ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТI
IМЕНЕМ УКРАЇНИ
РIШЕННЯ
"30" жовтня 2006 р.
Справа № 11/207-06-7011
За позовом: Державне підприємства "Державна морська лоцманська служба";
До відповідача: Чорноморського головного морського агентства "Iнфлот";
про стягнення 992,95 дол. США
Суддя Власова С.Г.
Представники сторін:
від позивача: Питомець Г.П., Табула О.М., Беседков О.Г. (за довіреністю);
від відповідача: Гула О.Є (за довіреністю);
В засіданні приймали участь:
від позивача: не з'явився;
від відповідача: Гула О.Є (за довіреністю);
СУТЬ СПОРУ: 11.07.2006 р. за вх. № 8443 Державне підприємство "Державна морська лоцманська служба" (далі -Позивач) звернулось до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до Чорноморського головного морського агентства "Iнфлот" (далі -Відповідач) про стягнення заборгованості у розмірі 992,95 дол. США.
Позивач на позовних вимогах наполягає, 08.09.2006 р. за вх. № 19223 надав додаткові пояснення у справі, 08.09.2006 р. за вх. № 19221 заперечення на відзив Відповідача.
Відповідач проти позовних вимог заперечує, 31.07.2006 р. за вх № 16261 надав відзив на позовну заяву, 22.09.2006 р. за вх. № 21139 доповнення № 1 до відзиву.
Судом в порядку ст. 77 Господарсько процесуального Кодексу України ( 1798-12 ) (1798-12) в судовому засіданні від 08.09.2006 р. та 02.10.2006 р. оголошувалась в порядку ст. 69 Господарського процесуального кодексу України ( 1798-12 ) (1798-12) перерва до 02.10.2006 р. та 30.10.2006 р. відповідно.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників
сторін,
суд встановив:
Позивач вказує, що за заявкою Відповідача 05.05.2006, 06.05.2006 р. та 09.05.2006 р. судну "FAVOLA", яке знаходилось під агентуванням Відповідача, ДП "Державна морська лоцманська служба", були надані лоцманські послуги та послуги служби регулювання руху суден, що підтверджується лоцманськими квитанціями №1999 від 07.05.2006 р., № 2026 та № 22/05 від 09.05.2006 р. на підставі яких Відповідачу були виписані рахунки № ИЛ-0001456 від 09.05.2006 р. на суму 645,24 дол. США, та № ОД-0001050 від 10.05.2006 р. на суму 5312,45 дол. США.
Позивач вказує, що зазначені рахунки оплачені Відповідачем частково. Сума заборгованості по рахунку № ИЛ-0001456 складає 107,54 дол. США, а за № ОД-0001050 -885,41 дол. США, всього 992,95 дол. США.
Відповідач проти позовних вимог заперечує, 31.07.2006 р. за вх № 16261 надав відзив на позовну заяву, 22.09.2006 р. за вх. № 21139 доповнення № 1 до відзиву, в яких вказує, на неправомірне застосування Позивачем ставок податку на додану вартість.
Так, танкер "FAVOLA"(прапор Iталії), агентом якого є Чорноморське головне морське агентство "Iнфлот", здійснив захід до порту завантажив на борт нафту та продовжив її подальше транзитне перевезення (переміщення) через територію України. Транзитний статус перевезення нафти судном підтверджується митною декларацією форми МД-2 № 124010019/6/060110, в графі 1 якої вказано код -"ТР 80". Відповідач також вказує, що зміст граф 1,15,17,50 митної декларації, а також відмітки митниці підтверджують факт перевезення та переміщення транзитом вантажу нафти судном "FAVOLA" через територію України.
Відповідач вказує, що згідно підпункту 6.2.4. п. 6.2. ст. 6 Закону України "Про податок на додану вартість" ( 168/97-ВР ) (168/97-ВР) операції з поставки послуг платником податку, пов'язані з перевезенням (переміщенням) пасажирів і вантажів транзитом через територію України, оподатковуються у порядку, передбаченому пунктом 5.15 цього Закону. Відповідно до пункту 5. 15 ст. 5 Закону України "Про податок на додану вартість" ( 168/97-ВР ) (168/97-ВР) звільняються від оподаткування операції з поставки послуг по перевезенню (переміщенню) пасажирів та вантажів транзитом через територію і порти України".
Вказуючи, що транзит вантажів це перевезення транспортними засобами транзиту транзитних вантажів під митним контролем через територію України між двома пунктами або в межах одного пункту пропуску через державний кордон України; транзитні послуги (роботи) - безпосередньо пов'язана з транзитом вантажів підприємницька діяльність учасників транзиту, що здійснюється в межах договорів (контрактів) перевезення, транспортного експедирування, доручення, агентських угод тощо; учасники транзиту - вантажовласники та суб'єкти підприємницької діяльності (перевізники, порти, станції, експедитори, морські агенти, декларанти та інші), які у встановленому порядку надають (виконують) транзитні послуги (роботи) (ст. 1 Закону України "Про транзит вантажів" ( 1172-14 ) (1172-14) ) Відповідач зазначає, що за змістом підпункту 6.2.4. п. 6.2. ст. 6 Закону України "Про податок на додану вартість" ( 168/97-ВР ) (168/97-ВР) для звільнення від оподаткування ПДВ достатнім є факт зв'язку послуг, що надаються платником податків з транзитом вантажів, а не з транзитними послугами.
Позивач на позовних вимогах наполягає, 08.09.2006 р. за вх. № 19223 надав додаткові пояснення у справі, 08.09.2006 р. за вх. № 19221 заперечення на відзив Відповідача в яких, зокрема, зазначає, що відповідно до ст. 4 Закону України "Про транзит вантажів" ( 1172-14 ) (1172-14) транзит вантажів може бути пов'язаний з їх перевантаженням з одного виду транспорту на інший, переробкою, сортуванням, пакуванням, обмірюванням, накопиченням, формуванням або подрібненням партій транзитного вантажу, тимчасовим зберіганням тощо. Тобто іншими словами законодавець визначив пов'язаними з транзитом ті послуги об'єктом яких є безпосередньо вантаж, а не транспортній засіб. До моменту погрузки на транспортний засіб вантажу та його митного оформлення, митний режим вантажу перевізнику може бути і невідомий на час отримання лоцманських послуг та послуг служби регулювання суден при прямуванні у порт призначення. Позивач вказує, що таким чином він не є учасником транзиту вантажів та, відповідно, не може надавати послуги безпосередньо повязані з їх транзитом.
В запереченнях на відзив Відповідача від 08.09.2006 р. за вх. № 19221 Позивач додатково обгрунтовує підстави нарахування ПДВ на надані ним послуги.
Розглянувши матеріали справи та проаналізувавши норми чинного
законодавства, що стосуються суті спору, суд дійшов наступних
висновків.
Відповідно до ст. 306 Господарського Кодексу України ( 436-15 ) (436-15) перевезенням вантажів визнається як господарська діяльність, пов'язана з переміщенням продукції виробничо-технічного призначення та виробів народного споживання залізницями, автомобільними дорогами, водними та повітряними шляхами, а також транспортування продукції трубопроводами.
Ст. 84 Кодексу торговельного мореплавства України ( 176/95-ВР ) (176/95-ВР) встановлені види цільових портових зборів та зазначено, що інші види зборів можуть встановлюватись законодавчими актами України. Відповідно до ст. 106 Кодексу торговельного мореплавства України ( 176/95-ВР ) (176/95-ВР) із суден, що користуються послугами державних морських лоцманів, справляється лоцманський збір, порядок справляння і розмір якого встановлюється Міністерством транспорту України за погодженням з Міністерством економіки України.
Частиною 1 ст. 115 Кодексу торговельного мореплавства України ( 176/95-ВР ) (176/95-ВР) із суден, що користуються послугами служби регулювання руху суден, справляється збір, порядок справляння і розмір якого встановлюються Міністерством транспорту України за погодженням з Міністерством економіки України.
Наказом Міністерства транспорту України від 27.06.1996 р. № 214 ( z0374-96 ) (z0374-96) затверджені Збори і плати за послуги, що надаються судам у морських торговельних портах України та встановлено лоцманський збір, збір за користування послугами регулювання руху суден, швартовий збір, плата за роботу буксирів при швартових операціях, плата за користування плавзасобами, плата за агентські послуги.
Згідно до ст. 117 Кодексу торговельного мореплавства України ( 176/95-ВР ) (176/95-ВР) морський агент виконує формальності та дії, пов'язані з прибуттям, перебуванням і відходом судна, допомагає капітану судна у налагодженні контактів з службами порту, місцевими органами державної виконавчої влади, в організації постачання і обслуговування судна в порту, оформляє митні документи та документи на вантаж, інкасує суми фрахту та інші суми для оплати вимог судновласника, що виникають з договору перевезення, сплачує за розпорядженням судновласника і капітана судна суми, пов'язані з перебуванням у порту, залучає вантажі для морських ліній, здійснює збір фрахту, експедирування вантажу, наймання екіпажів для роботи на суднах, виступає від імені вантажовласника, а також договірною стороною учасників перевезення вантажів у прямому змішаному сполученні.
Судно "FAVOLA" знаходилось під агентуванням Відповідача.
Переміщення товарів через митний кордон України у вантажних відправленнях це переміщення товарів через митний кордон України при здійсненні експортно-імпортних операцій, а також інших операцій, пов'язаних із вивезенням товарів за межі митної території України або переміщенням їх митною територією України транзитом. При переміщенні товарів через митний кордон України у вантажних відправленнях оформляється вантажна митна декларація (п.23 ст. 1 Митного Кодексу України ( 92-15 ) (92-15) ).
Лоцманські квитанції, коносамент на перевезення вантажу морським транспортом, доручення на відвантаження транзитних вантажів з відмітками митних органів свідчать, що зазначені послуги було здійснено при перевезенні транзитного вантажу.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про транзит вантажів" ( 1172-14 ) (1172-14) від 18.05.2004р. № 1172-ХIV учасниками транзиту є вантажовласники та суб'єкти підприємницької діяльності (перевізники, порти, станції, експедитори, морські агенти, декларанти та інші), які у встановленому порядку надають (виконують) транзитні послуги, а транзитними вантажами відповідно до ст. 5 цього Закону є насипні, наливні, навалочні, штучні, тарно-штучні товари, вантажобагаж, що прийняті до перевезення згідно з договором (контрактом). Такі вантажі, а також транспортні засоби транзиту і контейнери вважаються прохідними через територію України у разі, якщо проходження цих вантажів з перевантаженням, складуванням, подрібненням на партії, зміною транспортного засобу транзиту чи без таких операцій є частиною повного маршруту перевезення, що розпочинається і закінчується за межами території України.
У відповідності до п.5.15 ст.5 Закону України "Про податок на додану вартість" ( 168/97-ВР ) (168/97-ВР) операції з поставки послуг по перевезенню (переміщенню) пасажирів та вантажів транзитом через територію і порти України звільняються від оподаткування, тоді як згідно до абз. 3 підпункту 6.2.4 п. 6.2 ст.6 зазначеного Закону України встановлено, що в порядку, передбаченому п.5.15, оподатковуються також операції з поставки послуг платником податку, пов'язані з перевезенням (переміщенням) пасажирів і вантажів транзитом через територію України. Таким чином, законодавець в 3 абзаці підпункту 6.2.4 п. 6.2 ст.6 Закону України "Про податок на додану вартість" ( 168/97-ВР ) (168/97-ВР) окремо визначив звільнення від оподаткування операцій з поставки послуг, пов'язаних з переміщенням пасажирів і вантажів транзитом, а не послуг по їх перевезенню (переміщенню) транзитом.
Згідно із ст. 85 КТМ України "під час перебування судна в морському порту будь-яке судно зобов'язане дотримуватися чинних законів і правил України, у тому числі тих, що стосуються безпеки порту і судноплавства в порту, ... лоцманського проведення, ... якірної стоянки і надання місць біля причалів, ... послуг пов'язаних з навантажувально-розвантажувальними роботами, і будь-яких інших портових послуг, портових зборів".
У морських портах України для певної категорії суден встановлюється обов'язкове лоцманське проведення та здійснюється радіолокаційне обслуговування суден, за здійснення яких стягується лоцманський збір та збір за послуги СРРС, розмір і порядок справляння яких встановлюється Мінтрансом України за погодженням з Мінекономіки України (ст.ст. 94, 106, 110, 115 КТМ України).
Відповідно до п/п 1, 15-33 "Зборів і плат, за послуги, що надаються суднам у морських торговельних портах України", затв. Наказом Мінтрансу України від 27.06.96р. №214 ( z0374-96 ) (z0374-96) (в редакції Наказу МТУ від 15.12.00р. №711 ( z0005-01 ) (z0005-01) ) лоцманський збір, збір за користування послугами СРРС, та швартовний збір стягуються в обов'язковому порядку з іноземних суден у портах України за визначеними цим нормативним актом ставками.
Пов'язання послуг з лоцманського проведення (лоцманський збір), регулювання руху суден (збір СРРС) під час здійснення транзиту вантажу нафти через територію України підтверджується: неможливістю здійснення перевезення та переміщення вантажу нафти без надання послуг, що сплачуються зазначеними зборами. Захід/вихід з порту, постановка/швартування судна до причалу, здійснення завантаження на свій борт та подальше переміщення через територію України транзитного вантажу нафти неможливі без попередніх дій лоцману, поста СРРС; обов'язковістю надання цих послуг та оплати їх судновласником. Відповідно до законодавства України ці послуги обов'язкові до надання та сплати. Судно, яке відмовиться від сплати послуг визначених Наказом Мінтрансу України № 214 ( z0374-96 ) (z0374-96) від 27.06.96р. не зможе здійснити завантаження транзитного та іншого вантажу та його подальший транзит, бо не буде обслуговуватися портом та поставлено до причалу для здійснення вантажних операцій; визначення їх ціни у порядку державного регулювання ціноутворення, на підставі Наказу Мінтрансу України від 27.06.96р. №214 ( z0374-96 ) (z0374-96) .
Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що послуги Позивача з лоцманського проведення (лоцманський збір), регулювання руху судна (збір СРРС) безпосередньо пов'язані з транзитним перевезенням вантажу (нафти), тому що без цих послуг транзитне перевезення або транзитне переміщення нафти судном "FAVOLA"через порт не може бути здійснене.
Крім того в додатку до рахунку № ИЛ- 0001456 (а.с.16) в графі зміст послуги Позивач зазначив "прохід транзитом 10м".
З огляду на викладене, перелічені збори, що мають справлятися з судна "FAVOLA", розмір яких наведений у рахунках позивача № ИЛ-0001456 від 09.05.2006 р. та № ОД-0001050 від 10.05.2006 р., правомірно сплачені Відповідачем - морським агентом судна "FAVOLF", діючим від імені судновласника на підставі ст. ст. 116-119 КТМ України, без урахування податку на додану вартість.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що позовні вимоги Державного підприємства "Державна морська лоцманська служба" задоволенню не підлягають, як недоведені та такі, що не грунтуються на нормах чинного законодавства.
Витрати по сплаті державного мита та інформаційно -технічного забезпечення судового процесу віднести за рахунок позивача згідно ст.ст. 44, 49 ГПК України ( 1798-12 ) (1798-12) .
Керуючись ст.ст. 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України ( 1798-12 ) (1798-12) , суд -
ВИРIШИВ:
1. В позові відмовити.
Рішення суду набуває законної сили після закінчення 10-денного строку з дня його підписання.
Суддя Власова С.Г.
Рішення підписане 08.11.2006 р. в порядку ст.85 ГПК України ( 1798-12 ) (1798-12) .