ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 липня 2022 року
м. Київ
справа № 360/1012/19
провадження № К/9901/30481/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Єзерова А.А., суддів: Берназюка Я.О., Кравчука В.М.,
розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за касаційною скаргою Міністерства оборони України
на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 10 червня 2019 року (суддя Тихонов І.В.) та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 02 жовтня 2019 року (головуючий суддя Гайдар А.В., судді Казначеєва Е.Г., Компанієць І.Д.)
у справі №360/1012/19
за позовом ОСОБА_1
до Міністерства оборони України
про визнання незаконним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії
І. РУХ СПРАВИ
1. У березні 2019 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Міністерства оборони України (далі - Міноборони), у якому з урахуванням уточнених позовних вимог просив:
- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Командування Сухопутних військ Збройних Сил України щодо відмови у наданні ОСОБА_1 статусу "Учасник бойових дій";
- з`ясувати виконання позивачем усіх визначених умов, необхідних для отримання статусу "Учасник бойових дій";
- зобов`язати Комісію Командування Сухопутних військ Збройних Сил України не пізніше 30 днів з дня набрання рішенням суду законної сили, надати ОСОБА_1 статус "Учасник бойових дій".
2. Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 10 червня 2019 року, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 02 жовтня 2019 року, позов задоволено частково: визнано протиправним та скасовано рішення комісії Командування Сухопутних військ Збройних Сил України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, яке оформлено протоколом від 21 грудня 2018 року № 27, про відмову у наданні статусу часника бойових дій у зв`язку з відсутністю підстав для надання статусу учасника бойових дій, відповідно до законодавства України на день розгляду працівнику Збройних Сил України ОСОБА_1, провідному спеціалісту комплектування Білокуракинсько-Троїцького об`єднаного районного військового комісаріату Луганської області; зобов`язано комісію Командування Сухопутних військ Збройних Сил України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій повторно розглянути надані документи та прийняти рішення щодо надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій як особі, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брала безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпечення її проведення, з урахуванням окреслених у даному рішенні висновків, та правової оцінки суду. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
3. Не погодившись з такими судовими рішеннями першої та апеляційної інстанцій, відповідач направив до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду касаційну скаргу, у якій просив скасувати рішення Луганського окружного адміністративного суду від 10 червня 2019 року та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 02 жовтня 2019 року і відмовити у задоволенні позову.
4. Від позивача надійшов відзив на касаційну скаргу, в якому він просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін.
ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
5. Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, займає посаду провідного спеціаліста командування, службовця Збройних Сил України.
6. Луганським обласним військовим комісаріатом листом від 03 березня 2018 року №ВП/649 направлено документи особового складу на розгляд комісії для вирішення питання надання статусу учасника бойових дій, зокрема, ОСОБА_1 .
7. Листом від 19 червня 2018 року № ВОЗІК/1293 Луганський обласний військовий комісаріат направив документи особового складу на розгляд комісії для вирішення питання надання статусу учасника бойових дій, зокрема, ОСОБА_1 .
8. Рішенням комісії Командування Сухопутних військ Збройних Сил України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, яке оформлено протоколом від 04 вересня 2018 року № 20, відмовлено у наданні статусу часника бойових дій у зв`язку з відсутністю підстав для надання статусу учасника бойових дій, відповідно до законодавства України на день розгляду (з внесенням змін до пункту 19 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту") працівнику Збройних Сил України ОСОБА_1, провідному спеціалісту комплектування Білокуракинсько-Троїцького об`єднаного районного військового комісаріату Луганської області.
9. Рішенням комісії Командування Сухопутних військ Збройних Сил України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, яке оформлено протоколом від 08 листопада 2018 року № 23, ухвалено скасувати рішення комісії щодо відмови у наданні статусу учасника бойових дій та повторно розглянути на наступному засіданні питання про надання статусу часника бойових дій працівнику Збройних Сил України ОСОБА_1, провідному спеціалісту комплектування Білокуракинсько-Троїцького об`єднаного районного військового комісаріату Луганської області.
10. Рішенням комісії Командування Сухопутних військ Збройних Сил України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, яке оформлено протоколом від 16 листопада 2018 року № 25, повернуто на доопрацювання у зв`язку із допущенням помилок під час оформлення документів щодо надання статусу часника бойових дій працівнику Збройних Сил України ОСОБА_1, провідному спеціалісту комплектування Білокуракинсько-Троїцького об`єднаного районного військового комісаріату Луганської області.
11. Рішенням комісії Командування Сухопутних військ Збройних Сил України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, яке оформлено протоколом від 21 грудня 2018 року № 27, відмовлено у наданні статусу часника бойових дій у зв`язку з відсутністю підстав для надання статусу учасника бойових дій, відповідно до законодавства України на день розгляду працівнику Збройних Сил України ОСОБА_1, провідному спеціалісту комплектування Білокуракинсько-Троїцького об`єднаного районного військового комісаріату Луганської області.
12. Листом від 23 січня 2019 року № 116/9/2/482 позивачу повідомлено про те, що Законом України "Про статут ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (3551-12) визначено осіб, які належать до учасників бойових дій. Пунктом 4 Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в АТО, забезпечення її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпечення їх здійснення, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413 (413-2014-п) (зі змінами, далі - Порядок №413), визначено документи, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій. Законом України від 22 травня 2018 року № 2443-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо соціального захисту постраждалих учасників Революції Гідності та деяких інших осіб" (2443-19) (набрав чинності з 25 липня 2018 року) внесено зміни до пункту 19 статті 6 закону України "Про статут ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в частині виключення із зазначеного пункту працівників Збройних Сил України, з огляду на які позивачу відмовлено у наданні статусу учасника бойових дій
13. Незгода позивача з відмовою надати йому статус учасника бойових дій стала підставою для звернення до суду з цим позовом.
ІІІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
14. Задовольняючи частково позов, суди першої та апеляційної інстанцій врахували положення статті 58 Конституції України, застосували принцип верховенства права і зробили висновок про те, що зміни, що відбулись в законодавстві, стосуються заяв, які подані з 25 липня 2018 року, а саме з дня, коли вказані зміни набрали чинності. У даному ж випадку розгляд документів для вирішення питання про надання статусу учасника бойових днів має здійснюватися саме за нормами пункту 19 статті 6 Закону України "Про статут ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" до змін, внесених Законом України від 22 травня 2018 року № 2443-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо соціального захисту постраждалих учасників Революції Гідності та деяких інших осіб" (2443-19) .
IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ, ВІДЗИВУ НА КАСАЦІЙНУ СКАРГУ
15. Скаржник мотивує свою касаційну скаргу тим, що Міноборони є неналежним відповідачем у справі, не здійснює вирішення питань про надання статусу учасника бойових дій, а також, що воно не порушувало прав позивача.
16. Заявник на обґрунтування вимог касаційної скарги покликається на те, що відповідно до абзацу 11 пункту 8-1 Порядку № 413 передбачено, що рішення комісії або міжвідомчої комісії може бути оскаржене в судовому порядку. У зв`язку з цим Міноборони вважає комісію Командування Сухопутних військ Збройних Сил України належним відповідачем у справі.
17. Порушенням норм процесуального права скаржник вважає те, що суди в порушення статті 2 КАС України не з`ясували те, що Міноборони не порушувало права позивача і не може приймати рішення щодо надання статусу учасника бойових дій.
18. У відзиві на касаційну скаргу позивач погоджується з висновками судів та стверджує про відсутність порушень законодавства в своїх діях, а також наголошує на необґрунтованості касаційної скарги. ОСОБА_1 наголошує, що Комісія, яка винесла рішення про відмову у наданні йому статусу учасника бойових дій, не є юридичною особою, не має адміністративної правосуб`єктності, тому не може бути відповідачем у справі.
V. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
19. Верховний Суд, перевіривши доводи касаційної скарги, у межах касаційного перегляду, визначених статті 341 КАС України, а також, надаючи оцінку правильності застосування судами норм матеріального і процесуального права у спірних правовідносинах, виходить з такого.
20. Ключовим питанням у межах доводів касаційної скарги є визначення того, хто має бути відповідачем у цій справі.
21. ОСОБА_1 оскаржує рішення Комісії Командування Сухопутних військ Збройних Сил України про відмову у наданні йому статусу учасника бойових дій.
22. Відповідно до пункту 5 Порядку №413 (в редакції чинній на момент спірних правовідносин) передбачено, що комісіями з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, утвореними в Міноборони, МВС, Мін`юсті, Національній поліції, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Генеральній прокуратурі України, Управлінні державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, ДСНС, ДФС
Рішення щодо утворення комісії та положення про неї затверджується відповідним міністерством, центральним органом виконавчої влади та іншим державним органом, зазначеним в абзаці другому цього пункту.
23. Порядок розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу учасника бойових дій і прийняття відповідних рішень на період виникнення спірних правовідносин, визначений Положенням про комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, затвердженого наказом Міністерства оборони України 07 травня 2015 року № 200 (далі - Положення №200) та Положенням про Комісію з питань розгляду матеріалів про визначення учасників бойових дій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 січня 1995 року № 16 (16-95-п) .
24. Пунктом 1 Положення №200 визначено, що комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій (далі - Комісія) створюються в Міністерстві оборони України, військовій частині А0515, військовому комісаріаті Автономної Республіки Крим, обласних та Київському міському військових комісаріатах.
Також Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій із числа осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, створюються в Генеральному штабі Збройних Сил України та командуваннях видів Збройних Сил України.
25. На Комісію Генерального штабу Збройних Сил України покладається вирішення питань про визнання учасниками бойових дій із числа військовослужбовців та працівників Збройних Сил України, які проходять військову (державну) службу, працюють у Генеральному штабі Збройних Сил України, органах військового управління, з`єднаннях, військових частинах, військових навчальних закладах, установах та організаціях безпосереднього підпорядкування Генеральному штабу Збройних Сил України, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (пункт 7 Положення №200).
26. Згідно з пунктом 8 Положення №200 на Комісії командувань видів Збройних Сил України покладається вирішення питань про визнання учасниками бойових дій із числа військовослужбовців та працівників Збройних Сил України, які проходять військову (державну) службу, працюють у видах Збройних Сил України, органах військового управління, з`єднаннях, військових частинах, військових навчальних закладах, установах та організаціях, підпорядкованих видам Збройних Сил України, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення.
27. Відповідно до пункту 2 Положення №200 до складу Комісії Міністерства оборони України входять:
голова Комісії - заступник Міністра оборони України (згідно з розподілом функціональних повноважень);
члени Комісії - керівники структурних підрозділів кадрового, юридичного, фінансового, гуманітарного забезпечення, з питань запобігання та виявлення корупції Міністерства оборони України, представники Генерального штабу Збройних Сил України та громадськості;
секретар Комісії - працівник кадрового органу Міністерства оборони України.
До складу Комісії можуть включатися керівники інших структурних підрозділів Міністерства оборони України за клопотанням голови Комісії.
Склад Комісії затверджується наказом Міністерства оборони України.
28. Пунктом 11 Положення № 200 встановлено, що комісії зобов`язані розглядати документи стосовно надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, а в разі відсутності підстав, які підтверджуються документами, повертати їх до військових частин (органів, підрозділів), установ, закладів чи особисто заявнику з метою подальшого доопрацювання.
29. Як вбачається з абзацу 2 пункту 6 Положення № 413 Комісії вивчають документи, у разі потреби заслуховують пояснення осіб, стосовно яких вони подані, свідків та у місячний строк з дня надходження документів приймають рішення щодо надання статусу учасника бойових дій. За відсутності підстав повертають їх до військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій з метою подальшого доопрацювання.
30. Враховуючи законодавчо визначену процедуру утворення Комісії виключно в апараті Міністерства оборони України за його наказом, а також зазначені повноваження Комісії, зокрема, брати до уваги докази, пропозиції та рекомендації комісій, створених в центральних органах виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністерство оброни України, під час вивчення матеріалів щодо надання статусу учасника війни військовослужбовців та працівників Збройних Сил України та повторно розглядати за рішенням Міністерства оборони України (особи, яка виконує його обов`язки) питання про надання статусу учасника бойових дій, учасника війни особам, яким було відмовлено в наданні такого статусу раніше, Суд Міністерство оборони України належним відповідачем у цій справі.
31. Отже, доводи касаційної скарги не знайшли свого підтвердження та не спростовують вищенаведених висновків Верховного Суду.
32. Враховуючи наведене, Суд не встановив порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень.
33. Відповідно до статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо рішення, переглянуте в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах, ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.
34. З огляду на викладене, касаційну скаргу слід залишити без задоволення, а судові рішення - без змін.
35. Оскільки Верховний Суд залишає без змін рішення судів попередніх інстанцій, то відповідно до статті 139 КАС України, судові витрати не підлягають новому розподілу.
На підставі викладеного, керуючись ст. 139, 242, 341, 345, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,
П О С Т А Н О В И В:
Касаційну скаргу Міністерства оборони України залишити без задоволення, а рішення Луганського окружного адміністративного суду від 10 червня 2019 року та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 02 жовтня 2019 року у справі №360/1012/19 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач А.А. Єзеров
Суддя Я.О. Берназюк
Суддя В.М. Кравчук