ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ18 серпня 2021 року м. Київсправа № 727/7155/17адміністративне провадження № К/9901/4270/17Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: головуючого - Стародуба О.П., суддів - Коваленко Н.В., Кравчука В.М.,розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на постанову Шевченківського районного суду м. Чернівці від 22.08.2017 (суддя - Семенко О.В.) та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 02.11.2017 (судді - Сапальова Т.В., Матохнюк Д.Б., Боровицький О.А.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання неправомірними дій та зобов`язання вчинити певні дії щодо перерахунку пенсії,в с т а н о в и в :У липні 2017 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом, в якому просила:визнання неправомірними дії відповідача щодо перевизначення базового місяця при обчисленні індексу споживчих цін для індексації її пенсії з травня 2011 року на грудень 2016 року при виконанні постанови Шевченківського районного суду м. Чернівці від 10.10.2017 у справі №77/10377/16-а;зобов`язати відповідача перевизначити базовий місяць при обчисленні індексу споживчих цін для індексації її пенсії при виконанні постанови Шевченківського районного суду м. Чернівці від 10.10.2017 у справі №77/10377/16-а з грудня 2016 року на травень 2011 року, починаючи з 15.12.2016, донарахувати та виплатити у подальшому належну їй індексацію пенсії, починаючи з 15.12.2016.Судами попередніх інстанцій встановлено, що постановою Шевченківського районного суду м. Чернівці від 10.10.2017, яка набрала законної сили зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області з 15.12.2016 здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу на підставі довідки Головного управління статистики у Чернівецькій області від 08.12.2016 №10.2-48/433, включивши в заробітну плату за період роботи з 01.06.2009 по 31.05.2011, з якого обчислюється пенсія "інші виплати", а саме - матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, в розмірі 88% заробітної плати державного службовця, з урахуванням виплачених сум.На виконання зазначеного судового рішення відповідачем здійснений перерахунок пенсії з 15.12.2016 та у квітні 2017 року виплачено розраховані відповідачем суми пенсії.Як вбачається з листа відповідача за №181/Л-11 від 05.07.2017, при проведенні перерахунку пенсії відповідач застосував грудень 2016 року як базовий місяць при обчисленні індексу споживчих цін для індексації пенсії з урахуванням пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 (1078-2003-п)
.
Вважаючи вказані дії відповідача протиправними, позивач звернулась до суду з цим позовом.
В обґрунтування позовних вимог посилалась на те, що відповідачем безпідставно змінено базовий місяць для розрахунку індексації, підвищення пенсії відповідно до абз. 4 п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 (1078-2003-п)
не відбулось, перерахунок її пенсії проведений на виконання постанови суду, якою відповідача зобов`язано здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії з урахуванням інших складових заробітної плати. Вважає, що виконання відповідачем рішення суду про здійснення перерахунку неправильно призначеного розміру пенсії не є підвищенням розміру пенсії у розумінні пункту 5 постанови №1078, а місяць перерахунку її пенсії згідно судового рішення не може бути підставою для зміни базового місяця для проведення індексації пенсії.
Постановою Шевченківського районного суду м. Чернівці від 22.08.2017, яка залишена без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 02.11.2017, позов задоволено частково.
Визнано неправомірними дії Головного управління пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо перевизначення базового місяця при обчисленні індексу споживчих цін для індексації пенсії позивача з травня 2011 року на грудень 2016 року при виконані постанови Шевченківського районного суду м. Чернівці від 10.01.2017 в адміністративній справі №727/10377/16-а.
Зобов`язано Головне управління пенсійного фонду України в Чернівецькій області перевизначити базовий місяць при обчисленні індексу споживчих цін для індексації пенсії позивача при виконанні постанови Шевченківського районного суду м. Чернівці від 10.10.2017 в адміністративній справі №727/10377/16-а з грудня 2016 року на травень 2011 року, починаючи з 15.12.2016.
В задоволенні інших позовних вимог відмовлено.
Ухвалюючи рішення про задоволення позовних вимог частково, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що перерахунок пенсії позивача, який було проведено відповідачем на підставі рішення суду, по суті є відновленням порушеного права позивача, такий перерахунок не може вважатися підвищенням грошового утримання особи та не може бути підставою для проведення індексації із застосуванням нового рівня споживчих цін та відповідно для встановлення нового базового місяця, а тому при перерахунку пенсії позивача відповідач повинен враховувати раніше визначений базовий місяць індексації, а саме - травень 2011 року.
При цьому суди виходили з того, що збільшення пенсії у позивача пов`язане з неправомірним її нарахуванням під час призначення пенсії, тому посилання відповідача на правомірність зміни базового місяця на грудень 2016 року у зв`язку з перерахунком пенсії на виконання судового рішення є необґрунтованим.
З ухваленими у справі рішеннями не погодився відповідач, звернувся до суду з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій і ухвалити нове про відмову в задоволенні позову.
В обґрунтування касаційної скарги посилається на те, що оскільки розмір пенсії підвищився з 15.12.2016 на суму, що перевищує суму індексації пенсії, а тому відбулась зміна базового місяця для проведення індексації на грудень 2016 року. Крім того, посилається на те, що з 01.05.2016 підвищився розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а тому позивачу з травня 2016 року встановлено новий базовий місяць для проведення індексації - травень 2016 року.
При цьому посилається на те, що оскільки до рішення суду пенсія позивачу індексувалась з встановленим базовим місяцем травень 2016 року, то підстав для задоволення позовних вимог з визначенням базового місяця травень 2011 року немає.
У відзиві на касаційну скаргу позивач просить залишити її без задоволення, а судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права суд приходить до висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних мотивів та передбачених законом підстав.
Так, правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України (254к/96-ВР)
гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991р. №1282-XII (1282-12)
.
Індексація грошових доходів населення в розумінні цього Закону - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг, а поріг індексації - це величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення. (статті 1 Закону №1282-ХІІ, тут і далі в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин)
Згідно з абзацом 2 частини першої статті 2 Закону №1282-ХІІ індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.
Відповідно до статті 4 Закону №1282-XII індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв`язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначаються Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затв. постановою Кабінету Міністрів України від 17.03.2003р. №1078.
Відповідно до пункту 2 Порядку №1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачується замість пенсії.
Пунктом 5 Порядку №1078 у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
У разі коли підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абзаці першому цього пункту, не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених пунктом 2 цього Порядку, грошові доходи індексуються на загальних підставах відповідно до пунктів 1-1 і 4 цього Порядку.
З наведеного випливає, що обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації доходів громадян проводиться наростаючим підсумком, починаючи з 1 числа наступного місяця за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, визначений Порядком. У разі підвищення сум доходів громадян, без перегляду їх мінімальних розмірів, місяць в якому відбулося таке підвищення вважається базовим, та в наступному місяці відбувається обчислення та нарахування нового індексу споживчих цін для провадження індексації грошових виплат. У разі якщо підвищення мінімальних розмірів виплат не спричинило зростання доходів громадян, нарахування індексації провадиться на загальних підставах.
З огляду на викладене, суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованого висновку, що здійснення відповідачем перерахунку пенсії на виконання рішення суду не може слугувати підставою для здійснення нового нарахування споживчих цін для проведення індексації у зв`язку із зростанням доходів громадян, без перегляду їх мінімального розміру, оскільки фактично збільшення доходів позивача в контексті приписів законодавства про порядок підвищення пенсійного забезпечення та індексацію доходів громадян не відбулося.
Перерахунок пенсії на підставі судових рішень є відновленням порушеного права позивачки на отримання належної їй виплати у встановленому законодавством розмірі та не може бути підставою для здійснення нової індексації із застосуванням нового рівня споживчих цін та, відповідно, для встановлення нового базового місяця.
Аналогічна правова позиція міститься у постановах Верховного Суду від 13.02.2018 у справі №464/1211/16-а, від 20.02.2018, у справі №576/1724/17, від 07.03.2018 у справі №727/5413/17, від 04.05.2018 у справі №688/213/17, від 26.06.2018 у справі №497/4/17, від 02.10.2018 у справі №552/3407/17, від 15.08.2019 у справі №576/1393/17, від 20.12.2019 у справі №201/8002/16-а (2-а/201/927/2016), від 19.02.2020 у справі №686/9748/16-а та від 24.02.2021 у справі №398/402/17.
Посилання відповідача в обґрунтування касаційної скарги на підвищення з травня 2016 року розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а тому саме цей місяць підлягає застосуванню є безпідставним, оскільки спірні правовідносини виникли у зв`язку з виплатою заборгованості по пенсії на підставі рішення суду з 01.06.2009.
Відповідно до частини 1 статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо рішення, переглянуте в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах, ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Таким чином, оскільки при ухваленні судових рішень суди першої та апеляційної інстанцій правильно застосували норми матеріального права, порушень норм процесуального права не допустили, тому суд дійшов висновку про залишення касаційної скарги без задоволення, а судових рішень - без змін.
Керуючись статтями 345, 349, 350, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,
п о с т а н о в и в :
Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області залишити без задоволення, а постанову Шевченківського районного суду м. Чернівці від 22.08.2017 та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 02.11.2017 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Судді:
О.П. Стародуб
Н.В. Коваленко
В.М. Кравчук