ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 серпня 2022 року
м. Київ
справа № 560/1442/19
адміністративне провадження № К/9901/1526/20
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого судді Кравчука В.М., суддів Коваленко Н.В., Стародуба О.П.
розглянув у порядку письмового провадження
касаційну скаргу ОСОБА_1
на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 03.10.2019 (суддя Ковальчук О.А.) та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 11.12.2019 (колегія у складі суддів Іваненко Т.В., Граб Л.С., Сторчака В.Ю.)
у справі № 560/1442/19
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області
про зобов`язання вчинити дії.
І. РУХ СПРАВИ
1. У травні 2019 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просив зобов`язати відповідача відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 (45-2008-п)
, скласти Список на ім`я позивача за формою згідно з Додатком 1 постанови Кабінету Міністрів України №45, направити його до Хмельницького обласного військового комісаріату для складання Довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії станом на 01.01.2017, на 01.01.2018 та 01.01.2019 та провести такий перерахунок на підставі отриманих довідок з 01.01.2017.
2. Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 03.10.2019, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 11.12.2019, у задоволенні позову відмовлено.
3. 11.01.2020 до Верховного Суду надійшла касаційна скарга, у якій позивач просить скасувати оскаржувані судові рішення та ухвалити нову постанову про задоволення позовних вимог.
4. Ухвалою Верховного Суду від 22.01.2020 відкрито касаційне провадження.
II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
5. Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 з 29.11.2002 отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 09.04.1992 (2262-12)
.
6. 10.11.2018 позивач звернувся до Головного управління ПФ України в Хмельницькій області із заявою про перерахунок пенсії за збільшеними окладами станом на 01.01.2017 та 01.01.2018.
7. Листом від 22.12.2018 №2810/Л-8 відповідач відмовив у проведенні такого перерахунку. Вказав, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2016 №840 (840-2016-п)
згідно довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 01 грудня 2016 року, наданої Центром прийому і обробки спеціальної інформації та контролю навігаційного поля від 25.01.2017 №52/68, з 01.12.2016 проведений перерахунок пенсії. Відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в редакції Закону України від 06.12.2016 № 1774-VІІІ (1774-19)
, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Починаючи з 01.01.2017 до 21.02.2018 Кабінетом Міністрів України не було ухвалено рішення про умови, порядок та розміри проведення перерахунку.
21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", якою передбачено проведення перерахунків та виплату перерахованих підвищених пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12)
до 01 березня 2018 року. Тому, у разі, коли внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією постановою, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно із Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій. Пенсія нарахована виплачується відповідно до вимог діючого законодавства, Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12)
. Підстав проведення перерахунку пенсії з 01.01.2017 немає.
8. Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо не складання на його ім`я Списку за формою згідно з Додатком 1 постанови Кабінету Міністрів України №45, та не направлення до Хмельницького обласного військового комісаріату для складання Довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії станом на 01.01.2017, на 01.01.2018 та 01.01.2019 та, відповідно, не проведення перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду з цим позовом.
ІІІ. АРГУМЕНТИ СТОРІН
9. В обґрунтування позовних вимог позивач покликався на те, що Постановою № 1037 внесено зміни, якими щорічно було збільшено посадові оклади працівникам установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери, в тому числі і Державного космічного агентства України, з 01.01.2017, з 01.01.2018 та з 01.01.2019, що, відповідно, є підставою для здійснення перерахунку його пенсії.
10. Відповідач заперечував проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що нормативно-правових актів щодо проведення перерахунку пенсій Кабінетом Міністрів України не приймалось, повідомлень від Пенсійного фонду України про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку не надходило, підстав для формування відповідного списку за формою згідно з додатком 1 Порядку № 45 немає.
ІV. ОЦІНКИ СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
11. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції, з позицією якого погодився суд апеляційної інстанції, дійшов висновку про те, що обов`язок Головного управління ПФ України у Хмельницькій області щодо подання до Хмельницького обласного військового комісаріату списку за формою, встановленою додатком №1 до Порядку №45, виникає після отримання повідомлення Пенсійного фонду України про підстави для проведення перерахунку та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Таке повідомлення Головне управління ПФ України у Хмельницькій області від Пенсійного фонду України не отримувало, а тому не мало підстав для здійснення перерахунку пенсії позивачу згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1037 "Про оплату праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери" (1037-2016-п)
.
V. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
12. У касаційній скарзі позивач посилається на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
13. Скаржник зазначає про те, що посилання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на постанову № 103 є неправомірним, оскільки Верховний Суд у постанові від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18 підтримав висновки судів попередніх інстанцій про протиправність та невідповідність правовим актам вищої юридичної сили пунктів 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
14. У відзиві відповідач просить касаційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржувані судові рішення без змін. Зазначає, що суди вірно встановили, що Пенсійний фонд України не повідомляв Головне управління Пенсійного фонду в Хмельницькій області про підстави перерахунку пенсій відповідно до Постанови № 1037 та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Таким чином, здійснюючи виплату пенсії ОСОБА_1, Головне управління діяло в межах повноважень та у спосіб, визначений законодавством.
15. У відповіді на відзив позивач зазначає про наявність у Окружному адміністративному суді м. Києва подібного позову до Пенсійного фонду України у справі № 826/11645/18, у якому судом ухвалене рішення про задоволення позовних вимог, шляхом визнання протиправною бездіяльності Пенсійного фонду України щодо неповідомлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві про підстави для проведення перерахунку пенсії та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку з 01.01.2017.
VІ. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
16. Верховний Суд перевірив правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права у межах доводів касаційної скарги та зазначає наступне.
17. Відповідно до ч.ч.1, 2 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
18. Частиною 4 ст.63 наведеного Закону передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
19. Частиною 4 ст.63 наведеного Закону передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
20. Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 №1037 "Про оплату праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери" (1037-2016-п)
(надалі - постанова № 1037) примітку 1 до додатка 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2002 №1298 "Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери" (1298-2002-п)
після абзацу другого доповнено новим абзацом такого змісту: "Посадові оклади (тарифні ставки, ставки заробітної плати) з 1 січня 2017 року розраховуються виходячи з розміру посадового окладу (тарифної ставки) працівника 1 тарифного розряду, встановленого у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 1 січня календарного року".
Керівникам установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери постановлено забезпечити: встановлення з 1 січня 2017 року в штатному розписі нових розмірів посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати), визначених виходячи з розміру посадового окладу (тарифної ставки) працівника 1 тарифного розряду Єдиної тарифної сітки, встановленого у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 1 січня календарного року; диференціацію заробітної плати працівників, які отримують заробітну плату на рівні мінімальної у межах фонду оплати праці, шляхом встановлення доплат, надбавок, премій з урахуванням складності, відповідальності та умов виконуваної роботи, кваліфікації працівника, результатів його роботи.
21. Таким чином, Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 №1037 (1037-2016-п)
внесено зміни, якими було збільшено посадові оклади працівникам установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери, в тому числі і Державного космічного агентства України, з 01.01.2017, що є підставою для здійснення перерахунку пенсії позивачу.
22. Здійсненню перерахунку пенсії передує чітко визначена процедура. Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (45-2008-п)
затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12)
, відповідно до п. 1 якого, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12)
пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
23. Пунктами 2, 3 Порядку №45 встановлено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність
підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
24. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
25. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п`ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.
26. Отже, цим нормативним документом встановлена наступна послідовність дій: уповноважений орган повідомляє Пенсійний фонд України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення; Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України; Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки (у спірному випадку військкомату) про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
27. Правова позиція щодо застосування норм права у подібних правовідносинах викладена, зокрема у постановах Верховного Суду від 18.03.2020 у справі № 201/10162/16-а (2-а/201/971/2016) та від 20.12.2021 у справі № 591/7011/16-а, і колегія суддів не вбачає підстав відступати від неї.
28. У справі, що розглядається, суди встановили, що Головне управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області не отримувало від Пенсійного фонду України повідомлення про підстави для проведення перерахунку пенсії відповідно до постанови КМ України від 28.12.2016 № 1037 (1037-2016-п)
та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
29. Проте, згідно вищезазначеного алгоритму дій державних органів, обов`язок скласти відповідні списки та направити їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, виникає у відповідача лише після отримання повідомлення від Пенсійного фонду України про підстави проведення такого перерахунку та необхідність підготовки списків.
30. Тому, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
31. Посилання скаржника на постанову Верховного Суду від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18, у якій Суд погодився з висновками судів попередніх інстанцій про те, що пункти 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку є протиправними та такими, що не відповідають правовим актам вищої юридичної сили, є безпідставними, оскільки втрата чинності цих пунктів не впливає на порядок дій, необхідних для здійснення перерахунку пенсії.
32. Також колегія суддів вважає за необхідне звернути увагу на те, що правовідносини у справі № 826/11645/18, на яку посилається скаржник, не є подібними, оскільки у цій справі і справі, що розглядається, різний суб`єктний склад і позовні вимоги.
33. Відповідно до статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
34. За таких обставин, рішення судів першої та апеляційної інстанції у цій справі є законними та обґрунтованими і не підлягають скасуванню, оскільки суди, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили спір у відповідності з нормами матеріального права та при дотриманні норм процесуального права, в оскаржуваних судових рішеннях повно і всебічно з`ясовані обставини в адміністративній справі з наданням оцінки аргументам учасників справи, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.
35. Судові витрати слід покласти на позивача.
Керуючись статтями 341, 345, 349, 350, 356, 359 КАС України, Суд -
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2019 року та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 11 грудня 2019 року у справі №560/1442/19 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і не оскаржується.
Суддя В.М. Кравчук
Суддя Н.В. Коваленко
Суддя О.П. Стародуб