ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030,
м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.230-31-34
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 11/114
24.04.09
( Додатково див. постанову Київського апеляційного господарського суду (rs4885075) )
За позовом
Закритого акціонерного товариства "Перлина"
До
Третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача
Про
Головного управління земельних ресурсів виконавчого
органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) Київська міська рада
стягнення 394 872,92 грн.
Суддя Смирнова Ю.М.
Представники:
від позивача
Ситник В.В. –представник
від відповідача
від третьої особи
Сторожук А. –представник
Безносик А. - представник
В судовому засіданні 24.04.2009 на підставі ст. 85 Господарського процесуального кодексу України за згодою представників сторін та третьої особи оголошено вступну та резолютивну частину рішення суду.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Позивач звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом про стягнення з відповідача на користь позивача грошових коштів у розмірі 394 872,92 грн., сплачених в якості авансу на підставі угоди № 18 від 10.02.2006.
Позовні вимоги мотивовані тим, що в порушення умов вищевказаної угоди відповідач не провів експертну грошову оцінку та не склав технічну документацію з продажу земельної ділянки. Як наслідок, третьою особою не було прийнято рішення щодо продажу позивачу земельної ділянки, а тому сума авансу у розмірі 394872,92 грн., внесена позивачем по вказаній угоді, підлягає поверненню позивачеві.
Відповідач проти задоволення позову заперечує, оскільки вважає, що зобов’язання сторін по угоді від 10.02.2006 № 18 припинились шляхом виконання. Відповідач вказує, що відповідно до умов угоди позивач зобов’язаний був перерахувати аванс, а відповідач провести організацію експертної грошової оцінки та складання технічної документації з продажу земельної ділянки, що й було зроблено сторонами.
Третя особа проти задоволення позову заперечує, оскільки єдиною підставою для повернення авансу угодою від 10.02.2006 передбачено прийняття Київською міською радою рішення про відмову позивачу у продажу земельної ділянки. Рішення про відмову в продажі позивачу земельної ділянки Київська міська рада не приймала.
Дослідивши наявні матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд
В С Т А Н О В И В:
Головне управління земельних ресурсів діє відповідно до Положення про Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) (Далі - Положення), затвердженого рішенням Київської міської ради від 19.12.2002 № 182/342 (ra_182023-02) . Відповідно до п.1.1 Положення (ra_182023-02) Головне управління земельних ресурсів є структурним підрозділом виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та виконує функції місцевого органу державної виконавчої влади з питань земельних ресурсів, є підзвітним та підконтрольним Київській міській раді та безпосередньо підпорядковується Київському міському голові.
Відповідно до п. 1.2 рішення Київської міської ради від 26.09.2000 №14/991 "Про деякі питання продажу земельних ділянок в м. Києві" (ra_014023-00) , далі Рішення - №14/991, рішення про надання земельних ділянок та про оформлення права користування землею особам, які подали клопотання про купівлю відповідних земельних ділянок, приймаються після сплати такими особами авансу в розмірі 15 % від грошової оцінки цих земельних ділянок.
Відповідно до п. 3 Рішення №14/991 (ra_014023-00) організацію виконання цього рішення покладено на Головне управління земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації.
10.02.2006 між Головним Управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (надалі - відповідач) та Закритим акціонерним товариством "Перлина"(надалі –позивач) було укладено угоду № 18 (надалі –Угода).
Відповідно до п. 1 Угоди позивач у відповідності до Рішення Київської міської ради від 26.09.2000 № 14/991 "Про деякі питання продажу земельних ділянок в м. Києві" (ra_014023-00) сплачує аванс в сумі 394 872, 92 грн. за земельну ділянку площею 0,3167 га, розташовану за адресою: шосе Стратегічне, 16 у Голосіївському районі м. Києва (надалі - Земельна ділянка).
Згідно п. 2 Угоди перерахування коштів, зазначених у пункті 1 цієї Угоди, здійснюється на р/р 37116001002659 в УДК в м. Києві, МФО 820019, код ЄДРПОУ 26199097 (одержувач: Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) протягом 10 банківських днів, з дня реєстрації угоди в Головному управлінні земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації).
Пунктом 4 Угоди на відповідача покладено зобов’язання в межах своєї компетенції організувати в установленому порядку проведення грошової оцінки та складання технічної документації з продажу Земельної ділянки, зазначеної в п. 1 цієї Угоди, в максимально короткий термін.
Згідно п. 5 Угоди кошти, сплачені авансом, зараховуються до суми договору купівлі-продажу Земельної ділянки і не повертаються Закритому акціонерному товариству "Перлина", крім випадків відмови Київської міської ради у продажі Земельної ділянки, зазначеної у п. 1 цієї Угоди.
Зобов'язання по сплаті авансу у сумі 394 872,92 грн. за земельну ділянку позивачем виконані в повному обсязі, що підтверджується випискою з банківського рахунку та не заперечується відповідачем.
На виконання угоди відповідач отримав висновок про ринкову вартість земельної ділянки від 26.12.2006, копія якого є в матеріалах справи, підготував та передав на розгляд до Київської міської ради проект рішення "Про продаж земельної ділянки ЗАТ "Перлина"для реконструкції нежитлової будівлі під офісно –торговельний центр з подальшою експлуатацією та обслуговуванням на Стратегічному шосе, 16 А у Голосіївському районі міста Києва". Отже, свої зобов’язання за договором відповідач також виконав належним чином.
Постійною комісією Київради з питань земельних відносин на своєму засіданні 11.12.2007 вирішено відкласти розгляд проекту вказаного рішення та матеріалів кадастрової справи щодо Земельної ділянки, проект рішення та матеріали кадастрової справи направлено до відповідача для доопрацювання, а саме для поновлення експертної грошової оцінки земельної ділянки. Копія витягу з протоколу наявна в матеріалах справи.
Згідно зі статтею 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України (254к/96-ВР) , Земельним кодексом України (2768-14) та відповідно до них нормативно-правовими актами.
Статтею 13 Конституції України визначено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об’єктами права власності українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією (254к/96-ВР) .
Статтею 9 Земельного кодексу України визначені повноваження Київської і Севастопольської міських рад у галузі земельних відносин, до яких належить: розпорядження землями територіальної громади міста, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності, вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності, вирішення інших питань у галузі земельних відносин.
Згідно з пункту 5 статті 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні"від імені та в інтересах територіальних громад права суб’єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Згідно з п. 12 перехідних положень Земельного кодексу України (2768-14) до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), об'єкти незавершеного будівництва та законсервовані об'єкти, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Стаття 9 Земельного кодексу України встановлює, що до повноважень Київської міської ради у галузі земельних відносин на її території належить, зокрема, розпорядження землями територіальної громади міста; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу (2768-14) ; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу (2768-14) ; організація землеустрою.
Відповідно до статті 116 Земельного кодексу України підставами для набуття права на землю є рішення органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень.
Продаж громадянам і юридичним особам земельних ділянок державної (крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації) та комунальної власності для потреб, визначених цим Кодексом (2768-14) , провадиться місцевими державними адміністраціями, Радою міністрів Автономної Республіки Крим або органами місцевого самоврядування в межах їх повноважень (стаття 128 земельного кодексу України). 31.10.2006 Київською міською радою прийнято рішення про передачу Земельної ділянки позивачу в короткострокову оренду строком на 1 рік № 224/281 "Про передачу закритому акціонерному товариству "Перлина"земельної ділянки для реконструкції нежитлової будівлі під офісно –торговельний центр з подальшою експлуатацією та обслуговуванням на Стратегічному шосе, 16 А у Голосіївському районі міста Києва" (ra-224023-06) у зв’язку з переходом права власності на нежитловий будинок.
02.04.2007 між позивачем та Київською міською радою укладено договір оренди Земельної ділянки, який зареєстрований за № 79-6-005-2.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 24.07.2008 №18/253 за позовом Закритого акціонерного товариства "Перлина"до Київської міської ради та Головного Управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) визнано право Закритого акціонерного товариства "Перлина"на орендну земельної ділянки, що знаходиться за адресою: Стратегічне шосе, 16 А у Голосіївському районі міста Києва; визнано укладеним з моменту набрання рішенням суду законної сили договір оренди земельної ділянки між Київською міською радою та Закритим акціонерним товариством "Перлина"щодо земельної ділянки, що знаходиться за адресою: Стратегічне шосе, 16 А у Голосіївському районі міста Києва, в редакції зазначеній в рішенні.
Статтею 526 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу (435-15) , інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Аналогічна норма міститься і в статті 193 Господарського кодексу України, яка регламентує, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Як встановлено судом, відповідач свої зобов’язання за Угодою виконав належним чином. Угодою від 10.02.2006 передбачено єдину підставу для повернення позивачу сплачених авансових коштів за Земельну ділянку (п. 5), а саме відмова Київської міської ради у продажу земельної ділянки.
Рішення щодо відмови в передачі у власність позивачеві Земельної ділянки Київська міська рада не приймала. Ці обставини визнаються усіма учасниками судового процесу. Факт передачі Земельної ділянки в оренду не виключає можливості передачі її в подальшому позивачу у власність.
За таких обставин підстави для стягнення з відповідача грошових коштів у розмірі 394872,92 грн., сплачених в якості авансу на підставі Угоди № 18, відсутні.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального Кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Правомірності своїх вимог позивач суду не довів, а тому позов задоволенню не підлягає.
У зв’язку з відмовою в позові судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись ст.ст. 33, 49, 82- 85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання, оформленого відповідно до ст. 84 Господарського процесуального кодексу України, та може бути оскаржене в порядку та у строки, визначені Господарським процесуальним кодексом України (1798-12) .
Суддя
Ю.М. Смирнова
Дата підписання рішення: 20.05.2009