ПОСТАНОВА
Іменем України24 грудня 2021 року м. Київсправа №552/6532/16-аадміністративне провадження № К/9901/15944/18Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: головуючого - Стародуба О.П., суддів - Берназюка Я.О., Кравчука В.М.,розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Київського районного суду м. Полтави від 15.12.2016 (суддя - Яковенко Н.Л.) та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 13.02.2017 (судді - Старостін В.В., Бегунц А.О., Рєзнікова С.С.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії,в с т а н о в и в :У листопаді 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив:визнати протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області щодо відмови у наданні йому довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, передбачену додатком №2 Порядку від 13.02.2008 №45;визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо не проведення перерахунку його пенсії з 01.01.2016 відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 №900, статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (988-2015-п)
, від 18.11.2015 №947 (947-2015-п)
"Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 №268 (268-2006-п)
" та наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260 (z0669-16)
;зобов`язати Ліквідаційну комісію управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області видати йому довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії, передбачену додатком 2 Порядку від 13.02.2008 №45;зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести йому перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 №900, статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (988-2015-п)
, від 18.11.2015 №947 (947-2015-п)
"Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 №268 (268-2006-п)
" та наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260 (z0669-16)
починаючи з 01.01.2016 без обмеження граничного розміру.Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області та отримує пенсію по інвалідності, як колишній працівник органів внутрішніх справ, у розмірі 60% від грошового забезпечення. 21.09.2016 позивач звернувся до Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області про видачу довідки про розмір грошового забезпечення станом на 29.12.2015 згідно додатку №2 Порядку від 13.02.2008 №45 для перерахунку пенсії. (а.с. 44)Листом від 04.10.2016 №39/к-122/ОП відповідач повідомив позивача про те, що довідка про розмір грошового забезпечення за зразком, визначеним постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (45-2008-п)
буде направлена до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області після надання списків за формою, визначеною додатком 1 постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (45-2008-п)
. (а.с. 45) 17.10.2016 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявою про перерахунок та виплату пенсії на підставі Закону України Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 №900, статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (988-2015-п)
, від 18.11.2015 №947 (947-2015-п)
"Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 №268 (268-2006-п)
" та наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260 (z0669-16)
починаючи з 01.01.2016 без обмеження граничного розміру. (а.с. 15)Листом від 28.10.2016 №579/к-03 Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області повідомило позивача про відсутність підстав для підготовки та надання до уповноваженого органу (Головного управління Національної поліції України в Полтавській області) списків для оформлення довідок про грошове забезпечення та проведення перерахунку пенсії. (а.с. 16)
Вважаючи вказані дії відповідачів протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.
В обґрунтування позовних вимог посилався на те, що призначена йому пенсія підлягає перерахунку у зв`язку із зміною розміру грошового забезпечення, однак відповідачі безпідставно відмовили у наданні довідки про розмір грошового забезпечення та в перерахунку пенсії, чим порушили його право на отримання пенсії у розмірі визначеному законом.
Постановою Київського районного суду м. Полтави від 15.12.2016, яка залишена без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 13.02.2017, в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Ухвалюючи рішення про відмову в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що нормами Порядку №45 встановлено чіткий порядок надання довідок про розмір грошового забезпечення, які є підставою для перерахунку пенсії. Однак в матеріалах справи відсутні будь-які дані про те, що МВС України після прийняття постанови №988 повідомляло Пенсійний фонду України про підстави перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах названого вище Закону, а Пенсійний фонд України повідомляв свої головні управління в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та м. Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
За відсутності процедур, які передбачені пунктами 2 та 3 Порядку №45, Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області не уповноважене самостійно вирішувати питання щодо наявності у пенсіонера підстав для перерахунку пенсії.
Крім того, суди виходили з того, що прийняття постанови №988 не створює підстав для проведення перерахунку пенсій особам із числа колишніх працівників міліції, оскільки нею не змінюються оклади, а вперше встановлюються складові та розміри грошового забезпечення для поліцейських. Кабінетом Міністрів України жодних актів про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для даної категорії осіб не приймалося.
З ухваленими у справі рішеннями не погодився позивач, звернувся до суду з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просив скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій і ухвалити нове про задоволення позову.
В обґрунтування касаційної скарги посилається на те, що він, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 (988-2015-п)
та наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260 (z0669-16)
. При цьому наголошує, що підставою для перерахунку пенсії може бути як відповідна заява пенсіонера, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган Пенсійного фонду України.
У відзиві на касаційну скаргу Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області посилається на передчасність позовних вимог до пенсійного фонду, оскільки органи Пенсійного фонду не мають відповідних повноважень щодо визначення чи самостійної зміни розміру грошового забезпечення для обчислення (перерахунку) пенсій.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права суд приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню частково з наступних мотивів та передбачених законом підстав.
Відповідно до частини 3 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-XII (2262-12)
), тут і далі в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Статтю 63 Закону №2262-XII доповнено вказаною частиною згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 №900-VIII, який набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування (з 29.12.2015).
Згідно частини 4 статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до абзацу другого розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Кабінет Міністрів України постановою від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та постановою від 18.11.2015 №947 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 №268 (268-2006-п)
" встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Відтак визначення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача.
Під час розгляду справи судами попередніх інстанцій встановлено, що списки осіб на перерахунок пенсій у зв?язку із зміною розміру грошового забезпечення відповідно до вимог Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12)
(затв. постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (z0135-07)
) уповноваженими суб?єктами на адресу УМВС України в Полтавській області не направлялись.
Позивач, з метою реалізації закріпленого у частині 4 статті 63 Закону №2262 гарантованого права на перерахунок пенсії, звернувся до управління МВС України в Полтавській області з метою отримання необхідної для перерахунку довідки про розмір грошового забезпечення.
Враховуючи, що позивач набув право на перерахунок пенсії, передбачений Порядком №3-1 процес такого перерахунку уповноваженими суб?єктами не розпочато, тому позивач був вправі вимагати видачу необхідної для перерахунку довідки про розмір грошового забезпечення, а відмову у її видачі не можна визнати правомірною.
За таких обставин, позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльності Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області та зобов?язання видати довідку підлягали задоволенню.
У частині позовних вимог щодо непроведення позивачу перерахунку та виплати пенсії, то суд виходить з того, що у Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області була відсутня необхідна для перерахунку пенсії довідка про розмір грошового забезпечення, відповідач був позбавлений можливості здійснити перерахунок пенсії позивачу, тому в цій частині суди попередніх інстанцій обґрунтовано прийняли рішення про відмову у задоволенні позову.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 31.05.2021 у справі №607/13337/16-а та від 27.02.2020 у справі №554/1776/17.
Відповідно до частини 1 статті 351 КАС України суд скасовує судове рішення повністю або частково і ухвалює нове рішення у відповідній частині або змінює його, якщо таке судове рішення, переглянуте в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах, ухвалено з неправильним застосуванням норм матеріального права або порушенням норм процесуального права.
Враховуючи викладене, колегія суддів прийшла до висновку про те, що судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій підлягають скасуванню в частині відмови в задоволенні позовних вимог до відповідача - Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області з ухваленням в цій частині нового рішення про задоволення позовних вимог. В іншій частині судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій підлягають залишенню в силі.
Керуючись статтями 345, 349, 351, 355, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,
п о с т а н о в и в :
Касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Постанову Київського районного суду м. Полтави від 15.12.2016 та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 13.02.2017 скасувати в частині відмови в задоволенні позовних вимог про визнання протиправної відмови Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області у наданні довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, передбачену додатком №2 Порядку від 13.02.2008 №45, та зобов`язання видати ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, і в цій частині позовні вимоги задовольнити.
Визнати протиправною відмову ОСОБА_1 у наданні довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, передбачену додатком №2 Порядку від 13.02.2008 №45.
Зобов`язати Ліквідаційну комісію управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області видати ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, передбачену додатком №2 Порядку від 13.02.2008 №45.
У решті постанову Київського районного суду м. Полтави від 15.12.2016 та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 13.02.2017 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Судді:
О.П. Стародуб
Я.О. Берназюк
В.М. Кравчук