ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"24" січня 2008 р.
Справа № 25/245-07-6381
Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Гладишевої Т.Я.
суддів Лавренюк О.Т., Савицького Я.Ф.,
при секретарі судового засідання Іоффе С.Б.
за участю представників сторін в судових засіданнях від 10.01.2008р. та 24.01.2008р.:
від позивача: Юзишина І.В, довіреність №07/24-05 від 08.01.2008р.;
Панасюк О.Ю., довіреність №07/24-2219 від 08.10.2007р.;
Печерський Л.М., голова Теплодарської міської ради;
від відповідача: Патля В.С., довіреність №5-д від 08.01.2008р.- ТОВ "Залізничний цех;
від відповідача: Фонд державного майна України –не з’явилися;
від третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: не з’явилися;
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Теплодарської міської ради Одеської області
на рішення господарського суду Одеської області
від 19 листопада 2007р.
у справі № 25/245-07-6381
за позовом Теплодарської міської ради Одеської області
до відповідачів: Товариства з обмеженою відповідальністю "Залізничний цех;
Фонду державного майна України;
за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Міністерства палива та енергетики України;
Відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Одесаобленерго"
про визнання недійсним свідоцтва про право власності
У судовому засіданні 24.01.2008р. відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
В С Т А Н О В И В:
23.05.2007р. до господарського суду Одеської області від Теплодарської міської ради Одеської області надійшов позов до МП "Залізничний цех" у вигляді ТОВ за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача –Міністерства палива та енергетики України та ВАТ "Енергопостачальна компанія "Одесаобленерго" про визнання свідоцтва про власність недійсним з посиланням на те, що МП "Залізничний цех" ніколи в порядку, встановленому Законом України "Про приватизацію державного майна" від 04.03.1992р. (2163-12) №2163-ІІІ, право власності на залізничний комплекс не набувало, нотаріально посвідчений договір купівлі-продажу на вказане майно між Фондом державного майна України та МП "Залізничний цех" не укладався, таким чином при оформленні свідоцтва про власність від 03.05.1995р. №П-438 суттєво порушені норми діючого на той момент законодавства. Крім того, листом від 15.05.1995р. №10-16-3234 Фонд державного майна України повідомив керівників управління Одеської залізниці, Біляївської районної ради народних депутатів Одеської області, Центральної районної ради народних депутатів м. Одеси, Одеської ТЕЦ-2 та МП "Залізничний цех" про визнання недійсним свідоцтва про власність №П-438 від 03.05.1995р. та акту прийому-передачі державної частки майна ОП "Залізничний цех" від 20.04.1995р., оскільки зазначені документи отримані шляхом фальсифікації первісних документів керівництвом МП "Залізничний цех", наказом №537 від 16.05.1995р. Фонд державного майна України визнав свідоцтво про власність №П-438 від 03.05.1995р. недійсним, наказ Фонду державного майна України №537 від 16.05.1995р. відповідачем та іншими особами не оскаржувався та не був скасований, а отже є чинним на даний момент. Таким чином МП "Залізничний цех" протиправно привласнило собі повноваження по управлінню і використанню залізничного комплексу, який з 2004 року є власністю територіальної громади м. Теплодар та має стратегічне значення для м. Теплодар та його мешканців.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 25.05.2007р. №22/747-07 відмовлено в прийнятті позовної заяви Теплодарської міської ради Одеської області до МП "Залізничний цех" у вигляді ТОВ за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача –Міністерства палива та енергетики України та ВАТ "Енергопостачальна компанія "Одесаобленерго" про визнання свідоцтва про власність недійсним.
Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 19.07.2007р. по матеріалам № 22/747-07 задоволено апеляційну скаргу Теплодарської міської ради Одеської області, ухвалу господарського суду Одеської області про відмову в прийняті позовної заяви від 25.05.2007р. № 22/747-07 скасовано, справу передано господарському суду Одеської області для розгляду по суті.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 30.07.2007р. (суддя Малярчук І.А). порушено провадження у справі № 25/245-07-6381 та позовна заява Теплодарської міської ради Одеської області прийнята до розгляду.
Під час розгляду справи в господарському суді Одеської області Теплодарська міська рада на заявлених позовних вимогах наполягала та надала до суду обґрунтування заявлених позовних вимог від 15.10.07р. вх. № 23641, обґрунтування позову від 30.10.2007р. вх. № 24690, заперечення на відзив від 17.09.2007р. вх. № 21544, додаткові пояснення до позовних вимог від 10.09.2007р. вх. № 20959, додаткові обґрунтування заявлених позовних вимог від 15.08.2007р. вх. № 18956, в яких додатково пояснила обставини справи, обґрунтовуючи законодавством, яким врегульовано дані правовідносини.
У додаткових обґрунтуваннях позовних вимог позивач посилався на те, що згідно з Тимчасовим положенням про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, яке затверджено наказом Міністерства юстиції України від 28.01.2003р. № 6/5 (z0066-03) , та зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 28.01.2003р. за № 66/7387 (z0066-03) , Законом України "Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обмежень" від 01.07.2004р. № 1952-ІV (1952-15) , законодавцем визначено свідоцтво про право власності як самостійний документ, на підставі якого проводиться державна реєстрація права власності, та який, в свою чергу, може бути самостійним предметом судового розгляду. Предметом судового розгляду в даній справі є вимоги Теплодарської міської ради, суб’єкта комунальної власності, про захист свого майнового (цивільного) права, тобто відносини сторін по оспорюваному свідоцтву від 03.05.1995р., виданого Фондом державного майна України за № П-438, є цивільно-правовими, тому дана справа підлягає розгляду саме в порядку ГПК України (1798-12) .
Посилаючись на приписи Тимчасового положення про Фонд державного майна України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 07.07.1992р. № 2558-ХІІ (2558-12) , Закону України "Про приватизацію державного майна" від 04.03.1992р. № 2163-ХІІ (2163-12) , Закону України "Про управління об’єктами державної власності" від 21.09.2006 р.№ 185-V (185-16) позивач вказував на те, що зазначені нормативні документи не відносять до компетенції Фонду оформлення свідоцтва про право власності на об’єкти нерухомості, в той же час п.6 Положення про ФДМУ визначає, що Фонд має право видавати в межах своєї компетенції нормативні документи, обов’язкові для виконання органами державної виконавчої влади та іншими юридичними особами, у зв’язку з чим Теплодарська міська рада вважає, що дії Фонду державного майна України, пов’язані з визнанням свідоцтва про власність від 03.05.1995 р. № П-438 недійсним, є обґрунтованими та законними.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 17.09.2007р. по справі №25/245-07-6381 відповідно до ч.3 ст. 24 Господарського процесуального кодексу України здійснено заміну первісного відповідача МП "Залізничний цех" у вигляді ТОВ належним відповідачем ТОВ "Залізничний цех".
ТОВ "Залізничний цех" заявлені позивачем позовні вимоги не визнав, про що зазначив у відзивах на позовну заяву, які надійшли на адресу господарського суду Одеської області 06.09.2007р.(вх. № 20756), 17.09.2007р. (вх. № 21556), в котрих вказував на те, що Теплодарська міська рада Одеської області не має жодних правовстановлюючих документів на цілісний майновий комплекс ОП "Залізничний цех", про що свідчить рішення господарського суду Одеської області від 03.10.2005 р. по справі № 21/139-05-4718, яке залишене в силі постановою Одеського апеляційного господарського суду від 24.11.2005р. та постановою Вищого адміністративного суду України від 21.05.2006р., котрими встановлено незаконність рішень Теплодарської міської ради від 17.11.2004р. №300/В-04, від 17.01.2005р. № 300/В-05 про прийняття на свій баланс зазначеного майнового комплексу та оформлення свідоцтва про право власності.
Відповідач наголошував на тому, що позивачем пропущено строк позовної давності, та відповідно до цього звернувся до суду з клопотанням про його застосування до спірних відносин сторін.
Крім того, ТОВ "Залізничний цех" вказував на помилковість позиції Теплодарської міської ради Одеської області, обґрунтовуючи це тим, що свідоцтво про право власності само по собі не може бути оскаржене в судовому порядку, оскільки не є правовстановлювальним документом.
ТОВ "Залізничний цех" також вказувало у відзивах на позовну заяву на те, що правомірність викупу та подальшого володіння ТОВ "Залізничний цех" цілісним майновим комплексом орендного підприємства "Залізничний цех" встановлено: рішенням Вищого арбітражного суду України від 18-23.11.1993р. по справі № 215/6-р, рішенням Вищого арбітражного суду України від 29.11.-12.02.1994р. по справі № 95/7, рішенням господарського суду Одеської області від 03.10.2005р. по справі № 21/139-05-4718 за позовом ТОВ "Залізничний цех" до Теплодарської міської ради, Теплодарського міського бюро технічної інвентаризації та реєстрації об’єктів нерухомості, виконавчого комітету Теплодарської міської ради про скасування рішень ради та виконавчого комітету ради і відновлення державної реєстрації права власності ТОВ "Залізничний цех" на цілісний майновий комплекс орендного підприємства "Залізничний цех".
Рішенням господарського суду Одеської області від 19.11.2007р. по справі №25/245-07-6381 (суддя Малярчук І.А.) відмовлено у задоволенні позову Теплодарської міської ради Одеської області до ТОВ "Залізничний цех" та Фонду державного майна України за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача –Міністерства палива та енергетики України та ВАТ "Енергопостачальна компанія "Одесаобленерго" про визнання свідоцтва про право власності, з посиланням на те, що: 1) наявна в матеріалах справи копія свідоцтва від 03.05.1995р. №П-438 містить відмітку про реєстрацію Теплодарським міським бюро технічної інвентаризації 12.07.2000р. за ТОВ "Залізничний цех" права власності на цілісний майновий комплекс ОП "Залізничний цех" згідно зі свідоцтвом від 03.05.1995р. №П-438, даний факт підтверджує і довідка Теплодарського міського бюро технічної інвентаризації та реєстрації об’єктів нерухомості від 19.03.2003р. №28, доказів зворотного, тобто реєстрації права власності на цілісний майновий комплекс ОП "Залізничний цех" за Теплодарською міською радою, матеріали справи не містять; 2) 13.07.1995р. Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №514 "Про передачу загальнодержавного майна у комунальну власність", якою передбачено здійснення Міністерством енергетики та електрифікації України до 01.09.1995р. передачу загальнодержавного майна Одеської ТЕЦ-2 виробничого енергетичного об’єднання "Одесаобленерго" (смт Теплодар) у власність області згідно з додатком, у порядку, передбаченому Постановою Ради Міністрів УРСР від 28.04.1980р. №285 (285-80-п) "Про порядок передачі підприємств, об’єднань, організацій, установ, будинків і споруд", з наступним повідомленням про це органів державної статистики, податкових і фінансових органів, перелік загальнодержавного майна, яке передається у власність Одеської області, який є додатком до вказаної Постанови Кабінету Міністрів України, містить визначення об’єктів житлово-комунального господарства, торгівлі, соціально-культурної сфери та капітального будівництва Одеської ТЕЦ-2 Виробничого енергетичного об’єднання "Одесаобленерго" Міненерго, серед яких зазначено залізниця (23 км), шляхове господарство, доказів фактичної передачі наведеного у постанові майна у комунальну власність Одеської обласної ради, як і індивідуальні характеристики цього майна, сторони суду не надали та не довели; 3) посилаючись на локальні акти органів виконавчої влади, Теплодарська міська рада Одеської області вказує на те, що рада набула право власності на оспорюване майно, незаконне користування якого здійснює ТОВ "Залізничний цех" відповідно до свідоцтва про власність від 03.05.1995р. №П-438, яке і просить суд визнати недійсним, як таке, що порушує його права та оспорювані законом інтереси та не відповідає вимогам законодавства, проте з аналізу наведених позивачем документів, відповідно до яких він обґрунтовує набуття права власності на оспорюване майно, вбачається, що ані зі змісту оспорюваного свідоцтва від 03.05.1995р. №П-438, акту прийому-передачі державної частки цілісного майнового комплексу орендного підприємства "Залізничний цех" від 20.04.1995 р., ані зі змісту Постанови Кабінету Міністрів України від 13.07.1995р. №514 (514-95-п) з додатком переліку загальнодержавного майна, яке передається у власність Одеської області, ані зі змісту Наказу Міністерства палива та енергетики України від 03.09.2004 р. №543 з додатком переліку державного майна, що передається з балансу ВАТ ЕК "Одесаобленерго" до комунальної власності територіальної громади м. Теплодар Одеської області, акту приймання-передачі від 12.11.2004 р., суд не в змозі зробити висновок, що в даних документах мова йде про одне і теж майно, а саме залізничний комплекс з обладнанням і трансформаторними засобами, який включає в себе: тепловозне депо № 89, будинок допоміжного корпусу тепловозного депо, залізничні колії № 1.2 пром. Майданчика, внутрішньо майданчикові з/дороги ділянка № 1 шлях № 3, службово-технічний будинок АТЕЦ№ 89А, під’їзна колія до бази ВРПа, під’їзна колія від ст.Вигода, з.д. колії будбази уч. № 3.4.5., з.д. колії будбази № 3.4, оскільки в оспорюваному свідоцтві зазначається про майно цілісного майнового комплексу орендного підприємства "Залізничний цех", тоді як в переліку загальнодержавного майна, яке передається у власність Одеської області, що є додатком до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.07.1995р. №514 (514-95-п) , зазначено об’єкт капітального будівництва Одеської ТЕЦ-2, а саме залізниця (23 км), шляхове господарство. В переліку державного майна, що передається з балансу ВАТ "ЕК "Одесаобленерго" до комунальної власності територіальної громади м. Теплодар, який є додатком до наказу № 543 від 03.09.2004 р., та в акті приймання-передачі від 12.11.2004р. містяться визначення вище переліченого судом та позивачем майна, а отже вказані документи не є підтвердженням набуття Теплодарською міською радою зазначеного в позовній заяві майна і не свідчать про те, що це майно є саме майном цілісного майнового комплексу орендного підприємства "Залізничний цех", мова про яке йде в свідоцтві про власність від 03.05.95 № П-438; 4)незрозумілою є позиція позивача щодо наявності права власності на залізничний комплекс з обладнанням і трансформаторними засобами, що включає в себе: тепловозне депо № 89, будинок допоміжного корпусу тепловозного депо, залізничні колії № 1.2 пром. Майданчика, внутрішньо майданчикові з/дороги ділянка № 1 шлях № 3, службово-технічний будинок АТЕЦ№ 89А, під’їзна колія до бази ВРПа, під’їзна колія від ст.Вигода, з.д. колії будбази уч. № 3.4.5., з.д. колії будбази № 3.4, з посиланням на вищенаведені документи, так як крім зазначення в цих документах різного майна, має місце ще й те, що Постанова Кабінету Міністрів України від 13.07.1995р. № 514 (514-95-п) в її контексті свідчить про передачу загальнодержавного майна у власність Одеської області, тоді як згідно Наказу №543 від 03.09.2004 р. майно, визначене як державне, що обліковується на балансі Відкритого акціонерного товариства "ЕК "Одесаобленерго", тобто суб’єкта господарювання, майно з врахуванням позиції позивача та Постанови КМУ передане саме до комунальної власності територіальної громади Одеської області, і не може одночасно бути як у державній власності, так і в комунальній власності та при цьому обліковуватись на балансі комерційного підприємства –ВАТ "ЕК "Одесаобленерго" та повторно передаватись до комунальної власності різних територіальних громад. За таких обставин, не є доведеними позивачем обставини наявності порушення його прав та охоронюваних законом інтересів, що є підставою для суду відмовити в задоволенні заявлених ним позовних вимог; 5) позивачем не надано до суду доказів реєстрації за ним права власності відповідно до наведених вище документів на оспорюване майно, відсутність якої ще й вбачається з огляду на рішення господарського суду Одеської області від 03.10.2005р. по справі № 21/139-05-4718 за позовом ТОВ "Залізничний цех" до Теплодарської міської ради, КП "Теплодарське МБТУ та РОН", Виконкому Теплодарської міської ради за участю третіх осіб, які не заявляють самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача: Міністерство палива та енергетики України, Фонду державного майна України, яким задоволено позов у повному обсязі, залишеним в силі постановою Одеського апеляційного господарського суду від 24.11.2005р. та постановою Вищого адміністративного суду України від 21.05.2006р.
Не погоджуючись з рішенням місцевого господарського суду, до Одеського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою від 04.12.2007р. звернувся позивач –Теплодарська міська рада Одеської області, в якій просить: скасувати рішення господарського суду та прийняти нове рішення, котрим задовольнити позовні вимоги Теплодарської міської ради повністю, мотивуючи це тим, що на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 13.07.1995р. №514 "Про передачу загальнодержавного майна у комунальну власність" (514-95-п) та додатком до даної постанови, наказу Міністерства палива та енергетики України від 03.09.2004р. №543 "Про передачу державного майна до комунальної власності територіальної громади м. Теплодар Одеської області" та додатку до нього ВАТ "ЕК "Одесаобленерго" передано з балансу товариства у комунальну власність територіальної громади м. Теплодар Одеської області державне майно згідно з додатками –залізничний комплекс з обладнаннями і трансформаторними засобами, оформлено відповідний акт приймання-передачі державного майна 12.11.2004р., за таких обставин відповідно до п. 6 ст. 7 Закону України "Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності" та акту прийому-передачі від 12.11.2004р., який затверджений Міністерством палива та енергетики України 30.11.2004р., Теплодарська міська рада Одеської області є власником переданого державою майна –залізничного комплексу з обладнанням і трансформаторними засобами.
Проте Теплодарська міська рада не має змоги використовувати вказане майно, оскільки 03.05.1995р. Фондом державного майна України МП "Залізничний цех" видано свідоцтво про власність №438, в якому вказано, що покупець –ТОВ "Залізничний цех" на підставі рішення Вищого арбітражного суду України №215/6-рд від 18-23.11.1993р. та акту прийому-передачі від 20.03.1992р., підписаного між покупцем та Фондом державного майна України, згідно з Законом України "Про приватизацію майна державних підприємств" від 04.03.1992р. (2163-12) є власником майна цілісного майнового комплексу орендного підприємства "Залізничний цех" м. Одеса, смт. Теплодар, проте відповідно до приписів Положення про Фонд державного майна України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 07.07.1992р. №2558-ХІІ (2558-12) , Закону України "Про приватизацію державного майна, Закону України "Про управління об’єктами державної власності" (185-16) до компетенції Фонду державного майна України не належить оформлення свідоцтва про право власності на об’єкти нерухомості, в той же час п. 6 Положення про Фонд державного майна України він має право видавати в межах своєї компетенції нормативні документи, обов’язкові до виконання органами державної виконавчої влади та іншими юридичними особами, у зв’язку з чим Теплодарська міська рада вважає, що дії Фонду державного майна України, пов’язані з відміною свідоцтва про власність від 03.05.1995р. №П-438, а саме видача наказу Фонду державного майна України від 16.05.1995р. №537, є обґрунтованими та законними, вищенаведене свідчить про порушення Фондом державного майна України при видачі МП "Залізничний цех" свідоцтва про власність від 03.05.1995р. №П-438 вимог чинного на той момент законодавства.
Крім того, скаржник в апеляційній скарзі вказує на те, що постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.1995р. №514 (514-95-п) передбачалося передати державне майно у власність Одеської області, але у повному обсязі вказана постанова виконана не була, при цьому майно, яке не було передано до комунальної власності Одеської області, залишилося на балансі ВАТ "ЕК "Одесаобленерго" та до його статутного капіталу не було включено, тому наказом Міністерства палива та енергетики України №543 від 03.09.2004р. спірне майно було передано до комунальної власності територіальної громади м. Теплодар, що підтверджується відповідним актом.
08.01.2008р. до Одеського апеляційного господарського суду від ТОВ "Залізничний цех" надійшов відзив на апеляційну скаргу Теплодарської міської ради Одеської області, в якому відповідач просить рішення господарського суду Одеської області від 19.11.2007р. по справі №25/245-07-6381 залишити без змін, оскільки воно відповідає вимогам чинного законодавства та обставинам справи, а апеляційну скаргу –без задоволення.
22.01.2008р. до Одеського апеляційного господарського суду від Теплодарської міської ради Одеської області надійшли додаткове обґрунтування апеляційної скарги на рішення господарського суду від 19.11.2007р. та заперечення на відзив на апеляційну скаргу, в яких позивач додатково вказує на те, що господарським судом при прийнятті рішення не надана юридична оцінка тому факту, що оскаржуване свідоцтво про право власності від 03.05.1995р. №П-438 було скасовано наказом Фонду державного майна України від 16.05.1995р. №537, а також не прийнято до уваги перелік об’єктів нерухомого майна, переданого у власність Теплодарської міської ради за наказом Міністерства палива та енергетики №543 від 03.09.2004р., що є підставою для скасування рішення.
Крім того, Теплодарська міська рада вказує на те, що рішення Вищого арбітражного суду України від 18-23.11.1993р. було прийнято відносно зовсім іншої юридичної особи ніж ТОВ "Залізничний цех", предметом розгляду в даній справі було не визнання права власності на спірне майно, а законність укладення договорів оренди майна, не існує жодного судового рішення про визнання права власності на спірне майно за ТОВ "Залізничний цех" та про визнання неправомірними або скасування наказу Фонду державного майна України №537 від 16.05.1995р., наказу Міністерства палива та енергетики України №543 від 03.09.2004р.
Розглянувши матеріали справи та доводи апеляційної скарги Теплодарської міської ради Одеської області, заслухавши представників сторін, перевіривши правильність юридичної оцінки встановлених фактичних обставин справи, застосування господарським судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті рішення, колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду вважає, що рішення господарського суду слід залишити без змін, а апеляційну скаргу –без задоволення з огляду на та ке.
Як встановлено господарським судом першої інстанції та підтверджено під час апеляційного розгляду справи, рішенням Вищого арбітражного суду України від 18-23.11.1993р. по справі №215/6-рд та постановою арбітражної наглядової колегії Вищого арбітражного суду України від 28.04.1994р. по справі №04-1/ЦА215/6-8/54 встановлено, що 01.10.1991р. між Фондом державного майна України та ОП "Залізничний цех" укладено договір оренди державного майна з правом викупу, згодом 18.09.1992р. між Фондом державного майна України та ОП "Залізничний цех" укладено угоду про викуп орендованого державного майна, за якою ОП "Залізничний цех" перераховано Фонду державного майна України 9708472 крб.. У зв’язку з викупом майна ОП "Залізничний цех" відбулась зміна форми власності, в результаті чого виникла необхідність в зміні форми господарювання підприємства, на підставі чого орендне підприємство "Залізничний цех" припинило свою діяльність шляхом його реорганізації в формі перетворення у ТОВ "Залізничний цех", державна реєстрація якого проведена рішенням Центрального райвиконкому м. Одеси від 18.12.1992р. №1228/47.
Оскільки рішення про державну реєстрацію договорів, угоди у встановленому порядку не скасовані і не розірвані, то вони є чинними і обов’язковими до виконання іншими зацікавленими та причетними до них підприємствами, організаціями та установами.
Рішенням Вищого арбітражного суду України від 29.11.-02.12.1994р. по справі №95/7 відмовлено у задоволенні позову Генерального прокурора України в інтересах Міненерго України, АО "Одесаєнерго", ВЕО Одеської ТЕЦ-2 до ТОВ "Залізничний цех", Фонду державного майна України про витребування майна з незаконного володіння та стягнення 383600000 крб., з тих підстав, що договори оренди були предметом судового розгляду, за результатами якого були визнані правомірними підстави володіння майном та його викупу, а тому відсутні правові підстави для задоволення вказаного позову Генерального прокурора України.
Постановою арбітражної наглядової колегії Вищого арбітражного суду України від 06.02.1995р. по справі №04-1/ЦА95/7-8/17 рішення Вищого арбітражного суду України від 29.11.-02.12.1994р. по справі №95/7 залишено без змін, постановою також встановлено, що ТОВ "Залізничний цех" є добросовісним набувачем спірного майна на підставі договорів.
Згідно з ч. 2 ст. 35 Господарського процесуального кодексу України факти, встановлені рішенням господарського суду (іншого органу, який вирішує господарські спори) під час розгляду однієї справи, не доводяться знову при вирішенні інших спорів, в яких беруть участь ті самі сторони.
Згідно з актом прийому-передачі державної частки цілісного майнового комплексу орендного підприємства "Залізничний цех" від 20.04.1995р. продавець –Фонд державного майна України передає, а Покупець –ТОВ "Залізничний цех" приймає відповідно до договору оренди від 01.10.1991р., укладеного між Фондом державного майна України та організацією орендарів "Залізничний цех", викуплену частку цілісного майнового комплексу ОП"Залізничний цех" вартістю 109708472 крб.
03.05.1995р. Фондом державного майна України видано свідоцтво про власність №П-438 на майно цілісного майнового комплексу орендного підприємства "Залізничний цех" м. Одеса смт Теплодар, свідоцтво видане покупцеві –ТОВ "Залізничний цех" на підставі рішення Вищого арбітражного суду України № 215/6-рд від 18-23.11.1993р. та акту прийому-передачі від 20.04.1995 р., підписаного Покупцем та Фондом державного майна України, згідно з Законом України "Про приватизацію майна державних підприємств" від 04.03.1992 р. (2163-12) , ТОВ "Залізничний цех" є власником майна цілісного майнового комплексу.
Вказане свідоцтво про власність на майно цілісного майнового комплексу ОП "Залізничний цех" від 03.05.1995р. №П-438 зареєстровано Теплодарським міським бюро технічної інвентаризації та реєстрації об’єктів нерухомості за №18 стр. 18 кн. 1 неж.т. від 12.07.2000р.
15.05.1995р. на адресу Управління Одеської залізниці, Біляївської районної Ради народних депутатів Одеської області, Центральної районної ради народних депутатів м. Одеси, Одеської ТЕЦ-2, підприємства "Залізничний цех" Фондом державного майна України було надіслано лист № 10-16-3234 "Про визнання недійсним свідоцтва про власність", за яким свідоцтво про власність за № П-438 від 03.05.1995р. та акт прийому-передачі державної частки майна ОП "Залізничний цех" від 20.04.1995р. слід вважати недійсними, оскільки зазначені документи отримані шляхом фальсифікації первісних документів керівництвом підприємства "Залізничний цех", по цьому факту проводиться службове розслідування. ФДМУ підтверджувало, що законним власником під’їзних колій від станції Вигода до Продбази Одеської ТЕЦ-2 та іншого спірного майна на Продбазі Одеської ТЕЦ-2 є держава, а єдиним користувачем –ВЕО "Одесаенерго".
З цих підстав Фондом державного майна України було видано наказ від 16.05.1995р. № 537, відповідно до якого слід було вважати таким, що втратив чинність, акт прийому-передачі державної частки майна ОП "Залізничний цех" від 20.04.1995р.; визнано недійсним свідоцтво про власність № П-438 від 03.05.1995р..
Проте, 17.06.1999р. Фонд державного майна України надсилає на адресу Теплодарської міської ради Одеської області лист №10-16-6475, в якому вказує, що Фонд державного майна України розглянув лист щодо повернення залізничної колії ст. Вигода-Промплощадка м. Теплодар, яка не увійшла до статутного фонду ВАТ "ЕК "Одесаобленерго", повідомляє, що за наданими документами (до свідоцтва про право власності від 03.05.1995р. реєстраційний №П-438) майно цілісного майнового комплексу ОП "Залізничний цех" викуплено відповідно до договору оренди з правом викупу орендним підприємством "Залізничний цех", правомірність викупу орендного майна підтверджена рішенням Вищого арбітражного суду України №215/6-рд від 18-23.11.1993р.. Відповідно до наданих матеріалів, до викупленого майна було включено також майно під’їзної залізничної колії станції Вигода-Промплощадка, отже, ТОВ "залізничний цех" є власником вказаної залізничної колії та має право здійснювати щодо неї будь-які дії відповідно до Закону України "Про власність" (697-12) .
Відповідно до ст. 49 Закону України "Про власність", який діяв на момент видачі оспорюваного свідоцтва, володіння майном вважається правомірним, якщо інше не буде встановлено судом, третейським судом.
Оскільки рішення про державну реєстрацію договорів, угоди у встановленому порядку не скасовані і не розірвані, то вони є чинними і обов’язковими до виконання іншими зацікавленими та причетними до них підприємствами, організаціями та установами.
За таких обставин, колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду приходить до висновку, що ТОВ "Залізничний цех" є добросовісним набувачем, а отже й власником Цілісного майнового комплексу Орендного підприємства "Залізничний цех", що підтверджується рішенням Вищого арбітражного суду України від 18-23.111993р. по справі №215/6-рд, постановою арбітражної наглядової колегії Вищого арбітражного суду України від 28.04.1994р. по справі №04-1/ЦА215/6-8/54, рішенням Вищого арбітражного суду України від 29.11.-02.12.1994р. по справі №95/7, постановою арбітражної наглядової колегії Вищого арбітражного суду України від 06.02.1995р. по справі №04-1/ЦА95/7-8/17, актом прийому-передачі державної частки цілісного майнового комплексу орендного підприємства "Залізничний цех" від 20.04.1995р., свідоцтвом про власність №П-438 від 03.05.1995р., виданим Фондом державного майна України, листом Фонду державного майна України від 17.06.1999р. №10-16-6475. Постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.1995р. №514 "Про передачу загальнодержавного майна у комунальну власність" (514-95-п) передбачено здійснення Міністерством енергетики та електрифікації України в строк до 01.09.1995р. передачу загальнодержавного майна Одеської ТЕЦ-2 виробничого енергетичного об’єднання "Одесаобленерго" (смт Теплодар) у власність області згідно з додатком, у порядку, передбаченому Постановою Ради Міністрів УРСР від 28.04.1980 р. № 285 (285-80-п) "Про порядок передачі підприємств, об’єднань, організацій, установ, будинків і споруд", з наступним повідомленням про це органів державної статистики, податкових і фінансових органів, перелік загальнодержавного майна, яке передається у власність Одеської області, який є додатком до вказаної постанови, містить визначення об’єктів житлово-комунального господарства, торгівлі, соціально-культурної сфери та капітального будівництва Одеської ТЕЦ-2 Виробничого енергетичного об’єднання "Одесаобленерго" Міненерго, серед яких значиться: залізниця (23 км), шляхове господарство.
Доказів фактичної передачі наведеного в Постанові Кабінету Міністрів України від 13.07.1995р. № 514 (514-95-п) майна у комунальну власність Одеської обласної ради, як і індивідуальні характеристики цього майна, сторони суду не надали та не довели.
За твердженнями Теплодарської міської ради Одеської області (наведено у додатковому поясненні до апеляційної скарги –вхідний №3204 Д5 від 22.01.2008р.) вказана постанова Кабінету Міністрів України виконана у повному обсязі не була та спірне майно не було передано у комунальну власність територіальної громади м. Теплодар Одеської області.
Відповідно до наказу Міністерства палива та енергетики України від 03.09.2004р. № 543 "Про передачу державного майна до комунальної власності територіальної громади м. Теплодар Одеської області" з метою підвищення ефективності використання державного майна для потреб міста, керуючись Господарським кодексом України (436-15) , Постановою Кабінету Міністрів України від 05.11.1991р. №311 "Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю)" (311-91-п) , Декретом Кабінету Міністрів України від 15.12.1992 р. №8-92 "Про управління майном, що є у загальнодержавній власності" (8-92) , з урахуванням наказів Міненерго України від 22.01.1996р. № 15, на підставі рішення Теплодарської міської ради Одеської області від 26.03.2003р. №131-ХХІV, Міністерством палива та енергетики України зобов’язано Голову правління ВАТ ЕК "Одесаобленерго" Головатюка А.А. передати з балансу товариства у комунальну власність територіальної громади м. Теплодар Одеської області державне майно згідно з додатком, оформити приймання-передачу державного майна відповідним актом та надати його Мінпаливенерго на затвердження.
Додаток до вказаного наказу Міністерства палива та енергетики № 543 від 03.09.2004р. містить перелік державного майна, що передається з балансу ВАТ ЕК "Одесаобленерго" до комунальної власності територіальної громади м. Теплодар Одеської області, серед іншого майна зазначено під пп. 9.1., 9.2., 9.3., 9.4., 9.5., 9.6., 9.7., 9.8., 9.9. п.9 залізничний комплекс з обладнанням і трансформаторними засобами, а саме тепловозне депо № 89, будинок допоміжного корпусу тепловозного депо, залізничні колії № 1.2 пром. Майданчика, внутрішньо майданчикові з/дороги ділянка № 1 шлях № 3, службово-технічний будинок АТЕЦ№ 89А, під’їзна колія до бази ВРПа, під’їзна колія від ст.Вигода, з.д. колії будбази уч. № 3.4.5., з.д. колії будбази № 3.4.
На підставі наказу Міністерства палива та енергетики України від 03.09.2004р. №543 між ВАТ ЕК "Одесаобленрего" та Теплодарською міською радою Одеської області підписано акт приймання-передачі від 12.11.04 р. вищепереліченого майна.
Подалі, відповідно до наказу Міністерства палива та енергетики України від 03.09.2004р. № 543, з посиланням на ст. 29 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", виконавчий комітет Теплодарської міської ради прийняв рішення "Про постановку на балансовий облік об’єктів, переданих в комунальну власність м. Теплодар ВАТ "Одесаобленерго", згідно з яким зобов’язав Управління майна та інвестицій поставити на балансовий облік об’єкти "Залізничного комплексу", які були передані в комунальну власність ВАТ "ЕК "Одесаобленерго" згідно додатку № 1, який містить перелік майна, наведеного у наказі № 543 від 03.09.2004р.
Рішенням господарського суду Одеської області від 03.10.2005р. по справі №21/139-05-4718, яке набрало законної сили, визнано недійсним рішення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області "Про постановку на балансовий облік об’єктів, переданих у комунальну власність м. Теплодар ВАТ "Одесаобленерго" від 17.11.2004р. №300/В-04, визнано недійсним п. 8 Додатку до рішення Теплодарської міської ради Одеської області "Про затвердження рішень виконкому, прийнятих у міжсесійний період" від 12.01.2005р. за №349-ІV, визнано недійсним рішення Виконавчого комітету Теплодарської міської ради "Про оформлення свідоцтва про право власності" від 17.01.2005р. за №9/В-05; зобов’язано Теплодарське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об’єктів нерухомості відновити державну реєстрацію права власності ТОВ "Железнодорожний цех" на майно цілісного майнового комплексу орендного підприємства "Залізничний цех".
У позовній заяві та додаткових обґрунтуваннях до позову, в апеляційній скарзі та додаткових обґрунтуваннях до скарги Теплодарська міська рада Одеської області наполягає на тому, що рада набула право власності на оспорюване майно, незаконне користування яким здійснює ТОВ "Залізничний цех" відповідно до свідоцтва про власність від 03.05.95 р. № П-438, яке і просить суд визнати недійсним як таке, що порушує його права та оспорювані законом інтереси та не відповідає вимогам чинного на момент його оформлення законодавства.
Проте, дослідивши матеріали справи, колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду не приймає до уваги твердження Теплодарської міської ради Одеської області про те, що спірний залізничний комплекс з обладнанням і трансформаторними засобами, що включає в себе: тепловозне депо № 89, будинок допоміжного корпусу тепловозного депо, залізничні колії № 1.2 пром. Майданчика, внутрішньо майданчикові з/дороги ділянка № 1 шлях № 3, службово-технічний будинок АТЕЦ№ 89А, під’їзна колія до бази ВРПа, під’їзна колія від ст.Вигода, з.д. колії будбази уч. № 3.4.5., з.д. колії будбази № 3.4, належить на праві власності Теплодарській міській раді, оскільки рішенням господарського суду Одеської області від 03.10.2005р. по справі №21/139-05-4718, яке набрало чинності, визнано недійсним рішення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області "Про постановку на балансовий облік об’єктів, переданих у комунальну власність м. Теплодар ВАТ "Одесаобленерго" від 17.11.2004р. №300/В-04, визнано недійсним п. 8 Додатку до рішення Теплодарської міської ради Одеської області "Про затвердження рішень виконкому, прийнятих у міжсесійний період" від 12.01.2005р. за №349-ІV, визнано недійсним рішення Виконавчого комітету Теплодарської міської ради "Про оформлення свідоцтва про право власності" від 17.01.2005р. за №9/В-05; зобов’язано Теплодарське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об’єктів нерухомості та відновити державну реєстрацію права власності ТОВ "Железнодорожний цех" на майно цілісного майнового комплексу орендного підприємства "Залізничний цех".
Крім того, не приймаються до уваги колегії суддів господарського суду апеляційної інстанції посилання Теплодарської міської ради на те, що оспорюване свідоцтво видано на ім’я орендного підприємства "Залізничний цех", а підставою його видачі було рішення Вищого арбітражного суду України №215/6-рд від 18.12.11.1993р., в якому стороною було не орендне підприємство, а Товариство з обмеженою відповідальністю "Залізничний цех", оскільки вказане твердження спростовується текстом самого свідоцтва, в якому вказано, що свідоцтво про власність на майно цілісного майнового комплексу орендного підприємства "Залізничний цех" видане покупцеві –ТОВ "Залізничний цех", та змістом вищевказаного рішення, оскільки на момент винесення цього рішення та видачі оспорюваного свідоцтва Орендне підприємство "Залізничний цех" припинило свою діяльність шляхом реорганізації в формі перетворення у ТОВ "Залізничний цех", державна реєстрація якого проведена рішенням Центрального райвиконкому м. Одеси від 18.12.1992р. №1228/47.
Згідно зі ст. 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Дослідивши матеріали справи, колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду приходить до висновку, що позивачем не було доведено в розумінні ст. ст. 32- 34 Господарського процесуального кодексу України певними засобами доказування вимоги щодо визнання свідоцтва недійсним, а навпаки, його ствердження спростовуються матеріалами справи, у зв’язку з чим суд підставно відмовив у позові.
За таких обставин, апеляційна скарга Теплодарської міської ради Одеської області задоволенню не підлягає, а рішення господарського суду слід залишити без змін.
Керуючись ст. ст. 99, 101- 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И ЛА:
Рішення господарського суду Одеської області від 19.11.2007р. по справі №25/245-07-6381 залишити без змін, а апеляційну скаргу –без задоволення.
Постанова набирає законної сили з дня її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку.
Головуючий суддя: Т.Я. Гладишева Суддя: Я.Ф. Савицький Суддя: О. Т. Лавренюк