КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
01025, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
|
22.07.2008 № 05-6-16/318-16/74
|
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Моторного О.А.
суддів: Кошіля В.В.
Шапрана В.В.
при секретарі: Цецарському А.О.
За участю представників:
від прокурора - П"ятецька І.В.
від позивача – не з’явилися
від відповідача – не з’явилися
від третьої особи – 1 не з’явилися
від третьої особи – 2 не з’явилися
від третьої особи – 3 не з’явилися
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційне подання Прокурора Святошинського району міста Києва
на рішення Господарського суду м.Києва від 03.06.2008
у справі № 05-6-16/318-16/74 (Ярмак О.М.)
за позовом Прокурора Святошинського району міста Києва в інтересах держави в особі Київської міської ради
до Комунального підприємства по будівництву і експлуатації паркінгів, гаражів, автостоянок для автотранспорту"Автопарк-Сервіс" Святошинського району
третя особа відповідача Управління з контролю за використанням та охороною земель у м. Києві та Київській області
Святошинська районна у м. Києві рада
Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)
про звільнення незаконно займаної земельної ділянки
ВСТАНОВИВ:
Прокурор Святошинського району м. Києва в інтересах держави в особі Київської міської ради звернувся до господарського суду м.Києва з позовом до КП "Автопарк-Сервіс" про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки.
Рішенням Господарського суду м. Києва від 03.06.2008 року у справі №05-6-16/318-16/74 в задоволенні позову відмовлено повністю.
Не погоджуючись із вказаним рішенням, прокурор Святошинського району м. Києва звернувся з апеляційним поданням до Київського апеляційного господарського суду, в якому просить рішення скасувати та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити повністю.
Представники відповідача та третіх осіб до суду не з’явилися, відзивів на апеляційне подання суду не надали.
Апеляційний господарський суд, розглянувши доводи апеляційної скарги, дослідивши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представника прокурора Святошинського району м. Києва, встановив наступне:
Відповідно до розпорядженням Київської міської ради від 10.07.2006 року № 1040 (ra1040017-06)
"Про деякі заходи щодо впорядкування руху вантажного транспорту в м Києві" доручалося визначити майданчик з Житомирського напрямку в Святошинському районі м. Києва для забезпечення тимчасового відстою вантажного транспорту.
Святошинська районна в м. Києві державна адміністрація згідно з розпорядженням № 1584 від 04.09.2006 року виділила бюджетні кошти для облаштування паркувального майданчику.
Управління житлового забезпечення комунального господарства Святошинської районної ради в м. Києві здійснило облаштування паркувального майданчику, згідно договору підряду на виконання робіт від 04.09.2006 року, укладеного між управлінням житлово-комунального господарства Святошинської РДА, ШЕУ по ремонту та утриманню автомобільних шляхів та споруд на них Святошинського району м. Києва та КП "Автопарк-сервіс".
В зв’язку з тим, що на облаштування паркувального майданчика були витрачені бюджетні кошти та приймаючи до уваги те що в Святошинському районі м. Києва господарську діяльність з паркування автотранспорту здійснює КП "Автопарк-Сервіс" відповідно до авізо № 1 від 01.01.2007 року майданчик передано на баланс КП "Автопарк-Сервіс".
Відповідно до акту А 295/46 перевірки дотримання вимог земельного законодавства, складеного Управлінням з контролю за використанням та охороною земель у м. Києві та Київської області КП "Автопарк-Сервіс" використовує земельну ділянку площею приблизно 0,15 га для тимчасового відстою транзитно-вантажного транспорту по пр-ту Перемоги біля кемпінгу "Пролісок" без відповідних документів, які посвідчують право власності чи користування земельної ділянки в тому числі на умовах оренди.
Відповідно до п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України (2768-14)
до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Згідно ст. 9 Земельного кодексу України розпорядження землями територіальної громади міста, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування відноситься до повноважень Київської міської ради.
Пунктом 34 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" встановлено, що виключно на пленарних засіданнях ради вирішуються, відповідно до закону, питання регулювання земельних ділянок.
Відповідно до ст. 116 Земельного кодексу України підставами для набуття права на землю є рішення органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень.
Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України право власності та право постійного користування на земельну ділянку або право оренди земельної ділянки виникає: після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації; після укладення договору оренди і його державної реєстрації.
Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.
Відповідно до ст. 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами. Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.
Київська міська рада рішення про передачу відповідачу КП "Автопарк-Сервіс" у власність чи користування земельну ділянку орієнтовною площею 0,15 га за адресою м. Київ, пр-т. Перемоги біля кемпінгу "Пролісок" не приймала.
У відповідача відсутні документи, які посвідчують право власності або право користування вище зазначеною земельною ділянкою.
Відповідно до пояснень Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради, даною установою не зареєстровано державних актів на право власності або право користування земельною ділянкою та договорів оренди земельної ділянки комунальному підприємству по будівництву та експлуатації паркінгів, гаражів, автостоянок для автотранспорту "Автопарк-Сервіс" Святошинського району за адресою: м.Київ, пр-т. Перемоги біля кемпінгу "Пролісок".
Таким чином відповідач не має жодних документів, які б надавали йому право користування чи володіння спірною земельною ділянкою.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", самовільним зайняттям земельної ділянки є будь-які дії особи, які свідчать про фактичне використання не наданої їй земельної ділянки чи намір використовувати земельну ділянку до встановлення її меж у натурі (на місцевості), до одержання документа, що посвідчує право на неї, та до його державної реєстрації.
Статтею 212 Земельного кодексу України встановлено, що самовільно зайнята земельна ділянка підлягає поверненню власнику землі або землекористувачу, без відшкодування затрат понесених за час незаконного користування ними.
Відповідно до ч. 3 ст. 212 Земельного кодексу України повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.
Таким чином, позовні вимоги прокурора Святошинського району м. Києва до КП "Автопарк-Сервіс" про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки підлягають задоволенню.
Відповідно до вимог ст. 49 ГПК України, державне мито, від сплати якого позивач у встановленому законом порядку звільнений, стягується з відповідача в доход бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати державного мита.
Таким чином з відповідача підлягає стягненню в доход державного бюджету державне мито в розмірі 127,50 грн. та 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
За таких обставин, апеляційний господарський суд вважає, що апеляційне подання прокурора Святошинського району м. Києва підлягає задоволенню, а рішення Господарського суду м. Києва від 03.06.2008 року у справі № №05-6-16/318-16/74 – скасуванню.
Відповідно до викладеного, керуючись ст. 101, п. 2 ст. 103, п.3 ч.1 ст. 104, ст. 105 ГПК України, Київський апеляційний господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційне подання прокурора Святошинського району м. Києва -задовольнити.
2. Рішення господарського суду м. Києва від 03.06.2008 року у справі №05-6-16/318-16/74 - скасувати. Прийняти нове рішення.
3. Позов задовольнити повністю.
Зобов’язати Комунальне підприємство по будівництву та експлуатації паркінгів, гаражів, автостоянок для автотранспорту "Автопарк-Сервіс" Святошинського району звільнити незаконно зайняту земельну ділянку площею 0,15 га, розташовану за адресою: м .Київ, проспект Перемоги біля кемпінгу "Пролісок" в Святошинському районі м. Києва, що використовується для тимчасового відстою транзитно-вантажного транспорту, передавши земельну ділянку на баланс Київської міської ради.
4. Стягнути з Комунального підприємства по будівництву та експлуатації паркінгів, гаражів, автостоянок для автотранспорту "Автопарк-Сервіс" Святошинського району в доход Державного бюджету України 127,50 грн. державного мита та 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
5. Видати судові накази. Видачу наказів доручити Господарському суду м. Києва.
6. Матеріали справи № 05-6-16/318-16/74 повернути Господарському суду м. Києва.
|
Головуючий суддя Моторний О.А.
Судді Кошіль В.В.
Шапран В.В.
|
|