ф
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 червня 2022 року
м. Київ
справа №280/7910/20
адміністративне провадження № К/9901/31177/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Загороднюка А.Г.,
суддів: Єресько Л.О., Соколова В.М.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 10 червня 2021 року (судді: Юрко І.В.,Чабаненко С.В., Чумак С.Ю.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Запорізькій області про визнання протиправним та скасування рішення,
УСТАНОВИВ:
Короткий зміст позовних вимог та їх обґрунтування
04 листопада 2020 року ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Управління Державної міграційної служби України в Запорізькій області (далі - відповідач, УДМС України в Запорізькій області), в якому просив визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 07 серпня 2020 року про скасування оформлення набуття ним громадянства України.
В обґрунтування позовних вимог вказує на те, що 05 липня 2018 року керівництвом УДМС України в Запорізькій області прийнято рішення про оформлення набуття позивачем громадянства України та позивачу видане тимчасове посвідчення громадянина України. 07 серпня 2020 року відповідач прийняв рішення про скасування оформлення набуття громадянства України. Оскаржуване рішення обґрунтоване тим, що позивач не дотримався положень частини четвертої статті 8 Закону України "Про громадянство України", і не припинив іноземне громадянство. Позивач таке рішення уважає протиправним, оскільки законодавство України передбачає, що якщо іноземці, маючи всі передбачені законодавством цієї держави підстави для отримання документа про припинення іноземного громадянства, з незалежних від них причин не можуть отримати його, вони подають декларацію про відмову від іноземного громадянства. Декларація про відмову від іноземного громадянства - документ, у якому іноземець, який узяв зобов`язання припинити іноземне громадянство і в якого існують незалежні від нього причини неотримання документа про припинення іноземного громадянства (підданства) або іноземних громадянств (підданств), засвідчує свою відмову від громадянства (підданства) іншої держави або громадянств (підданств) інших держав. Позивач зазначає, що незалежною від особи причиною неотримання документа про припинення іноземного громадянства є, зокрема, випадки, коли вартість оформлення припинення іноземного громадянства (підданства) перевищує половину розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом в Україні на момент, коли особа набула громадянство України. Позивач зазначає, що у цьому випадку, відповідно до листів Генерального консульства Російської Федерації у м. Харкові від 13 серпня 2020 року №2793 та від 07 жовтня 2019 року №5494 повна вартість оформлення припинення громадянства Російської Федерації станом на 05 липня 2018 року - 4004,00 грн, що більш ніж вдвічі перевищує половину розміру мінімальної заробітної плати станом на 05 липня 2018 року. Уважає, що у позивача існували незалежні від нього причини неотримання документа про припинення іноземного громадянства. Зазначає, що позивач мав протягом 2 років з моменту набуття громадянства України, а саме до 05 липня 2020 року звернутись до Вознесенівського РВ у м. Запоріжжі УДМС України у Запорізькій області для здачі тимчасового посвідчення громадянина України, з декларацією про відмову від іноземного громадянства та заявою про видачу довідки про реєстрацію особи громадянином України для подальшого оформлення паспорта громадянина України. Проте, 29 вересня 2019 року позивач вилетів на територію Республіки Кіпр, де з незалежних від нього причин, перебуває і наразі, через поширення коронавірусної хвороби та введення карантину. Тобто, починаючи з 12 березня 2020 року позивач не мав змоги повернутись на територію України. Також позивач посилається, що подача декларації входить до процедури надання адміністративної послуги видача довідки про реєстрацію особи громадянином України, а згідно з пп. 3 пункту 2 розділу II Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-19)" від 17 березня 2020 року №530-ІХ з дня оголошення карантину зупиняється перебіг строків звернення за отриманням адміністративних та інших послуг та строків надання цих послуг, визначених законом від дня припинення карантину перебіг цих строків продовжується з урахуванням часу, що минув до його зупинення. Позивач зазначає, що для скасування рішення про оформлення набуття ним громадянства України не було законних підстав, оскільки у позивача існували незалежні від нього причини неотримання документа про припинення іноземного громадянства, а саме: вартість оформлення припинення громадянства Російської Федерації перевищує половину розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом в Україні на момент, коли позивач набув громадянство України, тому документом, що засвідчить відмову від громадянства Російської Федерації є декларація про відмову від іноземного громадянства та позивачем був пропущений строк для звернення до Вознесенівського РВ у м. Запоріжжі УДМС України у Запорізькій області для отримання адміністративної послуги - видача довідки про реєстрацію особи громадянином України для документування особи з незалежних від нього причин, а саме: через різке поширення коронавірусної хвороби та введення карантину.
Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 26 січня 2021 року позовні вимоги задоволено.
Визнано протиправним та скасовано рішення Управління Державної міграційної служби України в Запорізькій області від 07 серпня 2020 року про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України ОСОБА_1 .
Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що вартість оформлення припинення громадянства Російської Федерації перевищує половину розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом в Україні на ЧАС, коли позивач набув громадянство України, а відтак, відповідно до абзацу 13 статті 1 Закону України "Про громадянство України" вказана обставина є незалежною від особи причиною неотримання документа про припинення іноземного громадянства, зокрема, є - вартість оформлення припинення іноземного громадянства (підданства) перевищує половину розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом в Україні на момент, коли особа набула громадянство України. Оскільки судом встановлено, що причина, з яких позивач не отримав документ про припинення іноземного громадянства не залежить від позивача, то, відповідно, позивач мав подати відповідачу декларацію про відмову від іноземного громадянства до 05 липня 2020 року.
Крім того, суд зазначив, що позивач 29 вересня 2019 року вилетів на територію Республіки Кіпр та оголошення пандемії зумовило зупинення авіасполучення між країнами, позивач намагався вилетіти з Республіки Кіпр до України 05 червня 2020 року, 01 липня 2020 року, 03 липня 2020 року, проте рейси були скасовані. Таким чином, позивач, від причин, що він нього не залежали не міг прибути на територію України та надати відповідачу декларацію про відмову від іноземного громадянства.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 10 червня 2021 року рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 26 січня 2021 року скасовано, в задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Запорізькій області про визнання протиправним та скасування рішення відмовлено.
Суд апеляційної інстанції не погодився із висновками суду першої інстанції та указав на те, що ОСОБА_1 не був позбавлений і можливості здійснити процедуру виходу з громадянства Російської Федерації шляхом подання як клопотання (заяви) про припинення іноземного громадянства так і декларації про відмову від громадянства РФ до уповноваженого органу цієї держави чи до консульства РФ в Україні (поштою або через представника), чи до консульства РФ Республіки Кіпр (особисто). Апеляційний суд указав про пасивну поведінку ОСОБА_1 щодо виконання наданого ним 07 квітня 2018 року Управлінню ДМС у Запорізькій області зобов`язання припинити громадянство Російської Федерації протягом двох років з моменту набуття громадянства України (з 05 липня 2018 року), тому Управлінням ДМС в Запорізькій області рішення від 07 серпня 2020 року про скасування рішення від 05 липня 2018 року про оформлення набуття громадянства України громадянину ОСОБА_1 прийнято на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Короткий зміст та обґрунтування вимог касаційної скарги
У поданій касаційній скарзі ОСОБА_1 з посиланням на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати оскаржуване рішення та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Підставою касаційного оскарження постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 10 червня 2021 року є пункт 3 частини четвертої статті 328 КАС України.
Відповідно до пункту 3 частини четвертої статті 328 КАС України підставою касаційного оскарження судових рішень, зазначених у частині першій цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права у випадку якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах.
Обґрунтовуючи пункт 3 частини четвертої статті 328 КАС України, як підставу касаційного оскарження позивач вказує на те, що на цей час відсутній висновок Верховного Суду щодо застосування абзацу 13 статті 1 та частини п`ятої статті 8 Закону України "Про громадянство України" в контексті того, які причини є незалежними від особи щодо неотримання документа про припинення іноземного громадянства.
Позиція інших учасників справи
У відзиві на касаційну скаргу відповідач указує про необґрунтованість доводів позивача, зазначених у касаційній скарзі, вважає їх такими, що не підлягають задоволенню.
Рух касаційної скарги
Ухвалою Верховного Суду від 08 вересня 2021 року відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 10 червня 2021 року.
Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду ухвалою від 29 червня 2022 року зазначену адміністративну справу призначив до розгляду.
Установлені судами попередніх інстанцій обставини справи
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, будучи громадянином Російської Федерації, звернувся 07 квітня 2018 року до Вознесенівського РВ у м.Запоріжжі УДМС України в Запорізькій області із заявою про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням на підставі частини першої статті 8 Закону України "Про громадянство України".
07 квітня 2018 року позивачем підписано зобов`язання припинити громадянство Російської Федерації протягом двох років з моменту набуття громадянства України та 07 квітня 2018 року позивач подав УДМС України в Запорізькій області заяву про надання адміністративної послуги щодо оформлення набуття громадянства України (а.с.47-48).
05 липня 2018 року відповідачем прийнято рішення про оформлення набуття ОСОБА_1 громадянства України на підставі частини першої статті 8 Закону України "Про громадянство України" та 05 липня 2018 року позивачу видана довідка №4231 про реєстрацію особи громадянином України (а.с.13).
12 квітня 2019 року позивач отримав тимчасове посвідчення громадянина України № НОМЕР_1, видане УДМС України в Запорізькій області, терміном дії до 05 липня 2020 року (а.с.14-15).
У встановлений законодавством термін - до 05 липня 2020 року ОСОБА_1 не надано відповідачу підтверджуючих документів про існування незалежних від особи причин неотримання документа про припинення іноземного громадянства та не надано документа про припинення громадянства Російської Федерації.
07 серпня 2020 року УДМС України в Запорізькій області прийнято рішення про скасування рішення від 05 липня 2018 року про оформлення набуття громадянства України за териториальним походженням відповідно до частини 1 статті 8 Закону України "Про громадянство України" громадянину ОСОБА_1, у зв`язку з тим, що вказаний громадянин не виконав поданого зобов`язання про припинення іноземного громадянства, а незалежні від особи причини неотримання документа про припинення іноземного громадянства не існують.
Не погодившись із рішенням відповідача, ОСОБА_1 оскаржив його до суду.
Нормативне регулювання
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб, визначено Законом України "Про громадянство України" від 18 січня 2001 року № 2235-III (2235-14)
(надалі - Закон №2235-III (2235-14)
в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до визначень, які містить частина перша статті 1 Закону №2235-III, громадянство України - це правовий зв`язок між фізичною особою і Україною, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов`язках; громадянин України - це особа, яка набула громадянство України в порядку, передбаченому законами України та міжнародними договорами України.
Згідно з положеннями статті 1 Закону №2235-III іноземець в разі набуття громадянства України зобов`язаний припинити іноземне громадянство подавши письмову заяву та протягом двох років повинен надати документ про припинення громадянства іншої держави.
У разі наявності у іноземця незалежних від нього причин неотримання документа про припинення іноземного громадянства, останній подає декларацію про відмову від іноземного громадянства.
Положенням статті 6 Закону №2235-III закріплено підстави набуття громадянства України, зокрема, згідно з пунктом 2 частини першої вказаної статті громадянство України набувається за територіальним походженням.
Так, особа, яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра, син чи дочка, онук чи онука народилися або постійно проживали до 24 серпня 1991 року на території, яка стала територією України відповідно до Закону України "Про правонаступництво України" (1543-12)
, або яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра народилися або постійно проживали на інших територіях, що входили на момент їх народження або під час їх постійного проживання до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР), і є особою без громадянства або іноземцем, який подав зобов`язання припинити іноземне громадянство, та подала заяву про набуття громадянства України, а також її неповнолітні діти реєструються громадянами України. Іноземці, які є громадянами (підданими) кількох держав, подають зобов`язання припинити громадянство всіх цих держав. Іноземці, яким надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, замість зобов`язання припинити іноземне громадянство подають декларацію про відмову особи, якій надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, від іноземного громадянства (частина перша статті 8 Закону №2235-III).
Відповідно до частини п`ятої статті 8 Закону № 2235-III іноземці, зазначені в частинах першій -третій цієї статті, які подали зобов`язання припинити іноземне громадянство, повинні подати документ про це, виданий уповноваженим органом відповідної держави, до уповноваженого органу України протягом двох років з моменту реєстрації їх громадянами України. Якщо іноземці, маючи всі передбачені законодавством цієї держави підстави для отримання такого документа, з незалежних від них причин не можуть отримати його, вони подають декларацію про відмову від іноземного громадянства.
При цьому, зобов`язання припинити іноземне громадянство - це письмово оформлена заява іноземця про те, що в разі набуття громадянства України він припинить громадянство (підданство) іншої держави або громадянства (підданства) інших держав і протягом двох років з моменту набуття ним громадянства України подасть документ про припинення громадянства (підданства) іншої держави або громадянств (підданств) інших держав до органу, що видав йому тимчасове посвідчення громадянина України (частина перша статті 1 Закону №2235-III).
Відповідно до частини восьмої статті 8 Закону №2235-III особа, яка набула громадянство України і подала декларацію про відмову від іноземного громадянства, зобов`язується повернути паспорт іноземної держави до уповноважених органів цієї держави. Вимога про взяття зобов`язання повернути паспорт іноземної держави не поширюється на осіб, яким надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні.
Так, декларацією про відмову від іноземного громадянства є документ, у якому іноземець, який узяв зобов`язання припинити іноземне громадянство і в якого існують незалежні від нього причини неотримання документа про припинення іноземного громадянства (підданства) або іноземних громадянств (підданств), засвідчує свою відмову від громадянства (підданства) іншої держави або громадянств (підданств) інших держав (частина перша статті 1 Закону №2235-III).
Частиною першою статті 9 Закону №2235-III передбачено, що іноземець або особа без громадянства можуть бути за їх клопотаннями прийняті до громадянства України.
За правилами пункту 2 частини другої статті 9 Закону №2235-III однією з умов прийняття до громадянства України, зокрема, є подання декларації про відсутність іноземного громадянства (для осіб без громадянства) або зобов`язання припинити іноземне громадянство (для іноземців).
Іноземці, які подали зобов`язання припинити іноземне громадянство, повинні подати документ про це, виданий уповноваженим органом відповідної держави, до уповноваженого органу України протягом двох років з моменту прийняття їх до громадянства України. Якщо іноземці, маючи всі передбачені законодавством цієї держави підстави для отримання такого документа, з незалежних від них причин не можуть отримати його, вони подають декларацію про відмову від іноземного громадянства.
При цьому, незалежною від особи причиною неотримання документа про припинення іноземного громадянства - є невидача особі, в якої уповноважені органи держави її громадянства (підданства) прийняли клопотання про припинення іноземного громадянства (підданства), документа про припинення громадянства (підданства) у встановлений законодавством іноземної держави термін (за винятком випадків, коли особі було відмовлено у припиненні громадянства (підданства) чи протягом двох років від дня подання клопотання, якщо термін не встановлено, або відсутність у законодавстві іноземної держави процедури припинення її громадянства за ініціативою особи чи якщо така процедура не здійснюється або вартість оформлення припинення іноземного громадянства (підданства) перевищує половину розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом в Україні на момент, коли особа набула громадянство України (частина перша статті 1 Закону №2235-III). Указом Президента України від 27 березня 2001 року №215 (215/2001)
затверджено Порядок провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень (надалі - Порядок).
Зазначений Порядок визначає перелік документів, які подаються для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень про оформлення набуття громадянства України, а також процедуру подання цих документів та провадження за ними, виконання прийнятих рішень з питань громадянства України.
Оцінка висновків судів, рішення яких переглядаються, та аргументів учасників справи
Відповідно до частини першої статті 341 КАС України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
Підставою касаційного оскарження рішення суду апеляційної інстанції є відсутність висновку щодо застосування абзацу 13 статті 1 та частини п`ятої статті 8 Закону України "Про громадянство України" у подібних правовідносинах.
Предметом судового контролю у цій справі є рішення відповідача від 07 серпня 2020 року про скасування оформлення набуття ним громадянства України.
Вирішуючи питання щодо обґрунтованості касаційної скарги, Верховний Суд зазначає таке.
Перелік документів, які подаються для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень про оформлення набуття громадянства України, а також процедуру подання цих документів та провадження за ними, виконання прийнятих рішень з питань громадянства України, визначено Порядоком провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженим Указом Президента України від 27 березня 2001 року №215 (215/2001)
(в редакції Указу Президента України від 27 червня 2006 року №588/2006 (588/2006)
) (далі - Порядок 215), визначає
Відповідно до пункту 28 Порядку 215, для оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням особа, дід чи баба якої народилися до 24 серпня 1991 року на території, що стала територією України відповідно до Закону України "Про правонаступництво України" (1543-12)
, або на інших територіях, що входили на момент їх народження до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР) (частина перша статті 8 Закону України "Про громадянство України"), подає документи, передбачені підпунктами "а" - "в" пункту 24 цього Порядку:
а) заяву про набуття громадянства України за територіальним походженням;
б) дві фотокартки (розміром 35х45 мм);
в) один із таких документів:
декларацію про відсутність іноземного громадянства - для осіб без громадянства;
зобов`язання припинити іноземне громадянство - для іноземців. Іноземці, які є громадянами (підданими) кількох держав, подають зобов`язання припинити громадянство всіх цих держав. Подання зобов`язання припинити іноземне громадянство не вимагається від іноземців, які є громадянами (підданими) держав, законодавство яких передбачає автоматичне припинення особами громадянства (підданства) цих держав одночасно з набуттям громадянства іншої держави, або якщо міжнародні договори України з іншими державами, громадянами яких є іноземці, передбачають припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України;
а також:
а) документ, що підтверджує факт народження діда чи баби заявника на територіях, зазначених у абзаці першому цього пункту;
б) документи, що засвідчують родинні стосунки заявника відповідно з дідом чи бабою, які народилися на територіях, зазначених у абзаці першому цього пункту.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що 05 липня 2018 року УДМС України в Запорізькій області прийнято рішення про оформлення набуття громадянину ОСОБА_1 громадянства України на підставі частини першої статті 8 Закону України "Про громадянство України" та документовано довідкою №4231 про реєстрацію особи громадянином України для оформлення тимчасового посвідчення громадянина України.
07 квітня 2018 року позивачем підписано зобов`язання припинити громадянство Російської Федерації протягом двох років з моменту набуття громадянства України (а.с.47).
12 квітня 2019 року громадянин ОСОБА_1 був документований тимчасовим посвідченням громадянина України № НОМЕР_1, виданим УДМС України в Запорізькій області, терміном дії до 05 липня 2020 року.
Згідно із указаним документом ОСОБА_1 зобов`язався протягом двох років з моменту набуття ним громадянства України подати до органу, що видав йому тимчасове посвідчення громадянина України, документ про припинення громадянства РФ, виданий уповноваженим на те органом цієї держави, а у разі неотримання ним з незалежних від нього причин документа про припинення громадянства РФ, зобов`язався подати декларацію про відмову від громадянства цієї держави і повернути національний паспорт громадянина РФ до уповноваженого органу цієї держави.
У відповідності до Закону України "Про громадянство України" (2235-14)
зобов`язання припинити іноземне громадянство - це письмово оформлена заява іноземця про те, що в разі набуття громадянства України він припинить громадянство (підданство) іншої держави або громадянства (підданства) інших держав і протягом двох років з моменту набуття ним громадянства України подасть документ про припинення громадянства (підданства) іншої держави або громадянств (підданств) інших держав до органу, що видав йому тимчасове посвідчення громадянина України.
Відповідно до статті 8 Закону України "Про громадянство України" іноземці, які подали зобов`язання припинити іноземне громадянство, повинні подати документ про це, виданий уповноваженим органом відповідної держави, до уповноваженого органу України протягом двох років з моменту прийняття їх до громадянства України.
Якщо іноземці, маючи всі передбачені законодавством цієї держави підстави для отримання такого документа, з незалежних від них причин не можуть отримати його, вони подають декларацію про відмову від іноземного громадянства.
Декларація про відмову від іноземного громадянства - документ, у якому іноземець, який взяв зобов`язання припинити іноземне громадянство і в якого існують незалежні від нього причини неотримання документа про припинення іноземного громадянства (підданства) або іноземних громадянств (підданств), засвідчує свою відмову від громадянства (підданства) іншої держави або громадянств (підданств) інших держав.
Відповідно до абзацу 13 статті 1 Закону України "Про громадянство України" незалежними від особами причинами неотримання документа про припинення іноземного громадянства є:
невидача особі, в якої уповноважені органи держави її громадянства (підданства) прийняли клопотання про припинення іноземного громадянства (підданства), документа про припинення громадянства (підданства) у встановлений законодавством іноземної держави термін, за винятком випадків, коли особі було відмовлено у припиненні громадянства (підданства) чи протягом двох років від дня подання клопотання, якщо термін не встановлено;
відсутність у законодавстві іноземної держави процедури припинення її громадянства за ініціативою особи чи якщо така процедура не здійснюється або вартість оформлення припинення іноземного громадянства не здійснюється або вартість перевищує половину розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом України на час, коли особа набула громадянства.
Датою набуття ОСОБА_1 громадянства України є дата 05 липня 2018 року, тому він повинен був протягом двох років з моменту набуття громадянства України виконати зобов`язання щодо припинення громадянства Російської Федерації.
Враховуючи вищевикладене, громадянину ОСОБА_1 необхідно було надати документ про припинення громадянства Російської Федерації до УДМС України в Запорізькій області або її територіальних підрозділів до 05 липня 2020 року.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, у визначений законодавством термін громадянином ОСОБА_1 не надано підтверджуючих документів про існування незалежних від особи причин неотримання документа про припинення іноземного громадянства та не надано документ про припинення громадянства Російської Федерації.
Керівництвом УДМС України в Запорізькій області прийнято рішення від 07 серпня 2020 року про скасування рішення про оформлення громадянства України громадянину ОСОБА_1, у зв`язку з не виконанням поданого відповідно до частини п`ятої статті 8 Закону України "Про громадянство України" зобов`язання припинити іноземне громадянство протягом 2 років з моменту набуття громадянства України.
Позивач уважає, що він мав незалежні від нього причини неотримання документа про припинення громадянства Російської Федерації, на підставі листа Генерального консульства Російської Федерації щодо вартості оформлення виходу з громадянства.
Відповідно до листів Генерального консульства Російської Федерації в Харкові від 07 серпня 2019 року за № 5494 та 13 серпня 2020 року за №2793 повідомлялось:
"Согласно действующему тарифу, консульский сбор за оформление заявления о выходе из гражданства Российской Федерации составлял на 05 июля 2018 года 1820,00 грн (сбор за возмещение фактических расходов в размере 364,00 грн граждане России не оплачивают, поскольку освобождены от него Консульским уставом Российской Федерации от 05 июля 2010 года)".
Таким чином, від громадянина РФ для виходу з громадянства вимагається подача заяви до відповідного органу, та в строк до 6 місяців відповідним органом приймається таке рішення. Вартість такої заяви про вихід, щоб почала відбулась процедура припинення громадянства коштувала 1820,00 грн.
Що стосується іншої суми, про яку йдеться у листах консульства Російської Федерації в Харкові: "После регистрации выхода из гражданства заявителю выдается справка об отсутствии гражданства Российской Федерации, которая оплачивается отдельно и в полном обьеме, так как заявитель теперь уже не является гражданином России: консульский сбор - 1820,00 грн, сбор за возмещение фактических расходов -364,00 грн", Верховний Суд зазначає таке.
Ця сума сплачується коли особа вже не є громадянином РФ на підставі рішення про припинення громадянства, та не входити до вартості оформлення припинення громадянства. Тобто оплатне отримання чи не отримання такого документу ніяким чином не впливає на юридичний факт припинення позивачем громадянства Російської Федерації.
Вартість оформлення припинення громадянства Російської Федерації становить 1820,00 грн, а відтак не перевищує половину розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом в Україні на час, коли особа набула громадянство України, який відповідно до статті 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік", починаючи з 01 січня у місячному розмірі становить 3 723,00 грн, а половина цієї суми складає 1 861,50 грн.
З урахування викладеного, колегія суддів уважає, необґрунтованими доводи позивача щодо того, що під вартістю оформлення припинення громадянства слід розуміти вартість процедури виходу із громадянства та інших послуг, які надаються та встановлюються на підставі інформації з посольства чи консульства іноземної країни.
Верховний Суд звертає також увагу позивача на те, що якщо він і вважав наявність незалежної від нього причини неотримання документа про припинення іноземного громадянства, то повинен був у будь-який спосіб повідомити про це відповідача.
Перебування позивача на території Республіки Кіпр з 29 вересня 2019 року також не свідчить про наявність незалежних від позивача причин не отримання ним документа про припинення іноземного громадянства Російської Федерації. Відповідно до статті 5 Порядку №215 заяву та інші документи з питань громадянства заявник подає особисто. За наявності поважних причин (хвороба заявника, стихійне лихо тощо) заява та інші документи з питань громадянства на прохання заявника можуть подаватися іншою особою або надсилатися поштою.
ОСОБА_2 не був позбавлений можливості здійснити процедуру виходу з громадянства Російської Федерації шляхом подання як клопотання (заяви) про припинення іноземного громадянства так і декларації про відмову від громадянства Російської Федерації до уповноваженого органу цієї держави чи до консульства Російської Федерації в Україні (поштою або через представника), чи до консульства Російської Федерації Республіки Кіпр (особисто).
Зважаючи на викладене Верховний Суд погоджується із висновками суду апеляційної інстанції про те, що оскаржуване рішення правомірно прийнято відповідачем, з урахуванням пасивної поведінки позивача та ігноруванням ним вимог чинного законодавства України.
Верховний Суд не встановив неправильного застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні оскаржуваного судового рішення, яке призвело до ухвалення незаконного рішення.
Висновки Верховного Суду за результатами розгляду касаційної скарги
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 349 КАС України суд касаційної інстанції за наслідками розгляду касаційної скарги має право залишити судові рішення судів першої та (або) апеляційної інстанцій без змін, а скаргу без задоволення.
Відповідно до частини першої статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо рішення, переглянуте в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах, ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Отже, ураховуючи вимоги абзацу 13 статті 1 та частини п`ятої статті 8 Закону України "Про громадянство України" у зіставленні із встановленими обставинами у цій справі, Верховний Суд дійшов висновку про те, що на час виникнення спірних відносин, вартість процедури припинення іноземного громадянства не перевищувала половину розміру мінімальної заробітної плати, встановленого на час, коли позивач набув громадянства.
Отже, зважаючи на приписи статті 350 КАС України, касаційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржуване судове рішення суду першої апеляційної інстанції - без змін.
Висновки щодо розподілу судових витрат.
З огляду на результат касаційного розгляду, витрати понесені у зв`язку з переглядом справи в суді касаційної інстанції не розподіляються.
Керуючись статтями 341, 343, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,
ПОСТАНОВИВ:
1. Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
2. Постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 10 червня 2021 року залишити без змін.
3. Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач: А.Г. Загороднюк
Судді: Л.О. Єресько В.М. Соколов