ПОСТАНОВА
Іменем України
09 вересня 2020 року
Київ
справа №338/1281/16-а
адміністративне провадження №К/9901/45573/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Шарапи В.М.,
суддів: Стеценка С.Г., Чиркіна С.М.,
розглянув у порядку письмового провадження касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на постанову Богородчанського районного суду Івано-Франківської області від 28.12.2016 у складі судді Битківського Л.М. та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 06.03.2017 у складі колегії суддів: Шинкар Т.І. (головуючий), Пліша М.А., Ільчишин Н.В. у справі №338/1281/16-а за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправною відмови в перерахунку пенсії та зобов`язання провести перерахунок і виплату пенсії
ОПИСОВА ЧАСТИНА
Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій:
1. ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі - відповідач, ГУ ПФУ), в якому просив:
1.1. визнати протиправними дії ГУ ПФУ щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 ;
1.2. зобов`язати ГУ ПФУ провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 №900-VIII (надалі - Закон №900-VIII (900-19)
), статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII (надалі - Закон №2262-XII (2262-12)
), постанов Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 №988 (988-2015-п)
(надалі - Постанова №988), "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. №268 (268-2006-п)
" від 18.11.2015 №947 (надалі - Постанова №947), починаючи з 01.01.2016 без обмеження граничного розміру.
2. Постановою Богородчанського районного суду Івано-Франківської області від 28.12.2016, яку залишено без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 06.03.2017, позов задоволено.
2.1. Визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ щодо непроведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
2.2. Зобов`язано ГУ ПФУ провести з 01.01.2016 перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії відповідно до норм Закону №900-VIII (900-19)
та з урахуванням діючої редакції статті 63 Закону №2262-XII, а також відповідно до Постанови №988 і Постанови №947 та виплатити ОСОБА_1 різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 01.01.2016.
3. Судами попередніх інстанцій під час судового розгляду справи встановлено наступні обставини:
3.1. ОСОБА_1 з 23.08.2012 звільнений з Богородчанського РВ УМВС з посади старшого інспектора з міграційного контролю сектору у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб, спеціальне звання - капітан міліції, його вислуга на день звільнення у пільговому обчисленні складає 21 рік 01 місяць 05 днів та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону №2262-XII (2262-12)
, розмір якої обчислюється виходячи з розміру грошового забезпечення працівників міліції, встановленого Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 (1294-2007-п)
.
3.2. 17.10.2016 позивач звернувся до відповідача, а також до Національної поліції України та Міністерства внутрішніх справ України із запитами про надання інформації щодо розмірів і видів грошового забезпечення поліцейських Національної поліції згідно з Постановою №988.
3.3. Листами Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області від 24.10.2016 та Національної Поліції України від 21.10.2016 ОСОБА_1 було повідомлено, що оклад за спеціальним званням капітан поліції становить 1800,00 грн, посадовий оклад за посадою старшого інспектора відділення поліції - 2500,00 грн., надбавка за стаж служби в поліції від 19 до 22 років в розмірі 40 відсотків, що складає 1720,00 грн.
3.4. 25.10.2016 позивач подав заяву про перерахунок пенсії до Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, додавши до неї лист Національної поліції України від 21.10.2016.
3.5. Листом ГУ ПФУ від 08.11.2016 ОСОБА_1 повідомлено, що для проведення перерахунку пенсій колишнім працівникам МВС України, зокрема у зв`язку із набранням чинності Постановою №988 відсутні законні підстави, оскільки дана Постанова не породжує підстав для перерахунку пенсії особам з числа колишніх працівників міліції і від МВС України, як від уповноваженого органу, повідомлень про наявність рішень Кабінету Міністрів України, що стосуються зміни розміру грошового забезпечення не надходило.
4. Суди попередніх інстанцій, задовольняючи позовні вимоги, виходили з того, що дії відповідача щодо відмови здійснити перерахунок пенсії позивача є протиправними, оскільки позивач має право на такий перерахунок відповідно до чинного законодавства.
Короткий зміст вимог та узагальнені доводи касаційної скарги:
5. Відповідачем - ГУ ПФУ, подано касаційну скаргу на постанову Богородчанського районного суду Івано-Франківської області від 28.12.2016 та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 06.03.2017, в якій просить оскаржувані судові рішення скасувати та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.
5.1. Аргументи скаржника на обґрунтування доводів касаційної скарги зводяться до неправильного застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального права та порушення норм процесуального права. Скаржник зазначає, що подана позивачем заява про перерахунок пенсії є зверненням громадян, а законні підстави для здійснення такого перерахунку у відповідача відсутні.
6. Позивачем - ОСОБА_1, подано заперечення на касаційну скаргу, в якому просить залишити її без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін.
6.1. На обґрунтування заперечень зазначає, що оскаржувані судові рішення ухвалені на основі правильного застосування норм матеріального права і з дотриманням норм процесуального права, а доводи касаційної скарги є безпідставними.
МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА
Висновки суду за результатами розгляду касаційної скарги з посиланням на норми права, якими керувався суд касаційної інстанції:
7. Під час розгляду даної касаційної скарги колегія суддів враховує приписи частин 1-2 статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції до 08.02.2020, надалі - КАС України (2747-15)
), відповідно до яких суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.
8. Згідно з частиною 3 статті 63 Закону №2262-XII, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених для поліцейських.
9. Статтю 63 Закону №2262-XII доповнено вказаною частиною після прийняття Закону №900-VIII (900-19)
, який набрав чинності 29.12.2015.
10. Частиною 4 статті 63 Закону №2262-XII передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
11. Таким чином, як правильно зазначено судами попередніх інстанцій, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена за рішенням суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати і змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
12. Розділом ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 №580-VIII (580-19)
визначено, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб (абзац 2).
13. Кабінет Міністрів України Постановами №988, №947 встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
14. Відтак, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
15. Проте, згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (2262-12)
, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (45-2008-п)
(надалі - Порядок №45), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12)
пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
16. Пунктом 2 Порядку №45 передбачено, що на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України державні органи за переліком, у тому числі МВС, повідомляють у п`ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
17. Пунктом 3 Порядку №45 визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
18. Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-XII (2262-12)
, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби і членам їх сімей, врегульовані Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12)
, що затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (z0135-07)
(надалі - Порядок №3-1).
19. Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
20. Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
21. Водночас, абзацом 1 пункту 4 Порядку №3-1 передбачено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.
22. Тому, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що уповноважені державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють Пенсійний фонд України. При цьому, перерахунок пенсії особі може бути здійснено після надходження до відповідного головного управління Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).
23. Як встановлено судами попередніх інстанцій на основі досліджених доказів, до своєї заяви про проведення перерахунку пенсії позивач довідки про розмір грошового забезпечення, виданої уповноваженим на те органом не додав, а доданий до цієї заяви лист Національної поліції України, такою довідкою вважатися не може.
24. Таким чином, як на момент звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, так і на момент розгляду судами попередніх інстанцій вказаної адміністративної справи, уповноваженим органом довідка про розмір грошового забезпечення позивачу не видавалась, а тому суди дійшли помилкового висновку про наявність у відповідача законних підстав для здійснення перерахунку пенсії позивача та необхідність задоволення позовних вимог.
25. Аналогічні правові висновки викладені у постановах Верховного Суду від 23.10.2018 у справі №338/1280/16-а, від 07.09.2018 у справі №371/771/16-а, від 10.07.2018 у справі №553/3053/16-а.
26. За приписами статті 351 КАС України (в редакції, чинній до 08.02.2020), підставами для скасування судових рішень повністю або частково і ухвалення нового рішення або зміни рішення у відповідній частині є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права. Порушення норм процесуального права може бути підставою для скасування або зміни рішення лише за умови, якщо це порушення призвело до ухвалення незаконного рішення. Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.
З огляду на наведене, касаційна скарга підлягає до задоволення, а оскаржувані судові рішення слід скасувати і ухвалити нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Керуючись пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 15.01.2020 №460-IX "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ" (460-20)
, статтями 341, 349, 355, 356, 359 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області задовольнити.
Постанову Богородчанського районного суду Івано-Франківської області від 28.12.2016 та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 06.03.2017 у справі №338/1281/16-а - скасувати і ухвалити нову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити.
Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.
Судді Шарапа В.М.
Стеценко С.Г.
Чиркін С.М.