ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 101
РІШЕННЯ
Іменем України
10.12.2007
|
Справа №2-7/14903-2007
|
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Левада" (83000, м. Донецьк, Ворошиловський район, вулиця Артема, б. 58 Б, ідентифікаційний код 32684480)
До відповідача Лівадійської селищної ради (м. Ялта, вул. Юності, 4; м. Ялта, смт. Лівадія, вул. Батуріна, 8, ідентифікаційний код 04367529)
Третя особа – Дитячо-юнацька спортивна школа Ялтинської міської ради Фізкультурно-спортивного товариства "Україна" (98600, м. Ялта, вул. Руданського, 18)
Про визнання незаконною бездіяльності, скасування рішення та спонукання до виконання певних дій.
Суддя Дворний І. І.
представники:
Від позивача – ОСОБА_1, предст., дов. від 25.10.2007 р.
Від відповідача – не з’явився.
Від третьої особи – не з’явився.
Суть справи: Товариство з обмеженою відповідальністю "Левада" звернулося до Господарського суду АР Крим з позовною заявою, в якій просить визнати незаконною бездіяльність Лівадійської селищної ради, скасувати рішення Лівадійської селищної ради №83 від 25.07.2007 р., зобов’язати Лівадійську селищну раду в тридцятиденний термін з моменту вступу рішення суду в законну силу на черговій сесії селищної ради ухвалити рішення, яким затвердити землевпорядну документацію по відведенню земельної ділянки площею 0,6485 га, для реконструкції з розширенням (із збільшенням фізичних обсягів) існуючих будівель і споруд в еколого-просвітницький центр за адресою: АР Крим, м. Ялта, смт. Лівадія, пров. Батуріна, 12-а, і передати за договором в оренду ТОВ "Левада" земельну ділянку площею 0,6485 га строком на 49 років, з правом викупу. Крім того, позивач просить у разі неприйняття Лівадійською селищною радою на черговій сесії селищної ради рішення про затвердження проекту землеустрою з відведення земельної ділянки і укладення договору оренди земельної ділянки площею 0,6485 га з ТОВ "Левада", вважати таким, що вступив в законну силу, договір оренди земельної ділянки, представлений ТОВ "Левада".
Позовні вимоги мотивовані тим, що на підставі рішення Лівадійської селищної ради №7 від 15.12.2005 р. Товариством з обмеженою відповідальністю "Левада" був розроблений проект землеустрою з відведення земельної ділянки площею 0,6485 га по вул. Батуріна, 12-а в смт. Лівадія, м. Ялта, для реконструкції з розширенням існуючих будівель та споруд в еколого-просвітницький центр. Проте, після звернення до відповідача з заявою про затвердження землевпорядної документації, Лівадійською селищною радою на найближчій сесії заява позивача розглянута не була, чим, на думку ТОВ "Левада" порушуються його права як власника розташованих на земельній ділянці об’єктів нерухомості. Крім того, позивач зазначив, що рішенням Лівадійської селищної ради №83 від 25.07.2007 р. Дитячо-юнацькій спортивній школі Ялтинської міської ради Фізкультурно-спортивного товариства "Україна" був наданий дозвіл на складання проекту землеустрою з відведення земельної ділянки площею 0,50 га для розміщення і експлуатації спортивних майданчиків, які належать на праві власності ТОВ "Левада", що, на думку позивача, є підставою для визнання недійсного зазначеного рішення органу місцевого самоврядування.
Ухвалою ГС АР Крим від 29.10.2007 р. позовна заява була прийнята до розгляду, порушено провадження у справі та залучено до участі у справі в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Дитячо-юнацьку спортивну школу Ялтинської міської ради Фізкультурно-спортивного товариства "Україна".
Ухвалою ГС АР Крим від 29.10.2007 р. з метою забезпечення позову було заборонено Лівадійській селищній раді приймати рішення щодо розпорядження земельною ділянкою, надання її в оренду чи в постійне користування, надання дозволу на складання та затвердження проекту землеустрою по відведенню, а також вчиняти будь-які дії стосовно земельної ділянки площею 0,6485 га, що розташована по пров. Батурина, 12-а в смт. Лівадія, м. Ялта.
Відповідач проти позову заперечував з мотивів, викладених у відзиві на позовну заяву.
04.12.2007 р. до ГС АР Крим від Товариства з обмеженою відповідальністю "Левада" надійшло клопотання, в якому позивач просить зобов’язати Лівадійську селищну раду здійснити розрахунок орендної плати за земельну ділянку площею 0,6485 га, яка розташована за адресою: АР Крим, м. Ялта, смт. Лівадія, пров. Батуріна, 12-а. Проте, вказане клопотання суд вважає таким, що не підлягає задоволенню через відсутність у господарських судів відповідних повноважень. Так, в розумінні статті 38 Господарського процесуального кодексу України клопотання ТОВ "Левада" за своєю суттю не є заявою про витребування доказів, а зобов’язання відповідача вчинити певні дії до прийняття рішення по суті не відповідає принципам змагальності та рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом, проголошеним статтями 42 та 43 ГПК України.
У судовому засіданні представник позивача надав суду заяву про уточнення позовних вимог, в якій просить визнати недійсними рішення Лівадійської селищної ради №83 від 25.07.2007 р. та №21 від 14.10.2007 р.; зобов’язати Лівадійську селищну раду в тридцятиденний термін з моменту вступу рішення суду в законну силу на черговій сесії селищної ради ухвалити рішення, яким затвердити землевпорядну документацію по відведенню земельної ділянки площею 0,6485 га, для реконструкції з розширенням (із збільшенням фізичних обсягів) існуючих будівель і споруд в еколого-просвітницький центр за адресою: АР Крим, м. Ялта, смт. Лівадія, пров. Батуріна, 12-а; зобов’язати відповідача укласти з ТОВ "Левада" договір оренди земельної ділянки площею 0,6485 га, для реконструкції з розширенням (із збільшенням фізичних обсягів) існуючих будівель і споруд в еколого-просвітницький центр за адресою: АР Крим, м. Ялта, смт. Лівадія, пров. Батуріна, 12-а, шляхом підписання договору оренди, представленого ТОВ "Левада" і передати на підставі договору за актом приймання-передачі позивачу земельну ділянку площею 0,6485 га, строком на 49 років, з правом викупу. Позивач також просить у разі неприйняття Лівадійською селищною радою на черговій сесії селищної ради рішення про затвердження проекту землеустрою з відведення земельної ділянки і укладення договору оренди земельної ділянки площею 0,6485 га з ТОВ "Левада", вважати таким, що вступив в законну силу, договір оренди земельної ділянки, представлений ТОВ "Левада". Вказані уточнення прийняті судом до розгляду.
Представники відповідача та третьої особи у судове засідання не з’явилися, про причини неявки суд не повідомили, про час та місце слухання справи були проінформовані належним чином рекомендованою кореспонденцією.
Статтею 77 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що господарський відкладає в межах строків, встановлених статтею 69 цього кодексу, розгляд справи, коли за якихось обставин спір не може бути вирішено в даному засіданні.
Стаття 22 Господарського процесуального кодексу України зобов’язує сторін добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами. Оскільки явка в судове засідання представників сторін – це право, а не обов’язок, справа може розглядатись без їх участі, якщо неявка цих представників не перешкоджає вирішенню спору.
Оскільки матеріали справи в достатній мірі характеризують взаємовідносини сторін, підстав для відкладення розгляду справи судом не вбачається.
Суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами у порядку ст. 75 Господарського процесуального кодексу України.
Розгляд справи відкладався у порядку ст. 77 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд
ВСТАНОВИВ :
03.02.2005 р. між Товариством з обмеженою відповідальністю Компанією "Промкерам" (Продавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Левада" (Покупець) був укладений договір купівлі-продажу, п. 1 якого передбачено, що ТОВ Компанія "Промкерам" продало, а ТОВ "Левада" купило курзал (літ. А) з прибудовами загальною площею 1185 кв. м., сходи №3 площею 2,2 кв. м., три спортивні майданчики площею 764 кв. м., біокліматичну станцію (літ. Б) площею 20,3 кв. м., іменовані надалі – "Об’єкт продажу" та розташовані за адресою: Україна, Автономна Республіка Крим, місто Ялта, смт. Лівадія, пров. Батуріна, 12-а.
Об’єкт продажу належить Продавцю – Товариству з обмеженою відповідальністю Компанії "Промкерам" на підставі договору купівлі-продажу від 01.08.2001 р. №0104035/2001-58 та дублікату №1 від 15.03.2004 р. договору купівлі-продажу від 01.08.2001 р. №0104035/2001-60; реєстраційні номери в Реєстрі прав власності на нерухоме майно 5032505 та 5321735 (п. 3 Договору).
Вказаний договір був визнаний дійсним рішенням Третейського суду від 04.03.2005 р. (а. с. 30-32). Цим же рішенням за ТОВ "Левада" було визнано право власності на об’єкти нерухомості:
- курзал літ. "А" з прибудовами загальною площею 1185,0 кв. м. та спорудами на ділянці (сходи №3 площею 2,2 кв. м., три спортивні майданчики загальною площею 764,0 кв. м.), розташовані за адресою: АР Крим, м. Ялта, смт. Лівадія, пров. Батуріна, 12-а;
- біокліматичну станцію літ. "Б" загальною площею 20,3 кв. м., розташовану за адресою: АР Крим, м. Ялта, смт. Лівадія, пров. Батуріна, 12-а.
На підставі зазначеного рішення третейського суду за позивачем було зареєстровано право власності на придбані об’єкти, про що свідчать наявні в матеріалах справи витяги з державного реєстру прав власності на нерухоме майно.
Після цього, у зв’язку з переходом права власності на споруди та будівлі, рішенням Лівадійської селищної ради №7 від 15.12.2005 р. Товариству з обмеженою відповідальністю "Левада" був наданий дозвіл на розробку проекту землеустрою з відведення в оренду з наступним викупом земельної ділянки площею 0,6485 га для реконструкції з розширенням (зі збільшенням фізичних обсягів) існуючих будівель та споруд в еколого-просвітницький центр за адресою: смт. Лівадія, пров. Батуріна, 12-а згідно діючого законодавства. Вказаним рішенням позивача було зобов’язано надати проект землеустрою з відведення земельної ділянки на розгляд Лівадійській селищній раді у встановленому порядку.
З матеріалів справи вбачається, відповідний проект землеустрою з відведення земельної ділянки в оренду був розроблений на замовлення позивача Комунальним підприємством "Проектно-виробниче архітектурно-планувальне бюро".
Проте, після звернення позивача до Лівадійської селищної ради з листом №10-07/07 від 10.07.2007 р. з проханням розглянути та затвердити проект землеустрою, у передбачені чинним законодавством строки відповідачем відповідного рішення прийнято не було.
З цього приводу суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування та державних органів приватизації щодо земельних ділянок, на яких розташовані об’єкти, які підлягають приватизації, в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Органами місцевого самоврядування, що приймають такі рішення, є сільські, селищні та міські ради, включаючи ради міст Києва та Севастополя. Повноваження цих органів по прийняттю рішень про передачу відповідних земельних ділянок у власність обо надання їх в користування, визначені в 2-й та 3-й главах Земельного кодексу України (2768-14)
.
Повноваження сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст встановлено ст. 12 Земельного кодексу України, відповідно до вимог якої відповідним радам надано право розпорядження землями територіальних громад; передавати земельні ділянки з комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, відповідно до цього кодексу; надавати земельні ділянки у користування із земель комунальної власності відповідно до Земельного кодексу (2768-14)
.
Згідно з ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Ч. 5 ст. 116 ЗК України передбачено, що надання у користування земельної ділянки, що перебуває у власності або у користуванні, провадиться лише після вилучення (викупу) її в порядку, передбаченому цим Кодексом. Передання в оренду невідведеної земельної ділянки чинним законодавством не передбачено. Вказане положення розцінюється судом таким, що кореспондується з приписами ст. 125 ЗК України, відповідно до якої приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості) забороняється.
Відповідно до статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем. Передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу.
Ч. 6 ст. 123 Земельного кодексу України передбачено, що проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом (2768-14)
, приймають рішення про надання земельної ділянки.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем був отриманий позитивний висновок Ялтинської міської СЕС №14 від 21.01.2006 р. (а. с. 78), висновок №11/2496 від 29.12.2006 р. Державної Азово-Чорноморської екологічної інспекції про можливість відведення земельної ділянки (а. с. 79-80), погодження Державної служби охорони культурної спадщини №22-1280/10 від 19.05.2006 р. (а. с. 87), висновок №05/2343 Управління головного архітектора Ялтинської міської ради про можливість цільового використання земельної ділянки (а. с. 88-89), висновок про погодження проекту землеустрою Ялтинського міського управління земельних ресурсів №4035-2/10-25 від 13.03.2007 р. (а. с. 90), технічний висновок з відведення земельної ділянки під будівництво ВПВКГ Південного берегу Криму №5/67 від 20.01.2006 р. (а. с. 91), висновок державної експертизи землевпорядної документації від 13.06.2007 р. №400-07 (а. с. 12).
Отже, позивачем були отримані всі необхідні позитивні висновки відповідних органів влади та державних служб, проте, у встановлений місячний строк відповідного рішення про затвердження проекту землеустрою з відведення земельної ділянки Лівадійською селищною радою прийнято не було.
У той же час, рішенням 17-ї сесії 5-го скликання Лівадійської селищної ради №83 від 25.07.2007 р. Дитячо-юнацькій спортивній школі Ялтинської міської ради Фізкультурно-спортивного товариства "Україна" був наданий дозвіл на складання проекту землеустрою з відведення земельної ділянки площею 0,50 га для розміщення і експлуатації спортивних майданчиків, проведення учбово-тренувальних занять та змагань за адресою: АР Крим, м. Ялта, смт. Лівадія, пров. Батуріна, 12-а.
рішенням Лівадійської селищної ради 19-ї сесії 5-го скликання №21 від 04.10.2007 р. до вищевказаного рішення були внесені зміни в частині адреси: "АР Крим, м. Ялта, смт. Лівадія, пров. Батуріна, в районі будинку №12-а".
Проте, як вже було зазначено раніше, право власності на курзал з прибудовами, сходи №3, три спортивні майданчики, біокліматичну станцію, які розташовані за адресою: Україна, Автономна Республіка Крим, місто Ялта, смт. Лівадія, пров. Батуріна, 12-а, належить Товариству з обмеженою відповідальністю "Левада" та підтверджується наявними в матеріалах справи договором купівлі-продажу від 03.02.2005 р. (а. с. 11), рішенням третейського суду від 04.03.2005 р. (а. с. 30-32), витягами з державного реєстру прав власності на нерухоме майно (а. с. 28-29), довідкою КП "Ялтинське бюро технічної інвентаризації" (а. с. 102).
Отже, спірними рішеннями Лівадійська селищна рада фактично надала згоду на складання проекту землеустрою з відведення земельної ділянки, відносно якої вже була розроблена землевпорядна документація іншою особою – власником розташованих на земельній ділянці об’єктів нерухомого майна, що є порушенням норм чинного земельного законодавства України.
Так, згідно з частиною 1 статті 120 Земельного кодексу України (в редакції до внесення змін Законом України від 27.04.2007 р. N 997-V (997-16)
) при переході права власності на будівлю і споруду право власності на земельну ділянку або її частину може переходити на підставі цивільно-правових угод, а право користування - на підставі договору оренди.
Згідно з приписами частин 1, 2 статті 120 ЗК України в редакції Закону України від 27.04.2007 р. N 997-V (997-16)
до особи, яка придбала житловий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення, у розмірах, встановлених договором. Якщо договором про відчуження житлового будинку, будівлі або споруди розмір земельної ділянки не визначено, до набувача переходить право власності на ту частину земельної ділянки, яка зайнята житловим будинком, будівлею або спорудою, та на частину земельної ділянки, яка необхідна для їх обслуговування. Якщо житловий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, наданій у користування, то в разі їх відчуження до набувача переходить право користування тією частиною земельної ділянки, на якій вони розміщені, та частиною ділянки, яка необхідна для їх обслуговування.
Аналогічні положення передбачені статтею 377 Цивільного кодексу України.
Згідно зі ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування і їх посадови особи зобов’язані діяти лише на підставах, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України (254к/96-ВР)
та Законами України.
Ст. 4 Закону України "Про місцеве самоврядування" серед основних принципів здійснення місцевого самоврядування передбачає, зокрема, принцип законності. Принцип законності визнається судом таким, що кореспондується зі статтями 1 і 8 Конституції України, які визначають Україну як правову державу та закріплюють державний принцип верховенства права. Крім того, ст. 19 Конституції України встановлює, що органи місцевого самоврядування діють на підставі діючого законодавства та у межах повноважень й шляхом, передбаченим Конституцією України (254к/96-ВР)
та нормативно-правовими актами.
Відповідно до ч. 1 ст. 152 Земельного кодексу України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю.
Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, у тому числі, шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування (ч. 3 ст. 152 ЗК України).
Відповідно ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Відповідно до ст. 1 Господарського процесуального кодексу України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності, мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Згідно зі ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Конституційний суд України в Рішенні від 01.12.2004 р. у справі №1-10/2004 за конституційним поданням 50 народних депутатів України щодо офіційного тлумачення окремих положень частини першої статті 4 Цивільного процесуального кодексу України (справа про охоронюваний законом інтерес) зазначив, що поняття "охоронюваний законом інтерес", що вживається в частині першій статті 4 Цивільного процесуального кодексу України та інших законах України у логічно-смисловому зв'язку з поняттям "права", треба розуміти як прагнення до користування конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом, як зумовлений загальним змістом об'єктивного і прямо не опосередкований у суб'єктивному праві простий легітимний дозвіл, що є самостійним об'єктом судового захисту та інших засобів правової охорони з метою задоволення індивідуальних і колективних потреб, які не суперечать Конституції і законам України, суспільним інтересам, справедливості, добросовісності, розумності та іншим загальноправовим засадам.
Відповідно Роз’ясненням Президії Вищого Арбітражного суду України N 02-5/35 від 26.01.2000 (v5_35800-00)
"Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів" підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт.
Суд звертає увагу на те, що матеріалами справи підтверджуються вчинення позивачем всіх необхідних дій, передбачених земельним законодавством України в якості необхідних для затвердження проекту землеустрою та отримання земельної ділянки в оренду.
Відповідно до приписів статей 33, 34 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень, способом, передбаченим чинним законодавством для доведення такого роду фактів.
У той же час, всупереч вимогам ст. 33, 34 ГПК України, Лівадійська селищна рада не надала суду доказів існування будь-яких перешкод для затвердження проекту землеустрою та надання в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю "Левада" земельної ділянки площею 0,6485 га, для реконструкції з розширенням (із збільшенням фізичних обсягів) існуючих будівель і споруд в еколого-просвітницький центр за адресою: АР Крим, м. Ялта, смт. Лівадія, пров. Батуріна, 12-а, з правом викупу. Більш того, відповідач не представив доказів правомірності прийняття спірних рішень про надання третій особі дозволу на складання проекту землеустрою з відведення в постійне користування тієї самої земельної ділянки, відносно якої вже існувала землевпорядна документація позивача та на якій знаходиться належне ТОВ "Левада" на праві власності нерухоме майно.
За таких обставин, всебічно та в повному обсязі дослідивши та оцінивши наявні в матеріалах справи документи та фактичні обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Левада" є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Крім того, суд не може погодитися з твердженнями Лівадійської селищної ради про те, що дану справу належить розглядати в порядку адміністративного судочинства з огляду на наступне.
Згідно зі ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється, у тому числі, на спори фізичних чи юридичних осіб із суб’єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
П. 7 ч. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суб’єкт владних повноважень — орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб’єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Для визначення спору як такого, що підлягає вирішенню в порядку адміністративного судочинства, має бути законодавче уповноваження хоча б одного суб’єкта владно керувати поведінкою іншого (інших) суб’єктів, а ці суб’єкти відповідно зобов’язані виконувати вимоги та приписи такого владного суб’єкта.
В ч. 4 п. 5.2 Рекомендацій Президії Вищого господарського суду України "Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам" №04-5/120 від 27.06.2007 р. (va120600-07)
зазначено, що якщо суб'єкт (у тому числі орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа) у спірних правовідносинах не здійснює зазначених владних управлінських функцій (щодо іншої особи, яка є учасником спору), то такий суб'єкт не перебуває "при здійсненні управлінських функцій" і не має встановлених нормами КАС України (2747-15)
ознак суб'єкта владних повноважень і, отже, спір за участю останнього повинен вирішуватися господарським судом.
П. 5.3 вказаних вище Рекомендацій (va120600-07)
передбачено, що до компетенції господарських судів не відноситься розгляд справ у спорах:
а) про оскарження рішень (нормативно-правових актів чи актів індивідуальної дії), ухвалених суб'єктом владних повноважень, яким останній зобов'язує суб'єкта господарювання вчинити певні дії, утриматись від вчинення певних дій або нести відповідальність, за умови, що оскаржуваний акт згідно із законодавством України є обов'язковим до виконання;
б) про оскарження суб'єктом господарювання дій (бездіяльності) органу державної влади, органу місцевого самоврядування, іншого суб'єкта владних повноважень, їхньої посадової чи службової особи, що випливають з наданих їм владних управлінських функцій, якщо ці дії (бездіяльність) не пов'язані з відносинами, врегульованими господарським договором;
в) між суб'єктами владних повноважень з приводу їхньої компетенції у сфері управління;
г) з приводу укладання та виконання адміністративних договорів;
д) за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Інші справи за участю господарюючих суб'єктів та суб'єктів владних повноважень не мають ознак справ адміністративної юрисдикції і повинні розглядатися господарськими судами на загальних підставах. До таких справ належать усі справи у спорах про право, що виникають з відносин, врегульованих Цивільним Кодексом України (435-15)
, Господарським кодексом України (436-15)
, іншими актами господарського і цивільного законодавства.
В п. 15 зазначених Рекомендацій (va120600-07)
передбачено, що господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності, оскільки земля є об'єктом цивільних прав і обов'язків і використовується в господарській діяльності на підставі цивільно-правових угод. До таких справ слід відносити справи, пов'язані із захистом права власності або користування землею, в яких, захищаючи свої цивільні права і охоронювані законом інтереси, беруть участь суб'єкти господарської діяльності. Господарським судам підвідомчі спори щодо стягнення заборгованості з орендної плати за договором на користування земельною ділянкою, укладеним суб'єктом господарювання і органом місцевого самоврядування. Якщо предметом спору є право власності на земельну ділянку або право користування нею, в тому числі відновлення порушеного права третьою особою, яка на підставі рішень владних органів претендує на спірну земельну ділянку, то такий спір є спором про право і незалежно від участі в ньому органу, яким земельна ділянка надана у власність або у користування, повинен вирішуватися в порядку господарського судочинства.
Відповідно до ст. 12 Господарського процесуального кодексу України господарським судам підвідомчі:
1) справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів, у тому числі щодо приватизації майна, та з інших підстав, крім:
- спорів про приватизацію державного житлового фонду;
- спорів, що виникають при погодженні стандартів та технічних умов;
- спорів про встановлення цін на продукцію (товари), а також тарифів на послуги (виконання робіт), якщо ці ціни і тарифи відповідно до законодавства не можуть бути встановлені за угодою сторін;
- спорів, що виникають із публічно-правових відносин та віднесені до компетенції Конституційного Суду України та адміністративних судів;
- інших спорів, вирішення яких відповідно до законів України та міжнародних договорів України віднесено до відання інших органів;
2) справи про банкрутство;
3) справи за заявами органів Антимонопольного комітету України, Рахункової палати з питань, віднесених законодавчими актами до їх компетенції;
4) справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах між господарським товариством та його учасником (засновником, акціонером), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами) господарських товариств, що пов'язані із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності цього товариства, крім трудових спорів.
Ознаками господарського спору, підвідомчого господарському суду, зокрема, є: а) участь у спорі суб’єкта господарювання; б) наявність між сторонами господарських відносин, врегульованих Цивільним кодексом України (435-15)
, Господарським кодексом України (436-15)
, іншими актами господарського і цивільного законодавства; в) відсутність у процесуальному законі норми, що прямо передбачала б розгляд такого спору судом іншої юрисдикції.
Враховуючи те, що дана справа пов’язана з захистом позивачем свого права на одержання в оренду земельної ділянки під належними йому на праві власності об’єктами нерухомого майна, та, відповідно, визнання незнання недійсним рішень органу місцевого самоврядування, яким це право порушується, суд вважає, що між сторонами існує спір про право, а тому вказана справа підвідомча господарським судам та підлягає розгляду за правилами, встановленими Господарським процесуальним кодексом України (1798-12)
.
Відповідно до статті 68 Господарського процесуального кодексу України заходи до забезпечення позову, які були вжиті ухвалою ГС АР Крим від 29.10.2007 р., підлягають скасуванню.
З урахуванням викладеного, керуючись ст.ст. 68, 82- 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати недійсним рішення Лівадійської селищної ради №83 від 25.07.2007 р. "Про надання дозволу Дитячо-юнацькій спортивній школі Ялтинської міської ради Фізкультурно-спортивного товариства "Україна" на складання проекту землеустрою з відведення в постійне користування земельної ділянки орієнтованою площею до 0,50 га для розміщення та експлуатації спортивних майданчиків, проведення учбово-тренувальних занять та змагань за адресою: АР Крим, м. Ялта, смт. Лівадія, пров. Батуріна, 12-а".
3. Визнати недійсним рішення Лівадійської селищної ради №21 від 14.10.2007 р. "Про внесення змін до рішення №83 17-ї сесії 5-го скликання "Про надання дозволу Дитячо-юнацькій спортивній школі Ялтинської міської ради Фізкультурно-спортивного товариства "Україна" на складання проекту землеустрою з відведення в постійне користування земельної ділянки орієнтованою площею до 0,50 га для розміщення та експлуатації спортивних майданчиків, проведення учбово-тренувальних занять та змагань за адресою: АР Крим, м. Ялта, смт. Лівадія, пров. Батуріна, 12-а".
4. Зобов’язати Лівадійську селищну раду (м. Ялта, вул. Юності, 4; м. Ялта, смт. Лівадія, вул. Батуріна, 8, ідентифікаційний код 04367529) протягом тридцяти днів з дня набрання судовим рішенням законної сили на черговій сесії селищної ради ухвалити рішення про затвердження проекту землеустрою з відведення Товариству з обмеженою відповідальністю "Левада" (83000, м. Донецьк, Ворошиловський район, вулиця Артема, б. 58 Б, ідентифікаційний код 32684480) земельної ділянки площею 0,6485 га, для реконструкції з розширенням (із збільшенням фізичних обсягів) існуючих будівель і споруд в еколого-просвітницький центр за адресою: АР Крим, м. Ялта, смт. Лівадія, пров. Батуріна, 12-а.
5. Зобов’язати Лівадійську селищну раду (м. Ялта, вул. Юності, 4; м. Ялта, смт. Лівадія, вул. Батуріна, 8, ідентифікаційний код 04367529) укласти з Товариством з обмеженою відповідальністю "Левада" (83000, м. Донецьк, Ворошиловський район, вулиця Артема, б. 58 Б, ідентифікаційний код 32684480) строком на сорок дев’ять років договір оренди земельної ділянки площею 0,6485 га, для реконструкції з розширенням (із збільшенням фізичних обсягів) існуючих будівель і споруд в еколого-просвітницький центр за адресою: АР Крим, м. Ялта, смт. Лівадія, пров. Батуріна, 12-а, з правом викупу, в наступній редакції:
ДОГОВІР ОРЕНДИ
ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ
смт. Лівадія, місто Ялта, Автономна Республіка Крим, Україна.
"ОРЕНДОДАВЕЦЬ": ЛІВАДІЙСЬКА СЕЛИЩНА РАДА (юридична адреса: Україна, АР Крим, м. Ялта, вул. Батуріна, 8), в особі Лівадійського селищного голови МАМИКІНА АНАТОЛІЯ ПЕТРОВИЧА, що діє на підставі Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (280/97-ВР)
і рішення № 21 територіальній виборчій комісії з виборів депутатів Лівадійського селищного голови від "01" квітня 2006 року, що діє на підставі Закону України "Про місцеве самоврядування від "21" травня 1997 року (280/97-ВР)
, з одного боку, і
"ОРЕНДАР" ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ЛЕВАДА" (юридична адреса: Україна, АР Крим, м. Ялта, смт. Лівадія, вул. Батуріна, д.12-а), в особі директора МАКСИМОВИЧА ВАЛЕРІЯ ВІКТОРОВИЧА, що діє на підставі Статуту, код ОКПО 32684480, з іншого боку, уклали цей договір про нижченаведеному:
ПРЕДМЕТ ДОГОВОРУ
1. ОРЕНДОДАВЕЦЬ надає, а ОРЕНДАР приймає в строкове платне користування земельну ділянку для реконструкції з розширенням (із збільшенням фізичних об'ємів) існуючих будов і споруд в еколого-просвітницький центр, з подальшим викупом, розташований за адресою: Україна, АР Крим, м. Ялта, смт. Лівадія, пров. Батуріна, д. 12-а.
ОБ'ЄКТ ОРЕНДИ
2. У оренду передається земельна ділянка, строком на 49 (сорок дев'ять) років, загальною площею 0,6485 га, (кадастровий номер 0111947900:01:002:0056), зокрема із земель Лівадійської селищної Ради для реконструкції з розширенням (із збільшенням фізичних об'ємів) існуючих будов і споруд в еколого-просвітницький центр, з подальшим викупом, розташований за адресою: м. Ялта, смт. Лівадія, пров. Батуріна, 12-А.
(площа і якісні характеристики земель окремих категорій, по їх складу і видам угідь –
52 форми 6-зем., зокрема по угіддях: забудовані землі, землі для відпочинку і інші відкриті землі, землі, призначені для проведення відпусток, землі рекреаційного призначення – графи 34,55,57,80 форми 6-зем.
(оранка, косовиці, пасовища, багаторічні насадження тощо)
3. На земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомого майна на підставі витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно № 6668438 від 04.03.2005 року, і № 6668360 від 04.03.2005 року, будови і споруди, належні ТОВ "Левада": курзал літ. "А" з прибудовами, площею 1185 кв. м. і спорудами (ступені, площею 2,2 кв. м. і три спортивні майданчики, площею 764 кв. м.); біокліматична станція літ. "Б", площею 20,3 кв. м., а також інші об'єкти інфраструктури на підставі витягання про реєстрацію права власності на нерухоме майно № 6668438 від 04.03.2005 року, і № 6668360 від 04.03.2005 року, належні ТОВ "Левада".
(перелік, характеристика і стан будинків, будівель, споруд і інших об'єктів), а також інші об'єкти інфраструктури: ділянка частково упорядкована.
(перелік, характеристика і стан лінійних споруд, інших об'єктів інфраструктури, у тому числі дороги, майданчиків з твердим покриттям тощо)
4. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає: 5 052 261,17 (п'ять мільйонів п'ятдесят дві тисячі двісті шістдесят одна) гривна 17 копійок, згідно земельно-кадастрової інформації Ялтинського міського Управління земельних ресурсів.
5. Земельна ділянка, яка передається в оренду, має наступні недоліки, які можуть перешкоджати його ефективному використанню, відсутні.
6. Інші особливості об'єкту оренда, яка може впливати на орендні відносини, відсутня.
ТЕРМІН ДІЇ ДОГОВОРУ
7. Договір укладений строком на 49 (сорок дев'ять) років, з дня прийняття рішення. По закінченню строку дії договору ОРЕНДАР має переважне право на його продовження на новий термін. В цьому випадку ОРЕНДАР повинен не пізніше, ніж за 30 (тридцять) днів до закінчення строку дії договору письмово повідомити ОРЕНДОДАВЦЯ про намір продовжити його.
ОРЕНДНА ПЛАТА
8. Орендна плата вноситися ОРЕНДАРЕМ в сумі: 50 522,61 (п'ятдесят тисяч п'ятсот двадцять дві) гривни 61 коп. на рік (без урахування ПДВ), що складає 4 210,22 (чотири тисячі двісті десять) гривень, 22 коп., щомісячно, на р/р № 33217812600043, банк: Управління Державного казначейства в Автономній Республіці Крим м. Сімферополь, МФО 824026, ОКПО 24040636; код платежу 13050200 - "орендна плата з юридичних осіб".
9. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення, і коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, по затвердженим Кабінетом міністрів України формам.
10 Орендна плата вноситься в строк до 30-го числа, звітного місяця.
11. Передача продукції і надання послуг в рахунок орендної плати оформлюється відповідними актами.
12. Розмір орендної плати переглядається щорічно, у випадку:
a. зміни умов господарювання, передбачених договором, зокрема зміни функціонального призначення земельної ділянки;
b. зміни розміру земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;
c. погіршення стану орендованої земельної ділянки не за виною орендаря, що підтверджено документально;
d. у інших випадках, передбачених законодавчими актами України.
УМОВИ ВИКОРИСТАННЯ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ
13. Земельна ділянка передається в оренду для реконструкції з розширенням (із збільшенням фізичних об'ємів) існуючих будов і споруд в еколого-просвітницький центр, з подальшим викупом.
14. Цільове призначення земельної ділянки для реконструкції з розширенням (із збільшенням фізичних об'ємів) існуючих будов і споруд в еколого-просвітницький центр, з подальшим викупом.
15. Умови збереження стану об'єкту оренди:
a. використовувати орендовану земельну ділянку у відповідності і з метою, визначеною в пункті 1 цього договору, дотримуючись при цьому вимог чинного земельного і екологічного законодавства, державних і місцевих стандартів, норм і правил по використанню землі.
УМОВИ І СТРОКИ ПЕРЕДАЧІ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ
16. Передача земельної ділянки в оренду здійснюється з розробкою проекту його відведення.
Підставою розробки проекту відведення земельної ділянки є рішення № 7 31-ій сесії 4-го скликання Лівадійської селищної Ради від 15 грудня 2005года, "Про надання дозволу ТОВ "Левада" на складання проекту землеустрою з відведення в оренду земельної ділянки для реконструкції з розширенням (із збільшенням фізичних об'ємів) існуючих будов і споруд в еколого-просвітницький центр, з подальшим викупом, розташований за адресою: м. Ялта, смт. Лівадія, пров. Батуріна, д.12-А.
Організація розробки проекту відведення земельної ділянки і витрати, пов'язані з цим, покладаються на ОРЕНДАРЯ.
17. Інші умови передачі земельної ділянки в оренду, відсутні.
18. Передача земельної ділянки ОРЕНДАРЕВІ здійснюється в 5 (п'яти) денний термін після державної реєстрації цього договору за актом її прийому-передачі.
УМОВИ ПОВЕРНЕННЯ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ
19. Після припинення дії договору ОРЕНДАР повертає ОРЕНДОДАВЦЕВІ земельну ділянку у стані, не гіршому в порівнянні з тим, в якому він отримав його в оренду. ОРЕНДОДАВЕЦЬ у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов'язаних із зміною його стану, має право на відшкодування збитків в розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнута згода про розмір відшкодування збитків, спір вирішується в судовому порядку.
20. Здійснені ОРЕНДАРЕМ без згоди ОРЕНДОДАВЦЯ витрати на поліпшення орендованої земельної ділянки, які неможливо відокремити без завдання збитку цій ділянці, не підлягають відшкодуванню.
21. Поліпшення стану земельної ділянки, здійснені ОРЕНДАРЕМ з письмової згоди ОРЕНДОДАВЦЯ, землі, не підлягають відшкодуванню. Умови, порядок і терміни відшкодування ОРЕНДАРЕВІ витрат за проведені ним поліпшення стану земельної ділянки визначаються окремою угодою сторін.
22. ОРЕНДАР має право на відшкодування збитку, заподіяного внаслідок невиконання ОРЕНДОДАВЦЕМ зобов'язань, передбачених цим договором.
Збитком вважається:
b. фактичні витрати, які поніс ОРЕНДАР у зв'язку з невиконанням або неналежним виконанням умов договору ОРЕНДОДАВЦЕМ, а також витрати, які ОРЕНДАР поніс або повинен понести для відновлення свого порушеного права;
c. доходи, які ОРЕНДАР міг би реально отримати у разі належного виконання ОРЕНДОДАВЦЕМ умов договору.
23. Розмір фактичних витрат ОРЕНДАРЯ визначається на підставі документальних підтверджених даних.
ОБМЕЖЕННЯ (ОБТЯЖЕННЯ) ПО ВИКОРИСТАННЮ
ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ
24. На орендовану земельну ділянку встановлені обмеження (обтяження) та інші права третіх осіб: охорона земельних насаджень (КОПСЗИЗУ 1.3.); дотримання режиму санітарно-захисних зон інженерно-технічних споруд і комунікацій (КОПСЗИЗУ 4.3.1.).
(підстави встановлення обмежень (обтяжень))
25. Передача в оренду земельної ділянки не є підставою для припинення або зміни обмежень (обтяжень) і інших прав третіх осіб на цю ділянку.
ІНШІ ПРАВА І ОБОВ'ЯЗКИ СТОРІН
26. Права і обов'язки Орендодавця.
ОРЕНДОДАВЕЦЬ гарантує, що:
- земельна ділянка є його власністю, і він має законні повноваження передавати цю ділянку в тимчасове користування, на умовах оренди, надавати інші права, визначені в цьому договорі;
- жодне з умов і жодне з положень цього договору не суперечать чинному законодавству України;
- особа, яка підписує цей договір, є належним чином уповноваженою на те, щоб діяти від імені орендодавця для цілей укладення цього договору і на умовах, обумовлених в ньому.
Орендодавець має право вимагати від орендаря:
· використання земельної ділянки у відповідності і з метою, визначеною в пункті 1 цього договору;
· забезпечення екологічної безпеки землекористування шляхом дотримання вимог земельного і природоохоронного законодавства України, державних і місцевих стандартів, норм і правил по використанню землі;
· своєчасного внесення орендної плати;
· вільного доступу на передану в оренду земельну ділянку для контролю над дотриманням орендарем умов договору;
· збільшення розмірів орендної плати у разі збільшення відповідно до законодавства України розмірів земельного податку і з інших мотивів, визначених в пункті 13 цього договору;
· відшкодування упущеної вигоди у розмірі суми орендної плати за 6 місяців з часу підписання договору у разі відмови ОРЕНДАРЯ від укладеного договору оренди, у випадку якщо впродовж вказаного періоду на адресу ОРЕНДОДАВЦЯ не поступило пропозицій від третіх осіб на укладення договору оренди земельної ділянки, що є предметом цього договору. ОРЕНДАР звільняється від обов'язку відшкодувати ОРЕНДОДАВЦЕВІ упущену вигоду, якщо ця відмова пов'язана з порушенням ОРЕНДОДАВЦЕМ умов цього договору.
Орендодавець зобов'язаний:
· передати ОРЕНДАРЕВІ відповідно до цього договору земельну ділянку в належному стані і у визначених межах;
· не втручатися в господарську діяльність ОРЕНДАРЯ і не створювати йому будь-яких перешкод при виконанні умов цього договору.
27. Права і обов'язки Орендаря:
ОРЕНДАР гарантує, що:
· державні органи управління і органи місцевого самоврядування, включаючи санітарні, протипожежні, землевпоряджувальні органи, а також органи охорони природи і архітектури не обмежуватимуться в доступі на орендовану земельну ділянку для виконання ними їх обов'язків в межах їх повноважень.
Орендар має право:
· використовувати орендовану земельну ділянку за власним розсудом відповідно до мети, обумовленої в договорі;
· здавати орендовану земельну ділянку в суборенду з відома ОРЕНДОДАВЦЯ;
· отримувати продукцію і доходи;
· переважного придбання у власність орендованої земельної ділянки відповідно до закону і переважного права по різним іншим умовам на відновлення договору оренди;
· при погодженні ОРЕНДОДАВЦЯ, проводити поліпшення земельної ділянки, зводити у встановленому законом порядку будівлі і споруди, закладати насадження без зміни цільового призначення земельної ділянки;
· користуватися на платних умовах і відповідно до порядку, що діє, інженерними комунікаціями ОРЕНДОДАВЦЯ з метою забезпечення належної господарської діяльності на орендованій земельній ділянці;
· вимагати від ОРЕНДОДАВЦЯ відповідного зменшення орендної плати, якщо стан орендованої земельної ділянки погіршає не унаслідок дій або бездіяльності ОРЕНДАРЯ, а у випадках, коли в процесі використання цієї ділянки виявилися не обумовлені з ОРЕНДОДАВЦЕМ в договорі недоліки, які істотно перешкоджають передбаченому використанню;
· викупити земельну ділянку.
Орендар зобов'язаний:
· використовувати орендовану земельну ділянку відповідно до мети, визначеної в пункті 1 цього договору, дотримуючись при цій вимозі чинного земельного і екологічного законодавства, державних і місцевих стандартів, норм і правил по використанню землі;
· відповідно до пункту 9, 11 цього договору своєчасно вносити орендну плату;
· повернути ОРЕНДОДАВЦЕВІ земельну ділянку після закінчення терміну оренди в належному стані;
· в строк до 15 числа місяця, наступного за звітним, представляти в Лівадійську селищну Раду копії платіжних документів, що підтверджують оплату оренди земельної ділянки;
РИЗИК ВИПАДКОВОГО ЗНИЩЕННЯ АБО ПОШКОДЖЕННЯ
ОБ'ЄКТУ ОРЕНДИ АБО ЙОГО ЧАСТИНИ
28. Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкту оренди або його частини несе ОРЕНДАР.
СТРАХУВАННЯ ОБ'ЄКТУ ОРЕНДИ
29. Згідно з цією угодою об'єкт оренди може підлягати страхуванню на весь період дії цього договору.
30. У разі страхування об'єкту оренди ОРЕНДАР здійснює його за свій рахунок.
ЗМІНА УМОВ ДОГОВОРУ І ПРИПИНЕННЯ ЙОГО ДІЇ.
31. Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін.
При недосягненні згоди відносно зміни умов договору спор вирішується в судовому порядку.
32. Дія договору припиняється у випадку:
· закінчення терміну, на який він був укладений;
· придбання орендарем земельної ділянки у власність;
· викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки по мотивах суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;
· ліквідації юридичної особи - ОРЕНДАРЯ.
Договір припиняється і в інших випадках передбачених Законом України.
33. Дія договору припиняється шляхом його розірвання за:
· взаємною згодою сторін;
· рішенням суду, на вимогу однієї із сторін в результаті невиконання другою стороною зобов'язань, передбачених договором, і в результаті випадкового знищення орендованої земельної ділянки, а також по інших підставах, визначених законом.
ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ СТОРІН ЗА НЕВИКОНАННЯ АБО НЕНАЛЕЖНЕ ВИКОНАННЯ ДОГОВОРУ
34. За невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до діючого законодавства та цього договору.
35. Сторона, що порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення відбулося не за її виною.
ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ
41. Цей договір вступає в силу після підписання його сторонами і державної реєстрації.
Цей договір складений і підписаний у трьох екземплярах, що мають рівну юридичну силу, один з яких знаходиться у ОРЕНДОДАВЦЯ, другий – у ОРЕНДАРЯ, третій екземпляр – за місцем державної реєстрації договору.
Невід'ємними частинами договору є:
рішення.
План-схема земельної ділянки.
Акт винесення меж земельної ділянки в натуру.
Земельно-кадастрова інформація.
Розрахунок орендної плати за земельну ділянку.
Акт прийому-передачі земельної ділянки.
Проект відведення земельної ділянки.
"ОРЕНДОДАВЕЦЬ" "ОРЕНДАР"
ЛІВАДІЙСЬКА ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ
СЕЛИЩНА РАДА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ
"ЛЕВАДА"
98655, Україна, АР Крим м. Ялта 98655, Україна, АР Крим, м. Ялта
смт. Лівадія, пров. Батурина, 8 смт. Лівадія, пров. Батурина, д.12-А
ЄДРПОУ 32684480
Лівадійській селищний голова Директор
____________ А.П. Мамикин _____________ В.В. Максимович
Державна реєстрація проведена, договір зареєстрований в книзі записів договорів оренди земельних ділянок.
"____" _________________ 200__ р.
за № _______
6. У разі неприйняття Лівадійською селищною радою (м. Ялта, вул. Юності, 4; м. Ялта, смт. Лівадія, вул. Батуріна, 8, ідентифікаційний код 04367529) на черговій сесії селищної ради рішення про затвердження проекту землеустрою з відведення Товариству з обмеженою відповідальністю "Левада" (83000, м. Донецьк, Ворошиловський район, вулиця Артема, б. 58 Б, ідентифікаційний код 32684480) земельної ділянки та неукладення договору оренди земельної ділянки площею 0,6485 га з Товариством з обмеженою відповідальністю "Левада" (83000, м. Донецьк, Ворошиловський район, вулиця Артема, б. 58 Б, ідентифікаційний код 32684480), протягом тридцяти днів з дня набрання судовим рішенням законної сили, договір вважати укладеним в редакції Товариства з обмеженою відповідальністю "Левада", наданій суду, та викладеній в тексті судового рішення.
7. Скасувати заходи до забезпечення позову, які були вжиті ухвалою ГС АР Крим від 29.10.2007 р., у вигляді заборони Лівадійській селищній раді (м. Ялта, смт. Лівадія, вул. Юності, 4) приймати рішення щодо розпорядження земельною ділянкою, надання її в оренду чи в постійне користування, надання дозволу на складання та затвердження проекту землеустрою по відведенню, а також вчиняти будь-які дії стосовно земельної ділянки площею 0,6485 га, що розташована по пров. Батурина, 12-а в смт. Лівадія, м. Ялта.
8. Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Дворний І.І.