КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
01025, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Кондес Л.О.
суддів:
при секретарі:
За участю представників:
від позивача: Дудка Р.П. – довіреність від 12.05.2008 р.
від відповідача: Кохан А.І. – довіреність № 225-КР-506 від 28.08.2008 р.
від третьої особи: Шиманська О.В. – довіреність № 1024 від 26.06.2006 р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Шевченківської районної у м. Києві ради
на рішення Господарського суду м.Києва від 21.04.2008
у справі № 34/588
за позовом Релігійної громади Української Православної Церкви парафії храму на Честь Рівноапостольного Великого Князя Володимира у Шевченківському районі м. Києва
до Київської міської ради
третя особа відповідача Шевченківська районна у м. Києві рада
про визнання недійсним рішення
ВСТАНОВИВ:
Рішення Господарського суду м. Києва від 21.04.2008 р. в справі №34/588, позов Релігійної громади Української Православної Церкви парафії храму на честь Рівноапостольного Великого князя Володимира у Шевченківському районі м. Києва до Київської міської ради, за участю третьої особи на стороні відповідача Шевченківської районної у м. Києві ради про визнання недійсним рішення, був задоволений:
- визнано недійсним рішення Київської міської ради від 26.07.2007 № 129/1963 (ra_129023-07)
"Про відміну рішення Київської міської ради від 21.04.2005 № 373/2948 "Про передачу релігійній громаді Української Православної Церкви парафії храму на честь Рівноапостольного Великого князя Володимира у Шевченківському районі м. Києва земельної ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування храму на честь Рівноапостольного Великого князя Володимира на перетині вулиць Олеся Гончара та Богдана Хмельницького у Шевченківському районі м. Києва";
- стягнуто з Київської міської ради на користь Релігійної громади Української Православної Церкви парафії храму на честь Рівноапостольного Великого князя Володимира у Шевченківському районі м. Києва 85 грн. витрат по сплаті державного мита та 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Не погодившись із зазначеним рішенням, відповідач звернувся до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на те, що рішення прийняте з неповним з’ясуванням обставин, що мають значення для справи, з порушенням та неправильним застосування норм матеріального права, невідповідністю висновків, викладених у ньому, обставинам справи, просить скасувати рішення і прийняти нове, яким в позові відмовити.
В апеляційній скарзі, відповідач зазначив, що суд першої інстанції не взяв до уваги те, що Відповідач спірним рішенням не припиняв Позивачу право користування земельною ділянкою на перетині вулиць Олеся Гончара та Богдана Хмельницького у Шевченківському районі м. Києва, а лише відмінив рішення від 21.04.2005 р. № 373/2948 (ra0373023-05)
"Про передачу релігійній громаді Української Православної Церкви парафії храму на честь Рівноапостольного Великого Князя Володимира у Шевченківському районі м. Києва земельної ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування храму на честь Рівноапостольного Великого Князя Володимира на перетині вулиць Олеся Гончара та Богдана Хмельницького у Шевченківському районі м. Києва", як підставу виникнення юридичного факту для укладення з Позивачем договору оренди земельної ділянки, а також Відповідач спірним рішенням не розривав договір оренди земельної ділянки укладеного з Позивачем. Отже, приймаючи спірне рішення Київська міська рада діяла в межах повноважень, відповідно до чинного законодавства та в інтересах територіальної громади міста Києва. Підставою для скасування спірного рішення було звернення-скарги групи мешканців житлового масиву, які висловили незадоволення рішенням Київської міської ради від 21.04.2005 р. за № 373/2948 (ra0373023-05)
.
Третя особа – Шевченківська районна у м. Києві рада, також не погодилась з рішенням Господарського суду м. Києва та звернулась з апеляційною скаргою до Київського апеляційного господарського суду. Шевченківська райрада просить скасувати оскаржуване рішення і прийняти нове, яким в позові відмовити.
Свої вимоги, третя особа обґрунтовує тим, що висновки, викладені у рішенні Господарського суду не відповідають обставинам справи, рішення прийняте з неповним з’ясуванням обставин, що мають значення для справи, судом неправильно застосовані норми матеріального та процесуального права. Господарським судом м. Києва не дано необхідної оцінки правомірності передачі спірної ділянки землі релігійній громаді щодо її необґрунтованості та в супереч вимогам законодавства. Визнаючи недійсним рішення Київради від 26.07.2007 р. № 129/1963 (ra_129023-07)
, суд помилково, всупереч вимогам чинного законодавства, виходив з припущення про неможливість ради скасовувати свої акти. Разом з тим, суд при розгляді спору по суті не дав необхідної правової оцінки підставам виникнення права користування спірною земельною ділянкою у Позивача, тобто законності рішення Київради, яке було скасовано нею ж оспорюваним у справі рішенням. Враховуючи порушення норм земельного законодавства при відведенні земельної ділянки, на підставі п. 11 ч. 1 ст. 22 Закону України "Про столицю України місто-герой Київ" до повноважень Київської міської ради належить право припиняти користування земельними ділянками у випадках, передбачених чинним законодавством України. Підставою для скасування спірного рішення було звернення групи .мешканців
Відзиви на апеляційні скарги суду надані не були, однак свої пояснення вони усно надали в судовому засіданні. Зокрема представник позивача, зазначив, що він діяв в межах законодавства та на підставі розпоряджень відповідача, який без законних на те підстав скасував своє попереднє рішення.
Ухвалами від 30.05.2008 р. апеляційні скарги були прийняті до провадження і призначені до розгляду на 24.06.2008 р.
Розпорядженням Заступника Голови Київського апеляційного господарського суду від 23.06.2008 р. за № 01-23/4/11 суддю Михальську Ю.Б. замінено суддею Євсіковим О.О.
Ухвалою від 24.06.2008 р. розгляд справи було відкладене на 07.07.2008 р. у зв’язку з неявкою представника відповідача.
В судове засідання 07.07.2008 р. з’явились представники сторін і третьої особи.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення представників сторін і третьої особи, перевіривши матеріали справи, колегія встановила наступне.
21.04.2005 р. Київською міською радою було прийняте Рішення за № 373/2948 (ra0373023-05)
"Про передачу релігійній громаді Української Православної Церкви парафії храму на честь Рівноапостольного Великого князя Володимира у Шевченківському районі м. Києва земельної ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування храму на честь Рівноапостольного Великого князя Володимира на перетині вулиць Олеся Гончара та Богдана Хмельницького у Шевченківському районі м. Києва" (далі – Рішення № 373/2948 (ra0373023-05)
). Вказані дії відповідача були вчиненні на підставі чинного законодавства, що стверджується наступними доказами:
04.04.2005 р. постійна комісія Відповідача з питань землекористування погодила питання про внесення змін до рішення Відповідача про надання земельної ділянки на вулиці Богдана Хмельницького Позивачу (перенесення на перетин вулиць Олеся Гончара та Богдана Хмельницького).
04.05.2004 р. постійна комісія Відповідача з питань містобудування та архітектури погодила питання про внесення змін до рішення Відповідача про надання земельної ділянки на вулиці Б. Хмельницького Позивачу (перенесення на перетин вулиць Олеся Гончара та Богдана Хмельницького).
04.05.2005 р. Головне управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища КМДА листом № 19-2665 направило на адресу Головного управління земельних ресурсів КМДА висновок щодо використання земельної ділянки, наявних містобудівних обмежень та умов, які мають враховуватись при затверджені проекту відведення земельної ділянки, відповідно до якого Головне управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища КМДА не заперечує проти відведення земельної ділянки в установленому законодавством порядку під будівництво, експлуатацію та обслуговування храму, без права забудови до погодження і затвердження проектної документації в установленому законодавством порядку.
05.04.2005 р. Шевченківська районна у м. Києві рада у листі № 828 на адресу Головного управління земельних ресурсів КМДА зазначило, що вона не заперечує проти відведення зазначеної земельної ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування храму в установленому порядку згідно чинного законодавства при виконанні таких вимог: отримати позитивний висновок ВАТ "Київ проект" ДП "Інститут Київгенплан" щодо будівництва зазначеного об’єкту згідно затвердженого "Генерального плану розвитку м. Києва до 2020 року" та відповідності земельної ділянки функціональному зонуванню; розробити та погодити в установленому порядку містобудівне обґрунтування; враховуючи можливість негативної реакції населення щодо зазначеного будівництва проект винести на обговорення з громадськістю; отримати погодження на відведення земельної ділянки ККО "Київзеленбуд"; питання майново-правового характеру вирішити у встановленому законодавством порядку; дотримуватись вимог містобудівних нормативів у будівництві.
06.04.2005 р. Київська міська санепідемстанція у висновку щодо вибору (відведення) земельної ділянки під забудову № 681 зазначила, що земельна ділянка (місце розташування) – м. Київ, Шевченківський район, Вулиця Олеся Гончара, 65-Б придатна для будівництва храму, тому що територія землевідводу не може використовуватись як сквер, як зона відпочинку, а на ділянках, що мають такий статус, будівництво громадських будівель і споруд, до яких відноситься храм не забороняється.
11.04.2005 р. Головне управління культури, мистецтв та охорони культурної спадщини КМДА у листі на адресу Головного управління земельних ресурсів КМДА зазначило, що Головне управління культури, мистецтв та охорони культурної спадщини КМДА не заперечує проти відведення Позивачу земельної ділянки для будівництва храму на вулиці Олеся Гончара, 65-б у Шевченківському районі м. Києва за умови виконання історико-містобудівного обґрунтування ( постанова Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 № 318 (318-2002-п)
).
11.04.2005 р. підприємство затвердило акт попереднього обстеження зелених насаджень (дерев, чагарників, газонів, парків, лісопарків, насаджень санітарно-захисних зон), що підлягають знесенню чи пересадці в зв’язку з забудовою та впорядкуванням зелених площ на території Шевченківського району № 87-П, відповідно до якого на стадії проектування будівництва зрізуванню підлягає одне дерево, чотири чагарники, пересаджуванню одне дерево та один чагарник; знищуванню – двісті десять метрів квадратних газону партерного, тридцять чагарників, чотириста дев’яносто метрів квадратних газону, які на період проведення будівельних робіт мають бути огороджені і не пошкоджуватися. Також вилучається основних засобів, що належать Підприємству на суму 119 668,01 грн., що має бути компенсовано в установленому порядку. З метою урахування громадської думки (статті 8, 9, 10, 11 Закону України "Про екологічну експертизу") повідомити громадськість через засоби масової інформації про майбутню забудову.
13.04.2005 р. Державна служба охорони культурної спадщини у листі № 22-1476/35 на адресу начальника відділу землевпорядкування – головному землевпоряднику Шевченківського району м. Києва зазначила, що Державна служба охорони культурної спадщини не має заперечень щодо відведення земельної ділянки Позивачу для будівництва, експлуатації та обслуговування храму на вулиці Олеся Гончара, 65-Б у Шевченківському районі м. Києва, без права забудови до погодження і затвердження проектної документації у встановленому законодавством порядку.
14.04.2005 р. Державне управління екології та природних ресурсів листом № 08-8-18/2015 повідомило Позивача про те, що воно погоджує вищевказаний акт.
14.04.2005 р. Державне управління екології та природних ресурсів в м. Києві у листі № 06-6-25/1840 на адресу начальника відділу землевпорядкування – головному землевпоряднику Шевченківського району м. Києва зазначила, що Державне управління екології та природних ресурсів в м. Києві не заперечує проти відведення земельної ділянки Позивачу для будівництва, експлуатації та обслуговування храму на вулиці Олеся Гончара, 65 Б у Шевченківському районі м. Києва в межах, визначених проектом відведення.
15.04.2005 р. Київське комунальне об’єднання зеленого будівництва та експлуатації зелених насаджень міста "Київзеленбуд" у листі № 148-602 на адресу Головного управління земельних ресурсів зазначило, що не заперечує проти відведення Позивачу земельної ділянки площею 0,015 га в сквері по вулиці Олеся Гончара, 65-Б у Шевченківському районі м. Києва для будівництва, експлуатації та обслуговування храму в установленому порядку – рішенням Відповідача за умови: повного збереження та утримання зелених насаджень на решті території скверу; пересадки чагарників з позначками забудови; сплати відновлюючої вартості за знесення газону; передбачення проектом озеленення території вічнозеленими деревами і чагарниками; погодження дендроплану з КО "Київзеленбуд"; утримання прилеглої в радіусі 50 м території в належному санітарному стані; погодження питання щодо будівництва храму з громадськістю в установленому порядку.
Дендроплан Позивачу КО "Київзеленбуд" було погоджено.
На підставі вищенаведених дозвільних документів та з врахуванням їх позитивних висновків, 21.04.2005 р. Відповідачем було прийнято рішення № 373/2948 (ra0373023-05)
"Про передачу релігійній громаді Української Православної Церкви парафії храму на честь Рівноапостольного Великого князя Володимира у Шевченківському районі м. Києва земельної ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування храму на честь Рівноапостольного Великого князя Володимира на перетині вулиць Олеся Гончара та Богдана Хмельницького у Шевченківському районі м. Києва" (далі – Рішення № 373/2948 (ra0373023-05)
).
Відповідно до пункту 1 Рішення № 373/2948 (ra0373023-05)
Відповідач вирішив затвердити проект відведення земельної ділянки Позивачу для будівництва, експлуатації та обслуговування храму на честь Рівноапостольного Великого Князя Володимира на перетині вулиці Олеся Гончара та Богдана Хмельницького у Шевченківському районі м. Києва.
Згідно з пунктом 2 Рішення № 373/2948 (ra0373023-05)
Відповідач вирішив передати Позивачу, за умови виконання пункту 5 цього рішення, в довгострокову оренду на 25 років земельну ділянку загальною площею 0,11 га для будівництва, експлуатації та обслуговування храму на честь Рівноапостольного Великого Князя Володимира на перетині вулиць Олеся Гончара та Богдана Хмельницького у Шевченківському районі м. Києва за рахунок міських земель, не наданих у власність чи користування.
Пунктами 5.1, 5.2, 5.3, 5.4 та 5.5 Рішення № 373/2948 (ra0373023-05)
встановлено, що Позивачу необхідно виконувати обов’язки землекористувача відповідно до вимог статті 96 Земельного кодексу України; у місячний термін звернутись до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) із клопотанням щодо організації робіт по винесенню меж земельної ділянки в натуру (на місцевість) та виготовленню договору оренди земельної ділянки; питання відшкодування відновлюючої вартості зелених насаджень та інші питання майнових відносин вирішувати в установленому порядку; забезпечити вільний доступ для прокладання нових, ремонту та експлуатації існуючих інженерних мереж і споруд, розміщених у межах земельної ділянки; виконати вимоги, викладені в листах Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища від 04.04.2005 № 19-2665, Київської міської санепідемстанції від 12.04.2005 № 2506, Державного управління екології та природних ресурсів в м. Києві від 14.04.2005 № 06-6-25/1840, від 14.04.2005 № 08-8-18/2015, Головного управління культури, мистецтв та охорони культурної спадщини від 11.04.2005 № 001-07/1927, Державної служби охорони культурної спадщини від 13.04.2005 № 22-1476/35, Шевченківської районної у м. Києві ради від 05.04.2005 № 822, Київського комунального об’єднання зеленого будівництва та експлуатації зелених насаджень міста "Київзеленбуд" від 13.04.2005 №148-602.
26.04.2005 р. Київське міське головне управління земельних ресурсів (Київміськголовзем) листом № 02-09-3/1181 направила Позивачу висновок про погодження проекту відведення земельної ділянки Позивачу для будівництва, експлуатації та обслуговування храму на честь Рівноапостольного Великого князя Володимира на перетині вулиць Олеся Гончара та Богдана Хмельницького у Шевченківському районі м. Києва, відповідно до якого Київміськголовзем не заперечує проти відведення Позивачу в довгострокову оренду на 25 років земельну ділянку площею 0,11 га для будівництва, експлуатації та обслуговування храму на честь Рівноапостольного Великого князя Володимира на перетині вулиць Олеся Гончара та Богдана Хмельницького у Шевченківському районі м. Києва.
28.04.2005 р. було складено акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
12.05.2005 р. між Позивачем та Відповідачем було укладено договір оренди земельної ділянки (далі – Договір), відповідно до пункту 1.1 якого Відповідач на підставі Рішення № 373/2948 (ra0373023-05)
за актом приймання-передачі передає, а Позивач приймає в оренду (строкове платне користування) земельну ділянку визначену цим Договором.
Відповідно до пункту 3.1 Договору, даний Договір укладено на двадцять п’ять років.
14.05.2005 р. Позивач та Відповідач склали акт приймання-передачі земельної ділянки.
19.07.2005 р. Відповідачем прийнято рішення № 806/3381 (ra0806023-05)
"Про затвердження Програми розвитку зеленої зони м. Києва до 2010 року та концепції формування зелених насаджень в центральній частині міста (далі – Рішення № 806/3381 (ra0806023-05)
), відповідно до пункту 5 якого Київська міська рада вирішила встановити, що землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, лісового фонду та зелених насаджень загального користування підлягають комплексній охороні відповідно до законодавства та встановлених режимів їх використання.
Відповідно до пункту 6 Рішення № 806/3381 (ra0806023-05)
Відповідач вирішив заборонити на землях природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення та лісового фонду житлове, інше будівництво та господарську діяльність, що можуть негативно вплинути на стан цих територій чи перешкоджати їх використанню за цільовим призначенням.
25.05.2006 р. відбулись збори представників територіальної громади Шевченківського району м. Києва.
Протоколом № 01/2006 вказаних зборів встановлено, що збори вирішили звернутися до Відповідача про скасування Рішення № 373/2948 (ra0373023-05)
.
13.07.2006 р. та 23.11.2006 р. Шевченківською районною у м. Києві радою прийняті рішення № 45 та № 125, відповідно до яких було вирішено звернутись до Відповідача з проханням відмінити Рішення № 373/2948 (ra0373023-05)
.
26.07.2007 р. Київська міська рада прийняла Рішення № 129/1963 (ra_129023-07)
, відповідно до пункту 1 якого Відповідач вирішив скасувати Рішення № 373/2948 (ra0373023-05)
. Згідно з пунктом 2 Рішення № 373/2948 (ra0373023-05)
, Відповідач вирішив запропонувати Позивачу надати згоду на розірвання договору оренди земельної ділянки на перетині вулиць Олеся Гончара та Богдана Хмельницького від 14.05.2005 р.
Пунктом 3.2 Рішення № 373/2948 (ra0373023-05)
від 14.05.2005 № 91-6-00442, встановлено, що у разі відмови від розірвання договору оренди земельної ділянки на перетині вулиць Олеся Гончара та Богдана Хмельницького, або у разі, якщо відповідь не надійде у встановлений законодавством термін, забезпечити підготовку та подання позову про розірвання договору оренди землі до Господарського суду м. Києва.
Колегія суддів Київського апеляційного господарського суду погоджується з висновками суду першої інстанції і вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав:
Даний спір виник з приводу законності Акту органу місцевого самоврядування щодо надання дозволу на укладення Договору довгострокової оренди земельної ділянки для здійснення будівництва храму на честь Рівноапостольного Великого князя Володимира у Шевченківському районі м. Києва, тому при його вирішенні місцевий господарський суд вірно застосовував норми Земельного кодексу України (2768-14)
, Закону України "Про місцеве самоврядування" (280/97-ВР)
.
Відповідно до частини 1 статті 2 Земельного кодексу України земельні відносини – це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею.
Суб’єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади (частина 2 статті 2 Земельного кодексу України).
Відповідно до ст.ст. 116, 123 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
В даному випадку, Релігійна громада Української Православної Церкви парафії храму на честь Рівноапостольного Великого князя Володимира у Шевченківському районі м. Києва набула права користування земельною ділянкою, яка розташована на перехресті вулиць Олеся Гончара та Богдана Хмельницького у Шевченківському районі м. Києва на підставі рішення Київської міської ради від 21.04.2005 р. за № 373/2948 (ra0373023-05)
, дотримавшись вимог п. 5 даного рішення, на законних підставах та згідно вимог, що ставилися з боку відповідних державних та інших інстанцій, зокрема з боку відповідача.
Відповідно до ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування" рішення ради приймається на її пленарному засіданні (ч. 2) і з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку (ч. 10).
Підставами припинення права користування земельною ділянкою є: добровільна відмова від права користування земельною ділянкою; вилучення земельної ділянки; припинення діяльності державних чи комунальних підприємств, установ та організацій; використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам; використання земельної ділянки не за цільовим призначенням; систематична несплата земельного податку або орендної плати (стаття 141 Земельного кодексу України).
Статтею 143 Земельного кодексу України встановлено, що припинення прав на земельну ділянку здійснюється у судовому порядку у разі: використання земельної ділянки не за цільовим призначенням; не усунення допущених порушень законодавства (забруднення земель радіоактивними і хімічними речовинами, відходами, стічнимиводами, забруднення земель бактеріально-паразитичними і карантинно-шкідливими організмами, засмічення земель забороненими рослинами, пошкодження і знищення родючого шару ґрунту, об’єктів інженерної інфраструктури меліоративних систем, порушення встановленого режиму використання земель, що ос обливо охороняються, а також використання земель способами, які завдають шкоди здоров’ю населення) в терміни, встановлені вказівками спеціально уповноважених органів виконавчої влади з питань земельних ресурсів; конфіскації земельної ділянки; викупу (вилучення) земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності та для суспільних потреб; примусового звернення стягнень на земельну ділянку по зобов’язаннях власника цієї земельної ділянки; не відчуження земельної ділянки іноземними особами та особами без громадянства у встановлений строку випадках, визначених цим Кодексом.
Отже, підстави припинення права користування земельною ділянкою пов’язані з порушенням землекористувачами норм земельного законодавства України. Такими підставами є: використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам; використання земельної ділянки не за цільовим призначенням; систематична несплата земельного податку або орендної плати. Використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам, може бути, зокрема, невикористання прогресивних технологій, порушення технологічних режимів застосування мінеральних та органічних добрив, заростання сільськогосподарських угідь чагарниками, забруднення земель відходами виробництва, хімічними та радіоактивними речовинами.
Таким чином, зазначений у вказаних статтях Земельного кодексу України (2768-14)
перелік, який є вичерпним, тобто інші юридичні факти, які не перераховані у вказаних статтях Земельного кодексу України (2768-14)
, не можуть розглядатися як підстави припинення права користування земельною ділянкою, тобто чисельні скарги громадян не є підставою для припинення права користування земельною ділянкою, як зазначено в Рішенні Київської міської ради від 26.07.2007 р. за № 129/1963 (ra_129023-07)
.
До того ж, як зазначалось вище, акти видані органом місцевого самоврядування, можуть бути з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаватися незаконними в судовому порядку.
Тому підстави, на які посилаються апелянти, зокрема на звернення мешканців, на погляд колегії не є законною підставою для скасування попереднього рішення та не ґрунтується на чинному законодавстві та матеріалах справи. Посилання апелянтів на те, що при виділенні земельної ділянки позивачу, Київською міською радою не була врахована думка громадян-мешканців масиву, то в справі містяться докази (а.с. 17-18 Т. №1) про те, що погляди на вказане рішення громадян є суперечливими, оскільки не всі мешканці є противниками будівництва храму. Таким чином, рішення Київської міської ради від 21.04.2005 р. за № 373/2948 (ra0373023-05)
є таким, що прийняте на законних підставах.
Главою 2 Закону "Про місцеве самоврядування" (280/97-ВР)
не включено до повноважень органів місцевого самоврядування скасування своїх рішень.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 2 статті 140 Конституції України особливості здійснення місцевого самоврядування в містах Києві та Севастополі визначаються окремими законами України.
Статтею 9 Земельного кодексу України встановлено, що до повноважень Київської і Севастопольської міських рад у галузі земельних відносин на їх території належить: розпорядження землями територіальної громади міста; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності в порядку, передбаченому цим Кодексом; викуп земельних ділянок для суспільних потреб міста; припинення права користування земельними ділянками у випадках, передбачених цим Кодексом; прийняття рішення щодо звільнення самовільно зайнятих земельних ділянок; підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок із земель державної власності, що проводяться органами виконавчої влади; встановлення та зміна меж сіл, селищ, районів у містах; організація землеустрою; координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів; здійснення контролю за використанням і охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; обмеження, тимчасова заборона (зупинення) чи припинення використання земельної ділянки громадянами та юридичними особами в разі порушення ними вимог земельного законодавства; інформування населення щодо надання, вилучення (викупу) земельних ділянок; внесення у встановленому порядку пропозицій до Верховної Ради України щодо встановлення та зміни меж міст; вирішення земельних спорів; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Відтак, позовна вимога про визнання Рішення недійсним є законною та обґрунтованою, а тому підлягає задоволенню.
Посилання Третьої особи на статі 20, 123 Земельного кодексу України (2768-14)
, статті 18 Закону України "Про планування і забудову територій", статті 5 Закону України "Про основи містобудування" на підставі яких Відповідач прийняв Рішення судом до уваги не приймаються, оскільки як вбачається з норм чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини (зокрема норм Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (280/97-ВР)
, Земельного кодексу України (2768-14)
), останні не містять зазначених обставин, як підстав відміни рішень органів самоврядування про надання в орендне користування земельних ділянок.
Київський апеляційний господарський суд зазначає, рішення суду першої інстанції прийняте з встановленням всіх обставин, що мають значення для справи, ним зроблені вірні висновки по справі і вірно застосовані норми матеріального права. Відповідач – Київська міська Рада та третя особа – Шевченківська районна у м. Києві рада, відповідно до ст. 33 ГПК України, не довели в апеляційних скаргах своїх доводів та не спростували доводи позовної заяви.
Таким чином, враховуючи викладене, судова колегія Київського апеляційного господарського суду дійшла висновку про те, рішення Господарського суду м. Києва від 21.04.2008 р. в справі № 34/588 має бути залишено без змін, а апеляційні скарги – без задоволення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 99, 101, 103, 105 ГПК України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційні скарги Київської міської Ради та Шевченківської районноїу м. Києві ради залишити без задоволення, а рішення Господарського суду м. Києва від 21.04.2008 р. по справі № 34/588 – без змін.
Справу № 34/588 повернути до Господарського суду м. Києва.
Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття і може бути оскаржена до Вищого господарського Суду України.