ПОСТАНОВА
Іменем України21 квітня 2021 року м. Київсправа №140/3368/19адміністративне провадження №К/9901/10304/20
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Рибачука А.І.,
суддів: Стеценка С.Г., Тацій Л.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами в суді касаційної інстанції адміністративну справу № 140/3368/19
за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, провадження у якій відкрито
за касаційною скаргою ОСОБА_1
на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 10.12.2019, ухвалене у складі судді Ковальчука В.Д. та
постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 19.03.2020, ухвалену у складі колегії суддів: головуючого судді Кухтея Р.В., суддів Шевчук С.М., Іщук Л.П.,
ВСТАНОВИВ:
І. РУХ СПРАВИ
1. 18.11.2019 ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, у якому просив:
визнати протиправними дії ГУ ПФУ щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років під час її перерахунку з 90% від відповідних сум грошового забезпечення на 70%;
зобов`язати ГУ ПФУ здійснити з 01.01.2018 перерахунок пенсії за вислугу років в розмірі 90% від відповідних сум грошового забезпечення з нарахуванням компенсації втрати частини доходів, та виплатити різницю між нарахованою та отриманою пенсією за період з 01.01.2018 по день, з якого почнуться виплати перерахованої пенсії за вислугу років.
Позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтував тим, що відповідач при перерахунку його пенсії з 01.01.2018, зменшивши основний розмір пенсії з 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення, порушив його права та законні інтереси, у результаті чого він одержує пенсію меншу, ніж очікував, при цьому, вказує, що для перерахунку пенсії мають застосовуватися норми Закону України від 09.04.1992 № №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12)
(далі - Закон № 2262-ХІІ (2262-12)
), які визначають її розмір у процентах відповідних сум грошового забезпечення, що діяли на момент виходу на пенсію і розмір яких не може бути зменшено наступними змінами в законодавстві.
2. Волинський окружний адміністративний суд рішенням від 10.12.2019, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 19.03.2020, частково задовольнив позовні вимоги:
визнав протиправними дії ГУ ПФУ щодо зменшення ОСОБА_1 з 01.01.2018 відсоткового значення розміру пенсії з 85% до 70% сум грошового забезпечення;
зобов`язав ГУ ПФУ здійснити з 01.01.2018 перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 63 Закону № 2262-ХІІ, у порядку і розмірах визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (103-2018-п)
(далі - постанова № 103), виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 85% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум;
у задоволенні решти позовних вимог - відмовив.
3. 06.04.2020 ОСОБА_1 звернувся до Верховного Суду із касаційною скаргою, у якій, посилаючись на неправильне застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та порушення ними норм процесуального права, просить скасувати рішення Волинського окружного адміністративного суду від 10.12.2019 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 19.03.2020 в частині розміру відсотку пенсії від відповідних сум грошового забезпечення, ухвалити нове рішення, яким: визнати протиправними дії ГУ ПФУ щодо зменшення йому основного розміру пенсії за вислугу років під час перерахунку з 90 % від відповідних сум грошового забезпечення на 70 %; зобов`язати ГУ ПФУ здійснити з 01.01.2018 перерахунок та виплату його пенсії за вислугу років, виходячи з 90 % від відповідних сум грошового забезпечення.
4. Верховний Суд ухвалою від 22.04.2020 відкрив касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою та витребував матеріали справи із суду першої інстанції.
5. 25.05.2020 від відповідача до суду касаційної інстанції надійшов відзив на касаційну скаргу позивача, у якому ГУ ПФУ просить залишити останню без задоволення, а оскаржувані ОСОБА_1 рішення та постанову судів першої та апеляційної інстанцій, відповідно - без змін.
ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
6. Суди встановили, що ОСОБА_1 з 21.04.2001 перебуває на обліку у ГУ ПФУ та отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону №2262-ХІІ (2262-12)
, яку йому було обраховано на момент призначення у розмірі 85% відповідних сум грошового забезпечення.
З 01.01.2008 розмір пенсії позивача був перерахований, виходячи з 90% відповідних сум грошового забезпечення.
На виконання постанови №103, ГУ ПФУ ОСОБА_1 було проведено перерахунок його пенсії з 01.01.2018. При цьому, основний розмір пенсії позивача склав 70% грошового забезпечення.
Вважаючи дії відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії з 90% грошового забезпечення на 70% протиправними ОСОБА_1 звернувся до суду із цим позовом.
ІІІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
7. Частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з висновком якого погодився й суд апеляційної інстанції, виходив із того, що правові підстави для зобов`язання відповідача перерахувати ОСОБА_1 пенсію за вислугу років у розмірі 90% від суми його грошового забезпечення відсутні, оскільки такий відсоток станом на момент призначення позивачу пенсії не визначався Законом № 2262-ХІІ (2262-12)
та не був застосований, а тому з метою належного захисту прав позивача суди дійшли висновку про те, що необхідно визнати протиправними дії ГУ ПФУ щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років під час її перерахунку з 85% до 70% сум грошового забезпечення та зобов`язати відповідача здійснити ОСОБА_1 з 01.01.2018 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років у розмірі 85% сум грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум.
IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
8. Касаційну скаргу ОСОБА_1 мотивував, зокрема тим, що у зв`язку із внесенням змін до статті 13 Закону № 2262-ХІІ Законом України від 04.07.2002 № 51-IV "Про внесення змін до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" (51-15)
(далі - Закон № 51-IV (51-15)
) на виконання пункту 4 розділу ІІ Прикінцевих положень Закону № 51-IV (51-15)
йому було перераховано пенсію за вислугу років з 85 % сум грошового забезпечення до 90 % відповідних сум. Подальший перерахунок його пенсії із застосуванням меншого відсоткового значення є протиправним, оскільки суперечить приписам статті 22 Конституції України та статті 63 Закону № 2262-ХІІ.
V. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
9. Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам касаційної скарги, а також виходячи з меж касаційного перегляду справи, визначених статтею 341 КАС України, колегія суддів виходить із такого.
10. Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
11. Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон № 2262-ХІІ (2262-12)
.
12. Розміри пенсій за вислугу років визначені в статті 13 Закону № 2262-ХІІ, та обраховуються у відсотках залежно від вислуги років.
13. При цьому, цією ж нормою визначено граничну межу відсоткового значення основного розміру пенсії залежно від вислуги років, яка змінювалась в різні роки.
14. Так, з 01.01.1992 (у редакції, чинній на дату прийняття Закону № 2262-ХІІ (2262-12)
) така межа становила 75 відсотків відповідних сум грошового забезпечення;
з 01.01.1996 (у редакції Закону від 25.03.1996 № 103/96-ВР (103/96-ВР)
) - 85 відсотків відповідних сум грошового забезпечення;
з 01.01.2003 (із змінами, внесеними згідно із Законом від 04.07.2002 № 51-IV (51-15)
) - 90 відсотків відповідних сум грошового забезпечення;
з 29.04.2006 (у редакції Закону від 04.04.2006 № 3591-IV (3591-15)
) - 90 відсотків відповідних, сум грошового забезпечення (стаття 43);
з 01.10.2011 (із змінами, внесеними згідно із Законом від 08.07.2011 № 3668-VI (3668-17)
) - 80 відсотків відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43 Закону);
з 01.05.2014 (із змінами, внесеними згідно із Законом від 27.03.2014 № 1166-VII (1166-18)
) - 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
15. Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивачу з 21.04.2001 було призначено пенсію за вислугу років у розмірі 85 %, згідно із розрахунком пенсії позивача станом на 08.06.2006 її було обраховано у розмірі 90 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, основний розмір якої він отримував до здійснення перерахунку його пенсії на підставі постанови № 103 з 01.01.2018.
16. На час призначення позивачу пенсії редакція статті 13 передбачала, що загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів.
17. 31.07.2002 набрав чинності Закон № 51-IV (51-15)
, абзацом четвертим пункту 4 розділу І якого у статті 13 Закону № 2262-ХІІ, зокрема у частині другій цифри " 85", " 95" і " 90" було замінено відповідно цифрами " 90", "100" і " 95", а слова і цифри "до категорій 2 і 3" замінити словами і цифрою "до категорії 2".
18. При цьому, пунктом 4 розділу II Прикінцевих положень Закону № 51-IV (51-15)
Кабінету Міністрів України доручено забезпечити проведення перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяким іншим особам відповідно до абзацу четвертого пункту 4 розділу I цього Закону (яким було змінено межу загального розміру пенсії у відсотковому значенні у бік збільшення від відповідних сум грошового забезпечення) з відповідних сум грошового забезпечення, встановлених на 01.01.2003.
19. Тобто, сам законодавець визначив здійснити з 01.01.2003 перерахунок основного відсоткового розміру раніше призначених пенсій.
20. При цьому, стаття 22 Конституції України міститься у розділі II, у якому закріплено основні права і свободи людини і громадянина. Право на пенсійне забезпечення особи є складовою права на соціальний захист, передбаченого Конституцією України (254к/96-ВР)
. Механізм реалізації цього права військовослужбовців та деяких інших категорій осіб, встановлений Законом N 2262-XII (2262-12)
, визначає умови, норми і порядок такого пенсійного забезпечення.
21. Конституційний Суд України в мотивувальній частині свого Рішення від 11.10.2005 N 8-рп/2005 (справа про рівень пенсії і щомісячного довічного грошового утримання) констатував: "Зміст прав і свобод людини - це умови і засоби, які визначають матеріальні та духовні можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування і розвитку. Обсяг прав людини - це кількісні показники відповідних можливостей, які характеризують його множинність, величину, інтенсивність і ступінь прояву та виражені у певних одиницях виміру.
Звуження змісту прав і свобод означає зменшення ознак, змістовних характеристик можливостей людини, які відображаються відповідними правами та свободами, тобто якісних характеристик права. Звуження обсягу прав і свобод - це зменшення кола суб`єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики" (абзаци п`ятий, шостий пункту 4 Рішення від 11.10.2005 N 8-рп/2005).
22. Так, перерахунок призначених відповідно до цього Закону пенсій визначений статтею 63, відповідно до якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (редакція, чинна на час проведення перерахунку пенсії).
23. Відповідно до частини другої статті 63 цього Закону у разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
24. Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (45-2008-п)
затверджено Порядок № 45, згідно з пунктами 2 та 3 якого Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (редакція, чинна на момент перерахунку пенсії позивача).
25. Відповідно до пункту 4 цього Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
26. Пунктом 5 згаданого Порядку визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
27. Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (704-2017-п)
(далі - постанова № 704) встановлено, зокрема, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (пункт 2 постанови). Також цією постановою установлені тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схема тарифних розрядів за основними типовими посадами, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями.
28. У подальшому Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 103, пунктом 1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ (2262-12)
до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови № 704.
29. Так, на момент виникнення спірних правовідносин було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення.
30. Разом з тим застосування цього показника до перерахунку пенсії відповідача є протиправним, оскільки він стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених.
31. Колегія суддів наголошує на тому, що процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Під час перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення (його складових), тому повинен застосовуватися розмір грошового забезпечення у відсотках, встановлений на момент призначення пенсії або той який набув пенсіонер у зв`язку із змінами у законодавстві, згідно із яких сам законодавець визначив здійснити перерахунок основного відсоткового розміру раніше призначених пенсій у бік збільшення.
32. Отже, порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону № 2262-ХІІ, яка змін не зазнавала, а також нормами постанов № 704 та № 103, тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.
33. Таким чином, колегія суддів вважає обґрунтованими доводи позивача щодо безпідставного зниження відповідачем основного розміру пенсії з 90 % на 70 % сум грошового забезпечення при перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 відповідно до статті 63 Закону № 2262-ХІІ на підставі постанови № 103, оскільки в цьому випадку відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 указаного Закону, яка застосовується саме при призначенні пенсії, так як при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років чи у зв`язку із збільшенням його в силу змін законодавства, є незмінним у бік зменшення.
34. З огляду на наведене, оскільки суди попередніх інстанцій неправильно вирішили спір в частині визнання протиправними дій ГУ ПФУ щодо зменшення позивачу основного розміру пенсії за вислугу років під час її перерахунку з 85% до 70% сум грошового забезпечення та зобов`язання ГУ ПФУ здійснити йому з 01.01.2018 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років в розмірі 85% сум грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум колегія суддів вважає за необхідне скасувати оскаржувані рішення та постанову судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення про визнання протиправними дій щодо зменшення ОСОБА_1 основного розміру пенсії за вислугу років під час її перерахунку з 90% до 70% сум грошового забезпечення та зобов`язання ГУ ПФУ здійснити ОСОБА_1 з 01.01.2018 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років в розмірі 90% сум грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум.
35. Відповідно до частин першої та третьої статті 351 КАС України суд скасовує судове рішення повністю або частково і ухвалює нове рішення у відповідній частині або змінює його, якщо таке судове рішення, переглянуте в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах, ухвалено з неправильним застосуванням норм матеріального права або порушенням норм процесуального права.
36. Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.
Керуючись статтями 345, 349, 351, 352, 355, 356 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Скасувати рішення Волинського окружного адміністративного суду від 10.12.2019 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 19.03.2020, ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо зменшення ОСОБА_1 основного розміру пенсії за вислугу років під час її перерахунку з 90% до 70% сум грошового забезпечення;
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити ОСОБА_1 з 01.01.2018 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років в розмірі 90% сум грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум.
Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена.
...........................
...........................
...........................
А.І. Рибачук
С.Г. Стеценко
Л.В. Тацій,
Судді Верховного Суду