ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
ПОСТАНОВА
01.07.08 Справа № 19/398
( Додатково див. постанову Вищого господарського суду України (rs2285851) )
Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії:
головуючого - судді Гнатюк Г.М.
суддів Кравчук Н.М.
Мирутенко О.Л.
розглянувши апеляційну скаргу Управління комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради, м.Львів від 14.03.2008р.
на рішення господарського суду Львівської області від 05.03.2008р.
в справі № 19/398
за позовом ТзОВ "Інтер-Лев", м.Львів
до відповідача: Управління комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради, м.Львів
про спонукання до переукладення договору
за участю представників:
від позивача: П’ятковська І.П. –представник, Костич О.І. -представник
від відповідача: Клевцов С.А. -представник
від прокуратури м.Львова: не з’явився
Учасникам судового процесу роз’яснено права і обов’язки, передбачені ст.ст. 22, 28 ГПК України. Клопотання про технічну фіксацію судового процесу від сторін не поступало, заяв про відвід суддів не надходило.
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Львівської області від 05.03.2008р. по даній справі (суддя Н.Г.Левицька) за позовом ТзОВ "Інтер-Лев" до Управління комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради про спонукання до укладення договору позов задоволено повністю, вирішено спонукати Управління комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради укласти договір оренди нерухомого майна, що знаходиться за адресою: м.Львів, вул.Краківська,5, площею 151,9 кв.м. в редакції від 31.10.2007р., з визначенням розміру орендної плати за місяць 6785,37 грн. без ПДВ.
Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням відповідач подав апеляційну скаргу в якій просить рішення господарського суду Львівської області від 05.03.2008р. скасувати, прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити повністю.
В судових засіданнях 03.06.2008р. та 01.07.2008р. представник скаржника повністю підтримав доводи апеляційної скарги та зазначив, що рішення судом першої інстанції прийняте при неповному з"ясуванні всіх обставин справи і просить прийняти нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Представники позивача в судових засіданнях проти доводів апелянта заперечують. Рішення суду першої інстанції вважають законним і обґрунтованим та таким, що повністю відповідає нормам і матеріального і процесуального права.
В судове засідання 03.06.08р. від прокуратури м.Львова надійшов лист про вступ прокурора м.Львова у справу в інтересах держави.
Однак в засідання 01.07.08. прокуратура явку свого представника не забезпечила, жодних пояснень по суті спору суду не надала, хоча про час та місце судового засідання її було попереджено.
Розглянувши апеляційну скаргу, матеріали справи, наявні в ній докази та заслухавши пояснення представників сторін, колегія суддів Львівського апеляційного господарського суду вважає, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення. При цьому колегія виходила з наступного:
Керуючись ст. 143 Конституції України, територіальні громади міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є у комунальній власності.
За вимогами п.п. 31, 32 ст. 2 6 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (280/97-ВР) ,- органи місцевого самоврядування приймають рішенння про передачу іншим органам окремих повноважень щодо управління майном, яке належить до комунальної власності відповідної територіальної громади, визначають межі цих повноважень та умови їх здійснення.
Відповідно до Положення про Управління комунального майна Львівської міської ради, затвердженого Рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 15.08.2003р. №719, Управління комунального майна Львівської міської ради утворене як її виконавчий орган, орган управління майном комунальної власності територіальної громади міста Львова з метою реалізації повноважень Львівської міської ради щодо здійснення управління цим майном, його приватизації, відчуження та оренди (п.1 Положення).
Правонаступником Управління комунального майна Львівської міської ради є Управління комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради, на яке, згідно з Положенням, затвердженим Рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради № 1205 від 27.10.2006р. (п.2) покладено виконання функцій органу управління майном комунальної власності територіальної громади м. Львова, передача в оренду, відчуження (приватизація) цього майна, подання на розгляд міської ради пропозицій щодо порядку умов відчуження майна, проектів місцевих програм приватизації та переліків об'єктів комунальної власності, які не підлягають приватизації, організації цих програм.
Відповідно до договору оренди № Г-4145-6 нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень) від 06.06.2006р., на підставі Наказу начальника Управління комунального майна Львівської міської ради № 9-А від 21.02.2006р., Позивач, як переможець комерційного конкурсу, прийняв в оренду нежитлові приміщення підвалу та першого поверху, що знаходиться за адресою м. Львів, вул. Краківська, 5.
Згідно з даними Технічного паспорта ОКП ЛОР "БТІ та ЕО" від 13.03.2006р. площа орендованих приміщень складає 151,9 кв. м. з індексами 17-1, 18-1, 18-2, 18-3, 18-4, 18-5, VII, VIII, IX.
Як вбачається з матеріалів справи 10.03.2006р. вищезазначений об'єкт оренди був переданий Товариству за Актом приймання-передачі балансоутримувачем приміщення ЛМКП "Айсберг". Технічний стан переданих нежитлових приміщень при передачі знаходився в незадовільному стані.
З метою використання взятого в оренду нежитлового приміщення, ТзОВ "Інтер-Лев", на виконання умов Договору оренди звернулось до УКМ ЛМР (Відповідач) листом № 17 від 09.08.2006р. про надання дозволу на проведення ремонтних робіт. 23.08.2006р. Листом № 2-10631/12 орендодавцем надано Дозвіл на проведення ремонтних робіт за умови дотримання вимог чинного законодавства та отримання дозволу в Галицькій районній адміністрації Львівської міської ради.
Розпорядженням Галицької районної адміністрації № 541 від 04.07.2007р. надано Дозвіл на завершення реконструкції нежитлових приміщень з пристосуванням під кафе згідно з поданим ескізним проектом.
Позивачем отримано також погодження в Управління архітектури (№2-6090/2401 від 15.03.07р.), управлінні охорони історичного середовища (№04/1291 від 23.05.07р.), інспекції державного архітектурно-будівельного контролю (№2-14006/20 від 30.10.06р.), від головного державного санітарного лікаря Галицького району м. Львова (№894/05 від 23.04.07р.), Галицького РВ м. Львова ГУ МРС України (№1/319 від 25.04.07р.).
Вартість ремонтно-будівельних робіт на об'єкті, згідно із зведеним кошторисним розрахунком від 10.09.2007р., із заміною інженерних мереж та зовнішнім оздобленням, становить 500060,00 грн. Крім цього, орендар належним чином виконував свої зобов'язання, а саме: своєчасно і в повному обсязі сплачував орендну плату, комунальні послуги, приміщення застраховане та обладнано засобами пожежної безпеки.
Відповідно до вимог ч. З ст. 118 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік", договори оренди державного та комунального майна, укладені до 1 січня 2007 року (крім договорів на оренду державного та комунального майна, укладених бюджетними установами, Пенсійним фондом України та його органами, а також щодо цілісних майнових комплексів), у шестимісячний термін підлягають обов'язковому перегляду відповідно до встановленої норми.
Наказом начальника Управління комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради № 285-0 від 16.04.2007р., продовжено дію договору оренди № Г-4145-6 від 06.03.2006р. строком на 2 роки 364 дні, про що Позивача було також повідомлено Листом від 16.04.2007р. № 2-3272/2302 (а.с. 22, 23).
Експертну оцінку проведено суб' єктом оціночної діяльності ПП "Фірма Отава", про що свідчить Висновок оцінювача про вартість об'єкта оцінки від 22.06.2007р.
Наказом начальника Управління комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради № 480-е від 13.09.2007р. затверджено результати оцінки майна станом на 01.05.2007р. на підставі Методики розрахунку орендної плати за користування майном територіальної громади м. Львова, затвердженої Ухвалою сесії Львівської міської ради від 07.06.2007р. № 897 та визначено вартість об'єкта оренди в сумі 633 050,00 грн.
Ухвалою № 880 від 11.01.2001р. Львівської міської ради затверджено Положення про оренду майна територіальної громади міста Львова. Рішенням виконавчого комітету, Львівської міської ради № 308 від 06.07.2001р. "Про забезпечення механізму реалізації ухвали від 11.01.2001р. № 880 "Про врегулювання питання оренди майна територіальної громади м. Львова" затверджено Типовий договір оренди (будівель, споруд, приміщень) (додаток №4), який завжди застосовується при укладенні договорів оренди комунального майна.
Відповідно до вимог ч.2 ст. 188 Господарського кодексу, сторона договору, яка вважає необхідним змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.
Згідно з вимогами ст.ст. 641, 642 ЦК України, пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору. Пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов'язаною у разі її прийняття. Відповідь особи, якій адресована пропозиція укласти договір, про її прийняття (акцепт) повинна бути повною і безумовною. Якщо особа, яка одержала пропозицію укласти договір, у межах строку для відповіді вчинила дію відповідно до вказаних у пропозиції умов договору (відвантажила товари, надала послуги, виконала роботи, сплатила відповідну суму грошей тощо), яка засвідчує її бажання укласти договір, ця дія є прийняттям пропозиції, якщо інше не вказане в пропозиції укласти договір або не встановлено законом.
Як вірно з’ясовано місцевим господарським судом, що оскільки умови первісного Договору оренди № Г-4145-6 від 06.06.2006р. втратили чинність з 05.03.2007р. та сторонами погоджено нові істотні умови, відповідно до Наказу начальника Управління комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради № 285-0 від 16.04.2007р., Позивачем направлено у встановленому порядку заяву встановленого взірця та заяву щодо акцепту (вх. № 2-15050 від 31.10.2007р.). До заяви було додано 2 підписані примірники проекту Договору оренди, який, як зазначалось, є типовим для договорів даного виду. Розмір орендної плати за місяць визначений, згідно з пп. 1 п.11 Додатку № 2 до Методики розрахунку орендної плати за користування майном територіальної громади м.Львова (12%) та з врахування індексів інфляції становить 6785,37 гривень без ПДВ (а.с. 27-31).
Статтею 181 ГК України встановлено, що сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини 1 цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, після одержання договору, а за наявності заперечень щодо окремих умов договору - складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.
Суд апеляційної інстанції погоджується з висновком господарського суду Львівської області, що всі істотні умови в сукупності викладені в проекті Договору, пропозиціях та наказах, тобто дотримано механізм, визначений ст.ст. 638 - 642 ЦК України, ст.ст. 181, 184, 188 ГК України. Однак відповідач, станом на дату подання позову та на час розгляду справи не повернув Позивачу підписаний та скріплений печаткою договір оренди нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень) в редакції від 31.10.2007р. (протокол розбіжностей).
Суд не погоджується з позицією Відповідача відносно того, що розмір орендної плати повинен відповідати розміру, визначеному на підставі проведеного комерційного конкурсу, як це передбачено діючою новою Методикою розрахунку орендної плати, затвердженою Ухвалою сесії Львівської міської ради від 07.06.2007р. № 897.
Переукладення договору оренди - це викладення договору оренди у новій редакції, з визначенням істотних умов договору, згідно з вимогами чинних на момент переукладення нормативно-правових актів. Тому до правовідносин сторін, в даному випадку, слід застосовувати Методику розрахунку орендної оплати за користування майном територіальної громади м. Львова, яка затверджена Ухвалою Львівської міської ради № 98 від 31.10.2002р. (чинна на момент укладення первісного договору та прийняття рішення щодо його продовження), за змістом п. 3.3.1 якої при переукладенні, перегляді умов договору оренди повторно визначаються цільове призначення об'єкту оренди, межі вартості майна та величина орендної ставки. Ця норма, кореспондуючись з вимогами ч. 2 ст. 28 6 ГК України (436-15) , надає орендарю право на зменшення розміру орендної плати (з врахування вимог ч.І п. 1 ст. 10 Закону України "Про оренду державного та комунального майна"), оскільки передбачені первісним договором умови припинені.
Як вбачається з матеріалів справи (а.с. 43) орендар, тобто позивач належним чином виконував зобов’язання за договором оренди, в т.ч. щодо внесення орендної плати.
Суд першої інстанції надав вірну оцінку акту звірки взаєморозрахунків, поданому відповідачем зазначивши, що акт звірки взаєморахунків підписується обома сторонами і є певною формою фіксації юридично-значимих дій сторін за цим актом, і яким, зокрема, оформляється інвентаризація дебіторської і кредиторської заборгованості.
Тому, наданий Відповідачем односторонній акт не є належним доказом в розумінні вимог ст.ст. 33, 34 ГПК України.
Відповідно до вимог ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Частиною 2 ст. 34 Кодексу встановленою, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
На підставі вищевикладеного, колегія суддів Львівського апеляційного господарського суду приходить до висновку про безпідставність доводів апелянта та вважає, що рішення господарського суду Львівської області від 05.03.08р. прийняте господарським судом при повному з’ясуванні всіх обставин по справі і відсутні підстави передбачені ст. 104 Господарського процесуального кодексу України для його скасування.
Керуючись ст.ст. 99, 101, 103, 105 ГПК України Львівський апеляційний господарський суд –
ПОСТАНОВИВ :
1. Рішення господарського суду Львівської області від 05.03.2008р. у справі № 19/398 залишити без змін, а апеляційну скаргу Управління комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради –без задоволення.
2. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку згідно з Розділом ХІІ-1 ГПК України (1798-12) .
3. Справу передати в місцевий господарський суд Львівської області.
Головуючий-суддя Г.Гнатюк
Суддя Н.Кравчук
Суддя О.Мирутенко