ПОСТАНОВА
Іменем України18 серпня 2021 року м. Київсправа № 720/1202/17адміністративне провадження № К/9901/2058/18Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: головуючого - Стародуба О.П., суддів - Єзерова А.А., Кравчука В.М.,розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 14.12.2017 (судді - Кузьмишин В.М., Боровицький О.А., Сушко О.О.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправною відмови в перерахунку пенсії та зобов`язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії,в с т а н о в и в :У серпні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив:визнати протиправною відмову відповідача, викладену у листі від 31.07.2017 №248/Г-11, в проведенні перерахунку його пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12)
;зобов`язати відповідача здійснити перерахунок існуючого розміру пенсії та її виплату, починаючи з 21.07.2017 з урахуванням усіх складових грошового забезпечення, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, у відповідності до вимог законодавства, що діяло на момент її призначення відповідно до статті 41 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та зазначених у довідках Волинського обласного військового комісаріату від 17.03.2017 №104 та Чернівецького обласного військового комісаріату від 04.04.2017 №383, а саме - матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, одноразових премій згідно Дисциплінарного статуту, щомісячної додаткової грошової винагороди та здійснити доплату з урахуванням виплачених сум з 21.07.2017.Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернівецькій області з 28.12.2014 та йому призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби деяких інших осіб" (2262-12)
.При призначенні пенсії позивачу до розміру грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, не враховано такі види додаткового грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням: матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, матеріальну допомогу на оздоровлення, одноразові премії згідно з Дисциплінарним статутом та щомісячну додаткову грошову винагороду, що призвело до зменшення розміру пенсії.21.07.2017 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії із врахуванням вказаних виплат, додавши до заяви довідку Волинського обласного військового комісаріату від 17.03.2017 №104 та Чернівецького обласного військового комісаріату від 04.04.2017 №383.Листом від 31.07.2017 №248/Г-11 відповідач відмовив позивачу у перерахунку пенсії у зв`язку з відсутністю законних підстав для врахування при обчисленні пенсії одноразових грошових виплат.
Вважаючи вказані дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.
В обґрунтування позовних вимог посилався на те, що відповідачем протиправно при здійсненні розрахунку його пенсії не було враховано матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, грошову допомогу на оздоровлення, одноразових премій згідно Дисциплінарного статуту та щомісячної додаткової грошової винагороди. Вважає рішення відповідача про відмову в перерахунку пенсії протиправною та таким, що суперечить нормам чинного законодавства і грубо порушує його конституційне право на соціальне забезпечення.
Постановою Новоселицького районного суду Чернівецької області від 30.10.2017 позов задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність відповідача щодо неналежного розгляду заяви позивача про перерахунок пенсії від 21.07.2017.
Зобов`язано відповідача розглянути заяву позивача про перерахунок пенсії від 21.07.2017 з прийняттям відповідного рішення.
В задоволенні інших позовних вимог відмовлено.
Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 14.12.2017 скасовано постанову суду першої інстанції, в задоволенні позову відмовлено.
Ухвалюючи рішення про задоволення позовних вимог частково, суд першої інстанції, виходив з того, що відповідно до статті 49 Закону №2262-XII відповідач після отримання відповідної заяви від позивача про перерахунок пенсії повинен був у десятиденний строк розглянути цю заяву, та у разі відмови в задоволені заяви прийняти відповідне мотивоване рішення, яке підписується начальником управління. Поряд з тим, заява позивача розглянута відповідачем в порядку звернення громадян, мотивоване рішення щодо відмови в задоволені заяви із зазначенням обґрунтованих причин з посиланням на нормативні акти ними не приймалось, у зв`язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню частково шляхом зобов`язання управління Пенсійного фонду розглянути заяву позивача належним чином з прийняттям відповідного рішення.
Скасовуючи постанову суду першої інстанції та приймаючи нову про відмову в задоволенні позову, суд апеляційної інстанції виходив з того, що частиною 3 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено вичерпний перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, що враховуються при призначенні пенсії, а саме: надбавки, доплати, підвищення, а тому такі види додаткового грошового забезпечення як: матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, одноразові премії відповідно до Дисциплінарного статуту, щомісячна додаткова грошова винагорода не включені зазначеним Законом до переліку щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, що враховуються при призначенні пенсії.
Крім того, апеляційний суд виходив з того, що оскільки відмова відповідача у проведенні позивачу перерахунку пенсії встановлена, а тому часткове задоволення позову шляхом зобов`язання відповідача розглянути заяву позивача з прийняттям відповідного рішення суперечить вимогам чинного законодавства України.
З ухваленими у справі рішеннями не погодився позивач, звернувся до суду з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати судове рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі постанову суду першої інстанції.
В обґрунтування касаційної скарги посилається на те, що спірні виплати, з яких сплачено страхові внески на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія. Крім того, підставою для повідомлення про відмову у перерахунку пенсії може бути виключно рішення пенсійного органу. Вважає, що до спірних правовідносин застосовується не лише ч. 3 ст. 43 Закону №2262-ХІІ, а і інші закони, які визначають види грошового забезпечення для обчислення пенсії. Так само і Порядок №393 визначає лише порядок призначення пенсії, а не структуру грошового забезпечення для її обчислення.
У відзиві на касаційну скаргу відповідач просить залишити її без задоволення, а судове рішення суду апеляційної інстанції - без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права суд приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню частково з наступних мотивів та передбачених законом підстав.
Так, відповідно до частин 2, 3 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", тут і далі в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Згідно частини 1 статті 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" передбачено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12)
.
Частиною 3 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" (393-92-п)
пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011р. - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що відповідачами при призначення пенсії не враховано наступні види грошового забезпечення - матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги на оздоровлення, одноразових премії, щомісячної додаткової грошової винагороди.
Велика Палата Верховного Суду приймаючи у подібних правовідносинах постанову від 06.02.2019 у справі №522/2738/17 дійшла висновку, що при обчисленні пенсії на підставі статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення, як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць. Крім того, факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", який є вичерпним.
Враховуючи викладене, позовні вимоги в частині зобов`язання відповідача включити у довідку інформацію про грошове забезпечення позивача з урахуванням розмірів грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразових премій задоволенню не підлягають.
Водночас, щомісячна додаткова грошова винагорода носить систематичний, щомісячний характер, належать до додаткових видів грошового забезпечення, відповідно до статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" підлягає включенню у довідку та врахуванню під час обчислення пенсії позивачу, а тому в цій частині позовні вимоги підлягають задоволенню.
Таких же висновків щодо застосування норм матеріального права дійшов Верховний Суд у постанові від 24.06.2020 у справі № 0640/4032/18.
Відповідно до частини 1 статті 351 КАС України суд скасовує судове рішення повністю або частково і ухвалює нове рішення у відповідній частині або змінює його, якщо таке судове рішення, переглянуте в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах, ухвалено з неправильним застосуванням норм матеріального права або порушенням норм процесуального права.
Відповідно до частини 3 цієї статті неправильним застосуванням норм матеріального права вважається неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.
За таких обставин, судове рішення суду апеляційної інстанції підлягає скасуванню з прийняттям у справі нового рішення про задоволення позовних вимог частково.
Керуючись статтями 349, 351, 356, 359 КАС України,
п о с т а н о в и в :
Касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 14.12.2017 скасувати.
Прийняти нову постанову про задоволення позову частково.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, викладену у листі від 31.07.2017 №248/Г-11, в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1, призначеної відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12)
.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 починаючи з 21.07.2017 з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, зазначеної у довідках Волинського обласного військового комісаріату від 17.03.2017 №104 та Чернівецького обласного військового комісаріату від 04.04.2017 №383.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Судді:
О.П. Стародуб
А.А. Єзеров
В.М. Кравчук