П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 жовтня 2009 року
|
|
м. Київ
|
Судова палата у господарських справах
Верховного Суду України у складі:
головуючого Барбари В.П.,
суддів : Берднік І.С.,
Вовка І.В.,
Карпечкіна П.Ф.,
Колесника П.І.,
Потильчака О.І.,
Черногуза Ф.Ф.,
за участю представників :
Хмельницької обласної організації
Товариства сприяння обороні України – Войталюка В.М.,
Хмельницького обласного
стрілецько-спортивного клубу
Товариства сприяння обороні України – Ткачука Ю.Г.,
розглянувши в судовому засіданні касаційну скаргу Хмельницької обласної організації Товариства сприяння обороні України на постанову Вищого господарського суду України від 22 липня 2009 року у справі № 16/458-Н за позовом Хмельницької обласної організації Товариства сприяння обороні України до Хмельницького обласного стрілецько-спортивного клубу Товариства сприяння обороні України; третя особа – виконавчий комітет Хмельницької міської ради, про визнання незаконними загальних зборів, визнання недійсними прийнятих на них рішень, скасування державної реєстрації змін до статуту.
в с т а н о в и л а:
У грудні 2008 року Хмельницька обласна організація Товариства сприяння обороні України (далі – ХОО ТСО України) звернулася до господарського суду Хмельницької області з позовом до Хмельницького обласного стрілецько-спортивного клубу Товариства сприяння обороні України (надалі – ХОССК ТСО України), третя особа – виконавчий комітет Хмельницької міської ради, про визнання загальних зборів членів ХОССК ТСО України від 26 грудня 2006 року незаконними, а прийнятих на них та оформлених протоколом № 5 від 26 грудня 2006 року рішень недійсними, та скасування державної реєстрації змін до статуту ХОССК ТСО України від 27 грудня 2006 року за № 16731050002000580, проведеної виконавчим комітетом Хмельницької міської ради.
В обгрунтування своїх вимог позивач посилався на те, що відповідно до статуту ХОССК ТСО України в редакції, що діяла на час проведення загальних зборів, вирішення питань щодо внесення змін до статуту клубу не було віднесено до компетенції загальних зборів членів ХОССК ТСО України.
Рішенням господарського суду Хмельницької області від 2 лютого 2009 року у задоволенні позову ХОО ТСО України відмовлено.
Відмовляючи у позові, суд виходив з відсутності у жодному нормативному акті заборони проведення загальних зборів ХОССК ТСО України та з відсутності порушення прав позивача.
Постановою Житомирського апеляційного господарського суду від 2 квітня 2009 року рішення господарського суду Хмельницької області від 2 лютого 2009 року в частині відмови у позові про визнання недійсним рішення загальних зборів членів ХОССК ТСО України від 26 грудня 2006 року скасовано та прийнято нове рішення про задоволення позову в цій частині. В решті рішення залишено без змін.
Резолютивну частину рішення викладено в іншій редакції, відповідно до якої позов задоволено частково, визнано недійсними рішення загальних зборів членів ХОССК ТСОУ від 26 грудня 2006 року. У позові щодо визнання незаконними загальних зборів членів ХОССК ТСОУ від 26 грудня 2006 року та в частині скасування державної реєстрації змін до статуту ХОССК ТСО України від 27 грудня 2006 року за № 16731050002000580 відмовлено.
Висновок апеляційного суду в частині задоволення позовних вимог вмотивовано тим, що рішення загальних зборів членів ХОССК ТСО України від 26 грудня 2006 року прийняті з перевищенням повноважень, передбачених статутом клубу, та суперечять статуту ХОО ТСО України.
Погоджуючись з висновком суду першої інстанції про скасування державної реєстрації змін до статуту ХОССК ТСО України від 27 грудня 2006 року за № 16731050002000580 та про визнання загальних зборів членів ХОССК ТСО України від 26 грудня 2006 року незаконними, апеляційний суд виходив з відсутності підстав для задоволення таких позовних вимог.
Постановою Вищого господарського суду України від 22 липня 2009 року постанову Житомирського апеляційного господарського суду від 2 квітня 2009 року та рішення господарського суду Хмельницької області від 2 лютого 2009 року скасовано. Справу направлено на новий розгляд до господарського суду Хмельницької області в іншому складі суду.
Ухвалою колегії суддів Верховного Суду України від 24 вересня 2009 року за касаційною скаргою ХОО ТСО України порушено провадження з перегляду в касаційному порядку постанови Вищого господарського суду України від 22 липня 2009 року.
У касаційній скарзі ставиться питання про скасування зазначеної постанови Вищого господарського суду України з підстав її невідповідності Конституції України (254к/96-ВР)
, рішенням Верховного Суду України з питань застосування норм матеріального права та неправильного застосування судом норм процесуального й матеріального права.
Касаційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Господарськими судами встановлено, що відповідно до статуту Товариство сприяння обороні України (далі – ТСО України) є всеукраїнським громадським добровільним оборонно-патріотичним і спортивно-технічним об'єднанням громадян, правонаступником ДТСААФ УРСР та створено з метою сприяння обороні і підготовці членів товариства до праці й захисту батьківщини (п. п. 1. 1, 1. 3, 1. 4).
ТСО України будується за виробничо-територіальним принципом (п. 4. 1 статуту).
ХОО ТСО України, відповідно до п. 1.1 її статуту, є обласним громадським оборонно-патріотичним і спортивно-технічним об'єднанням громадян, складовою частиною ТСО України.
Для виконання статутних завдань ХОО ТСО України здійснює
необхідну господарську, комерційну діяльність шляхом створення госпрозрахункових установ і організацій зі статусом юридичної особи (п. 2.2 статуту).
Пунктом 4.17 статуту ХОО ТСО України передбачено, що рішення про створення, ліквідацію або реорганізацію таких установ і організацій (в тому числі і спортивно-технічних об'єднаннь громадян) приймає бюро обласного комітету.
Створений рішенням бюро Хмельницького обласного комітету ТСО України ХОССК ТСО України є навчально-спортивною організацією, призваною вести роботу по поширенню і розвитку стрілецького спорту серед молоді та людей старшого покоління, зі статусом юридичної особи, та керується у своїй діяльності Конституцією України (254к/96-ВР)
, чинним законодавством, статутами ТСО України, обласної організації ТСО України і своїм статутом, який був затверджений затверджений бюро Хмельницького обласного комітету ТСО України 19 серпня 1993 року (п. п. 1.1., 1.2, 1.5 Статуту ХОССК ТСО України).
24 березня 1994 року статут ХОССК ТСО України зареєстровано розпорядженням Хмельницької міської адміністрації від № 696; а 28 лютого 1995 року виконавчим комітетом Хмельницької міської ради народних депутатів ХОССК ТСО України видано свідоцтво про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності № 02722571.
26 грудня 2006 року відбулись загальні збори ХОССК ТСО України, на яких були прийняті рішення про вилучення зі Статуту п. п. 1.5, 1.6, 5.1, 5.4, 8.1, 8.3, 8.6, 9.2 щодо створення ХОССК ТСО України рішенням бюро обласного комітету ХОО ТСО України; керівництва ХОО ТСО України діяльністю ХОССК ТСО України; призначення начальника ХОССК ТСО України, розробка та затвердження його посадових обов'язків головою обласного комітету ХОО ТСО України; перебування майна клубу у власності ТСО України; здійснення клубом своєї діяльності зі сплатою податків та відрахувань обласному комітету; здійснення контролю за фінансово-господарською діяльністю клубу обласним комітетом та ревізійною комісією обласного комітету ТСО України; ліквідації клубу та використання майна клубу за рішенням бюро обласного комітету ТСО України. Затверджено нову редакцію Статуту ХОССК ТСО України.
На час проведення загальних зборів членів ХОССК ТСО України 26 грудня 2006 року діяла редакція Статуту ХОССК ТСО України, затверджена бюро Хмельницького обласного комітету ТСО України 19 серпня 1993 року із змінами та доповненнями, зареєстрованими в Хмельницькому виконавчому комітеті 18 травня 2000 року за № 0669.
Відповідно до п. п. 1.5, 1.6, 5.1, 5.4, 8.6, 9.2 статуту ХОССК ТСО України в зазначеній редакції, створення ХОССК ТСО України, його ліквідація та реорганізація віднесена до компетенції бюро обласного комітету ХОО ТСО України; а керівництво та контроль за діяльністю ХОССК ТСО України – до компетенції обласного комітету ТСО України. Внесення змін до діючого статуту та затвердження нової редакції статуту не віднесено до компетенції загальних зборів членів ХОССК ТСО України.
Статутом ХОО ТСО України передбачено, що рішення про створення, реорганізацію та ліквідацію спортивно-технічних об'єднань громадян приймає бюро обласного комітету ХОО ТСО України, яке затверджує їхні статути (п. 4.17).
Ураховуючи наведене, а також те, що згідно із ст. 13 Закону України "Про об'єднання громадян", п. 1.2 статуту ХОССК ТСО України (в редакції 1993 року зі змінами 2000 року), ХОССК ТСО України повинен керуватись у своїй діяльності статутами ТСО України, ХОО ТСО України та своїм статутом; апеляційний суд дійшов обгрунтованого висновку про задоволення позовних вимог про визнання недійсними рішень загальних зборів членів ХОССК ТСО України, оформлених протоколом № 5 від 26 грудня 2006 року, як таких, що прийняті з перевищенням повноважень, передбачених статутом клубу, усупереч статуту ХОО ТСО України, та порушують права позивача; та про відмову у скасуванні державної реєстрації змін до статуту ХОССК ТСО України від 27 грудня 2006 року за № 16731050002000580 та про визнання загальних зборів членів ХОССК ТСО України від 26 грудня 2006 року незаконними у зв'язку з відсутністю підстав для їх задоволення.
Дослідивши положення статуту ХОССК ТСО України щодо правонаступництва ним прав і обов?язків Хмельницького обласного стрілецько-спортивного клубу ДТСААФ України, Вищий господарський суд України скасував прийняті у справу судові рішення, пославшись на те, що судами не були дослідженні ці обставини, а апеляційний суд дійшов передчасного висновку про невідповідність вимогам закону позовної вимоги про скасування державної реєстрації змін до статуту.
Відповідно до ст. 1117 ГПК, переглядаючи в касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судами першої чи апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права і не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти їх.
Додатково перевіривши докази щодо правонаступництва відповідачем прав і обов?язків Хмельницького обласного стрілецько-спортивного клубу ДТСААФ України та поставивши під сумнів висновки, зроблені судами першої та апеляційної інстанцій, Вищий господарський суд України вийшов за межі своїх повноважень, у зв?язку з чим оскаржувана постанова підлягає скасуванню.
З огляду на положення ст. ст. 6, 8 Конституції України, Судова палата у господарських справах Верховного Суду України не вважає за необхідне направляти справу на новий розгляд до суду першої інстанції, оскільки це суперечило б положенням ст. ст. 125, 129 Конституції України, ст. ст. 2, 39 Закону України "Про судоустрій України" щодо визначення статусу Верховного Суду України та його завдання забезпечити законність у здійсненні правосуддя і викликало б конституційно недопустиму необхідність скасування законних судових рішень. Наведений у статті 11118 ГПК України (1798-12)
перелік наслідків розгляду касаційної скарги на постанову Вищого господарського суду України не є процесуальною перешкодою для залишення в силі Судовою палатою у господарських справах Верховного Суду України постанови Житомирського апеляційного господарського суду від 2 квітня 2009 року.
Керуючись ст. ст. 111-17 – 111-20 ГПК України (1798-12)
, Судова палата у господарських справах Верховного Суду України
п о с т а н о в и л а:
Касаційну скаргу Хмельницької обласної організації Товариства сприяння обороні України задовольнити.
Постанову Вищого господарського суду України від 22 липня 2009 року скасувати.
Постанову Житомирського апеляційного господарського суду від 2 квітня 2009 року залишити в силі.
постанова є остаточною і скарженню не підлягає.
Головуючий В.П. Барбара
Судді : І.С. Берднік
І.В. Вовк
П.Ф. Карпечкін
П.І. Колесник
О.І. Потильчак
Ф.Ф. Черногуз
|
|
Відповідно до ст. 1117ГПК, переглядаючи в касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судами першої чи апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права і не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти їх.
Додатково перевіривши докази та поставивши у зв"язку з цим під сумнів висновки, зроблені судами першої та апеляційної інстанцій, Вищий господарський суд України вийшов за межі своїх повноважень, тому оскаржувана постанова підлягає скасуванню.
постанова ВСУ від 13.10.2009р. № 3-4272к09 Код – XVІІ.13