ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 серпня 2022 року
м. Київ
справа № 826/8692/16
адміністративне провадження № К/9901/45721/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючий - Стародуб О.П.,
судді - Єзеров А.А., Кравчук В.М
розглянув в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 24.03.2017 (суддя - Келеберда В.І.) та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 01.06.2017 (судді - Троян Н.М., Бужак Н.П., Твердохліб В.А.)
у справі за позовом ОСОБА_1 до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Радикал Банк" Савельєвої Анни Миколаївни, третя особа: Публічне акціонерне товариство "Радикал Банк" про зобов`язання вчинити дії,
КОРОТКИЙ ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ
У червні 2016 року ОСОБА_1 звернувся з позовом до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Радикал Банк" Савельєвої Анни Миколаївни, третя особа: Публічне акціонерне товариство "Радикал Банк", в якому просив:
- зобов`язати уповноважену особу Фонду включити його до переліку вкладників ПАТ "Радикал Банк", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду на загальну суму 175000,00 грн.
ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Судами попередніх інстанцій встановлено, що 10.04.2015 між ПАТ "Радикал Банк" та позивачем укладено договір банківського вкладу №32-21655, предметом якого є взаємовідносини сторін щодо прийняття банком грошових коштів від вкладника в національній валюті у розмірі 10712 грн 48 коп. строком на 360 днів до 04.04.2016 включно з наступним зобов`язанням банку виплачувати вкладнику суму вкладу та проценти на неї на умовах та у порядку, визначених договором.
На підставі постанови Правління Національного банку України від 09.07.2015 №452/БТ "Про віднесення Публічного акціонерного товариства "Радикал Банк" до категорії неплатоспроможних", виконавчою дирекцією Фонду прийнято рішення від 09.07.2015 №130 "Про запровадження тимчасової адміністрації ПАТ "Радикал Банк", згідно з яким із 10.07.2015 запроваджено тимчасову адміністрацію та призначено уповноважену особу Фонду на тимчасову адміністрацію в ПАТ "Радикал Банк" (а.с. 47).
В той же день 09.07.2015 на рахунок позивача внесено кошти у розмірі 9000 грн, призначення платежу "поповнення депозиту, угода 32-21655", квитанція №9956, та кошти у розмірі 166 000 грн, призначення платежу "поповнення депозиту, угода 32-21655", квитанція №9932 (а.с. 11-12).
З метою забезпечення збереження активів неплатоспроможного банку ПАТ "Радикал Банк", запобігання втрати майна та збитків банку і Фонду, керуючись частиною четвертою ст. 34 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" виконавча дирекція Фонду прийняла рішення №184 від 08.10.2015 про продовження строків здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ "Радикал Банк" до 09.11.2015 включно та продовження повноважень уповноваженої особи Фонду на здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ "Радикал Банк" провідного професіонала з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Савельєвої Анни Миколаївни до 09.11.2015 включно.
09.11.2015, на підставі постанови Правління Національного банку України від 09.11.2015 №769 "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію публічного акціонерного товариства "Радикал Банк" виконавчою дирекцією Фонду прийнято рішення №203 "Про початок процедури ліквідації ПАТ "Радикал Банк" та делегування повноважень ліквідатора банку", яким призначено уповноважену особу Фонду та делеговано всі повноваження ліквідатора ПАТ "Радикал Банк", визначені ст.ст. 37, 38 47-51 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" (4452-17)
, провідному професіоналу з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Савельєвій Анні Миколаївні на два роки із 10.11.2015 до 09.11.2017 включно (а.с. 48).
Наказом від 09.11.2015 правочини з перерахування 09.07.2015 на рахунок позивача коштів в сумі 175000,00 грн. визнано нікчемними.
07.12.2015 позивач звернувся до відповідача із заявою про включення його з залишками коштів на загальну суму 175000,00 грн. до реєстру акцептованих вимог кредитрів.
Рішенням виконавчої дирекції Фонду від 18.02.2016 №176 позивача включено до реєстру акцептованих вимог кредитрів із заборгованістю на суму 175000,00 грн.
10.05.2016 позивач звернувся до відповідача із заявою про включення до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів на загальну суму 175000,00 грн. за рахунок коштів Фонду.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо включення його до переліку вкладників, позивач звернувся до суду з позовними вимогами про зобов?язання включити його до такого переліку.
КОРОТКИЙ ЗМІСТ РІШЕНЬ СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 24.03.2017, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 01.06.2017, в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.
Ухвалюючи рішення про відмову в задоволенні позовних вимог суд першої інстанції, з висновками якого погодився й суд апеляційної інстанції, виходив з того, що 09.11.2015 уповноваженою особою Фонду видано наказ №204 "Про визнання правочинів нікчемними", яким транзакції з поповнення рахунку позивача на загальну суму 175000 грн визнано нікчемними. При цьому, наказ позивачем не оскаржувався, як і не оскаржувався факт невключення позивача до переліку вкладників.
Оскільки позивача включено до реєстру акцептованих вимог кредиторів, який затверджено рішенням виконавчої дирекції Фонду від 18.02.2016 №176, тому права позивача не є порушеними.
Крім того, позивачем у позові, а його представниками у ході судового розгляду справи взагалі не сформульовано у чому саме полягає порушення прав позивача, відтак підстави для задоволення позову відсутні.
УЗАГАЛЬНЕНІ ДОВОДИ ОСОБИ, ЯКА ПОДАЛА КАСАЦІЙНУ СКАРГУ ТА ІНШИХ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
В обгрунтування касаційної скарги позивач покликається на те, що судами першої та апеляційної інстанцій неправильно встановлено обставини справи та застосовано норми матеріального права, внаслідок чого суди дійшли помилкового висновку щодо відсутності підстав для задоволення позовних вимог.
Зокрема, покликається на те, що він є вкладником ПАТ "Радикал Банк", станом на час визнання банку неплатоспроможним на його рахунку перебували грошовоі кошти, однак відповідачем не виконано обов?язку по включенню його до переліку вкладників.
Крім того, покликається на те, що судами попередніх інстанцій неправильно застосовано норми Закону за діючими редакціями статей 27 та 38 № 4452-VI щодо формування переліку вкладників та відсутності у відповідача повноважень щодо визнання правочинів нікчемними.
ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Спірні правовідносини регулюються, зокрема, Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" від 23.02.2012 №4452-VI (4452-17)
(надалі - Закон №4452-VI (4452-17)
).
Так, відповідно до частин 1, 2, 4 статті 26 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, станом на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на цей день, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.
Вкладник набуває право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами після прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Фонд не відшкодовує кошти: Фонд не відшкодовує кошти: 1) передані банку в довірче управління; 2) за вкладом у розмірі менше 10 гривень; 3) за вкладом, підтвердженим ощадним (депозитним) сертифікатом на пред`явника; 4) розміщені на вклад у банку особою, яка є пов`язаною з банком особою або була такою особою протягом року до дня прийняття Національним банком України рішення про віднесення такого банку до категорії неплатоспроможних (у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку з підстав, визначених частиною другою статті 77 Закону України "Про банки і банківську діяльність", - протягом року до дня прийняття такого рішення); 5) розміщені на вклад у банку особою, яка надавала банку професійні послуги як аудитор, оцінювач, у разі якщо з дня припинення надання послуг до дня прийняття Національним банком України рішення про віднесення такого банку до категорії неплатоспроможних не минув один рік (у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку з підстав, визначених частиною другою статті 77 Закону України "Про банки і банківську діяльність", - один рік до дня прийняття такого рішення); 6) розміщені на вклад власником істотної участі банку; 7) за вкладами у банку, за якими вкладники на індивідуальній основі отримують від банку проценти за договорами, укладеними на умовах, що не є поточними ринковими умовами відповідно до статті 52 Закону України "Про банки і банківську діяльність", або мають інші фінансові привілеї від банку; 8) за вкладом у банку, якщо такий вклад використовується вкладником як засіб забезпечення виконання іншого зобов`язання перед цим банком, у повному обсязі вкладу до дня виконання зобов`язань; 9) за вкладами у філіях іноземних банків; 10) за вкладами у банківських металах;11) розміщені на рахунках, що перебувають під арештом за рішенням суду.
Згідно частин 1, 2, 5, 6 статті 27 цього Закону Уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Уповноважена особа Фонду протягом одного робочого дня (у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку з підстав, визначених частиною другою статті 77 Закону України "Про банки і банківську діяльність", - протягом 15 робочих днів) з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, з визначенням сум, що підлягають відшкодуванню.
Протягом трьох робочих днів (у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку з підстав, визначених частиною другою статті 77 Закону України "Про банки і банківську діяльність", - протягом 20 робочих днів) з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат гарантованої суми відшкодування відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. Фонд публікує оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах "Урядовий кур`єр" або "Голос України" та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет не пізніше ніж через сім днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Уповноважена особа Фонду протягом одного робочого дня (у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку з підстав, визначених частиною другою статті 77 Закону України "Про банки і банківську діяльність", - протягом 15 робочих днів) з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує переліки вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до пунктів 4-11 частини четвертої статті 26 цього Закону.
Відповідно до частини 2 статті 38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" Протягом дії тимчасової адміністрації Фонд зобов`язаний забезпечити перевірку правочинів (у тому числі договорів), вчинених (укладених) банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними з підстав, визначених частиною третьою цієї статті.
За правилами частини 3 статті 38 цього Закону правочини (у тому числі договори) неплатоспроможного банку є нікчемними з таких підстав: 1) банк безоплатно здійснив відчуження майна, прийняв на себе зобов`язання без встановлення обов`язку контрагента щодо вчинення відповідних майнових дій, відмовився від власних майнових вимог; 2) банк до дня визнання банку неплатоспроможним взяв на себе зобов`язання, внаслідок чого він став неплатоспроможним або виконання його грошових зобов`язань перед іншими кредиторами повністю чи частково стало неможливим; 3) банк здійснив відчуження чи передав у користування або придбав (отримав у користування) майно, оплатив результати робіт та/або послуги за цінами, нижчими або вищими від звичайних (якщо оплата на 20 відсотків і більше відрізняється від вартості товарів, послуг, іншого майна, отриманого банком), або зобов`язаний здійснити такі дії в майбутньому відповідно до умов договору; 4) банк оплатив кредитору або прийняв майно в рахунок виконання грошових вимог у день, коли сума вимог кредиторів банку перевищувала вартість майна; 5) банк прийняв на себе зобов`язання (застава, порука, гарантія, притримання, факторинг тощо) щодо забезпечення виконання грошових вимог у порядку іншому, ніж здійснення кредитних операцій відповідно до Закону України "Про банки і банківську діяльність" (2121-14)
; 6) банк уклав кредитні договори, умови яких передбачають надання клієнтам переваг (пільг), прямо не встановлених для них законодавством чи внутрішніми документами банку; 7) банк уклав правочини (у тому числі договори), умови яких передбачають платіж чи передачу іншого майна з метою надання окремим кредиторам переваг (пільг), прямо не встановлених для них законодавством чи внутрішніми документами банку; 8) банк уклав правочин (у тому числі договір) з пов`язаною особою банку, якщо такий правочин не відповідає вимогам законодавства України; 9) здійснення банком, віднесеним до категорії проблемних, операцій, укладення (переоформлення) договорів, що призвело до збільшення витрат, пов`язаних з виведенням банку з ринку, з порушенням норм законодавства.
Частиною 4 статті 38 цього Закону передбачено, що Фонд протягом дії тимчасової адміністрації, а також протягом ліквідації повідомляє сторони за договорами, зазначеними у частині другій статті 38 цього Закону, про нікчемність цих договорів та вчиняє дії щодо застосування наслідків нікчемності договорів.
Під час розгляду справи судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що позивач, на підставі особисто поданої заяви, рішенням відповідача був включений до реєстру акцептованих вимог кредиторів за грошовими вимогами, які є предметом спору у цій справі, таке рішення позивачем не оскаржене і залишається чинним. Позивач законність дій відповідача щодо включення його до реєстру кредиторів не оспорює.
За таких обставин суди обгрунтовано дійшли висновку щодо відсутності підстав для включення позивача до переліку вкладників та прийняли рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
Доводи позивача щодо наявності у відповідача обов?язку включити його до переліку вкладників є безпідставними, оскільки судами попередніх інстанцій встановлено, що транзакції по зарахуванню грошових коштів на вклад позивача, вимоги за яким позивач просить включити до переліку вкладників, визнано нікчемними, натомість позивач звернувся до відповідача із заявою про включення його до реєстру акцептованих вимог кредиторів.
Покликання позивача в обгрунтувнання касаційної скарги на те, що суди безпідставно не надали оцінку правомірності діям відповідача по визнанню транзакцій нікчемним є безпідставним, оскільки з такими обставинами позивач не пов?язував свої вимоги.
Покликання позивача в обгрунтування касаційної скарги на неправильне застосування судами попередніх інстанцій чинних редакцій статей 27 та 38 Закону №4452-VI також є безпідставним, оскільки не впливає на правильність встановлення судами характеру спірних правовідносин, у яких позивача визнано кредитором та правильність висновків судів попередніх інстанцій щодо відсутності підстав для задоволення позовної вимоги про включення позивача до переліку вкладників.
Крім того, покликання позивача на відсутність у відповідача повноважень на перевірку правочинів на предмет їх нікчемності є безпідставним, оскільки рішенням Фонду від від 09.11.2015 призначено уповноважену особу Фонду з делегуванням їй усіх повноважень, в т.ч. передбачених статтею 37 Закону №4452-VI щодо перевірки правочинів на предмет їх нікчемності.
За правилами статті 341 КАС України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.
Відповідно до частини 1 статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо рішення, переглянуте в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах, ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. 349, 350, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, -
постановив:
Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 24.03.2017 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 01.06.2017 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Судді:
О.П. Стародуб
А.А. Єзеров
В.М. Кравчук