КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
01025, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Моторного О.А.
суддів:
при секретарі:
За участю представників:
від позивача - Юрченко О.І.
від відповідача - 1- не з"явився
від відповідача - 2 - не з"явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Об"єднаного кооперативу по будівництву та експлуатації колективних автостоянок "Дніпровський"
на рішення Господарського суду м.Києва від 07.05.2008
у справі № 4/463
за позовом Об"єднаного кооперативу по будівництву та експлуатації колективних автостоянок "Дніпровський"
до Київської міської ради
Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації)
про спонукання оформити право користування земельною ділянкою
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОК "Дніпровський" звернувся до суду з позовом до Київської міської ради та Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) з позовом про спонукання оформити право користування земельною ділянкою.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 07.05.2008 року у справі №4/463 у задоволенні позову відмовлено повністю.
Не погоджуючись із вказаним рішенням, позивач звернувся з апеляційною скаргою до Київського апеляційного господарського суду, в якій вказує, що рішення прийняте без з’ясування всіх обставин справи, а тому просить рішення скасувати та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.
Представниками відповідачів відзиви на апеляційну скаргу суду не надано.
Апеляційний господарський суд, розглянувши доводи апеляційної скарги, дослідивши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, встановив наступне:
11.09.2000 року ОК "Дніпровський" звернувся з листом № 39 до Київської міської ради про оформлення право користування земельною ділянкою, яка розташована за адресою: м. Київ, вул. Стальського,29, на які розташовані автостоянки, в тому числі і автостоянка "Дружба".
05.11.2002 року позивач звернувся з листом № 40 до Київської міської ради про погодження місця розташування земельної ділянки автостоянки "Дружба" по вул. Стальського,29.
Дане клопотання було розглянуто відповідними службами та листом від 23.01.2003 року № 03-85/919 надано згоду на складання проекту відведення земельної ділянки.
Відповідно до статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим кодексом.
Згідно із пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" вирішення відповідно до Закону питань земельних відносин є виключною компетенцією пленарних засідань сільських, селищних, міських рад.
Положеннями статті 9 Земельного кодексу України передбачено, що розпорядження землями територіальної громади міста, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок відноситься до повноважень Київської міської ради, крім того, відповідно до п. 12 Перехідних положень ЗК України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні ради.
Відповідно до статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" Київська міська рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України право власності та право постійного користування на земельну ділянку або право оренди земельної ділянки виникає: після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації; після укладення договору оренди і його державної реєстрації.
Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.
Відповідно до статті 123 Земельного кодексу України, юридична особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування із земель державної або комунальної власності звертається із відповідним клопотанням до сільської, селищної, міської ради.
Відповідно до ст. 20 Регламенту розгляду питань щодо набуття та реалізації право користування землею у Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 15.07.2004 року № 457\1867 (ra0457023-04)
"Про врегулювання процедури передачі в користування земельних ділянок в м. Києві" проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки після отримання висновку землевпорядної експертизи, технічна документація із землеустрою щодо передачі земельної ділянки в оренду після погодження в установленому законом порядку питання можливості передачі земельної ділянки в оренду після її розробки подаються землевпорядною організацією до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація)
Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) здійснює комплексний аналіз документації із землеустрою та, за умови її відповідності законодавству, готує проект рішення Київської міської ради.
Відповідно до поданих позивачем документів, та пояснень наданих представником позивача на сьогоднішній день проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки по вул. Стальського, 29 в м. Києві або технічна документація із землеустрою щодо передачі земельної ділянки в оренду Об’єднаному кооперативу по будівництву та експлуатації колективних автостоянок "Дніпровський" до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради не надходили.
Крім того, 01.01.2008 року були внесені зміни до Земельного кодексу України (2768-14)
та Закону України "Про оренду землі" (161-14)
Законом України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (107-17)
.
Відповідно до даних змін, набуття права оренди вільних земельних ділянок, що перебувають у державній та комунальній власності, здійснюються виключно на аукціонах, а порядок проведення аукціону та набуття права оренди земельної ділянки на конкурентних засадах визначаються законодавством.
Отже, на даний час не можливо передати позивачу ОК "Дніпровський" в оренду земельну ділянку без проведення аукціону.
Крім того, позивачем пропущена позовна давність щодо подання даного позову на розгляд до Господарського суду м. Києва.
Відповідно до ст. 256 Цивільного кодексу України позовна давність - це строк, протягом якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свої цивільних прав та інтересів.
Відповідно до ст. 257 ЦК України загальна позовна давність встановлюється в три роки.
Позивач ОК "Дніпровський" в позовній заяві та в останніх уточненнях до позовної заяви просить суд спонукати Київську міську раду протягом 30 днів розглянути клопотання № 39 від 11.09.2000 року про оформлення права користування земельної ділянки.
Згідно зі ст. 261 ЦК України, перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права.
Як вбачається з матеріалів справи та пояснень представника позивача про порушене право позивачу було відомо в 2000 році.
Позов до Господарського суду м. Києва був поданий 29.11.2007 року, тобто аж через сім років після того як право позивача ОК "Дніпровський" було порушено.
Отже, позивачем пропущена позовна давність, клопотання про поновлення пропущеного строку від сторони не надходило.
Відповідно до ч.3 ст. 267 Цивільного кодексу України позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення.
В своєму відзиві на позовну заяву відповідач – 1 Київська міська рада зазначала, що позивачем пропущена позовна давність щодо захисту права на оформлення права користування земельною ділянкою.
Відповідно до ч.4 ст. 267 Цивільного кодексу України сплив позовної давності про застосування якої заявлено стороною у спорі є підставою для відмови в позові.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції повно, всебічно і об’єктивно з’ясовано обставини справи, винесено рішення у відповідності до норм матеріального і процесуального права, правомірно відмовлено в задоволені позовних вимог, а тому апеляційна скарга Об’єднаного кооперативу по будівництву та експлуатації колективних автостоянок "Дніпровський" не підлягає задоволенню.
Відповідно до викладеного, керуючись ст. 101, п. 1 ст. 103, ст. 105 ГПК України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу Об’єднаного кооперативу по будівництву та експлуатації колективних автостоянок "Дніпровський" залишити без задоволення, рішення Господарського суду міста Києва від 07.05.2008 року у справі №4/463 – без змін.
2. Матеріали справи № 4/463 повернути до Господарського суду міста Києва.