra0347017-02)
за Комунальним підприємством "Київжитлоспецексплуатація" закріплені на праві повного господарського відання нежилі будинки (приміщення), віднесені до комунальної власності територіальної громади міста Києва, в тому числі і ті приміщення та нежитлові будинки, які є предметом спору.
Отже, на думку позивача, спірні приміщення знаходяться у комунальній власності територіальної громади міста Києва та закріплені за позивачем на праві повного господарського відання.
Стосовно доводів, викладених у апеляційній скарзі третьої особи із самостійними вимогами на предмет спору відповідач вважає, що викладені у апеляційній скарзі доводи Управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі міста Києва не відповідають нормам чинного законодавства України. Зокрема, за твердженням позивача, третя особа із самостійними вимогами на предмет спору помилково посилається на Указ Президента України №760/95 від 21.08.1995 (760/95)
"Про положення про обласну, Київську, Севастопольську міську державну адміністрацію", яким обґрунтовується наявність у Голови Радянської районної державної адміністрації повноважень щодо розпорядження нежилою будівлею №29-А на вул. Воровського у місті Києві, оскільки на момент винесення Головою Радянської районної державної адміністрації розпорядження №74 від 14.11.1995 про передачу нежилої будівлі Радянському районного відділу Київського міського управління Пенсійного фонду України, на Указ Президента від 21.08.1995 року №760/95 (760/95)
було накладено вето Постановою Верховної Ради України №406/95-ВР від 31.10.1995 (406/95-ВР)
.
Апеляційні скарги Шевченківської районної у місті Києві державної адміністрації та Управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі міста Києва позивач просить залишити без задоволення, а рішення господарського суду міста Києва від 26.11.2007 - без змін.
Заслухавши присутніх у судовому засіданні представників сторін, дослідивши наявні у справі та додатково надані учасниками провадження письмові докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга Шевченківської районної у місті Києві державної адміністрації задоволенню не підлягає, а апеляційна скарга Управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі міста Києва підлягає задоволенню з огляду на наступне.
З матеріалів справи вбачається, що відповідно до рішень Київської міської ради №162/1139 (ra0162023-01)
від 30.01.2001 "Про адміністративно - територіальний устрій міста Києва", від 27.04.2001, №280/1257 "Про межі нових адміністративних районів міста Києва та організаційні заходи по проведенню адміністративно - територіальної реформи" та №3/1437 (ra0003023-01)
від 06.09.2001 "Про районні у місті Києві ради" у місті Києві була проведена адміністративно - територіальна реформа районів, у зв'язку з чим були утворені ліквідаційні комісії районних у місті Києві рад, а також утворені районні у місті Києві ради на базі районних рад, що реорганізувалися відповідно до законодавства України. Відповідно до актів приймання -передачі майна, що належало до комунальної власності територіальних громад районів міста Києва станом на 01.10.2001р., житлове господарство районів міста Києва, в яке входили житловий та нежитловий фонд, в тому числі Радянського, Старокиївського та Шевченківського районів, було передане ліквідаційними комісіями районів міста Києва Головному управлінню з питань майна Київської міської державної адміністрації та міській комісії з питань ліквідації та утворення органів виконавчої влади районів.
На виконання рішень Київської міської ради №3/1437 (ra0003023-01)
від 06.09.2001 "Про районні у місті Києві ради! та №71/1500 від 08.11.2001 "Про хід адміністративно - територіальної реформи в місті Києві"та відповідно до пункту 2 статті 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" Київська міська рада (IX сесія XXIII скликання) прийняла рішення №151/1585 (ra0151023-01)
від 29.11.2001 "Про затвердження переліку нежитлових будівель комунальної власності територіальної громади міста Києва" та рішення №208/1642 (ra_208023-01)
від 27.12.2001 "Про формування комунальної власності територіальних громад районів міста Києва".
Київська міська державна адміністрація на виконання рішення Київської міської ради №151/1585 (ra0151023-01)
від 29.11.2001р. прийняла розпорядження №347 (ra0347017-02)
від 22.02.2002 "Про закріплення нежилих будинків та приміщень комунальної власності територіальної громади міста Києва", відповідно до якого нежилі будинки, приміщення та окреме майно комунальної власності територіальної громади міста Києва було закріплено за комунальними підприємствами та організаціями на праві повного господарського відання та оперативного управління, а районні у місті Києві державні адміністрації забезпечують передачу нерухомого майна згідно з додатками 1-7 по формі 03-1.
Відповідно до додатку №1 до вищевказаного розпорядження №347 (ra0347017-02)
за Комунальним підприємством "Київжитлоспецексплуатація" закріплені на праві повного господарського відання нежилі будинки (приміщення), віднесені до комунальної власності територіальної громади міста Києва, в тому числі і ті приміщення та нежитлові будинки, які є предметом даного спору.
Відповідно до частини 2 статті 144 Конституції України, рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду.
Як вбачається з матеріалів справи, зазначені рішення Київської міської ради та розпорядження Київської міської державної адміністрації з боку відповідача не оскаржувались в установленому порядку, та є чинними і підлягають обов'язковому виконанню.
Статтею 6 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", встановлено, що розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на всій відповідний території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.
Отже, з вищезазначеного вбачається, що Шевченківська районна у місті Києві державна адміністрація підпорядковується як Шевченківській районній у місті Києві раді і керується її актами, так і керується актами орану виконавчої влади вищого рівня.
Як вбачається з матеріалів справи, на день розгляду справи в господарському суді міста Києві відповідачем було здійснено часткову передачу об'єктів нерухомості, а саме 31 об'єкт розташованих за адресами:
- вул. Михайлівська, 24 В (частина житлового будинку площею 600,0 кв.м.);
- вул. Воровського, 29 А (окремий нежитловий будинок площею 799,8 кв.м.);
- вул. Артема, 10 (частина житлового будинку площею 784,6 кв.м.);
- вул. Артема, 103 (частина житлового будинку площею 662,9 кв.м.);
- вул. Велика Житомирська, 6/11 А (частина житлового будинку площею 340, 5 кв.м.);
- вул. Воровського, 34 Г (окремий нежитловий будинок площею 440,0 кв.м.);
- вул. Воровського, 35 А (окремий нежитловий будинок площею 962,7 кв.м.);
- вул. Воровського, 37/10 (окремий нежитловий будинок площею 389,4 кв.м.);
- вул. Гончара Олеся, 60 Б (окремий нежитловий будинок площею 73,5 кв.м.);
- вул. Десятинна, 13 Б (окремий нежитловий будинок площею 98, 2 кв.м.); - вул. Десятинна, 14 Б (окремий нежитловий будинок площею 450 кв.м.);
- вул. Коперніка, 27 (частина житлового будинку площею 93,2 кв.м.);
- вул. Лагерна, 46/48 (частина житлового будинку площею 279,8 кв.м.);
- вул. Мурашка, 4 (окремий нежитловий будинок площею 425,8 кв.м.);
- вул. Отто Шмідта, 26 Б (частина житлового будинку площею 998,0 кв.м.);
- вул. Пимоненка, 18 (окремий нежитловий будинок площею 120,0 кв.м.);
- вул. Пловецька, 25/27 (частина житлового будинку площею 174,5 кв.м.);
- вул. Саксаганського, 106 (частина житлового будинку площею 577,1 кв.м.);
- вул. Саксаганського, 133 Б (окремий нежитловий будинок площею 520,0 кв.м.);
- вул. Туполева, 16 (окремий будинок площею 1985, 0 кв.м.);
- вул. Хмельницького Богдана, 10 А (окремий нежитловий будинок площею 2290,0 кв.м.);
- вул. Щербакова, 32/38 (частина житлового будинку 520,2 кв.м.);
- вул. Щербакова, 32/38 (частина житлового будинку 540,25 кв.м.);
- пров. Шишкінський, 3 (окремий нежитловий будинок площею 93,0 кв.м.);
- вул. Салютна, 23 (окремий нежитловий будинок площею 1970,0 кв.м.);
- вул. Туполева, 28 (частина житлового будинку 251,7 кв.м.);
- вул. Тираспільська, 43 (окремий нежитловий будинок площею 1820,0 кв.м.);
- вул. Жилянська, 142 (окремий нежитловий будинок площею 1396,0 кв.м.);
- вул. Татарська, 32 (окремий нежитловий будинок площею 160,0 кв.м.);
- вул. Саратовська, 41 -а (окремий нежитловий будинок площею 905,0 кв.м.);
У зв'язку з фактичною передачею вищевказаного нерухомого майна Комунальним підприємством "Київжитлоспецексплуатація" була подана заява про зменшення позовних вимог, та на підтвердження передачі вказаних об'єктів були надані відповідні акти, копії яких наявні в матеріалах справи.
Таким чином, господарський суд міста Києва вірно дійшов висновку щодо припинення провадження у справі на підставі пункту 11 частини першої статті 80 ГПК України стосовно позовних вимог про зобов'язання передачі наступного нерухомого майна:
- вул. Михайлівська, 24 В (частина житлового будинку площею 600,0 кв.м.);
- вул. Артема, 10 (частина житлового будинку площею 784,6 кв.м.);
- вул. Артема, 103 (частина житлового будинку площею 662,9 кв.м.);
- вул. Велика Житомирська, 6/11 А (частина житлового будинку площею 340, 5 кв.м.);
- вул. Воровського, 34 Г (окремий нежитловий будинок площею 440,0 кв.м.);
- вул. Воровського, 35 А (окремий нежитловий будинок площею 962,7 кв.м.);
- вул. Воровського, 37/10 (окремий нежитловий будинок площею 389,4 кв.м.);
- вул. Гончара Олеся, 60 Б (окремий нежитловий будинок площею 73,5 кв.м.);
- вул. Десятинна, 13 Б (окремий нежитловий будинок площею 98, 2 кв.м.); - вул. Десятинна, 14 Б (окремий нежитловий будинок площею 450 кв.м.);
- вул. Коперніка, 27 (частина житлового будинку площею 93,2 кв.м.);
- вул. Лагерна, 46/48 (частина житлового будинку площею 279,8 кв.м.);
- вул. Мурашка, 4 (окремий нежитловий будинок площею 425,8 кв.м.);
- вул. Отто Шмідта, 26 Б (частина житлового будинку площею 998,0 кв.м.);
- вул. Пимоненка, 18 (окремий нежитловий будинок площею 120,0 кв.м.);
- вул. Пловецька, 25/27 (частина житлового будинку площею 174,5 кв.м.);
- вул. Саксаганського, 106 (частина житлового будинку площею 577,1 кв.м.);
- вул. Саксаганського, 133 Б (окремий нежитловий будинок площею 520,0 кв.м.);
- вул. Туполева, 16 (окремий будинок площею 1985, 0 кв.м.);
- вул. Хмельницького Богдана, 10 А (окремий нежитловий будинок площею 2290,0 кв.м.);
- вул. Щербакова, 32/38 (частина житлового будинку 520,2 кв.м.);
- вул. Щербакова, 32/38 (частина житлового будинку 540,25 кв.м.);
- пров. Шишкінський, 3 (окремий нежитловий будинок площею 93,0 кв.м.);
- вул. Салютна, 23 (окремий нежитловий будинок площею 1970,0 кв.м.);
- вул. Туполева, 28 (частина житлового будинку 251,7 кв.м.);
- вул. Тираспільська, 43 (окремий нежитловий будинок площею 1820,0 кв.м.);
- вул. Жилянська, 142 (окремий нежитловий будинок площею 1396,0 кв.м.);
- вул. Татарська, 32 (окремий нежитловий будинок площею 160,0 кв.м.);
- вул. Саратовська, 41 -а (окремий нежитловий будинок площею 905,0 кв.м.).
Як вбачається з матеріалів справи, приміщення, розташовані по вул. Артема, 48-Б та вул. Богдана Хмельницького, 53 -Б, взагалі відсутні, оскільки були знесені згідно розпоряджень Шевченківської районної у місті Києві державної адміністрації №1409, №1425 від 11.08.2004 та від 16.08.2007.
Щодо, окремого нежилого будинку площею 178кв.м. по вул. Мельникова, 30, то з наявних у матеріалах справи письмових доказів вбачається, що вказаний об'єкт знаходиться у приватній власності Товариства з обмеженою відповідальністю "СЕТ" згідно договору купівлі - продажу №000761710 від 10.08.2007.
Оскільки вказані об'єкти нерухомості не знаходяться у володінні відповідача, суд першої інстанції вірно дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог Комунального підприємства "Київжитлоспецексплуатація" про повернення нерухомого майна, що знаходиться за адресами у місті Києві:
- вул. Артема, 48-Б,
- вул. Богдана Хмельницького, 53 -Б,
- вул. Мельникова, 30.
Київський апеляційний господарський сул також погоджується з висновком суду першої інстанції щодо обґрунтованості позовних вимог Комунального підприємства "Київжитлоспецексплуатація" про зобов'язання відповідача передати позивачеві нерухоме майно, що знаходиться за адресами:
- вул. Дмитрівська, 27 Б (окремий нежилий будинок площею 224,0 кв.м.);
- вул. Зоологічна, 6 А (окремий нежилий будинок площею 920,0 кв.м.);
- вул. Телигі Олени, 43 Б (окремий нежилий будинок площею 500,0 кв.м.);
- вул. Чапаєва, 21 (окремий нежилий будинок площею 1054,0 кв.м.),
оскільки на час розгляду справи вказане майно знаходиться у володінні відповідача та на виконання Розпорядження Київської міської державної адміністрації №347 (ra0347017-02)
від 22.02.2002 "Про закріплення нежилих будинків та приміщень комунальної власності територіальної громади міста Києва" підлягають передачі позивачу.
Обґрунтовуючи підстави для відмови в задоволенні позовних вимог Шевченківського районного у місті Києві управління Пенсійного фонду України, місцевий господарський суд вказав на належність вказаної будівлі до комунальної власності територіальної громади міста Києва на підставі Додатку №6 до рішення Шевченківської районної у місті Києві ради №76 від 27.08.2002, згідно з яким нежила адміністративна будівля №29-А по вул.Воровського у місті Києві віднесено до комунальної власності територіальної громади Шевченківського району міста Києва, та включено до Переліку окремо розташованих нежитлових будинків Шевченківського району міста Києва, що не передаються до комунальної власності територіальної громади міста Києва.
Поряд з цим, судом першої інстанції при винесенні рішення не надано належної правової оцінки наявним у справі доказам, які підтверджують набуття спірною будівлею статусу об'єкта державної власності, а саме: судом безпідставно не взято до уваги Розпорядження Голови Радянської районної державної адміністрації №74 від 14.11.1995 та акт приймання-передачі від 28.12.1995. За вказаними документами нежила адміністративна будівля №29-А по вул. Воровського у місті Києві була передана Радянському районному відділу Київського міського управління Пенсійного фонду України.
У відповідності до частини 1 статті 34 Закону України "Про власність", до державної власності відноситься майно, що забезпечує діяльність Верховної ради та утворюваних нею державних органів. У відповідності до частини 1 статті 39 цього ж Закону майно, що є державною власністю і закріплене за державною установою (організацією), яка перебуває на державному бюджеті, належить їй на праві оперативного управління.
Пунктом 1 Положення "Про Пенсійний фонд України", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №345 від 01.06.1994 (345-94-п)
встановлено, що Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади. Пунктом 13 Положення визначено, що Пенсійний фонд України, Кримське, обласні, Київське та Севастопольське міські управління, відділи Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах утворюють систему органів, що здійснюють управління фінансами пенсійного забезпечення. Пунктом 16 Положення за вказаними органами Пенсійного фонду закріплено статус юридичної особи.
У відповідності зі статтею 128 ЦК УРСР право власності (право оперативного управління) виникає з моменту передачі речі.
Таким чином, на підставі частини 1 статті 34, частини 1 статті 39 Закону України "Про власність", статті 128 ЦК УРСР, з моменту складання та затвердження акту приймання-передачі приміщення дитячого закладу №13, а саме з 28.12.995, нежила адміністративна будівля №29-А по вул. Воровського у місті Києві набула статусу об'єкта державної власності. При цьому, у Радянського районного відділу Київського міського управління Пенсійного фонду України виникло право оперативного управління зазначеною адміністративною будівлею.
Наказом Київського міського управління Пенсійного фонду України №56 від 09.08.2001 "Про утворення у місті Києві районних управлінь Київського міського управління Пенсійного фонду України" у місті Києві було утворено Шевченківське управління Київського міського управління Пенсійного фонду України на базі Старокиївського, Радянського та Шевченківського районних у місті Києві управлінь Київського міського управління Пенсійного фонду України. Згідно з підготовлених ліквідаційними комісіями ліквідаційних та передавальних актів, Шевченківське районне управління Київського міського управління Пенсійного фонду є правонаступником ліквідованого Радянського районного відділу Київського міського управління Пенсійного фонду України.
Висновки суду першої інстанції про те, що нежила адміністративна будівля №29-А по вул. Воровського у місті Києві знаходиться на балансі позивача, а також та обставина, що вказана будівля знаходилась в орендному користуванні Шевченківського районного у місті Києві управління Пенсійного фонду України помилково взяті судом першої інстанції в якості доказу, що підтверджує належність спірного майна до комунальної власності територіальної громади міста Києва, оскільки факт перебування майна на балансі балансоутримувача не є беззаперечними доказами належності майна балансоутримувачу на праві власності, а згідно наданих пояснень Управлінням Пенсійного фонду України у Шевченківському районі місті Києва, укладення із позивачем договорів оренди будівлі №29-А по вул. Воровського у місті Києві пов'язане із правовою невизначеністю статусу вказаної будівлі та наявністю пов'язаних із цим перепон для Управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі міста Києва у володінні та користуванні нею.
Посилання Комунального підприємства "Київжитлоспецексплуатація" на ту обставину, що на час винесення Розпорядження №74 від 14.11.1995 дія Указу Президента України №760/95 від 21.08.1995 (760/95)
, яким визначались повноваження районних у місті Києві державних адміністрацій щодо розпорядження майном, яке є комунальною власністю районів, була зупинена Постановою Верховної Ради України №406/95-ВР від 31.10.1995 (406/95-ВР)
є безпідставними, оскільки чинність Указу Президента України №760/95 від 21.08.95 (760/95)
була додатково підтверджена Указом Президента України № 1079/95 від 18.11.1995 (1079/95)
. А отже, приймаючи розпорядження №74 від 14.11.1995 Голова Радянської районної державної адміністрації діяв в межах наданої йому компетенції.
За таких обставин, Київський апеляційний господарський суд вважає, що апеляційна скарги Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації задоволенню не підлягає, а апеляційна скарга Управління Пенсійного Фонду України у Шевченківському районі міста Києва на рішення господарського суду міста Києва від 26.11.2007 у справі №36/417-35/354 підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.80, 101 – 105, 114 Господарського процесуального кодексу України (1798-12)
, Київський апеляційний господарський суд –
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації на рішення господарського суду міста Києва від 26.11.2007 у справі №36/417-35/354 залишити без задоволення.
2. Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі міста Києва на рішення господарського суду міста Києва від 26.11.2007 у справі №36/417-35/354 задовольнити.
3. Рішення господарського суду міста Києва від 26.11.2007 у справі №36/417-35/354 за позовом Комунального підприємства "Київжитлоспецексплуатація" до Шевченківської районної у місті Києві державної адміністрації про повернення нерухомого майна, за участю третьої особи із самостійними вимогами на предмет спору - Управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі міста Києва, в частині припинення провадження у справі на підставі пункту 11 частини першої статті 80 ГПК щодо заявлених Комунальним підприємством "Київжитлоспецексплуатація" позовних вимог про повернення окремого нежитлового будинку площею 799,80 кв.м. №29 літера "А" по вул. Воровського у м. Києві, та у частині відмови у задоволенні позовних вимог третьої особи на предмет спору - Управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі міста Києва про визнання права оперативного управління об'єктом державної власності - нежилою адміністративною будівлею площею 799,80 кв.м. № 29 літера "А" по вул. Воровського у місті Києві та зобов'язання Комунального підприємства "Київжитлоспецексплуатація" зняти вказане нерухоме майно з балансу - скасувати.
4. У скасованій частині постановити нове рішення, яким позовні вимоги третьої особи із самостійними вимогами на предмет спору - Управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі міста Києва задовольнити в повному обсязі. Визнати за Управлінням Пенсійного фонду України у Шевченківському районі міста Києва право оперативного управління об'єктом державної власності - нежилою адміністративною будівлею площею 799,80кв. м. № 29 літера "А" по вул. Воровського у місті Києві, та зобов'язати Комунальне підприємство "Київжитлоспецексплуатація" зняти нежилу адміністративну будівлю № 29 літера "А" по вул. Воровського у місті Києві з балансу.
5. В іншій частині рішення господарського суду міста Києва від 26.11.2007 у справі №36/417-35/354 залишити без змін.
6. Стягнути з Комунального підприємства "Київжитлоспецексплуатація" (м.Київ, вул.Володимирська, 51-а, код 03366500, р/р №2600800990704 в КБ "Хрещатик" м.Києва, МФО 300670) в доход державного бюджету України 42(сорок дві)грн.50коп.- суму державного мита за розгляд даної справи в апеляційному порядку.
7. Видачу наказів на виконання даної постанови доручити господарському суду міста Києва.
8. Матеріали справи №36/417-35/354 повернути до господарського суду міста Києва.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом одного місяця з дня набрання законної сили.
Головуючий суддя
Судді
12.09.08 (відправлено)