ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 5011-41/18345-2012 09.01.13
|
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Чернівці-СПБТ" До Публічного акціонерного товариства "Укргазвидобування" Української аграрної біржі Прозобов'язання укласти договір № А148-1/сг-389 Суддя Спичак О.М.
Представники сторін:
від позивача: Гавріш Н.С. -дов. № 2 від 26.11.2012 р.;
від відповідача-1: Малярчук Ю.Б.-дов. № 2-8д від 27.12.2012 р.;
відповідача-2: Протасов Ю.А. -дов. № 042.07/162 від 28.12.2012 р.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Чернівці-СПБТ"(надалі -"Товариство") звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Дочірньої компанії "Укргазвидобування"Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України"(надалі -"Компанія") та Української аграрної біржі про укладення договору купівлі продажу скрапленого газу для потреб населення № А148-1/сг-389 від 27.11.2012 р.
Ухвалою від 21.12.2012 року було порушено провадження у справі, розгляд справи призначено на 09.01.2013 року.
28.12.2012 р. через відділ діловодства Господарського суду м. Києва від позивача надійшли документи на виконання вимог ухвали суду про порушення провадження у справі та відзив на відзив відповідача-1, відповідно до якого просив суд позов задовольнити повністю
04.01.2013 р. через відділ діловодства Господарського суду м. Києва від відповідача-1 надійшли документи на виконання вимог ухвали суду про порушення провадження у справі та відзив на позовну заяву, в якому він просив суд у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі у зв'язку з відсутністю підстав для підписання спірного договору, оскільки спеціалізований аукціон №148-1 є незаконним.
Крім того, відповідачем-1 було подано клопотання про заміну Дочірньої компанії "Укргазвидобування"НАК "Нафтогаз України"його правонаступником Публічним акціонерним товариством "Укргазвидобування".
04.01.2013 р. через відділ діловодства Господарського суду м. Києва від відповідача-2 надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній проти позову не заперечує та підтверджує готовність виконати обов'язок щодо підписання та реєстрації спірного договору.
Представник позивача в судовому засіданні 09.01.2013 року надав усні пояснення та підтримав поданий ним 28.12.2012 р. через канцелярію суду письмовий відзив на відзив відповідачів, відповідно до якого просив суд позов задовольнити повністю.
09.01.2013 року представник відповідача-1 у судовому засіданні підтримав подані ним через канцелярію суду відзив на позовну заяву та клопотання про заміну сторони по справі правонаступником.
Частиною 1 ст. 25 Господарського кодексу України встановлено, що у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення діяльності суб'єкта господарювання шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, господарський суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу.
Судом встановлено, що за наслідками проведення відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України "Про реорганізацію дочірніх компаній Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" від 13.06.2012 р. № 360-р (360-2012-р)
, наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України "Про реорганізацію дочірніх компаній Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України"" від 18.07.2012 р. № 529 реорганізації Дочірньої компанії "Укргазвидобування"Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" було створено Публічне акціонерне товариство "Укргазвидобування", яке є правонаступником Дочірньої компанії "Укргазвидобування"Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України".
Наведені обставини підтверджуються відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає за необхідне задовольнити клопотання відповідач-1 та замінити Дочірню компанію "Укргазвидобування"Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України"його правонаступником -Публічним акціонерним товариством "Укргазвидобування".
Представник відповідача-2 у судовому засіданні 09.01.2013 р. проти задоволення позову не заперечував.
В судовому засіданні 09.01.2013 року на підставі ст. 85 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частини рішення суду.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, Господарський суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Спільним наказом Міністерства економіки України та Міністерства палива та енергетики України від 12.05.2010 р. №537/173 "Про затвердження складу Аукціонного комітету з продажу нафти, газового конденсату, скрапленого газу та вугілля"на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 04.04.2000 р. №599 (599-2000-п)
"Про запровадження аукціонів з продажу нафти, газового конденсату, скрапленого газу та вугілля"було затверджено склад Аукціонного комітету з продажу нафти, газового конденсату, скрапленого газу та вугілля (надалі -"Аукціонний комітет") до якого наказом від 19.08.2010 р. №1043/325 "Про внесення змін до складу аукціонного комітету з продажу нафти, газового конденсату, скрапленого газу і вугілля"було внесено зміни.
рішеннями Аукціонного комітету від 30.03.2012 р., оформленими протоколом № 451 УАБ-СГ, було вирішено:
1. Компанії подати Аукціонному комітету пропозиції на участь у спеціалізованому аукціоні з продажу скрапленого газу (увесь прогнозний обсяг виробництва) для потреб населення ресурсу січня, лютого, березня, квітня, травня, червня, липня, серпня, вересня, жовтня, листопада, грудня 2013 року.
2. Затвердити графіки проведення спеціалізованих аукціонів з продажу скрапленого газу для потреб населення на 2013 рік згідно з додатком.
3. Компанії виставити на реалізацію на спеціалізованому аукціоні №148-1, який проводиться Українською аграрною біржею, увесь прогнозний обсяг скрапленого газу з ресурсу січня, лютого, березня, квітня, травня, червня, липня, серпня, вересня, жовтня, листопада, грудня 2013 року згідно з наданими пропозиціями.
4. Компанії скорегувати прогнозні обсяги скрапленого газу у січні-грудні 2013 року - реалізованого на Спеціалізованому аукціоні №148-1 з реалізації скрапленого газу для потреб населення відповідно до планових обсягів виробництва скрапленого газу і надавати Аукціонному комітету пропозиції на реалізацію виявленої у обсягах виробництва різниці обсягів скрапленого газу на спеціалізованому аукціоні у січні-грудні 2013 року та проводити реалізацію виявленої різниці обсягів скрапленого газу на спеціалізованих аукціонах, які проводяться на Українській аграрній біржі.
рішеннями Аукціонного комітету від 30.03.2012 р., оформленими протоколом № 452 УАБ-СГ, було вирішено:
1. Погодити пропозиції Компанії на продаж прогнозних обсягів скрапленого газу марки СПБТ виробництва січня-грудня 2013 року (183746 тонн загальною вартістю 391 378 900 грн.) на Спеціалізованому аукціоні №148-1 (ДК "Укргазивидобування") згідно з додатком.
2. Провести Спеціалізованого аукціону №148-1 (ДК "Укргазивидобування") з продажу скрапленого газу для побутових потреб населення на Українській аграрній біржі 06.04.2012 р. початок о 10 годині.
3. Затвердити Аукціонний бюлетень згідно з додатком.
4. Українській аграрній біржі на своєму сайті розмістити повідомлення про дату та час проведення Спеціалізованого аукціону №148-1 з продажу скрапленого газу для побутових потреб населення та повідомити про це учасників аукціону.
05.04.2012 р. Товариством було подано заяву на участь в Спеціалізованому аукціоні з продажу скрапленого газу для побутових потреб населення в якій просило зареєструвати його як учасника аукціону -покупця з наміром придбати 30 910,00 тонн скрапленого газу вартістю 65 838 300,00 грн.
06.04.2012 р. відбувся Спеціалізований аукціон №148-1 з продажу скрапленого газу для потреб населення на 2013 рік, за результатами якого одним із переможців було визнано Товариство, яким разом з відповідачами та секретарем Аукціонного комітету було складено та підписано відповідні аукціонні свідоцтва.
Відповідно до протоколу № 453 УАБ-СГ засідання Аукціонного комітету від 09.04.2012 р. за результатами Спеціалізованого аукціону № 148-1 Аукціонним комітетом було вирішено: затвердити результати Спеціалізованого аукціону №148-1; Компанії відповідно до вимог п. 67 Порядку організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 03.10.2011 р. №1064, підписати договори купівлі-продажу на поставку скрапленого газу з покупцями-переможцями спеціалізованого аукціону №148-1, зокрема, з Товариством в обсязі 30 910,00 тонн скрапленого газу.
Листом № 27/33 від 27.11.2012 р. Товариство звернулося до Компанії з пропозицією укласти договір купівлі-продажу скрапленого газу на умовах, визначених аукціонним свідоцтвом №148-1/1-385, до якого було додано три примірники відповідного договору, підписаним позивачем.
10.12.2012 р. листом №2/2-01/1-6350 Компанія повідомила Товариство про відсутність у неї правових підстав для підписання договору купівлі-продажу скрапленого газу за наслідками проведеного 06.04.2012 р. Спеціалізованого аукціону №148-1 у зв'язку із анулюванням його результатів в силу п. 67 Порядку №1064.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Товариство є переможцем спеціалізованого аукціону №148-1 з продажу скрапленого газу для потреб населення на 2013 рік, що відбувся 06.04.2012 р., а відповідачі всупереч положень чинного законодавства України ухиляються від укладання договору купівлі-продажу наведеного майна за наслідками такого аукціону, у зв'язку з чим позивач вказує на наявність підстав для зобов'язання відповідачів укласти відповідний договір купівлі-продажу.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню повністю з наступних підстав.
У відповідності до частин 1, 3 ст. 179 Господарського кодексу України майново-господарські зобов'язання, які виникають між суб'єктами господарювання або між суб'єктами господарювання і негосподарюючими суб'єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов'язаннями. Укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
Частиною 7 ст. 179 Господарського кодексу України встановлено, що господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України (435-15)
з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.
За змістом ст.ст. 626- 628 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Відповідно до ч. 1 ст. 187 Господарського кодексу України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов'язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору.
Таким чином, приписи чинного законодавства передбачають перелік випадків, коли спори, що виникають при укладанні господарських договорів, вирішуються судом.
Із матеріалів справи вбачається, що договір, вимога про укладення якого заявлена, стосується купівлі-продажу скрапленого газу, а відтак, до відносин щодо укладення такого правочину застосовуються в т.ч. положення Закону України "Про нафту і газ" (2665-14)
.
Частиною 1 статті 4-1 Закону України "Про нафту і газ" встановлено, що підприємства, частка держави у статутному капіталі яких 50 відсотків та більше, господарські товариства, 50 відсотків та більше акцій (часток, паїв) яких знаходяться у статутних капіталах інших господарських товариств, акціонером яких є держава і володіє в них контрольним пакетом акцій, а також дочірні підприємства, представництва та філії таких підприємств і товариств, учасники договорів про спільну діяльність, та/або особи, уповноважені договорами про спільну діяльність, укладеними за участю зазначених підприємств, щомісячно здійснюють продаж нафти сирої і газового конденсату власного видобутку, видобутих на підставі спеціальних дозволів на користування нафтогазоносними надрами (крім обсягів, що використовуються на власні технологічні потреби), а також скрапленого газу - виключно на біржових аукціонах.
Згідно із ст. 185 Господарського кодексу України до укладення господарських договорів на біржах, оптових ярмарках, публічних торгах застосовуються загальні правила укладення договорів на основі вільного волевиявлення, з урахуванням нормативно-правових актів, якими регулюється діяльність відповідних бірж, ярмарків та публічних торгів.
Згідно із ч. 8 ст. 4-1 Закону України "Про нафту і газ" дія цієї статті поширюється виключно на тих учасників договорів про спільну діяльність, відповідно до яких вартість вкладу підприємств, частка держави у статутному капіталі яких 50 відсотків та більше, господарських товариств, 50 відсотків та більше акцій (часток, паїв) яких знаходяться у статутних капіталах інших господарських товариств, акціонером яких є держава і володіє в них контрольним пакетом акцій, а також дочірніх підприємств, представництв та філій таких підприємств і товариств, становить 50 відсотків та більше загальної вартості вкладів учасників договорів про спільну діяльність.
Пунктами 2, 9 постанови Кабінету Міністрів України "Про утворення Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України"" від 25.05.1998 р. №747 (747-98-п)
встановлено, що статутний фонд Компанії формується шляхом передачі до нього: 100 відсотків акцій державних акціонерних товариств, які утворюються на базі державних підприємств, зазначених у додатку 1 до цієї постанови, майно яких не підлягає приватизації; пакетів акцій, залишених у державній власності, відкритих акціонерних товариств, зазначених у додатку 2 до цієї постанови; майна акціонерного товариства "Укргазпром"та його дочірніх підприємств у зв'язку з їх реорганізацією; майно Державної акціонерної холдингової компанії "Укргаз"у зв'язку з її ліквідацією; акції (частки, паї), що належать державі у статутному фонді господарських товариств (підприємств), згідно з додатком. Встановлено, що 100 відсотків акцій Компанії, які випускаються на величину її статутного фонду, залишаються у державній власності до прийняття в установленому порядку рішення про їх продаж.
Згідно із п. 21 Статуту Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України"засновником Компанії є держава в особі Кабінету Міністрів України.
Отже, враховуючи, що відповідач 1 є дочірньою компанією підприємства, частка держави у статутному капіталі якого становить більше 50 відсотків, то до правочинів купівлі-продажу скрапленого газу, продавцем за якими є Компанія, підлягають застосуванню положення статті 4-1 Закону України "Про нафту і газ".
У відповідності до ч. 3 ст. 4-1 Закону України "Про нафту і газ" порядок організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої і газового конденсату власного видобутку, скрапленого газу, визначення стартових цін на таких аукціонах, надбавок за якість для нафти сирої і газового конденсату, а також порядок визначення обсягів реалізації на біржових аукціонах скрапленого газу для потреб населення встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 03.10.2011 р. №1064 (1064-2011-п)
"Деякі питання організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу"було затверджено Порядок організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу (надалі -"Порядок").
За системним аналізом положень Закону України "Про нафту і газ" (2665-14)
та Порядку вбачається, що продаж скрапленого газу підприємствами, частка держави у статутному капіталі яких становить більше 50 відсотків, здійснюється виключно на договірних засадах на підставі результатів проведеного аукціону.
Відповідно до ст.67 Постанови №1064 (1064-2011-п)
на підставі аукціонного свідоцтва Покупець-переможець аукціону і Продавець протягом трьох днів зобов'язані підписати договір купівлі-продажу, згідно з умовами якого, Продавець зобов'язаний поставити скраплений газ, відповідно до визначеного в аукціонному свідоцтві базису поставки та якісної характеристики, а Покупець - прийняти та оплатити їх.
Тобто, укладення спірного договору купівлі-продажу скрапленого газу за результатами проведеного аукціону є обов'язковим для його учасників на підставі закону, а тому в силу положень ч. 1 ст. 187 Господарського кодексу України та факту відмови відповідача 1 від укладення такого договору позивач правомірно звернувся з даним позовом до суду.
Як на підстави для відмови в укладенні спірного договору відповідач 1 вказує на:
- відсутність у Аукціонного комітету повноважень на проведення Спеціалізованого аукціону №148-1, у зв'язку із тим, що він не відповідає вимогам п. 24 Порядку;
- незаконність рішень Аукціонного комітету, оформлених протоколом № 451 УАБ-СГ від 30.03.2012 р.;
- відсутність у нього обов'язку виставляти річний обсяг скрапленого газу на спеціалізований аукціон з його продажу;
- відсутність повноважень у відповідача-2 на проведення спеціалізованих аукціонів з продажу скрапленого газу для потреб населення;
- анулювання результатів Спеціалізованого аукціону №148-1 з визначених п. 67 Порядку підстав.
У відповідності до п. 24 Порядку для організації та проведення аукціону утворюється аукціонний комітет, який здійснює загальне керівництво та контроль за дотриманням умов проведення аукціонів. До складу аукціонного комітету включаються по три представники Мінекономрозвитку і Міненерговугілля та чотири представники Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України". Персональний склад аукціонного комітету затверджується спільним наказом Мінекономрозвитку та Міненерговугілля.
Із спільних наказів Міністерства економіки України та Міністерства палива та енергетики України від 12.05.2010 р. №537/173 "Про затвердження складу Аукціонного комітету з продажу нафти, газового конденсату, скрапленого газу та вугілля"та від 19.08.2010 р. №1043/325 "Про внесення змін до складу аукціонного комітету з продажу нафти, газового конденсату, скрапленого газу і вугілля"вбачається, що визначений Міністерством економіки України (після правонаступництва -Міністерство економічного розвитку і торгівлі України) та Міністерством палива та енергетики України (після правонаступництва -Міністерство енергетики та вугільної промисловості України) склад Аукціонного комітету з продажу нафти, газового конденсату, скрапленого газу та вугілля, яким було прийнято протокол №451 УАБ-СГ від 30.03.2012 р., відповідає положенням п. 24 Порядку, а саме, складається з трьох представників Мінекономрозвитку, трьох представників Міненерговугілля та чотирьох представників Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України".
Згідно із п. 72 Порядку спеціалізовані аукціони проводяться окремо згідно із затвердженим аукціонним комітетом графіком. Продавці скрапленого газу для потреб населення заявляють увесь обсяг продукції, який планується виробити, реалізувати після закінчення попереднього спеціалізованого аукціону, в якому вони брали участь та який проводився на умовах, визначених цим Порядком.
Відповідно до п. 73 Порядку покупці скрапленого газу для потреб населення подають біржі до 15 числа місяця, в якому проводиться спеціалізований аукціон, інформацію про планові обсяги потреби регіону в скрапленому газі для потреб населення та планові обсяги закупівлі такого газу. Біржа узагальнює зазначену інформацію та подає її протягом двох робочих днів аукціонному комітетові для визначення обсягу реалізації скрапленого газу на спеціалізованих аукціонах. Продавці скрапленого газу для потреб населення подають аукціонному комітетові до 15 числа місяця, в якому проводиться спеціалізований аукціон, інформацію про весь обсяг продукції, який планується виробити, реалізувати після закінчення попереднього спеціалізованого аукціону, в якому вони брали участь та який проводився на умовах, визначених цим Порядком. Аукціонний комітет на підставі отриманої інформації протягом двох днів після надходження останньої інформації передає продавцям дані, на підставі яких вони формують пропозицію з продажу скрапленого газу на спеціалізованому аукціоні, та подають її аукціонному комітетові.
З огляду на викладені норми вбачається наступний механізм призначення проведення спеціалізованих аукціонів з продажу скрапленого газу для потреб населення:
1. Обсяг скрапленого газу для потреб населення, який повинні виставляти на спеціалізований аукціон продавці скрапленого газу, формується виходячи з потреб покупців скрапленого газу для потреб населення.
2. Суб'єктом, уповноваженим визначати обсяги скрапленого газу для потреб населення, які повинні виставляти на спеціалізований аукціон продавці скрапленого газу, та надавати дані продавцям скрапленого газу щодо формування останніми пропозицій з продажу скрапленого газу на спеціалізованому аукціоні є Аукціонний комітет з продажу нафти, газового конденсату, скрапленого газу та вугілля.
3. Продавці скрапленого газу зобов'язані формувати пропозиції з продажу скрапленого газу на спеціалізованому аукціоні виключно на підставі даних Аукціонного комітету з продажу нафти, газового конденсату, скрапленого газу та вугілля.
Пунктом 25 Порядку встановлено, що аукціонний комітет: установлює форму заявки на участь в аукціоні; затверджує регламент організації та проведення аукціону; затверджує графік проведення аукціонів; розглядає та схвалює або відхиляє заявки на участь в аукціоні та подані пропозиції; затверджує стартову ціну кожного лота; приймає рішення про проведення аукціону, визначає день і час його проведення з урахуванням поданих пропозицій і графіка проведення аукціонів; затверджує секретаря на кожний вид аукціону; контролює виконання біржею договору про організацію та проведення аукціонів; затверджує аукціонні свідоцтва.
У відповідності до п. 30 Порядку рішення аукціонного комітету оформляється протоколом, який підписують усі члени комітету, присутні на засіданні. рішення комітету є обов'язковими для виконання всіма учасниками аукціону, а також біржею, на якій проводиться аукціон.
Із наявних в матеріалах справи документів вбачається, що рішення Аукціонного комітету, оформлені протоколом № 451 УАБ-СГ від 30.03.2012 р., були прийняті на підставі отриманої від Української аграрної біржі узагальненої інформації покупців про планові обсяги потреби регіону в скрапленому газі та планові обсяги закупівлі такого газу на 2013 рік.
З огляду на викладене вбачається, що рішення Аукціонного комітету, оформлені протоколом №451 УАБ-СГ від 30.03.2012 р., є чинними, прийнятими у відповідності до положень Порядку та в силу приписів п. 30 Порядку є обов'язковими для виконання в т.ч. відповідачем 1.
Наведене, спростовує твердження Компанії про незаконність рішень Аукціонного комітету, оформлених протоколом №451 УАБ-СГ від 30.03.2012 р., та як наслідок, результатів проведеного на виконання таких рішень Спеціалізованого аукціону №148-1.
Посилання Компанії на відсутність у неї обов'язку виставити для реалізації на Спеціалізованому аукціоні №148-1 увесь прогнозований обсяг скрапленого газу з ресурсу січня, лютого, березня, квітня, травня, червня, липня, серпня, вересня, жовтня, листопада, грудня 2013 року є безпідставним, оскільки в силу положень п. 72 Порядку продавець скрапленого газу, яким в даному випадку є Компанія, зобов'язаний заявити на спеціалізований аукціон увесь обсяг продукції, який планується виробити, реалізувати після закінчення попереднього спеціалізованого аукціону.
Згідно з п.п. 1 п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 03.10.2011 р. №1064 (1064-2011-п)
"Деякі питання організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу"Міністерству енергетики та вугільної промисловості доручено провести у місячний строк конкурс з визначення бірж, на яких проводяться біржові аукціони з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу.
Доказів проведення конкурсу з визначення бірж для організації та проведення аукціонів у порядку, встановленому пунктами 4-23 Порядку, матеріали справи не містять, а представниками сторін повідомлено, що як на момент проведення спірного аукціону, так і на сьогоднішній день такого конкурсу Міністерством енергетики та вугільної промисловості України не проводилося.
Разом з тим, із матеріалів справи вбачається, що Спеціалізований аукціон №148-1 було проведено Українською аграрною біржею на підставі угоди про організаційне забезпечення проведення аукціонів з продажу скрапленого газу на базі Української аграрної біржі, укладеної 10.05.2000 р. з Міністерством економіки України.
Положеннями п.п. 4.1, 4.2 наведеної угоди встановлено, що угода набуває чинності з моменту підписання сторонами та вважається укладеною на невизначений строк. Угода може бути розірвана за погодженням сторін за умови попереднього повідомлення однією з сторін іншої сторони за 1 місяць або за рішенням суду.
Доказів розірвання угоди про організаційне забезпечення проведення аукціонів з продажу скрапленого газу на базі Української аграрної біржі від 10.05.2000 р. матеріали справи не містять, а відтак, на момент проведення спірного аукціону така угода була чинною.
З огляду на викладене та враховуючи приписи ст. 41 Закону України "Про нафту і газ" якими передбачено, що біржові аукціони з продажу скрапленого газу повинні проводитись щомісячно, єдиною особою, уповноваженою у визначеному законодавством порядку на організацію та проведення спеціалізованих аукціонів з реалізації скрапленого газу для потреб населення, є Українська аграрна біржа.
Таким чином, твердження компанії про відсутність у відповідача-2 повноважень на проведення спірного аукціону є безпідставним.
За змістом абз. 3 п. 67 Порядку якщо продавець чи покупець відмовляються від підписання аукціонного свідоцтва або договору купівлі-продажу у зазначений строк, результати аукціону щодо відповідних лотів за рішенням аукціонного комітету анулюються.
Таким чином, результати аукціону можуть бути анульовані лише за відповідним рішенням аукціонного комітету.
В той же час, доказів існування рішень Аукціонного комітету про анулювання результатів Спеціалізованого аукціону №148-1 матеріали справи не містять та відповідачем-1 не надано, у зв'язку з чим його посилання на відсутність підстав для підписання спірного договору з огляду на анулювання згідно п. 67 Порядку результатів Спеціалізованого аукціону №148-1 є безпідставним.
З огляду на викладене вбачається, що проведений 06.04.2012 р. відповідачем-2 на підставі рішень Аукціонного комітету, оформлених протоколами № 451 УАБ-СГ, № 452 УАБ-СГ від 30.03.2012 р., Спеціалізований аукціон №148-1 з продажу скрапленого газу для потреб населення було проведено у відповідності до норм чинного законодавства України, а відтак результати такого аукціону є законними та обов'язковими для його учасників (в т.ч. сторін).
У відповідності до п. 66 Порядку після закінчення аукціону складається аукціонне свідоцтво у чотирьох примірниках, які підписуються уповноваженими особами покупця, продавця, біржі та аукціонного комітету.
Із наявних в матеріалах справи документів вбачається, що за результатами Спеціалізованого аукціону № 148-1 одним із переможців було визнано Товариство, яким разом з відповідачами та секретарем Аукціонного комітету було складено та підписано в т.ч. аукціонне свідоцтво №148-1/1-385.
Відповідно до аукціонного свідоцтва №148-1/1-385 продавець №1 (Компанія) продав, а покупець № 84 (Товариство), що визнаний переможцем аукціону, купив скраплений газ для потреб населення загальним обсягом 1 330,00 тонн, вартістю 2 832 900,00 грн.
Положеннями п. 67 Порядку встановлено, що на підставі аукціонного свідоцтва покупець - переможець аукціону і продавець протягом трьох днів зобов'язані підписати договір купівлі-продажу, згідно з умовами якого продавець зобов'язаний поставити нафту сиру, газовий конденсат і скраплений газ відповідно до визначеного базису поставки та якісної характеристики, а покупець - прийняти та оплатити їх. У договорі купівлі-продажу також зазначається, що передача покупцям нафти сирої та газового конденсату здійснюватиметься на родовищах або вузлах обліку відповідних суб'єктів господарювання, та визначається спосіб відвантаження і напрямок транспортування.
Посилання Компанії на можливість укладання договору виключно в межах трьох днів після проведення аукціону судом відхиляється, оскільки за змістом ч.2 п. 35 Порядку проект договору готує саме Компанія, а до направлення Товариством пропозиції укласти договір, сторонами жодних заяв про відсутність намірів щодо укладання договору за результатами проведеного аукціону не робилося. Положення Порядку та чинного законодавства не дають підстав для висновку про присічність визначеного п. 67 Порядку строку, що в сукупністю із відсутністю протиправної поведінки Товариства не є підставою для припинення дії Аукціонного свідоцтва та зобов'язання сторін укласти відповідний договір.
Враховуючи, що судом встановлено законність проведеного 06.04.2012 р. Спеціального аукціону №148-1 та факт підписання сторонами аукціонного свідоцтва №148-1/1-385, то в силу положень п. 67 Порядку укладення договору купівлі-продажу скрапленого газу для потреб населення на умовах наведеного свідоцтва є обов'язковим для сторін, а відтак, відповідач-1 був зобов'язаний підписати направлений йому позивачем договір купівлі-продажу скрапленого газу для потреб населення №А148-1/сг-389.
Стосовно тексту направленого проекту договору, суд відзначає, що положеннями законодавства не затверджено типової форми подібних договорів, в той час, зміст проекту в частині істотних умов (ціна, обсяг, умови поставки) відповідає приписам Порядку та Аукціонному свідоцтву, а за результатами проведеного у 2011 році аналогічного аукціону, сторонами, які є учасниками спору у даній справі, підписано договір купівлі-продажу, зміст якого є тотожним умовам надісланого проекту, що в розумінні ст. 7 Цивільного кодексу України, може свідчити про відповідність проекту звичаю ділового обороту.
Таким чином, вимога позивача про укладення між сторонами договору купівлі-продажу скрапленого газу №А148-1/сг-389 від 27.11.2012 р. за результатами Спеціалізованого аукціону №148-1, що відбувся 06.04.2012 р., на умовах надісланого позивачем проекту, є правомірною та обґрунтованою, а тому підлягає задоволенню.
В силу положень ч. 2 ст. 187 Господарського кодексу України днем укладення спірного договору є день набрання чинності цим рішенням суду, а тому він не потребує підписання його сторонами.
У відповідності до п.п. 7) п. 32 Порядку біржа, на якій проводиться аукціон, реєструє укладені на аукціоні угоди.
Задоволення судом вимоги позивача про укладення спірного договору в силу положень п.п. 7) п. 32 Порядку має своїм наслідком виникнення у відповідача-2 зобов'язання щодо реєстрації такого договору в день набрання даним рішенням законної сили, а відтак, вимога Товариства про зобов'язання відповідача 2 зареєструвати такий договір є правомірною та підлягає задоволенню.
За таких обставин, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог Товариства у повному обсязі.
Відповідно до вимог ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача-1, оскільки спір виник з його вини.
На підставі викладеного та керуючись статтями 25, 49, 82- 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Замінити відповідача-1 -Дочірню компанію "Укргазвидобування"Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України"його правонаступником -Публічним акціонерним товариством "Укргазвидобування".
2. Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Чернівці-СПБТ"задовольнити повністю.
3. Укласти договір купівлі-продажу скрапленого газу для потреб населення № А148-1/сг-389 від 27 листопада 2012 року між Публічним акціонерним товариством "Укргазвидобування"(місцезнаходження: 04053, м. Київ, вул. Кудрявська, 26/28, код ЄДРПОУ 30019775), Українською аграрною біржею (місцезнаходження: 03028, м. Київ, пр. Науки, 25, код ЄДРПОУ 23389377) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Чернівці-СПБТ"(місцезнаходження: 58001, Чернівецька обл., м. Чернівці, вул. Тараса Шевченка, 28, офіс 3; код ЄДРПОУ 37830297) за результатами спеціалізованого аукціону № 148-1, який відбувся 06.04.2012 р., в наступній редакції:
Д О Г О В І Р № А148-1/сг-389
купівлі-продажу скрапленого газу
м. Київ 27.11.2012 року
Публічне акціонерне товариство "Укргазвидобування"надалі -Продавець, в особі директора Борисова Юрія Сергійовича, який діє на підставі Статуту з однієї сторони і ТОВ "Чернівці - СПБТ, надалі Покупець, в особі директора Францева Костянтина Едуардовича, який діє на підставі Статуту, з іншої сторони, та Українська аграрна біржа, надалі -Біржа, в особі Виконавчого директора Протасової Марини Володимирівни, яка діє на підставі Статуту, з третьої сторони, разом іменовані Сторони, керуючись Порядком організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 жовтня 2011 року №1064, та на підставі аукціонних свідоцтв №148-1/1-385, згідно з якими Покупець визнаний переможцем спеціалізованого аукціону № 148-1 від 06.04.2012р., уклали даний Договір про наступне:
1. Предмет Договору
1.1. На спеціалізованому аукціоні № 148-1 з продажу скрапленого газу для потреб населення, що відбувся 08.12.2011р., за результатами проведення торгів Покупець купує у Продавця скраплений газ власного виробництва Продавця (надалі -скраплений газ).
1.2. Покупець зобов'язується оплатити та прийняти скраплений газ на умовах цього Договору, а Продавець зобов'язується передати Покупцю скраплений газ у вересні 2013 р. відповідно до строку поставки, вказаного в п.5.2 цього Договору, в загальній кількості 1330 (Одна тисяча триста тридцять) тонн.
2. Ціна та якість скрапленого газу
2.1. Ціна за одну тонну скрапленого газу без врахування вартості його транспортування складає 2 130,00 (Дві тисячі сто тридцять ) грн. 00 коп., в т.ч. ПДВ 20 %.
2.2. У разі купівлі Покупцем скрапленого газу в обсязі, який складається з декількох лотів різної вартості, в Договорі купівлі-продажу зазначається ціна за одну тонну, визначена як середньозважена. При цьому округлення величини ціни за одну тонну скрапленого газу, визначеної таким шляхом, проводиться до другого значущого знака після коми.
2.3. Загальна сума даного Договору складає 2 832 900,00 (Два мільйона вісімсот тридцять дві тисячі дев'ятсот) грн. 00 коп., у тому числі ПДВ складає 472 150,00 (чотириста сімдесят дві тисячі сто п'ятдесят) грн. 00 коп..
2.4. Якість скрапленого газу повинна відповідати ДСТУ 4047-2001, марка СПБТ.
3. 3. Порядок та умови постачання, приймання скрапленого газу
3.1. Передача скрапленого газу здійснюється Продавцем залізничним транспортом на умовах EXW франко-завод Яблунівське ВПГ філії "Управління з переробки газу та газового конденсату" в строки, визначені в п.5.2 цього Договору.
3.2. Передача скрапленого газу здійснюється після отримання Продавцем оплати згідно з п.5.2 цього Договору.
3.3. Покупець самостійно забезпечує та оплачує послуги по наливу та транспортуванню скрапленого газу за окремо укладеними договорами.
3.4. Перехід права власності та усі ризики на скраплений газ у разі відвантаження залізницею переходять з моменту приймання завантаженої вагоно-цистерни до перевезення залізницею, при чому момент приймання визначається відміткою станції відправлення залізниці у квитанції про приймання вантажу.
3.5. Продавець не передає скраплений газ в разі відсутності попередньої оплати за скраплений газ.
3.6. Продавець має право в односторонньому порядку збільшувати або зменшувати обсяг відвантаження скрапленого газу в межах транзитної норми (до 3% від визначеного даним договором обсягу).
3.7. Фактичний обсяг скрапленого газу, переданого Продавцем Покупцю, оформляється актами приймання-передачі скрапленого газу до 15-го числа місяця наступного за звітним, на підставі наданих Покупцем Продавцю транспортних накладних, за якими здійснюється відвантаження скрапленого газу.
4. Обов'язки сторін
4.1. Продавець зобов'язаний:
4.1.1. Протягом 3 (трьох) робочих днів з дати проведення аукціону надати для реєстрації Біржі підписаний Сторонами Договір.
4.1.2. Здійснити передачу скрапленого газу Покупцю відповідно до графіку поставки, зазначеного у п.5.2. цього Договору, після оплати за скраплений газ
4.2. Покупець зобов'язаний:
4.2.1. Сплатити на рахунок Продавця вартість скрапленого газу відповідно до строків, зазначених в п.5.2 цього Договору.
4.2.2. Не здійснювати експорт скрапленого газу, що є предметом цього Договору.
4.3. Біржа зобов'язана:
4.3.1. Перерахувати Продавцю гарантійний внесок, який вона отримала від Покупця за участь в спеціалізованому аукціоні на підставі листів, наданих Продавцем із зазначенням суми, термінів/строків та реквізитів для перерахування гарантійного внеску.
5. Порядок та умови проведення розрахунків
5.1. Розрахунки за скраплений газ здійснюються Покупцем у національній грошовій одиниці -гривні після узгодження з Продавцем банківських платіжних реквізитів.
5.2. Покупець здійснює оплату скрапленого газу по цьому Договору шляхом перерахування коштів на рахунок Продавця за наступним графіком:
№ п/пСтрок відвантаженняСтроки оплатиСума до cплати, грн. в т.ч. ПДВ, грн.1.01.09.2013 -30.09.2013До 01.09.2013р.2 832 900,00472 150,00 Всього 2 832 900,00472 150,00 5.3. Загальна сума гарантійного внеску 141 645 (сто сорок одна тисяча шістсот сорок п'ять) грн. 00 коп., перерахованого Покупцем Біржі, зараховується в загальну суму Договору як оплата Покупцем скрапленого газу.
Сума гарантійного внеску зараховується Продавцем як часткова оплата за скраплений газ в розмірі 5% від вартості обсягу скрапленого газу, що передається в кожному місяці. Гарантійний внесок не зараховується в загальну суму Договору як оплата Покупцем скрапленого газу у випадку, передбаченому п.6.2. цього Договору.
5.4. Продавець здійснює відвантаження скрапленого газу тільки в обсягах проведеної попередньої оплати відповідно до умов цього Договору.
5.5. Біржа перераховує Продавцю гарантійний внесок, який вона отримала від Покупця за участь в аукціоні, в терміни/строки та за реквізитами, вказаними в листах Продавця, що надаються біржі Продавцем.
5.6. У випадку, коли обсяг фактично відвантаженого та переданого скрапленого газу перевищив обсяг, оплачений Покупцем на умовах п.5.2. цього Договору, оплату обсягу перевантаженого скрапленого газу Покупець здійснює за ціною згідно з п.2.1 цього Договору протягом 3 (трьох) днів з дати відвантаження.
5.7. Остаточний розрахунок за фактично відвантажений та переданий скраплений газ проводиться на підставі акту приймання-передачі скрапленого газу протягом 3 (трьох) робочих днів з дати складання цього акту.
5.8. Не допускається оплата скрапленого газу за цим Договором третіми особами без письмової згоди Продавця.
6. Відповідальність сторін
6.1. Продавець звільняється від відповідальності за передачу меншої кількості скрапленого газу ніж це встановлено в цьому Договорі у випадках:
- зменшення обсягів купівлі скрапленого газу за ініціативою Покупця або відповідно до п.3.6. цього Договору;
- несплати Покупцем обсягів скрапленого газу, зазначених у п.п.1.2.,5.2 цього Договору;
- у разі вилучення та/або внесення (опису) у податкову заставу скрапленого газу Продавця Державними податковими органами.
6.2. У випадку відмови Покупця від цього Договору або несвоєчасної чи не в повному обсязі оплати Покупцем на рахунок Продавця суми, вказаної в п.5.2 цього Договору, гарантійний внесок не зараховується як оплата Покупцем скрапленого газу та залишається Продавцю як штраф за неналежне виконання Покупцем своїх зобов'язань.
6.3. У випадку порушення Покупцем термінів/строків оплати, вказаних в п.5.2. даного Договору, Покупець сплачує на користь Продавця пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період за який сплачується пеня, від суми прострочення платежу за кожний день прострочення платежу. Оплата пені не звільняє Покупця від виконання зобов'язань за даним Договором.
6.4. У випадку прострочення Біржею строків перерахування гарантійного внеску на рахунок Продавця, Біржа сплачує Продавцю пеню в розмірі 0,2% від суми не перерахованого гарантійного внеску за кожний день прострочення. Оплата пені не звільняє Біржу від виконання зобов'язань за цим Договором.
6.5. У випадку порушення Покупцем п.п. 1.2., 5.2 цього Договору в частині приймання обсягів скрапленого газу останній сплачує Продавцю штраф в розмірі 2% від загальної вартості скрапленого газу не відвантаженого з вини Покупця.
6.6. У випадку порушення строків передачі скрапленого газу, визначених в п.5.2. даного Договору з вини Продавця, останній сплачує Покупцю штраф в розмірах згідно з чинним законодавством України.
7. Обставини непереборної сили
7.1. Сторони звільняються від відповідальності за часткове або повне невиконання обов'язків по даному Договору, якщо це невиконання є наслідком обставин непереборної сили.
7.2. Під обставинами непереборної сили розуміють обставини, які виникли після підписання даного Договору, внаслідок непередбачуваних сторонами подій надзвичайного характеру, включаючи пожежі, землетруси, повені, оповзні, інші стихійні лиха, вибухи, війну або військові дії.
Строк виконання зобов'язань відкладається відповідно на строк, протягом якого будуть діяти такі обставини.
7.3. Достатнім доказом дії обставин непереборної сили є документ, виданий Торгово-промисловою палатою України або іншими уповноваженими на це органами.
7.4. Про настання таких обставин Сторона, для якої вони наступили, повинна протягом 2 (двох) днів повідомити іншу Сторону даного Договору та Біржу у письмовому вигляді. У разі не повідомлення, Сторона, що не виконує свої зобов'язання, позбавляється права посилатися на такі обставини.
7.5. Виникнення зазначених обставин не є підставою для відмови Покупця від сплати Продавцю за скраплений газ, який переданий до їх виникнення.
8. Порядок вирішення спорів
8.1. Сторони прийшли до згоди, що всі спори (розбіжності), які можуть виникнути при виконанні умов даного Договору, повинні вирішуватися шляхом переговорів.
8.2. У випадках неможливості досягнення згоди шляхом переговорів, спір підлягає вирішенню в судовому порядку згідно з чинним законодавством України.
9. Інші умови
9.1. Сторони визнають, що інформація, якою вони будуть обмінюватись під час виконання даного Договору, є конфіденційною та зобов'язуються не передавати конфіденційну інформацію та не використовувати таку інформацію у відносинах з третьою особою, зберігати конфіденційність і не надавати третім особам інформацію, що є конфіденційною, крім випадків, передбачених чинним законодавством.
9.2. Взаємовідносини Сторін, не передбачені цим Договором, регулюються чинним законодавством України.
9.3. Всі зміни та доповнення до даного Договору дійсні тільки при умові, якщо вони викладені в письмовій формі і підписані уповноваженими на це особами.
9.4. Даний Договір складений українською мовою у трьох примірниках (по примірнику для кожної із Сторін), які мають однакову юридичну силу.
9.5. Сторони зобов'язуються повідомляти у письмовій формі одна одну про зміни своїх платіжних реквізитів, адрес, номерів телефонів, телефаксів у 5-ти денний строк з дня виникнення відповідних змін.
10. Строк дії Договору
10.1. Даний Договір набирає чинності з моменту його підписання Сторонами і діє до 31.12.2013 року, а у частині розрахунків до їх повного виконання.
11. Місцезнаходження та реквізити Сторін
Продавець ПАТ "Укргазвидобування" Адреса: 04053, м. Київ вул. Кудрявська, 26/28, п/р 260063032608 в ПАТ "Промінвестбанк" м. Київ МФО 300012 Код ЄДРПОУ: 30019775 Індивідуальний податковий номер: 300197726657 Свідоцтво №35481203 Тел: 230-80-09 Факс: 461-25-69 Покупець ТОВ "Чернівці -СПБТ" Адреса: 58001м. Чернівці, Першотравневий р-н, вулиця Тараса Шевченка, буд.28, офіс 3 розрахунковий рахунок: 2600230133407 в ПАТ "РЕАЛ Банк", МФО: 351588, Код ЄДРПОУ: 37830297, Індивідуальний податковий номер: 378302924126, Свідоцтво: 20074065 Тел: 0652-70-32-40Біржа Українська аграрна Біржа Юридична адреса: м. Київ вул. пр-т Науки, 25 Адреса поштова: 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,16-22 МСП 01601 п/р:2600200029536 в ПАТ КБ "Хрещатик" МФО: 300670 п/р 26007303114401 ПАТ "Сведбанк"МФО 300164 п/р 2600500019536 ПАТ КБ "Хрещатик"МФО 300670 Код ЄДРПОУ: 23389377 ІПН 233893726105 Свідоцтво № 37462334 Тел: 235-50-69
_________ Ю. С. Борисовим__________ Францев К.Е.__________ Протасова М.В. 4. Зобов'язати Українську аграрну біржу (місцезнаходження: 03028, м. Київ, пр. Науки, 25, код ЄДРПОУ 23389377) зареєструвати договір купівлі-продажу скрапленого газу для потреб населення № А148-1/сг-389 від 27 листопада 2012 року, укладений між Публічним акціонерним товариством "Укргазвидобування"(місцезнаходження: 04053, м. Київ, вул. Кудрявська, 26/28, код ЄДРПОУ 30019775), Українською аграрною біржею (місцезнаходження: 03028, м. Київ, пр. Науки, 25, код ЄДРПОУ 23389377) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Чернівці-СПБТ"(місцезнаходження: 58001, Чернівецька обл., м. Чернівці, вул. Тараса Шевченка, 28, офіс 3; код ЄДРПОУ 37830297) за результатами спеціалізованого аукціону № 148-1, який відбувся 06.04.2012 р.
5. Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Укргазвидобування"місцезнаходження: 04053, м. Київ, вул. Кудрявська, 26/28, код ЄДРПОУ 30019775) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Чернівці-СПБТ"(місцезнаходження: 58001, Чернівецька обл., м. Чернівці, вул. Тараса Шевченка, 28, офіс 3; код ЄДРПОУ 37830297) судовий збір у розмірі 1 073 (одна тисяча сімдесят три) грн. 00 коп.
рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено
10.01.2013 року