ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТI
Р I Ш Е Н Н Я
Iменем України
04.06.07 р. Справа № 10/50пн
Господарський суд Донецької області головуючого судді Приходько I.В.;
при секретарі судового засідання - Черняк Л.А.;
за участю представники сторін:
від позивача - Губарєв О.В. - довіреність;
від відповідача - ОСОБА_1 свідоцтво;
від третьої особи - Губарєв О.В. - довіреність;
розглянув у відкритому судовому засіданні суду справу
за позовом Дружківської міської ради м.Дружківка,
до відповідача Суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 м. Дружківка,
про звільнення орендованого приміщення, -
В С Т А Н О В И В :
До господарського суду звернувся позивач, Дружківська міська рада м.Дружківка, з позовом до відповідача, Суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 м.Дружківка, про звільнення приміщення, яке розташоване АДРЕСА_1.
В обгрунтування позовних вимог позивач посилався на договір оренди НОМЕР_1., рішення Дружківської міської ради НОМЕР_2, НОМЕР_3, невиконання орендарем повноважень щодо орендованого приміщення, закінчення строку дії договору оренди НОМЕР_1, повідомлення про припинення договору оренди.
Відповідач у відзиві на позовну заяву від 12.05.2007 р. та в судових засіданнях проти позову заперечував. Пояснив, що договір орендиНОМЕР_1 не припинив свою дію, тому, що повідомлення про припинення дії договору надсилались не позивачем, а виконавчим комітетом Дружківської міської ради та Управлінням житлового та комунального господарства.
Крім того, сповістив суд, що протягом 2005 р. -2006 р. намагався укласти договір оренди з позивачем.
02.02.2007 р. звернувся до господарського суду з адміністративним позовом про спонукання позивача укласти договір оренди на спірне приміщення (справа № 18/41пн.
Вважає, що позов про звільнення спірного приміщення, позивач мав заявити в адміністративному порядку.
16.04.2007 р. суд з власної ініціативи на підставі положень ст.27 Господарського процесуального кодексу України ( 1798-12 ) (1798-12) залучив до участі у розгляді справи третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Управління житлового та комунального господарства Дружківської міської ради, оскільки, прийняте рішення по справі може вплинути на її права та інтереси.
Представник третьої особи у судових засіданнях та у письмових поясненнях до суду сповістив про повноваження Управління, які йому були делеговані Дружківської міською радою в процесі реорганізації відділу керування комунальною власністю та відділу комунального господарства, у підтвердження своїх пояснень надав до суду рішення Дружківської міської ради НОМЕР_4 та Положення про управління.
Крім того, повідомив суд, що неодноразово попереджував відповідача про необхідність укладання договору оренди; надав відомості, що з 2004 р. відповідач не сплачує орендну плату за користування приміщенням.
Вважає, що договір оренди НОМЕР_1 закінчив свою дію за спливом строку, на який укладався.
На підставі положень ст.69 Господарського процесуального кодексу України ( 1798-12 ) (1798-12) , термін розгляду справи продовжувався.
Розглянув матеріали справи, додатково представлені сторонами документи, заслухав їх пояснення, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Як убачається з наданих до суду документів, 31.12.1998 р. між ВАТ "Дружківський машинобудівельний завод" (орендодавець)та СПД ОСОБА_1 (орендар) був укладений договір оренди НОМЕР_1 приміщення площею 61,8 кв. м, яке розта шоване АДРЕСА_1 За умовами вказаного договору СПД ОСОБА_1 прийняв у тимчасове платне користування приміщення, яке знаходиться у житловому будинку.
Термін дії договору сторони встановили з 01.01.1999 р. по 31.12.1999 р. (пункт 4).
У пункті 4.1. договору сторони встановили розмір орендних платежів (без ПДВ).
Як убачається з рішення Дружківської міської ради НОМЕР_2 та Акту прийому-передачі основних засобів, житловий фонд, який знаходився на балансі ВАТ "Дружківського машинобудівного заводу", у тому числі АДРЕСА_1, був прийнятий до комунальної власності територіальної громади міста Дружківки.
За результатами розгляд листа СПД ОСОБА_1, Виконавчим комітетом Дружківської міської ради було прийнято рішення НОМЕР_5 про укладання з СПД ОСОБА_1 договору оренди на приміщення загальною площею 78, 2 кв.м, яке розташоване АДРЕСА_1 терміном на 1 рік.
Укладання вказаного договору оренди було доручено Управлінню житлового та комунального господарства.
Як убачається з пояснень позивача по справі та третьої особи, Управління житлового та комунального господарства, проти вказаного факту не заперечував відповідач у судових засіданнях та письмових поясненнях до суду, будь-якого договору оренди щодо користування комунальною власністю протягом 2004 р.-2006 р. між сторонами укладено не було.
Обгрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилається на сплив терміну дії договору НОМЕР_1, лист НОМЕР_6 Управління та лист НОМЕР_7. Виконавчого комітету до відповідача про сплив строку дії договору оренди НОМЕР_1 та необхідність звільнення орендованого приміщення.
Приймаючи рішення по справі, суд враховує наступне.
Відповідно до ст.12 Господарського процесуального кодексу України ( 1798-12 ) (1798-12) господарським судам підвідомчі справи у спорах, які виникають при укладені, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів.
Таким чином, спростовуються ствердження відповідача . що вказаний позов повинен розглядатись в адміністративному порядку.
Відповідно до частини другої статті 23 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" ( 2269-12 ) (2269-12) , у разі переходу права власності до інших осіб договір оренди зберігає чинність для нового власника.
Враховуючи викладене, договір оренди НОМЕР_1, укладений з СПД ОСОБА_1 зберігає чинність при переході приміщення до комунальної власності територіальної громади м.Дружківки.
Відповідно до статті 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" ( 2269-12 ) (2269-12) методика розрахунку пропорції розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем та порядок використання орендної плати визначаються: Кабінетом Міністрів України - для об'єктів, що перебувають у державній власності; органами, уповноваженими Верховною Радою Автономної Республіки Крим, - для об'єктів, що належать Автономній Республіці Крим; органами місцевого самоврядування - для об'єктів, що перебувають у комунальній власності.
Відповідно до пункту 31 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в України" ( 280/97-ВР ) (280/97-ВР) до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад прийняття рішень про передачу іншим органам окремих повноважень щодо управління майном, яке належить до комунальної власності відповідної територіальної громади, визначення меж цих повноважень та умов їх здійснення;
Статтею 11 вказаного Закону визначено, що виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Статтею 29 зазначеного Закону, до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать повноваження щодо управління комунальною власністю, у тому числі повноваження щодо управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад.
Відповідно до рішення Дружківської міської ради НОМЕР_8. був затверджений порядок надання в оренду об'єктів міської комунальної власності
Як убачається з пункту 1.1. вказаного Положення повноваження орендодавця щодо договорів оренди були надані Відділу по керуванню комунальною власністю.
Відповідно до п.3.1.,3.2. Положення про відділ, затвердженого рішенням міської ради НОМЕР_9., йому були надані повноваження щодо здійснення обліку майна міської комунальної власності та укладати договори оренди у відповідності з затвердженим порядком.
Як убачається з Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи та Довідки Донецького обласного управління статистики № 7-25-10, Управління житлового та комунального господарства Дружківської міської ради (третя особа по справі) як юридична особа зареєстрована 27.08.2003 р., включено до Єдиного державного реєстру 21.10.2003 р.
Рішенням Дружківської міської ради НОМЕР_4 затверджено Положення про Управлянні житлового та комунального господарства Дружківської міської ради.
З пункту 1.1. Положення про Управляння убачається, що воно створене шляхом злиття Відділу керування комунальною власністю та Відділу комунального господарства і є правонаступником їх прав та обов'язків.
Пунктом 1.2. Положення про Управління встановлено, що воно є виконавчим органом Дружківської міської ради, підзвітне і підконтрольне їй, підпорядковане її виконавчому комітету та міському голові.
Відповідно до пункту 1.3. вказаного Положення, Управління є юридичною особою, має самостійний баланс, штамп, круглу печатку із зображенням Державного герба України та своїм найменуванням, бланки встановленого зразку та рахунки в банківських установах.
Як убачається з пунктів 2.3., 2.4. Положення до завдань Управління віднесено здійснення повноважень по використанню і розпорядженню міською комунально. власністю, здійснення повноважень орендодавця міської комунальної власності.
Пунктами3.1., 3.2 Положення встановлено, що управління здійснює облік майна міської комунальної власності і контролює ефективність його використання; укладає договори оренди комунального майна як орендодавець відповідно до Положення "Про порядок передачі в оренду об'єктів міської комунальної власності", виконує договори і контролює їх виконання орендарями.
Таким чином, суд приходить до висновку, що після передачі спірного приміщення до комунальної власності територіальної громади міста Дружківки, на час спливу терміну дії договору оренди НОМЕР_1 та звернення з позовом до суду, повноваження орендодавця за договором оренди НОМЕР_1 перейшли до виконавчого органу Дружківської міської ради - Управління житлового та комунального господарства.
Положеннями статті 11 Цивільного кодексу України ( 435-15 ) (435-15) визначено, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки, зокрема це є договори та інші правочини.
Відповідно до статті 16 Цивільного кодексу України ( 435-15 ) (435-15) одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є припинення дії, яка порушує право.
Таким чином, право на захист розглядається як суб'єктивне цивільне право, яке виникає у особи в разі порушення належних їй цивільних прав та інтересів, невизнання цього права або оспорювання цивільного права.
Відповідно до ст.2 Господарського процесуального кодексу України ( 1798-12 ) (1798-12) , господарський суд порушує справи за позовними заявами осіб, які звертаються до господарського суду за захистом своїх прав та охоронюваних законом інтересів, а право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених або оспорюваних прав мають особи встановлені ст.1 Господарського процесуального кодексу України ( 1798-12 ) (1798-12) .
Частиною другою статті 17 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" ( 2269-12 ) (2269-12) встановлено, що у разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені договором.
Строк дії договору НОМЕР_1 від 01.01.2002 р. сторони встановили до 31.12.1999 р.
До суду не було надано будь-яких доказів дострокового припинення договору оренди НОМЕР_1 або інших договорів оренди, укладених після передачі спірного приміщення до комунальної власності, тому суд вважає, що дія договору оренди НОМЕР_1 була продовжена на підставі положень ст.17 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" ( 2269-12 ) (2269-12) на період 2006 р.
З наданих до суду документів убачається, що листом НОМЕР_6 Управління (орендодавець - третя особа по справі) попередила відповідача, що договір на оренду приміщення, розташованого АДРЕСА_1 з ним продовжено не буде та запропоновано повернути орендоване приміщення.
Статтею 173 Господарського кодексу України ( 436-15 ) (436-15) визначено, що господарським визначається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених господарським кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько - господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботи, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматись від певних дій, а інший суб'єкт (управлена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Як убачається з наданих до суду документів, право орендодавця за договором оренди НОМЕР_1 від 31.12.1998 р. належить Управлінню житлового та комунального господарства Дружківської міської ради.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги щодо про зобов'язання відповідача звільнити орендоване приміщення заявлені неналежним позивачем.
Таким чином, позов не підлягає задоволенню.
Господарські витрати підлягають віднесенню в порядку передбаченому ст.49 Господарського процесуального кодексу України ( 1798-12 ) (1798-12) .
Керуючись статтями 11, 16 Цивільного кодексу України ( 435-15 ) (435-15) , статтями 173 Господарського кодексу України ( 436-15 ) (436-15) , статтями 17, 19, 23 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" ( 2269-12 ) (2269-12) , статтями 11, 26, 29 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" ( 280/97-ВР ) (280/97-ВР) , на підставі статей 1, 2, 33, 43, 49, 69, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України ( 1798-12 ) (1798-12) , господарський суд, -
В И Р I Ш И В :
Відмовити в задоволені позовних вимог Дружківській міській раді м.Дружківка, заявлених до Суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 м.Дружківка, про звільнення приміщення, яке розташоване АДРЕСА_1.
В судовому засіданні за згодою сторін оголошено вступну та резолютивну частину рішення. Повний текст рішення підписано 08.06.2007 р.
Суддя