ПОСТАНОВА
Іменем України
16 вересня 2020 року
м.Київ
справа №826/14853/17
адміністративне провадження №К/9901/49413/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача: Уханенка С.А.,
суддів: Кашпур О.В., Радишевської О.Р.,
за участю:
секретаря судового засідання - Семопядного О.В.,
позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Панчука С.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні як суд касаційної інстанції адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 до Адміністрації Державної прикордонної служби України про визнання протиправними дій, зобов`язати вчинити дії
за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 03 квітня 2018 року, ухвалену у складі головуючого судді Федотова І.В, суддів Літвіної Н.М., Парінова А.Б.,
УСТАНОВИВ:
І. Суть спору
1. У листопаді 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Адміністрації Державної прикордонної служби України (далі також - відповідач), в якому просив:
- визнати протиправними дії відповідача щодо виплати йому одноразової грошової допомоги при звільненні, передбаченої статтею 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" без урахування щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року №889 "Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Міністерства надзвичайних ситуацій" (889-2010-п)
;
- зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату йому одноразової грошової допомоги при звільненні, передбаченої статтею 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" з урахуванням додаткової щомісячної грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року №889 "Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Міністерства надзвичайних ситуацій" (889-2010-п)
, з урахуванням раніше виплачених сум.
2. Позов обґрунтовано не врахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди при розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні.
ІІ. Встановлені судами обставини справи
3. Наказом голови Адміністрації Державної прикордонної служби України від 02 червня 2017 року № 544-ос, позивача звільнено з військової служби за пунктом "г" (у зв`язку з скороченням штатів або проведенням організаційних заходів - у разі неможливості їх застосування на службі) частини шостої статті 26 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу".
4. Наказом Голови Адміністрації Державної прикордонної служби України від 08 червня 2017 року № 558-ос про виключення зі списків особового складу, позивачу, зокрема, була виплачена одноразова грошова допомога при звільненні у розмірі 50% від місячного грошового забезпечення за 35 повних календарних років служби.
5. Згідно з грошовим атестатом Адміністрації Державної прикордонної служби України №16 розмір одноразової грошової допомоги при звільненні склав 358313,38 грн.
6. Відповідно до листа Адміністрації Державної прикордонної служби України від 09 жовтня 2017 року № 11/Щ-14123 за результатами розгляду запиту позивача останньому роз`яснено, що щомісячну додаткову грошову винагороду не було враховано при обчисленні розміру виплаченої йому одноразової допомоги при звільненні, з огляду на приписи пункту 8 Інструкції №73 "Про розміри і порядок виплати щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України" затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 02 лютого 2016 року (далі - Інструкція №73).
7. Суть спору полягає у визначенні необхідності врахування щомісячної додаткової грошової винагороди при розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні.
ІІІ. Рішення судів першої й апеляційної інстанцій і мотиви їх ухвалення.
8. Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 22 грудня 2017 року адміністративний позов задоволений повністю.
9. Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 03 квітня 2018 року рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 22 грудня 2017 року скасовано та ухвалено нову постанову, якою в задоволенні позову відмовлено.
10. Відмовляючи в задоволенні позову, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що щомісячна додаткова грошова винагорода, яка передбачена постановою №889 та Інструкцією, має тимчасовий характер, оскільки виплата такої винагороди дозволена за наявності наказу командира (начальника) військової частини (установи, організації) або вищого командира (начальника) залежно від настання спеціальних обставин, її розмір не є фіксованим, а виплата не є щомісячною, тому вона не включається до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється одноразова грошова допомога при звільненні з військової служби.
IV. Провадження в суді касаційної інстанції, вимоги касаційної скарги та аргументи сторін.
11. Не погоджуючись із постановою суду апеляційної інстанції ОСОБА_1 подав касаційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду апеляційної інстанції, а постанову суду першої інстанції - залишити без змін.
12. Скаржник вказує на помилковість висновку суду апеляційної інстанції, що щомісячна додаткова грошова винагорода не підлягає врахуванню під час обчислення одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби.
13. У поданому відзиві на касаційну скаргу відповідач просить залишити постанову суду апеляційної інстанції без змін, а касаційну скаргу - без задоволення.
V. Джерела права й акти їхнього застосування
14. Згідно з частиною другої статті 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, які звільняються зі служби за станом здоров`я, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. У разі звільнення з військової служби, у зв`язку із скороченням штатів, одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби виплачується за наявності вислуги 10 років і більше.
15. У частині другій статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" наведений перелік складових грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
16. Виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством інфраструктури, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Службою безпеки, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Державною пенітенціарною службою, Адміністрацією Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації (далі - державні органи) (пункт 2 постанови КМУ №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 07.11.2007 (1294-2007-п)
).
17. Пунктом 1.2. Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України Про затвердження від 20.05.2008 №425 (далі -Інструкція №425) встановлено:
- до складу грошового забезпечення входять:
посадовий оклад, оклад за військовим званням;
щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);
одноразові додаткові види грошового забезпечення;
місячне грошове забезпечення - це грошове забезпечення, на отримання якого у відповідному місяці має право військовослужбовець згідно із чинним законодавством.
- до складу місячного грошового забезпечення входять:
посадовий оклад, оклад за військовим званням;
щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати та премія);
штатна посада - посада, визначена у штаті органу Держприкордонслужби, статус якої визначається встановленим за нею найвищим військовим званням і посадовим окладом.
18. Відповідно до підпункту 4.10.1. пункту 4.10. Інструкції №425 військовослужбовцям, які звільняються зі служби за станом здоров`я, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. У разі звільнення з військової служби за віком, у зв`язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, закінченням строку контракту, у зв`язку з безпосереднім підпорядкуванням близькій особі, систематичним невиконанням умов контракту командуванням, а також у зв`язку з настанням особливого періоду та небажанням продовжувати військову службу військовослужбовцем-жінкою, яка має дитину (дітей) віком до 18 років, одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби виплачується за наявності вислуги 10 років і більше.
19. Згідно з підпунктом 4.10.6. пункту 4.10. Інструкції №425 Військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби), які в разі звільнення з військової служби мають право на отримання одноразової грошової допомоги, до їх місячного грошового забезпечення, з якого нараховується ця одноразова грошова допомога, включаються:
для військовослужбовців, що звільняються з посад, на які вони були призначені, - оклад за штатною посадою, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років і додаткові види грошового забезпечення (щомісячні надбавки, доплати, премія);
для військовослужбовців, які на день звільнення з військової служби перебували в розпорядженні відповідних начальників (командирів), та тим, які до дня звільнення з військової служби були звільнені від посад (у тому числі у зв`язку зі скороченням штатних посад), - посадовий оклад, оклад за військовим званням на день звільнення з військової служби, надбавка за вислугу років, додаткові види грошового забезпечення (щомісячні надбавки, доплати, премія), що отримували військовослужбовці за останніми штатними посадами відповідно до законодавства;
для військовослужбовців, яких відсторонено від посад відповідно до Кримінального процесуального кодексу України (4651-17)
або яких відсторонено від виконання службових повноважень у зв`язку зі складанням щодо них протоколу про адміністративне корупційне правопорушення, - оклад за військовим званням і надбавка за вислугу років.
20. Підпунктом 5 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України N889 від 22.09.2010 (далі - Постанова №889) установлено щомісячну додаткову грошову винагороду військовослужбовцям Державної прикордонної служби (крім тих, що зазначені в підпункті 1 цього пункту, та військовослужбовців строкової військової служби) - у розмірі, що не перевищує місячне грошове забезпечення.
21. Граничні розміри, порядок та умови виплати щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої пунктом 1 цієї постанови, визначаються Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Службою зовнішньої розвідки за погодженням з Міністерством соціальної політики і Міністерством фінансів у межах затвердженого фонду грошового забезпечення (пункт 2 Постанови №889).
22. На виконання постанови КМУ №889, 02 лютого 2016 року Міністерством внутрішніх справ України видано наказ, яким затверджено Інструкцію №73 про розміри і порядок виплати щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України.
23. Пунктом 3 Інструкції №73 встановлено, що до місячного грошового забезпечення, з якого визначається винагорода, включаються посадовий оклад (з урахуванням підвищення), оклад за військовим званням та щомісячні додаткові види грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою (посадою, до тимчасового виконання обов`язків за якою він допущений).
24. Пунктом 8 Інструкції №73 встановлено, що винагорода не включається до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення одноразових додаткових видів грошового забезпечення та інших одноразових виплат.
VI. Позиція Верховного Суду
25. Приписами частини першої статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України (2747-15)
) визначено, що суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
26. Аналізуючи вищенаведені положення законодавства та обставини справи, колегія суддів Верховного Суду зазначає наступне.
27. Позивач уважає, що спірну щомісячну додаткову грошову винагороду, передбачену постановою КМУ №889 необхідно включити до складу місячного грошового забезпечення при обчисленні розміру одноразової допомоги при звільненні з тих підстав, що він отримував такі виплати щомісячно і відповідачем це не заперечується.
28. Тобто, спірним питанням у цій справі є правомірність неврахування відповідачем при розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні щомісячної додаткової грошової винагороди у складі місячного грошового забезпечення.
29. Як свідчать приписи наведених норм, одноразова допомога при звільненні виплачується у розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення.
30. При цьому відповідно до приписів Інструкції №425, якими визначено складові грошового забезпечення та складові місячного грошового забезпечення, такий вид щомісячного додаткового грошового забезпечення як винагорода, не входить до складу місячного грошового забезпечення.
31. Крім того, підпунктом 4.10.6. пункту 4.10. Інструкції №425, яким передбачено виплату одноразової грошової допомоги при звільненні визначено складові грошового забезпечення, які включаються до місячного грошового забезпечення, з якого нараховується ця одноразова грошова допомога, серед яких відсутня щомісячна додаткова грошова винагорода.
32. Приписи Інструкції №73, які регулюють виплати щомісячної додаткової грошової винагороди також містять застереження, що ця допомога не включається до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення одноразових додаткових видів грошового забезпечення та інших одноразових виплат, до яких відноситься одноразова грошова допомога при звільненні.
33. Таким чином, щомісячна додаткова грошова винагорода, яка передбачена Постановою №889, не входить до структури і складу місячного грошового забезпечення військовослужбовців, з якого нараховується й виплачується одноразова грошова допомога, передбачена статтею 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
34. Щодо аргументів скаржника про неможливість застосування до спірних правовідносин висновків Верховного суду України, викладених у постановах від 15.10.2013 (справа №21-368а13), 04.11.2014 (справа №21-473а14), 03.03.2015 (справа №21-32а15), 19.05.2015 (справа №21-466а15) та Верховного Суду в постанові від 01.03.2018 у справі №761/17387/17, то суд касаційної інстанції вважає за необхідне зазначити, що у вказаних рішеннях судом касаційної інстанції проаналізовано положення Постанови №889 та порядок виплати щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України в частині, яка є тотожною положенням п.8 Інструкції №73, а отже не суперечать висновкам суду апеляційної інстанції щодо відсутності підстав для включення щомісячної додаткової грошової винагороди до розміру грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір одноразової грошової допомоги при звільненні.
35. При цьому, зі змісту оскаржуваного рішення суду апеляційної інстанції, убачається, що дійшовши вірного висновку щодо відсутності підстав для включення щомісячної додаткової грошової винагороди до розміру місячного грошового забезпечення позивача, з якого обчислюється розмір одноразової грошової допомоги при його звільненні, суд апеляційної інстанції помилково зазначив норми Інструкції про розміри і порядок виплати щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України, затвердженої наказом Міністерства оборони України N 550 від 24.10.2016 (z1470-16)
, які містять аналогічні приписи, однак щодо військовослужбовців Збройних Сил України.
36. Також, постанова апеляційного суду містить посилання на Інструкцію про розміри і порядок виплати щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України, затверджену наказом Міністерства оборони України N595 від 15.11.2010, яка також стосується військовослужбовців Збройних Сил України втратила чинність з 16.12.2016.
37. Відповідно до частини першої статті 351 Кодексу адміністративного судочинства України, неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права є підставами для скасування судових рішень повністю або частково і ухвалення нового рішення або зміни рішення у відповідній частині.
38. З огляду на те, що судом апеляційної інстанції було правильно вирішено заявлені позивачем вимоги, але неправильно застосовані норми матеріального права, Суд дійшов висновку щодо зміни мотивувальної частини постанови суду апеляційної інстанції.
39. Доводи касаційної скарги висновків суду та обставин справи не спростовують.
VІI. Судові витрати
40. З огляду на результат касаційного розгляду та відсутність документально підтверджених судових витрат, понесених учасником справи, на користь якого ухвалено судове рішення, у зв`язку з переглядом справи в суді касаційної інстанції, судові витрати розподілу не підлягають.
41. Керуючись статтями 3, 341, 343, 349, 351, 355, 356, 359 КАС України, Суд,
ПОСТАНОВИВ:
1. Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
2. Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 03 квітня 2018 року змінити, виклавши мотивувальну частину в редакції цієї постанови.
3. В іншій частині постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 03 квітня 2018 року залишити без змін.
Судові витрати розподілу не підлягають.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та не підлягає оскарженню.
Судді: С.А. Уханенко
О.В. Кашпур
О.Р. Радишевська