ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 лютого 2021 року
м. Київ
справа № 822/2345/16
адміністративне провадження № К/9901/21244/18, К/9901/21244/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого судді Кравчука В.М., суддів Єзерова А.А., Стародуба О.П.
розглянувши у попередньому судовому засіданні
касаційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Пенсійного фонду України
на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 22.12.2016 (колегія у складі суддів Козачок І.С., Божук Д.А., Матущака В.В.) та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 16.02.2017 (колегія у складі суддів Сторчака В.Ю., Ватаманюка Р.В., Мельник-Томенко Ж.М.)
у справі №822/2345/16
за позовом ОСОБА_1
до Міністерства внутрішніх справ України
треті особи Пенсійний фонд України, Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області
про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії.
І. РУХ СПРАВИ
1. 23.11.2016 ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Міністерства внутрішніх справ України, треті особи Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Пенсійний фонд України в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не надіслання інформації про зміни у грошовому утриманні до Головного Управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області для здійснення перерахунку пенсії;
- зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України повідомити Пенсійний фонд України про зміни в грошовому забезпеченні з метою здійснення перерахунку пенсії з урахуванням вимог Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".
2. Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 22.12.2016, залишеної без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 16.02.2017 позов задоволено:
- визнано протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України в частині неподання Пенсійному фонду України інформації про зміни у грошовому забезпеченні ОСОБА_1 для здійснення перерахунку пенсії;
- зобов`язано Міністерство внутрішніх справ України подати до Пенсійного фонду України інформацію про зміни у грошовому забезпеченні ОСОБА_1 для здійснення перерахунку пенсії.
3. 20.03.2017 та 22.03.2017 до Вищого адміністративного суду України надійшли касаційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Пенсійного фонду України на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 22.12.2016 та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 16.02.2017.
У касаційних скаргах треті особи із посиланням на порушення судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права просили скасувати оскаржувані рішення та відмовити в задоволенні позову.
4. Ухвалами Вищого адміністративного суду України від 22.03.2017 та від 23.03.2017 відкрито провадження у справі.
5. У зв`язку з ліквідацією Вищого адміністративного суду України справу було передано для розгляду до Верховного Суду.
II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
6. Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому пенсію призначено відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) .
7. 07.09.2016 позивач звернувся до Міністерства внутрішніх справ України з заявою, у якій просив повідомити Пенсійний фонд України про зміни у грошовому забезпеченні з метою здійснення перерахунку пенсії.
8. Листом №15/2-М-1874 від 10.10.2016 позивача було повідомлено про відсутність підстав для здійснення перерахунку пенсії пенсіонерам з числа колишніх осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, які отримують пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) .
9. Позивач з відмовою не погодився і звернувся до суду.
ІІІ. АРГУМЕНТИ СТОРІН
10. В обґрунтування позовних вимог позивач покликався на те, що він, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 (988-2015-п) .
11. Міністерство внутрішніх справ України заперечувало проти задоволення позовних вимог, зазначаючи про те, що постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 (988-2015-п) , якою збільшено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції України, не може бути підставою для перерахунку пенсії позивачу, як пенсіонеру із числа колишніх працівників органів внутрішніх справ, оскільки прийнята до внесення змін до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та до абз.2 п. 15 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" (580-19) .
12. Пенсійним фондом України надано пояснення, в яких зазначено, що постанова Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 № 988 (988-2015-п) не може бути підставою для перерахунку пенсії колишнім працівникам територіальних органів Міністерства внутрішніх справ.
13. Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області надало пояснення, в яких зазначено підстави, аналогічні підставам заперечення, наданого відповідачем.
ІV. ОЦІНКИ СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
14. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що саме постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (988-2015-п) встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, тому таке збільшення є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
Тому, відповідач зобов`язаний на підставі чинних нормативно-правових актів надавати органам Пенсійного фонду України інформацію про зміни у грошовому забезпечення.
V. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
15. Касаційна скарга Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області обґрунтована тим, що постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (988-2015-п) не може слугувати підставою для подання Міністерством внутрішніх справ України інформації про зміни у грошовому забезпеченні ОСОБА_1 для здійснення перерахунку пенсії.
16. Касаційна скарга Пенсійного фонду України обґрунтована тим, що факт прийняття Постанови № 988 не породжує підстав для проведення перерахунку пенсій особам із числа колишніх працівників міліції.
17. 21.04.2017 ОСОБА_1 були подані заперечення на касаційні скарги, в яких позивач посилаючись на правомірність та обґрунтованість оскаржуваних рішень, просив касаційні скарги залишити без задоволення, а постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 22.12.2016 та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 16.02.2017 без змін.
VІ. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
18. Верховний Суд перевірив доводи касаційної скарги, правильність застосування судами норм матеріального права та вважає за необхідне зазначити наступне.
19. Предметом спору є правомірність бездіяльності відповідача щодо не надсилання Пенсійному фонду України інформації про зміни у грошовому забезпеченні для здійснення перерахунку пенсії.
20. Верховний Суд вже розглядав справи з таким предметом спору. Зокрема, у постановах від 23.04.2019 у справі № 806/2121/16 та у справі 822/1479/16 обставини яких є подібними, Верховний Суд зазначив:
'' Згідно з частиною 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до абзацу другого розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" (580-19) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Кабінет Міністрів України постановою від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова № 988) та постановою від 18.11.2015 № 947 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268 (268-2006-п) " встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Відтак, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
Абзацом 1 пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) , затвердженого постановою правління ПФУ від 30 січня 2007 року № 3-1 (z0135-07) , передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Згідно пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (45-2008-п) , на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв`язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п`ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Отже, Порядком №45 передбачено, що Міністерство внутрішніх справ України повідомляє Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій. В свою чергу, Пенсійний фонд України повідомляє головні управління в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління складають відповідні списки таких осіб та подають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії - органам, з яких особи були звільнені із служби.
Таким чином, суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованого висновку про наявність у відповідача обов`язку надіслати до Пенсійного фонду України повідомлення про зміни в грошовому забезпеченні співробітників Міністерства внутрішніх справи України для перерахунку пенсій".
21. Суд не знаходить підстав для відступу від цього правового висновку у справі, що розглядається.
22. У справі, що розглядається, суди встановили, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 (988-2015-п) . В свою чергу порядок проведення перерахунку пенсії відповідачем дотримано не було, а бездіяльність відповідача щодо не надіслання інформації про зміни у грошовому утриманні до Пенсійного фонду України є протиправною.
23. Згідно частини першої статті 341 КАС України, суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
24. Враховуючи наведене, Суд не встановив неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні оскаржуваних судових рішень.
25. Відповідно до ст. 343 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
26. Судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 328, 341, 342, 343, 349, 350, 355, 356 КАС України, Суд -
П О С Т А Н О В И В:
Касаційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та Пенсійного фонду України залишити без задоволення.
Постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 22 грудня 2016 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 16 лютого 2017 року у справі № 822/2345/16 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя В.М. Кравчук
Суддя А.А. Єзеров
Суддя О.П. Стародуб