ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 серпня 2022 року
м. Київ
справа № 627/13/17
адміністративне провадження № К/9901/29652/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючий - Стародуб О.П.,
судді - Єзеров А.А., Кравчук В.М.,
розглянув в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Краснокутського районного суду Харківської області від 27.02.2017 (суддя - Вовк Л.В.) та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 06.04.2017 (судді - Мінаєва О.М., Макаренко Я.М., Шевцова Н.В.)
у справі за позовом ОСОБА_1 до Богодухівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити дії,
КОРОТКИЙ ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ
У січні 2017 року позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив:
- визнати протиправним порушення з боку Богодухівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області у відношенні позивача вимог статтей 22 та 46 Конституції України, якими відповідно до п. 2 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах ( зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 року №41/26486 (z0041-15) ) зобов`язаний керуватися у своїй діяльності, а також п.п. 7 та 8 п. 4 цього Положення, згідно яких відповідач призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, для чого забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату цих пенсій, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок Державного бюджету України;
- зобов`язати Богодухівське об`єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області негайно поновити права позивача отримувати державні пенсії як інваліду-ліквідатору ЧАЕС ІІ групи в розмірі 8,75 мінімальних пенсій за віком, для чого зобов`язати негайно здійснити відповідний перерахунок та забезпечити своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату цих пенсій за рахунок Державного бюджету України;
- зобов`язати Богодухівське об`єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області здійснити перерахунок пенсії, починаючи з 1 листопада 2011 року в розмірі не меншому ніж 6,50 мінімальних пенсій за віком, а з 20 травня 2015 року не меншому ніж 8,75 мінімальних пенсій за віком визначені статтями 49- 54 Закону України від 28.02.1991 року №796-ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та виплатити заборгованість;
- допустити негайне виконання судового рішення.
В обґрунтування позовних вимог посилався на те, що він є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та інвалідом 2 групи. Відповідно до статей 49 - 54 Закону України від 28.02.1991 №796-ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", він має право отримувати пенсію в розмірі 8,75 мінімальних пенсій за віком.
ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та інвалідом 2 групи, що підтверджується посвідченням серії серії НОМЕР_1, вкладкою до посвідчення № НОМЕР_2 та довідкою до акта огляду МСЕК серії 10 ААВ №630863, копії яких містяться в матеріалах справи (а.с. 3-4).
Позивач перебуває на обліку в Богодухівському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області та до листопада 2011 року отримував державну пенсію як інвалід - ліквідатор ЧАЕС 3-ої групи в розмірі 6,50 мінімальних пенсій за віком відповідно до ст.ст. 49- 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
14.11.2016 позивач звернувся до Богодухівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо нарахування та виплати належної йому державної пенсії як інваліду - ліквідатору наслідків аварії на ЧАЕС.
Листом від 22.11.2016 №1187-02/17 Богодухівське об`єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області в задоволені заяви позивачу відмовило, оскільки для виплати пенсій та доплат до неї в інших розмірах, ніж встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1210 (1210-2011-п) , відсутні правові підстави.
Не погоджуючись з вказаною відмовою відповідача позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.
КОРОТКИЙ ЗМІСТ РІШЕНЬ СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
Постановою Краснокутського районного суду Харківської області від 27.02.2017, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 06.04.2017, в задоволенні позову відмовлено.
Суди дійшли висновку, що розмір виплат основної та додаткової пенсій особам, які мають статус постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії та є інвалідами 2 групи, повинен визначатися відповідно до постанов Кабінету Міністрів України, а тому відповідач, здійснюючи позивачу відповідні виплати у порядку та розмірах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 27.11.2011 №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", діяв у межах своїх повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством.
УЗАГАЛЬНЕНІ ДОВОДИ ОСОБИ, ЯКА ПОДАЛА КАСАЦІЙНУ СКАРГУ ТА ІНШИХ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
В обґрунтування касаційної скарги позивач посилається на те, що суди першої та апеляційної інстанцій не врахували, що зміни в пенсійному законодастві та обчислення його пенсії на підсаві постанови Кабінету Міністрів України, а не Закону №796-XII (796-12) , призвели до звуження його права на пенсійне забезпечення.
Враховуючи, що суд як першої так і апеляційної інстанції грубо порушили принцип законності їх рішення повинні бути скасовані, а позовні вимоги задоволені в повному обсязі.
ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Відповідно до ст. 49 Закону №796-XII пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Розмір додаткових пенсій за шкоду, заподіяну здоров`ю, особам, віднесеним до категорії 1, було визначено у ст. 50 Закону №796-XII.
Розмір державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1 та у зв`язку з втратою годувальника було передбачено у ст. 54 Закону №796-XII.
01.01.2015 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин" від 28.12.2014 №79-VIII (79-19) , пунктом 63 якого, зокрема розділ VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України (2456-17) доповнено пунктом 26, яким установлено, що норми і положення зокрема ст. 50, 54 Закону № 796-XII застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Згідно із новою редакцією ст. 50 Закону №796-ХІІ особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань. Постановою Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 23.11.2011 №1210 (1210-2011-п) було затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Згідно з пп. 1 п. 11 вказаного Порядку мінімальний розмір пенсії для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС: I групи інвалідності - 180 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; II групи інвалідності - 160 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; III групи інвалідності - 145 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Пунктом 13 цього ж Порядку в редакції, що діяла у спірний період, встановлено, що щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, відповідно до Закону №796-ХІІ (796-12) виплачується у таких розмірах: особам, що належать до категорії 1 з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС: інвалідам I групи - 474,5 гривні; інвалідам II групи - 379,6 гривні; інвалідам III групи - 284,7 гривні.
Зазначені положення Закону України "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин" від 28.12.2014 №79-VІІІ (79-19) та Постанови КМУ №1210 є чинними і неконституційними не визнавались.
Схожі правовідносини були предметом розгляду у Верховному Суді.
Зокрема у постановах від 25.10.2018 у справі №629/4075/16, від 15.09.2020 у справі №308/2897/18, від 27.05.21 у справі №756/14634/16-а та від 24.06.2021 у справі №211/3311/16-а (2-а/211/10/17) Верховний Суд погодився з висновками судів попередніх інстанцій про правомірність дій відповідача при нарахуванні та виплаті пенсій позивачеві (основної та додаткової) відповідно до ст. 50, ст. 54 Закону №796-XII у розмірах, встановлених Постановою КМ України №1210.
За таких обставин, враховуючи практику Верховного Суду у аналогічних правовідносинах, Суд не встановив неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні оскаржуваних судових рішень і погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій.
Покликання позивача в обгрунтування касаційної скарги на те, що внаслідок визначення розміру належних йому пенсійних виплат постановою КМ України №1210 відбулось звуження його пенсійних прав є безпідставним, оскільки зазначена постанова уже була предметом оскарження в судовому порядку і Верховний Суд у постанові від 21.10.2021 у справі №826/11879/16 погодився з висновками судів першої та апеляційної інстанції про відсутність підстав для задоволення позовних вимог про її скасування.
Відповідно до ст. 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Враховуючи, що при ухваленні рішень суди першої та апеляційної інстанцій правильно застосували норми матеріального права, порушень норм процесуального права не допустили, тому суд дійшов висновку про залишення касаційної скарги без задоволення, а судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій - без змін.
Керуючись ст. 349, 350, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, -
постановив:
Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Краснокутського районного суду Харківської області від 27.02.2017 та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 06.04.2017 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Судді:
О.П. Стародуб
А.А. Єзеров
В.М. Кравчук