ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 липня 2020 року
м. Київ
справа № 809/256/16
адміністративне провадження № К/9901/9632/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Кравчука В.М., суддів Єзерова А.А., Стародуба О.П.,
розглянув у попередньому судовому засіданні адміністративну справу
за касаційною скаргою Міністерства внутрішніх справ України
на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02.08.2016 (колегія у складі суддів Григорука О.Б., Матуляка Я.П., Остап`юка С.В.) та
ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 11.10.2016 (колегія у складі суддів Святецького В.В., Гудима Л.Я., Довгополова О.М.)
у справі № 809/256/16
за позовом ОСОБА_1
до Міністерства внутрішніх справ України, управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області, Снятинського районного відділення управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області
про скасування акту про нещасний випадок, зобов`язання вчинити певні дії,
І. РУХ СПРАВИ
1. 11 березня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Міністерства внутрішніх справ України, управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області, Снятинського районного відділення управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області.
2. З урахуванням заяви про зміну позовних вимог, просив:
- визнати протиправною відмову Міністерства внутрішніх справ України від 01.12.2015 щодо призначення одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 23 Закону України "Про міліцію" (який був чинний на момент виникнення правовідносин);
- скасувати акт розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення) від 04.11.2015 форми Н-5*, акт про нещасний випадок невиробничого характеру №4 від 04.11.2015 форми НТ*;
- зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України призначити одноразову грошову допомогу в розмірі, встановленому пунктом 3 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №850 від 21.10.2015 (850-2015-п) ;
- зобов`язати управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області виплатити одноразову грошову допомогу в розмірі та порядку, передбаченими пунктами 3 та 11 постанови Кабінету Міністрів України №850 від 21.10.2015 (850-2015-п) .
3. Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02.08.2016, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 11.10.2016, позов задоволено частково:
- визнано протиправною відмову Міністерства внутрішніх справ України від 01.12.2015 щодо призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у разі інвалідності. Визнано протиправними та скасовано акти УМВС України в Івано-Франківській області від 04.11.2015 форми Н-5 розслідування нещасного випадку, що стався 25.12.2006, та №4 від 04.11.2015 форми НТ щодо ОСОБА_1 ;
- зобов`язано УМВС України в Івано-Франківській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у разі інвалідності у відповідності до підпункту 2 пункту 3 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №850 від 21.10.2015 (850-2015-п) ;
- у задоволенні інших позовних вимог відмовлено.
4. У касаційній скарзі Міністерство внутрішніх справ України із посиланням на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржувані судові рішення, і прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.
5. Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 23.11.2016 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою Міністерства внутрішніх справ України та надіслано копію ухвали про відкриття касаційного провадження особам, які беруть участь у справі.
6. У зв`язку і ліквідацією Вищого адміністративного суду України справу передано Верховному Суду.
ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
7. Судами встановлено, що ОСОБА_1 28.04.1995 прийнятий на службу в органи внутрішніх справ.
8. Наказом №271 о/с від 29.05.2015 прапорщик міліції ОСОБА_1 звільнений з органів внутрішніх справ у запас Збройних Сил України з посади старшини обслуговуючого персоналу і охорони Снятинського районного відділу управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області на підставі пункту 63-б (через хворобу) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ.
9. 25.02.2006 позивач потрапив у дорожньо-транспортну пригоду, внаслідок якої отримав тілесні ушкодження, що підтверджується вироком Снятинського районного суду від 25.04.2007/
10. Вироком встановлено, що ОСОБА_2 25.02.2006 о 6 год. 30 хв., керуючи власним автомобілем Деу-Нексія, рухаючись із швидкістю 80 км/год., в с. Вовчківці Снятинського району в порушення вимог підпунктів 10.1, 12.1, 12.2, 12.3, 12.4, 14.2, 14.6 Правил дорожнього руху України (чинними на момент вчинення злочину), в умовах недостатньої видимості не обрав безпечної швидкості руху автомобіля, здійснюючи маневр обгону при обмеженій оглядності в забороненому для цього місці, пересікши суцільну лінію дорожньої відмітки для розподілу зустрічних потоків транспорту, виїхав на смугу зустрічного руху, де допустив зіткнення з автомобілем ВАЗ 2108, д.н. НОМЕР_1 під керуванням старшого лейтенанта міліції заступника командира 2-го взводу Коломийського МРВ ДАІ по обслуговуванню доріг державного значення ОСОБА_3, який рухався в зустрічному напрямку. Внаслідок дорожньо-транспортної пригоди пасажир автомобіля ВАЗ-2108 інспектор дорожньо-патрульної служби Коломийського МРВ ДАІ МВС України в Івано-Франківській області по обслуговуванню доріг державного значення ОСОБА_1 отримав тілесні ушкодження, які відносяться до тяжких тілесних ушкоджень та є небезпечними для життя на момент вчинення.
11. На час дорожньо-транспортної пригоди позивач згідно графіка несення служби їхав на роботу в м. Коломия для отримання інструктажу та заступлення в наряд у першу зміну.
12. Згідно висновку службової перевірки від 25.12.2006, проведеної начальником Коломийського ВДАІ УМВС України в Івано-Франківській області Якуб`яком В.М. та затвердженого заступником начальника ВДАІ УМВС України в Івано-Франківській області Андрійчуком В.М., дорожньо-транспортна пригода з позивачем сталася при його слідуванні до місця несення служби, фактично в робочий час.
13. Відповідно до висновків комісії, призначеної розпорядженням УМВС України в Івано-Франківській області №30 від 07.05.2007, зафіксованих у акті розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення) від 18.05.2007, нещасний випадок з позивачем під час дорожньо-транспортної пригоди є таким, що стався у період проходження служби, при обставинах пов`язаних із виконанням службових обов`язків (акт форми Н-5*).
14. 23.05.2007 заступником начальника УМВС України в Івано-Франківській області затверджено акт №16 про нещасний випадок (у тому числі поранення) форми Н-1*, згідно висновку якого нещасний випадок з позивачем стався в період проходження служби, при виконанні службових обов`язків.
15. 25.05.2015 військово-лікарська комісія УМВС України в Івано-Франківській області за розпорядженням управління кадрового забезпечення (УКЗ) УМВС України в Івано-Франківській області здійснила медичний огляд ОСОБА_1
16. Висновком медичного огляду підтверджено причинний зв`язок захворювання позивача, а саме вказано, що захворювання пов`язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ та отримана травма пов`язана із виконанням службових обов`язків. Також комісія зробила висновок про непридатність ОСОБА_5 до військової служби в мирний час та обмежено придатним у воєнний час.
17. Згідно довідки серія АВ №0455841 до акту огляду медико-соціальною експертною комісією № 912 ОСОБА_1 встановлена III (третя) група інвалідності з 18.06.2015 по причині травми, пов`язаної з виконанням службових обов`язків.
18. 15.07.2015 за наслідками проведеного військово-лікарською комісією УМВС України в Івано-Франківській області огляду видана виписка з акту огляду медико-соціальною експертною комісією до довідки серії АВ №0455841, якою підтверджено, що отримана травма пов`язана з виконанням службових обов`язків.
19. Після звільнення та одержання висновку військово-лікарської комісії, акту огляду медико-соціальної експертної комісії позивач звернувся для призначення та виплати одноразової грошової допомоги до управління МВС України в Івано-Франківській області у спосіб, передбачений Порядком та умовами призначення та виплати одноразової грошової в разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №850 від 21.10.2015 (850-2015-п) .
20. У матеріалах справи міститься висновок про призначення грошової допомоги ОСОБА_1 у розмірі 182700,00 грн, підписаний головою ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області та членом цієї ліквідаційної комісії. Висновок містить відмітку начальника відділу МВС України Немченко Н.В. "не погоджено" та підпис т.в.о. директора ДФОП МВС України О.В. Печерської - "відмовлено".
21. 01.12.2015 Міністерство внутрішніх справ України відмовило позивачу у призначенні йому одноразової допомоги, передбаченої підпунктом 3.2 Порядку та умов, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України №850 від 21.10.2015 (850-2015-п) .
22. 04.11.2015 призначеною наказом УДАІ УМВС України в Івано-Франківській області від 02.11.2015 за №205 комісією зроблені висновки, зафіксовані в акті розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення) форми Н-5* від 04.11.2015 року, згідно з якими відповідно до пункту 3.29 наказу МВС України від 27.12.2002 року №1346, "Про затвердження порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань, та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС України" вирішено скасувати видані ОСОБА_1 акти за формами Н-5* від 18.05.2007 та Н-1* від 23.05.2007.
23. 09.11.2015 начальник УДАІ УМВС України в Івано-Франківській області затвердив Акт про нещасний випадок невиробничого характеру №4 форми НТ*, в якому викладені висновки комісії про те, що нещасний випадок з позивачем трапився в період проходження служби та не пов`язаний з виконанням службових обов`язків.
24. Не погоджуючись із зазначеним, позивач звернувся до суду.
ІІІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
25. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що відповідачі не спростували належним чином висновки комісії, зафіксовані в актах від 18.05.2007 та від 23.05.2007, згідно яких нещасний випадок з позивачем стався в період проходження ним служби при виконанні службових обов`язків.
IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
26. Міністерство внутрішніх справ України у касаційній скарзі зазначає, що нещасний випадок із позивачем трапився в період проходження служби і не пов`язаний з виконанням службових обов`язків.
27. Скаржник не погоджується із висновком суду апеляційної інстанції, що комісія призначена наказом УДАІ УМВС України в Івано-Франківській області від 02.11.2015 за № 205, приймаючи рішення про скасування акту розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення) форми Н-5* від 18.05.2007 та акту № 16 про нещасний випадок (у тому числі поранення) форми Н-1* від 23.05.2007 вийшла за межі своєї компетенції та порушила принцип субординації, оскільки скасувала акти комісії, яка була призначена вищим по субординації органом МВС УМВС України в Івано-Франківській області, а тому відповідно була наділена вищими повноваженнями щодо комісії створеної наказом УДАІ від 02.11.2015 за № 205.
28. Вказує, що апеляційний суд вийшов за рамки предмету позову та своїх повноважень, а рішення комісії, яка була призначена наказом УДАІ УМВС України в Івано-Франківській області від 02.11.2015 за № 205 та якою були скасовані попередні акти 2007 року - не було предметом оскарження.
29. Вважає, що згідно пункту 9 Порядку та умов призначення та виплати одноразової грошової в разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, не зобов`язаний повідомляти особу про мотиви відмови у виплаті грошової допомоги.
30. Наголошує на тому, що ОСОБА_1 надав до УМВС України в Івано-Франківській області з метою призначення йому грошової допомоги, акти за формами Н-1 та Н-5 від 23.05.2007, які були скасовані комісією, призначеною наказом УДАІ УМВС України в Івано-Франківській області від 02.11.2015 за № 205 та про скасування яких позивачу було відомо, чим порушив пункт 14 Порядку та умов призначення та виплати одноразової грошової в разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, що унеможливлює призначення та виплату грошової допомоги позивачеві.
31. За таких обставин, вважає, що позивач не має права на призначення та виплату одноразової грошової допомоги.
32. Від позивача надійшло заперечення на касаційну скаргу. Просив відмовити у задоволенні касаційної скарги, а оскаржувані судові рішення залишити без змін.
V. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
33. Верховний Суд перевірив доводи касаційної скарги, правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права та дійшов таких висновків.
34. Частиною 6 статті 23 Закону України від 20.12.1990 року № 565-XII,,Про міліцію (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов`язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров`я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
35. На виконання зазначеної законодавчої норми Кабінет Міністрів України постановою № 850 від 21.10.2015 затвердив Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції (далі Порядок № 850).
36. Підпункт 2 пункту 2 Порядку № 850 передбачає, що днем виникнення права на отримання грошової допомоги у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.
37. Згідно довідки серія АВ №0455841 до акту огляду медико-соціальною експертною комісією № 912 позивачу встановлена III (третя) група інвалідності з 18.06.2015 по причині травми, пов`язаної з виконанням службових обов`язків.
38. Пунктом 7 Порядку №805 передбачено перелік документів, які необхідно подати для призначення грошової допомоги.
39. Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач подав усі передбачені пунктом 7 Порядку № 850 документи, в тому числі копії акту розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення) форми Н-5* від 18.05.2007 та акту № 16 про нещасний випадок (у тому числі поранення) форми Н-1* від 23.05.2007, які складені компетентними особами та у відповідності до вимог згідно висновку якого нещасний випадок з позивачем стався в період проходження служби, при виконанні службових обов`язків.
40. За змістом пункту 8 Порядку № 850 керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги.
41. На виконання вказаного пункту головою ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області подав Міністерству внутрішніх справ України висновок про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України "Про міліцію" (565-12) .
42. МВС в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови (пункт 9 Порядку № 850).
43. Пункт 14 Порядку № 850 містить вичерпний перелік обставин, за наявності яких призначення і виплата грошової допомоги не здійснюються, а саме: якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), інвалідність чи часткова втрата працездатності без установлення інвалідності працівника міліції за висновком комісії з розслідування нещасного випадку є наслідком: учинення ним злочину, адміністративного правопорушення або дисциплінарного проступку; учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння; навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи іншої шкоди своєму здоров`ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, установленого судом);подання особою завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати грошової допомоги.
44. Відповідачами не наведено жодної із вказаних підстав для відмови у призначенні і виплаті позивачу грошової допомоги.
45. Судами обґрунтовано відхилено доводи відповідачів, що ОСОБА_1 в поданих документах вказав недостовірну інформацію про нещасний випадок, оскільки акти про нещасний випадок в 2007 році є чинними, складені офіційними та компетентними особами, дії яких у встановленому законодавством порядку не визнанні протиправними.
46. В оскаржених позивачем актах про нещасний випадок від 04.11.2015 комісія дійшла висновку, що на підставі пункту 3.11 наказу МВС України від 27.12.2002 № 1346, "нещасний випадок з ОСОБА_1 стався в період проходження служби і не пов`язаний з виконанням службових обов`язків". На підставі пункту 3.29 зазначеного наказу комісія скасувала акти видані ОСОБА_1 за формами Н-5* та Н-1* від 23.05.2007, однак яка саме обставина, передбачена п. 3.11 Порядку, стала підставою для таких висновків комісії, в актах не зазначено.
47. Доводи касаційної скарги зазначеної обставини не спростовують.
48. Крім того, приймаючи рішення про скасування акту розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення) форми Н-5* від 18.05.2007 та акту № 16 про нещасний випадок (у тому числі поранення) форми Н-1* від 23.05.2007, комісія, яка була призначена наказом УДАІ УМВС України в Івано-Франківській області від 02.11.2015 за №205, вийшла за межі своєї компетенції та порушила принцип субординації, оскільки скасувала акти комісії, яка була призначена вищим по субординації органом МВС УМВС України в Івано-Франківській області, а тому відповідно була наділена вищими повноваженнями щодо комісії створеної наказом УДАІ від 02.11.2015 за №205.
49. Відповідно до ст. 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
50. З огляду на результат касаційного розгляду, судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись ст. ст. 341, 343, 350, 356, 359 КАС України, -
П О С Т А Н О В И В:
Касаційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України залишити без задоволення.
Постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02 серпня 2016 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 11 жовтня 2016 року у справі № 809/256/16 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя В.М. Кравчук
Суддя А.А. Єзеров
Суддя О.П. Стародуб