ф
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 вересня 2022 року
м. Київ
справа № 219/5161/17
адміністративне провадження № К/9901/52974/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого судді Кравчука В.М., суддів Коваленко Н.В., Стародуба О.П.
розглянув у попередньому судовому засіданні
касаційну скаргу ОСОБА_1
на рішення Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 12.02.2018 (суддя Павленко О.М.) та постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 25.04.2018 (колегія у складі суддів Гаврищук Т.Г., Блохіна А.А., Сухарька М.Г.)
у справі №219/5161/17
за позовом ОСОБА_1
до Бахмутського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області
третя особа ОСОБА_2
про визнання дій щодо відмови в призначенні дострокової пенсії за віком неправомірною та зобов`язання вчинити певні дії.
І. РУХ СПРАВИ
1. У травні 2017 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Бахмутського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_2, в якому просила:
- визнати неправомірним рішення від 29.03.2017 №306 про відмову у призначенні дострокової пенсії за віком;
- зобов`язати прийняти нове рішення, яким призначити дострокову пенсію за віком з моменту звернення з таким призначенням відповідно до норм діючого законодавства, а саме з 10.04.2017.
2. Рішенням Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 12.02.2018, залишеним без змін постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 25.04.2018, у задоволенні позову відмовлено.
3. 11.06.2018 до Верховного Суду надійшла касаційна скарга, в якій позивач просить скасувати оскаржувані судові рішення та ухвалити нову постанову про задоволення позовних вимог.
4. Ухвалою Верховного Суду від 21.06.2018 відкрито касаційне провадження.
II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
5. Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, працювала у військовій частині НОМЕР_1 з 10.02.2014 стрільцем команди воєнізованої охорони по 3 розряду тарифної сітки.
6. 30.11.2015 ОСОБА_1 звільнено за п.1 ст. 40 КЗпП України (реорганізація військової частини) на підставі наказу № 294 від 30.11.2015.
7. Позивач є учасником бойових дій та має право на пільги, встановлені законодавством України.
8. Відповідно до довідки ОСОБА_2 № 45 від 14.04.2017, ОСОБА_1 в період з 16.04.2014 по 29.09.2014, 14.10.2014 по 10.11.2014, 21.11.2014 по 31.05.2015; 15.06.2015 по 30.11.2015 безпосередньо брала участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення АТО на території Донецької та Луганської областей.
9. З довідки командира військової частини НОМЕР_1 № 3692 від 30.11.2015 встановлено, що ОСОБА_1 у вказаний період була працівником Збройних Сил України.
10. 10.04.2017 ОСОБА_1 звернулася до управління із заявою №1805 про призначення дострокової пенсії за віком згідно абзацу 6 пункту 3 розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (1058-15)
.
11. Рішенням Бахмутського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області позивачу було відмовлено у призначенні дострокової пенсії за віком, оскільки ОСОБА_1 не є військовослужбовцем, особою начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, добровольцем, резервістом, військовозобов`язаним, яким надано статус інваліда війни або учасника бойових дій у зв`язку з безпосередньою участю в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, безпосередній перебуванням в районах антитерористичної операції у період її проведення.
12. Не погодившись з такою відмовою, позивач звернулась до суду.
ІІІ. АРГУМЕНТИ СТОРІН
13. В обґрунтування позовних вимог позивач покликалася на те, що згідно чинного на момент звернення законодавства, вона має право на достроковий вихід на пенсію за віком після досягнення 50 років та за наявності страхового стажу не менше 20 років.
14. Відповідач заперечував проти задоволення позовних вимог, посилаючись на правомірність прийнятого рішення.
ІV. ОЦІНКИ СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
15. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції, з позицією якого погодився суд апеляційної інстанції, дійшов висновку, що позивач не має права на призначення дострокової пенсії за віком на умовах, передбачених абзацом шостим пункту 3 розділу ХV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (1058-15)
, оскільки не є військовослужбовцем, військовозобов`язаною та особою з числа резервістів.
V. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
16. У касаційній скарзі позивач посилається на порушення судами норм матеріального права.
17. Скаржник зазначає про те, що в рамках існуючого в Україні законодавства має право на призначення пенсії на рівні з військовослужбовцями строкової служби та на неї розповсюджується дія абзацу шостого пункту 3 розділу ХV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (1058-15)
.
18. Відповідач ухвалу про відкриття касаційного провадження отримав 29.06.2018, відзиву на касаційну скаргу не подав.
VІ. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
19. Верховний Суд перевірив правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права у межах доводів касаційної скарги та дійшов таких висновків.
20. Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду України визначено Законом № 1058-IV (1058-15)
.
21. Абзацом шостим пункту 3 розділу XV Прикінцевих положень Закону №1058-IV (1058-15)
, в редакції, яка діяла на час виникнення спірних відносин, було встановлено, що військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, а також ті, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов`язків військової служби (службових обов`язків), або внаслідок захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов`язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов`язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов`язків військової служби (службових обов`язків), захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов`язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 20 статті 6, інваліда війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи з числа резервістів і військовозобов`язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, інваліда війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (3551-12)
, відповідно до абзаців шостого та сьомого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону, а також абзацу восьмого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов`язаних, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок.
22. Згідно із пунктом 19 частини першої статті 6 Закону України від 22.10.1993 № 3551-XII "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (далі - Закон № 3551-XII (3551-12)
) учасниками бойових дій визнаються, зокрема, військовослужбовці (резервісти, військовозобов`язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
23. Згідно із пунктом 20 частини першої статті 6 Закону № 3551-XII учасниками бойових дій визнаються, зокрема особи, які у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, за умови, що в подальшому такі добровольчі формування були включені до складу Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної гвардії України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів
24. Відповідно до підпункту 5 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (1058-15)
, затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (z1566-05)
до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника бойових дій, довідка про період (періоди) участі у бойових діях або в антитерористичній операції в районах її проведення, а для осіб, яким встановлено статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 19, 20 статті 6 Закону № 3551-XII, також документи, на підставі яких встановлено статус учасника бойових дій, визначені Порядком надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413 (413-2014-п)
(при призначенні пенсії згідно з абзацом шостим пункту 3 розділу XV Прикінцевих положень Закону № 1058-IV (1058-15)
).
25. У частині дев`ятій статті 1 Закону України від 25.03.1992 № 2232-XII "Про військовий обов`язок і військову службу" містяться визначення категорій громадян України щодо військового обов`язку, відповідно до яких:
військовослужбовці - це особи, які проходять військову службу;
військовозобов`язані - це особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;
резервісти - це особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний та воєнний час.
26. Подібні правовідносини вже були предметом розгляду у Верховному Суді. Зокрема у постанові від 02.08.2022 у справі №360/2417/21 Верховний Суд дійшов висновку про те, що правом на дострокове призначення пенсії за віком за визначених умов наділені не всі особи зі статусом учасника бойових дій, а тільки ті, які є військовослужбовцями, резервістами чи військовозобов`язаними, або особами, які у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
27. Суд не знаходить підстав для відступу від цього правового висновку у справі, що розглядається.
28. У справі, що розглядається суди встановили, що позивач є особою, якій надано статус учасника бойових дій, як працівнику Збройних Сил України, яка безпосередньо брала участь в АТО, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення АТО.
29. Разом з цим, позивач не має статусу військовослужбовця, резервіста чи військовозобов`язаного, а тому на неї не розповсюджуються пільги щодо призначення дострокової пенсії за віком згідно із абзацом шостим пункту 3 розділу XV Прикінцевих положень Закону №1058-IV (1058-15)
.
30. За таких обставин, рішення судів першої та апеляційної інстанції у цій справі є законними та обґрунтованими і не підлягають скасуванню, оскільки суди, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили спір у відповідності з нормами матеріального права та при дотриманні норм процесуального права, в оскаржуваних судових рішеннях повно і всебічно з`ясовані обставини в адміністративній справі з наданням оцінки аргументам учасників справи, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.
31. Відповідно до статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
32. Судові витрати розподілу не підлягають, так як позивач є учасником бойових дій.
Керуючись статтями 341, 343, 349, 350, 356, 359 КАС України, Суд -
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 12 лютого 2018 року та постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 25 квітня 2018 року у справі № 219/5161/17 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і не оскаржується.
Суддя В.М. Кравчук
Суддя Н.В. Коваленко
Суддя О.П. Стародуб