ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ21 квітня 2021 року м. Київсправа № 727/8781/16-аадміністративне провадження № К/9901/17047/18Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Стрелець Т.Г.,суддів: Стеценка С.Г., Тацій Л.В., розглянувши у попередньому судовому засіданні в касаційній інстанції адміністративну справу № 727/8781/16-аза позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, третя особа - Міністерство внутрішніх справ України про визнання дій незаконними та зобов`язання суб`єкта владних повноважень здійснити перерахунок і виплату пенсії, провадження у якій відкритоза касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 02 листопада 2017 року(ухвалену у складі колегії суддів: головуючого судді - Сапальової Т.В., суддів: Боровицького О. А. Матохнюка Д.Б.)УСТАНОВИВКороткий зміст позовних вимог1. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Міністерство внутрішніх справ України, про визнання дій незаконними та зобов`язання суб`єкта владних повноважень здійснити перерахунок і виплату пенсії, в якому просив (з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог):- визнати дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови у перерахунку пенсійного забезпечення ОСОБА_1 протиправними.- зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсійного забезпечення відповідно до вимог Закону України "Про Національну поліцію", Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23 грудня 2015 року №900, ст.ст. 13, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ, постанов Кабінету Міністру України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (988-2015-п) , від 18 листопада 2015 року №947 (947-2015-п) "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268 (268-2006-п) ", порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого Наказом Міністра внутрішніх справ України 06.04.2016 року №260 - з 15 травня 2016 року та в подальшому проводити виплати пенсії у новому збільшеному розмірі відповідно до змін, проведених у законодавстві України;- розрахунок пенсійного забезпечення ОСОБА_1 здійснювати виходячи з наступних сум грошового забезпечення:- посадовий оклад на 01 січня 2016 року на посаді начальника Новоселицького РВУ МВС України в Чернівецькій області/ начальник ВП - 3600 гривень (відповідно до додатку 4 до Постанови КМУ від 11 листопада 2015 року №988 (988-2015-п) та наданої довідки ліквідаційної комісії УМВС;- оклад за спеціальним званням - полковник поліції - 2400 гривень (відповідно до додатку 1 до Постанови КМУ від 11 листопада 2015 року №988 (988-2015-п) та довідки Ліквідаційної комісії УМВС;- процентна надбавка за вислугу років (28 років) - 50% у сумі 3000 гривень (відповідно до додатку 11 до Постанови КМУ від 11 листопада 2015 року №988 (988-2015-п) та довідки Ліквідаційної комісії УМВС;- робота в умовах режимних обмежень - 15% у сумі 540 гривень відповідно п. 7 розділу 2 порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантом вищим навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.04.2016 року №260 та довідки ліквідаційної комісії УМВС;- премія у розмірі 0,57% у сумі 54,38 грн. (згідно довідки ліквідаційної комісії УМВС;- основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга 28 років) відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ.2. Позовні вимоги обґрунтовано тим, що 29 вересня 2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку раніше встановленої йому пенсії у відповідності до ст. 102 Закону України "Про Національну поліцію" зі змінами та доповненнями, однак, листом Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області за №508/М-11 від 07 жовтня 2016 року йому відмовлено у здійсненні перерахунку раніше призначеної пенсії, у зв`язку з тим, що повідомлення про зміну грошового забезпечення для перерахунку пенсії від Національної поліції України до Пенсійного фонду України не надходило.Короткий зміст рішення суду першої інстанції3. 01 серпня 2017 року Шевченківський районний суд м. Чернівці вирішив:Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.Визнати дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови у перерахунку пенсійного забезпечення ОСОБА_1, протиправними.Зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити перерахунок ОСОБА_1, пенсійного забезпечення відповідно до вимог Закону України "Про Національну поліцію", Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23 грудня 2015 року №900, ст. 13, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ, постанов Кабінету Міністру України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (988-2015-п) , від 18 листопада 2015 року №947 (947-2015-п) "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268 (268-2006-п) ", порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого Наказом Міністра внутрішніх справ України 06.04.2016 року №260 - з 15 травня 2016 року та в подальшому проводити виплати пенсії у новому збільшеному розмірі відповідно до змін, проведених у законодавстві України.Розрахунок пенсійного забезпечення ОСОБА_1 здійснювати виходячи з наступних сум грошового забезпечення:- посадовий оклад на 01 січня 2016 року на посаді начальника Новоселицького РВУ МВС України в Чернівецькій області/ начальник ВП - 3600 гривень (відповідно до додатку 4 до Постанови КМУ від 11 листопада 2015 року №988 (988-2015-п) та наданої довідки ліквідаційної комісії УМВС);- оклад за спеціальним званням - полковник поліції - 2400 гривень (відповідно до додатку 1 до Постанови КМУ від 11 листопада 2015 року №988 (988-2015-п) та довідки Ліквідаційної комісії УМВС);- процентна надбавка за вислугу років (28 років) - 50% у сумі 3000 гривень (відповідно до додатку 11 до Постанови КМУ від 11 листопада 2015 року №988 (988-2015-п) та довідки Ліквідаційної комісії УМВС);- робота в умовах режимних обмежень - 15% у сумі 540 гривень відповідно п. 7 розділу 2 порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантом вищим навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.04.2016 року №260 та довідки ліквідаційної комісії УМВС;- премія у розмірі 0,57% у сумі 54,38 грн. (згідно довідки ліквідаційної комісії УМВС);- основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга 28 років) відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ.Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області за рахунок бюджетних асигнувань на користь держави судовий збір в сумі 551 грн. 20 коп.4. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відмова Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області у здійсненні перерахунку раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 є безпідставною та протиправною, оскільки чинним законодавством не передбачено порядок подання заяви особою про перерахунок пенсії.На думку суду першої інстанції, згідно з частиною третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, з наступними змінами, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.Враховуючи, що постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (988-2015-п) встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром - більше, то суд першої інстанції вважає, що таке збільшення є підставою для перерахунку пенсії позивача як колишнього працівника міліції.Короткий зміст рішення суду апеляційної інстанції5. 02 листопада 2017 року Вінницький апеляційний адміністративний суд вирішив:Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області задовольнити повністю.Постанову Шевченківського районного суду м. Чернівці від 01 серпня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Міністерство внутрішніх справ України, про визнання дій незаконними та зобов`язання суб`єкта владних повноважень здійснити перерахунок і виплату пенсії скасувати.Ухвалити нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.6. Скасовуючи рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції вказав на те, що органи Пенсійного фонду України наділені повноваженнями здійснювати нарахування пенсії лише на підставі відповідних довідок про розмір грошового забезпечення, а розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначеного у довідках, натомість позивачем таких документів, при зверненні до відповідача з заявою про здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії, не надавалось, а отже підстав для його здійснення у відповідача не було.Короткий зміст вимог касаційної скарги7. 04 грудня 2017 року до Вищого адміністративного суду України надійшла касаційна скарга позивача.У касаційній скарзі скаржник просить постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 02 листопада 2017 року у справі № 727/8781/16-а скасувати та залишити в силі рішення суду першої інстанції. Касаційна скарга обґрунтована тим, що рішення суду апеляційної інстанції прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому підлягає скасуванню. У касаційній скарзі позивач стверджує, що судом апеляційної інстанції було прийнято рішення без встановлення дійсних обставин справи, оскільки копію довідки про розмір грошового забезпечення було надано суду разом з заявою про уточнення позовних вимог.8. 11 грудня 2017 року до Вищого адміністративного суду України від позивача надійшли заперечення на касаційну скаргу.9. Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 06 грудня 2017 року відкрито касаційне провадження за скаргою позивача на постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 02 листопада 2017 року у справі № 727/8781/16-а.10. 06 лютого 2018 року справу передано до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.11. Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 06 лютого 2018 року, сформовано колегію суддів у складі: головуючого судді Гімона М. М., суддів Мороз Л.Л., Бучик А.Ю.12. На підставі розпорядження заступника керівника апарату Верховного Суду від 18 червня 2019 року, у зв`язку зі зміною спеціалізації та введенням до іншої судової палати судді-доповідача Гімона М.М., було проведено повторний автоматизований розподіл судової справи, внаслідок якого для розгляду касаційної скарги сформовано колегію суддів у складі: головуючого судді Стрелець Т.Г., суддів Стеценко С.Г., Тацій Л.В.13. Ухвалою Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 20 квітня 2021 року прийнято до провадження касаційну скаргу позивача.ІІ СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, УСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ14. Як було вірно встановлено судами попередніх інстанцій, ОСОБА_1 з серпня 2010 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернівецькій області та отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ (2262-12) , з наступними змінами і доповненнями), що діяла на час призначення пенсії, виходячи з розміру 79 відсотків від чинної на той час заробітної плати відповідної посади працівника органу внутрішніх справі. Дані обставини не заперечував і представник позивача в судовому засіданні.29 вересня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача Головного управління пенсійного фонду в Чернівецькій області із заявою про проведення перерахунку раніше встановленої йому пенсії у відповідності до ст. 102 Закону України "Про Національну поліцію" зі змінами та доповненнями.Однак, листом Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області за №508/М-11 від 07 жовтня 2016 року йому відмовлено у здійсненні перерахунку раніше призначеної пенсії, у зв`язку з тим, що повідомлення про зміну грошового забезпечення для перерахунку пенсії від Національної поліції України до Пенсійного фонду України не надходило.Ліквідаційною комісією УМВС України в Чернівецькій області на виконання Постанови КМУ від 13 лютого 2008 р. N 45 (45-2008-п) "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) , та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393 (393-92-п) та п. 3 порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) , виготовлено та направлено 31 травня 2017 року до Головного Управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, визначену Додатком №2 до порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) , затвердженого Постановою КМУ від 13 лютого 2008 р. N 45 (45-2008-п) "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) .Однак відповідачем не здійснено перерахунок пенсійного забезпечення позивача відповідно до вимог Закону України, що і стало підставою для звернення останнього до суду.ІІІ. ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ15. Суд касаційної інстанції наголошує на тому, що перевірка законності судових рішень судів першої та апеляційної інстанції, згідно зі статтею 341 КАС України, здійснюється виключно у частині застосування норм матеріального та процесуального права.Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.16. Вирішуючи питання про обґрунтованість поданої касаційної скарги, Верховний Суд виходить з наступного. Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.Відповідно до частини третьої статті 63 Закону №2262-XIII перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених для поліцейських.Статтю 63 Закону №2262-XII доповнено вказаною частиною згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23 грудня 2015 року №900-VIII, який набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування (з 29 грудня 2015 року).Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.Відповідно до абзацу 2 розділу ХІ "Прикінцевих та перехідних положень" Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб. Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (988-2015-п) встановлено розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.Відтак, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника органів внутрішніх справ. Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 №45 (45-2008-п) затверджений Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) .Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України №2262-XII (2262-12) , у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.Згідно з пунктом 2 вказаного вище Порядку в разі виникнення обставин, зазначених у пункті 1 цього Порядку, МВС України в п`ятиденний строк повідомляє ПФУ про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.Водночас, позивач, звертаючись до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області з заявою про перерахунок пенсії, зазначеного вище порядку не дотримався.Отже, Порядком №45 передбачено, що МВС України повідомляє Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій. В свою чергу, Пенсійний фонд України повідомляє головні управління в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління складають відповідні списки таких осіб та подають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії - органам, з яких особи були звільнені із служби.Правова позиція щодо застосування норм права у подібних правовідносинах викладена у рішенні Верховного Суду від 15 лютого 2018 року у зразковій справі №820/6514/17 та у постановах Верховного Суду від 11 вересня 2018 року у справі №817/1791/16), від 5 лютого 2019 року у справі №П/811/1662/16), від 27 лютого 2019 року у справі 3803/1715/16, від 3 квітня 2019 року у справі №287/186/16-а, від 10 квітня 2019 року у справі №817/268/17, від 23 квітня 2019 року у справі №822/1479/16, від 10 липня 2019 року у справі №815/5490/16), від 21 серпня 2019 року у справі №636/37/17) та 10 квітня 2020 року у справі №137/1902/16-а).Так, згідно наявних матеріалів справи вбачається, що ГУ ПФУ повідомлялось уповноваженими органами про підстави перерахунку пенсії позивачу листом від 21 березня 2017 року № 22/6-1160, тобто вже під час розгляду справи судом першої інстанції.Відповідачем необхідна для перерахунку пенсії довідка про розмір грошового забезпечення була видана лише 10 травня 2017 року за № 13/2403001671.Отже, без своєчасного повідомлення МВС та отримання відповідної довідки у ГУ ПФУ були відсутні правові підстави та повноваження для проведення перерахунку пенсії позивачу.При цьому колегія суддів КАС ВС зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ (2262-12) , крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ (2262-12) , затверджений Постановою Правління ПФУ від 30 січня 2007 №3-1 (z0135-07) (далі - Порядок №3-1).Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.Водночас, абзацом 1 пункту 4 Порядку №3-1 встановлено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.При цьому перерахунок може бути здійснено після надходження до органу Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).На час виникнення спірних відносин відповідач - ГУ ПФУ в Чернівецькій області не допустило протиправної бездіяльності, оскільки на момент звернення позивача до пенсійного органу у останнього була відсутня інформація (довідка) про збільшений розмір грошового забезпечення пенсіонера, видана уповноваженим на те органом, що унеможливило здійснити перерахунок пенсії на той час.Колегія суддів зазначає, що позивач безумовно має право на перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України №988, проте позивач невірно обрав спосіб захисту свого права.Правова позиція щодо застосування норм права у аналогічних правовідносинах викладена у постановах Верховного Суду від 10 жовтня 2019 у справі №553/3619/16-а, від 15 січня 2020 року у справі №709/2583/16-а та від 27 лютого 2020 року у справі №554/1776/17.Відтак, колегія суддів Верховного суду вважає, що суд апеляційної інстанції дійшов вірного висновку про обґрунтованість відмови відповідача в проведенні позивачу перерахунку пенсії з підстав визначених ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ на момент звернення позивача з відповідною заявою про здійснення перерахунку пенсії. 16. Відповідно до частини третьої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі також КАС України (2747-15) ) провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.8 лютого 2020 року набрали чинності зміни до КАС України (2747-15) , внесені Законом України від 15 січня 2020 року № 460-IX "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ" (460-20) .За правилом пункту 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" зазначеного Закону касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом.За наведених підстав касаційний розгляд здійснюється за правилами, що діяли до набрання чинності цим Законом. Згідно статті 350 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.З огляду на результат касаційного розгляду та відсутність документально підтверджених судових витрат, понесених учасниками справи у зв`язку з переглядом справи в суді касаційної інстанції, судові витрати розподілу не підлягають.Керуючись статтями 341, 343, 349, 353, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного судуп о с т а н о в и в :1. Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.2. Постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 02 листопада 2017 року у справі № 727/8781/16-а - залишити без змін.Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.Головуючий Т. Г. СтрелецьСудді С.Г. Стеценко Л.В. Тацій