ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 жовтня 2020 року
м. Київ
справа № 753/20156/15-а
адміністративне провадження № К/9901/12773/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Кравчука В.М., суддів Стародуба О.П., Єзерова А.А.,
розглянув у попередньому судовому засіданні адміністративну справу
за касаційною скаргою ОСОБА_1
на постанову Дарницького районного суду міста Києва від 27.01.2016 (головуючий суддя Домарєв О.В.) та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 10.03.2016 (колегія у складі суддів Літвіної Н.М., Коротких А.Ю., Хрімлі О.Г.)
у справі №753/20156/15
за позовом ОСОБА_1
до Головного Управління Пенсійного фонду України в місті Києві
про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії.
I. РУХ СПРАВИ
1. ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом до Головного Управління Пенсійного фонду України в місті Києві.
2. У позові, з урахування заяви про зміну позовних вимог, позивач просив визнати протиправними дії відповідача щодо відмови йому у проведенні перерахунку пенсії у зв`язку із збільшенням розміру грошового забезпечення, обумовленого введенням наказом СБУ від 06.02.2009 № 80/ДСК додаткового виду щомісячної надбавки по посаді, яку він обіймав перед звільненням з військової служби, а саме - надбавки військовослужбовцям, які провадять оперативно-розшукову чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність.
3. За наслідками нового розгляду справи, постановою Дарницького районного суду міста Києва від 27.01.2016, залишеною без змін ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 10.03.2016, у задоволенні позову відмовлено.
4. У касаційній скарзі ОСОБА_1 із посиланням на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просив скасувати оскаржувані судове рішення та постановити нове рішення про задоволення позову.
II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
5. Судами попередніх інстанцій встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 проходив військову службу в Службі безпеки України, з якої звільнений та з 11.12.2002 отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12)
6. Розрахунок пенсії проведено, виходячи з грошового забезпечення за посадою начальника відділу Головного управління по боротьбі з корупцією і організованою злочинністю СБУ станом на 01.01.2008, до якого включено: посадовий оклад - 1800 грн.; оклад за військове звання - 135 грн.; надбавку за вислугу років (35%) - 677,25 грн.; надбавку за роботу з таємними виробами, носіями, документами (15%) - 270 грн.; доплату за роботу з агентурою на конфіденційній основі (20%) - 360 грн.; надбавку за особливо важливі завдання (40%) - 1044,90 грн.; надбавку за службу в підрозділі "К" (боротьба з корупцією) (35%) - 677,25 грн.; премію (10%) - 180 грн., всього - 5144,40 грн.
7. 30.05.2012 фінансово-економічне управління Служби безпеки України видало довідку № 21/3/2-1647/1826 про те, що розмір грошового забезпечення для перерахунку ОСОБА_1 пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355 (355-2012-п)
станом на 01.04.2012 становить 9054,25 грн і включає: посадовий оклад - 1800 грн.; оклад за військове звання - 135 грн.; надбавку за вислугу років (35%) - 677,25 грн.; надбавку за виконання особливо важливих завдань (100%) - 2612,25 грн; надбавку за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 270 грн.; надбавку військовослужбовцям, які провадять оперативно-розшукову чи контррозвідувальну діяльність та інформаційне-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність (50%) - 900 грн; доплату військовослужбовцям оперативних підрозділів, які постійно співробітничають з особами, залученими до участі в оперативно-розшуковій діяльності на конфіденційній основі (20%) - 360 грн.; надбавку військовослужбовцям підрозділів "К" (50%) - 967,50 грн.; премію (51%) - 1332,25 грн.
8. На звернення позивача з приводу перерахунку пенсії ГУ ПФУ в м. Києві листом від 30.09.2014 №21116/12/К-1764 повідомило, що на виконання постанови Уряду від 23.04.2012 №355 розмір його пенсії підвищено: з 01.07.2012 на 11%, з 01.09.2012 на 23%, з 01.01.2013 на 35% і становить 5132,83 грн. Підстав для іншого перерахунку пенсії немає, оскільки після 01.01.2008 Кабінет Міністрів України відповідного рішення не приймав.
9. Вважаючи незаконними зазначені дії відповідача, позивач звернувся до суду.
IІІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
10. Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції, з позицією якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що надбавка військовослужбовцям, які провадять оперативно-розшукову чи контррозвідувальну діяльність та інформаційне-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність, встановлюється, підвищується, знижується або скасовується наказами Голови СБ України, його заступників, начальників органів, підрозділів, закладів та установ СБ України. Ці накази не є законом України, тому такий вид грошового забезпечення не враховується при перерахунку пенсій на підставі статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
11. Позивач у касаційній скарзі стверджує, що судами попередніх інстанцій невірно розтлумачено норми чинного законодавства та застосовано нерелевантну практику Верховного Суду України. Наголошує, що надбавка військовослужбовцям, які провадять оперативно-розшукову чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність, була встановлена ще постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 (1294-2007-п)
, а безпосередньо її виплата здійснювалась вже за окремими наказами СБУ. Таким чином, на переконання позивача, є підстави для перерахунку його пенсії з урахуванням зазначеної надбавки.
V. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
12. Верховний Суд перевірив доводи касаційної скарги, правильність застосування судам норм матеріального права та дійшов таких висновків.
13. Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин; далі - Закон №2262-XII (2262-12)
) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 зазначеного Закону.
14. За цією нормою права підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
15. Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12)
, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (45-2008-п)
, перерахунок раніше призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ (2262-12)
пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
16. Колегія суддів звертає увагу, що доводи заявника касаційної скарги щодо наявності підстав для перерахунку його пенсії з урахуванням надбавки військовослужбовцям, які провадять оперативно-розшукову чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність, дублюють його позицію, викладену в позові та в апеляційній скарзі.
17. Оцінюючи наведені в касаційній скарзі доводи, Суд виходить з того, що всі аргументи скаржника, наведені в касаційній скарзі, були ретельно перевірені та проаналізовані судами першої та апеляційної інстанції, та їм було надано належну правову оцінку.
18. Суди встановили, що зазначений у спірній довідці ФЕУ СБ України вид надбавки військовослужбовцям, які провадять оперативно-розшукову чи контррозвідувальну діяльність та інформаційне-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність встановлений наказом т.в.о. голови Служби безпеки України від 06.02.2009 №80/ДСК, на підставі наказу т.в.о. голови Служби безпеки України від 23.01.2008 №35/ДСК "Про затвердження Інструкції про грошове забезпечення та виплати компенсаційного характеру військовослужбовців Служби безпеки України.
19. Суди вірно зазначили, що оскільки надбавка військовослужбовцям, які провадять оперативно-розшукову чи контррозвідувальну діяльність та інформаційне-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність, встановлюється, підвищується, знижується або скасовується наказами Голови СБ України, його заступників, начальників органів, підрозділів, закладів та установ СБ України, який не є законом України, такий вид грошового забезпечення не враховується при перерахунку пенсій на підставі статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
20. Така позиція судів попередніх інстанцій відповідає правовій позиції, що викладена у постанові Верховного Суду України від 21.04.2015 у справі № 21-145а15 та у постановах Верховного Суду від 17.07.2018 у справі №756/1314/16, від 15.08.2019 у справі №756/8478/16.
21. Суд не бачить підстав для відступу від цих висновків.
22. Відповідно до статті 24 КАС України Верховний Суд переглядає судові рішення місцевих та апеляційних адміністративних судів у касаційному порядку як суд касаційної інстанції.
23. Як зазначено у частині четвертій статті 328 КАС України, підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального чи порушення норм процесуального права.
24. Відповідно до частини першої статті 36 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" Верховний Суд є найвищим судом у системі судоустрою України, який забезпечує сталість та єдність судової практики у порядку та спосіб, визначені процесуальним законом.
25. До повноважень Верховного Суду не входить дослідження доказів, встановлення фактичних обставин справи або їх переоцінка, тобто об`єктом перегляду касаційним судом є виключно питання застосування права.
26. Враховуючи наведене, Суд не встановив неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні оскаржуваних судових рішень і погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій щодо відсутності підстав для задоволення позову. Касаційна скарга висновків судів попередніх інстанцій не спростовує.
27. Відповідно до статті 343 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
28. З огляду на результат касаційного розгляду та відсутність документально підтверджених судових витрат, понесених учасниками справи у зв`язку з переглядом справи в суді касаційної інстанції, судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись ст. 341, 343, 356 КАС України, Суд -
П О С Т А Н О В И В:
Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Дарницького районного суду міста Києва від 27 січня 2016 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 10 березня 2016 року у справі №753/20156/15 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач В.М. Кравчук
Суддя А.А. Єзеров
Суддя О.П. Стародуб