ПОСТАНОВА
Іменем України
17 березня 2020 року
Київ
справа №487/1363/17
адміністративне провадження №К/9901/17982/18
Верховний Суд в складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду (далі - Суд):
головуючого (судді-доповідача) - Уханенка С.А.,
суддів - Кашпур О.В., Радишевської О.Р.,
розглянув у порядку письмового провадження як суд касаційної інстанції адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в м.Миколаєві Департаменту патрульної поліції, за участю третьої особи комунального підприємства "ЕЛУ автодоріг" про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, провадження в якій відкрите
за касаційною скаргою Управління патрульної поліції в м. Миколаєві Департаменту патрульної поліції на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 29 серпня 2017 року, ухвалену у складі головуючого судді Кравця О.О., суддів Домусчі С.Д., Коваля М.П.,
УСТАНОВИВ:
І. Суть спору
1. У березні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління патрульної поліції в м. Миколаєві Департаменту патрульної поліції, в якому просив:
- визнати постанову Служби безпеки дорожнього руху Управління патрульної поліції в м. Миколаєві від 13.01.2017 про накладення штрафу у розмірі 1020,00 грн. протиправною, незаконною та скасувати її за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 140 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП (80731-10)
).
2. На обґрунтування позову зазначає, що на бухгалтерському обліку підприємства знаходиться лише трамвайна колія, а балансоутримувачем асфальтобетонного покриття по всій ширині проїжджої частини дороги є КП "ЕЛУ автодоріг".
ІІ. Установлені судами обставини справи
3. ОСОБА_1 є директором комунального підприємства Миколаївської міської ради "Миколаївелектротранс" (далі - КП ММР "Миколаївелектротранс").
4. 03.01.2017 року о 10:25 співробітниками Управління патрульної поліції в м. Миколаєві під час розгляду матеріалів адміністративного правопорушення за фактом вибоїн асфальтобетонного покриття міжколійного простору проїзної частини на перехресті вул. Чкалова ріг вул.1-ша Слобідська в Центральному районі міста Миколаєва встановлено, що гр. ОСОБА_1, являючись відповідальною посадовою особою за утримання колійного господарства та міжколійного простору, порушив вимоги правил, норм та стандартів ДСТУ 3587-97 п. 3.6.1 та не забезпечив БДР (безпеку дорожнього руху) в місці вибоїни та проїзній частині в міжколійному господарстві проїзді вул. Чкалова ріг вул. 1-ша Слобідська шляхом встановлення ТЗРДР (тимчасові знаки регулювання дорожнього руху) в місці вибоїни проїзної частини, чим порушив п.п 1.5 ПДР (1306-2001-п)
.
5. Відповідно до акта обстеження ділянки вулично-шляхової мережі від 03 січня 2017 року в м.Миколаїв, Центральний район, по вул.Чкалова перетин із вул.1-ша Слобідська встановлено, що стан обстеженої ділянки не відповідає вимогам п.3.1.1, 3.1.2, 3.6.1 ДСТУ 3587-07 "Безпека дорожнього руху. Автомобільні дороги. Вулиці та залізничні переїзди" за такими показниками: ями та вибоїни міжколійного простору по вул.Чкалова на перетині із вул.1-ша Слобідська глибиною від 0,06м. до 0,08 м., загальною площею 4,8 м.кв.
6. Постановою старшого інспектора СБДР УПП в місті Миколаєві серії АР №037041 від 13.01.2017 року ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 140 КУпАП.
7. Трамвайна колія перебуває на балансі КП Миколаївської міської ради "МИКОЛАЇВЕЛЕКТРОТРАНС".
8. Суть спору полягає у визначенні правомірності оскарженої постанови.
ІІІ. Рішення судів першої й апеляційної інстанцій і мотиви їхнього ухвалення
9. Заводський районний суд м. Миколаєва постановою від 15 травня 2017 року в задоволені позову відмовив.
10. Відмовляючи в задоволенні позову суд першої інстанції виходив з того, що додержання правил, норм і стандартів при утриманні трамвайної колії по вул.Чкалова на перетині з вул. 1-ша Слобідська в м.Миколаєві відноситься до компетенції КП ММР "Миколаївелектротранс".
11. Одеський апеляційний адміністративний суд постановою від 29 серпня 2017 року скасував постанову Заводського районного суду м. Миколаєва від 15 травня 2017 року і прийняв нову постанову про задоволення позову.
12. Задовольняючи позов апеляційний суд зазначив, що у діях ОСОБА_1 - директора КП "ЕЛУ автодоріг" відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті. 140 КУАП, а експлуатаційне утримання покриття між рейками трамвайних колій проїзної частини на перехресті вул. Чкалова ріг вул. 1-а Слобідська у м. Миколаєві та обов`язок забезпечення безпеки дорожнього руху при утриманні вказаного покриття відноситься до повноважень іншої особи - директора КП "Миколаївелектротранс".
IV. Провадження в суді касаційної інстанції, вимоги касаційної скарги і аргументи сторін
13. Не погоджуючись з постановою суду апеляційної інстанції, відповідач подав касаційну скаргу, в якій посилаючись на порушення апеляційним судом норм матеріального та процесуального права просить скасувати оскаржену постанову суду апеляційної інстанції і залишити в силі постанову суду першої інстанції.
14. На обґрунтування касаційної скарги позивач зазначає невідповідність встановлених судом апеляційної інстанції обставин справи, оскільки ОСОБА_1 є директором КП "Миколаївелектротранс", а не директором КП "ЕЛУ автодоріг", що стало підставою для помилкового задоволення позову. Також вказує, що ОСОБА_1 як директор КП "Миколаївелектротранс" зобов`язаний контролювати належне експлуатаційне утримання покриття між рейками трамвайних колій проїзної частини на перехресті вул.Чкалова та вул.Слобідська у м.Миколаєві.
V. Джерела права й акти їхнього застосування. Позиція Верховного Суду
15. Частиною 1 статті 140 КУпАП встановлено відповідальність за порушення правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху при утриманні автомобільних доріг і вулиць, залізничних переїздів, інших дорожніх споруд, невжиття заходів щодо своєчасної заборони або обмеження руху при виникненні умов, які загрожують безпеці руху, або неприйняття своєчасних заходів до відновлення безпечних умов для руху.
16. Статтею 16 Закону України "Про автомобільні дороги" встановлено, що вулиці і дороги міст та інших населених пунктів знаходяться у віданні органів місцевого самоврядування і є комунальною власністю. Проїзна частина доріг, штучні споруди (мости і шляхопроводи), технічні засоби організації дорожнього руху та зовнішнє освітлення на вулицях і дорогах міст та інших населених пунктів можуть передаватися безоплатно в державну власність, а також з державної в комунальну власність за рішенням відповідних органів місцевого самоврядування та Кабінету Міністрів України.
17. Органи місцевого самоврядування, що управляють функціонуванням та розвитком вулиць і доріг міст та інших населених пунктів, відповідають зокрема за, стан вулиць і доріг міст та інших населених пунктів відповідно до діючих норм, у тому числі щодо безпеки руху транспортних засобів і пішоходів; якість робіт з проектування, будівництва, реконструкції, ремонту та утримання вулиць і доріг міст та інших населених пунктів (ст. 21 Закону України "Про автомобільні дороги").
18. Статтею 9 Закону України "Про дорожній рух" передбачено, що до компетенції власників автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів або уповноважених ними органів у сфері дорожнього руху віднесено, зокрема:
розробка програм та здійснення заходів щодо розвитку, удосконалення, ремонту та утримання у безпечному для дорожнього руху стані доріг, вулиць та залізничних переїздів, зон відчуження;
визначення структур управління, проектування, будівництва та утримання доріг, вулиць та залізничних переїздів;
забезпечення безпечних, економічних та комфортних умов дорожнього руху; термінове усунення пошкоджень на автомобільних дорогах, вулицях та залізничних переїздах;
проведення лінійного аналізу аварійності на підвідомчих автомобільних дорогах, вулицях та залізничних переїздах;
виявлення аварійно-небезпечних ділянок та місць концентрації дорожньо-транспортних пригод і впровадження у таких місцях відповідних заходів щодо удосконалення організації дорожнього руху;
забезпечення роботи спеціалізованих служб по здійсненню заходів щодо організації дорожнього руху;
своєчасне виявлення перешкод дорожньому руху та їх усунення, а у разі неможливості - невідкладне позначення дорожніми знаками, огороджувальними і направляючими засобами;
організація виконання встановлених вимог щодо забезпечення безпеки дорожнього руху;
вирішення інших питань дорожнього руху згідно з чинним законодавством.
19. Згідно положень ГСТУ 204.04.05.005 - 2004 затвердженого Наказом Держжитлокомунгоспу України від 10 грудня 2004 р . №219 передбачено :
трамвайна колія - споруда, яка скеровує рух коліс трамвайних вагонів і сприймає від них навантаження. Складається з нижньої та верхньої будови, дорожнього покриття та колійних облаштувань;
трамвайне полотно - частина вулиці, дороги або поверхні землі на яких розміщена трамвайна колія у межах встановлених проектною документацією;
суміщене трамвайне полотно - трамвайна колія, полотно якої розміщено в одному рівні з проїзною частиною вулиці (дороги) і має дорожнє покриття, що допускає рух по ньому безрейкового транспорту;
система встановлює наступні види технічного обслуговування і ремонтів трамвайних колій: технічне обслуговування; профілактичний (поточний) ремонт; середній ремонт; капітальний ремонт; неплановий ремонт;
під час контролю трамвайної колії оцінка їх технічного стану здійснюється за результатами візуального огляду і прямих вимірювань. При цьому обов`язковій перевірці підлягають: стан рейок, рейкових скріплень, шпал, спецчастин, колійних облаштувань, дорожнього покриття, стиків, ширина колії, перевищення зовнішньої рейки над внутрішньою, просідання і перекоси, а також дотримання габаритних норм трамвайної колії та якість її утримання. Порядок і терміни проведення контролю за станом трамвайної колії, а також перелік посадових осіб, на яких покладається обов`язок щодо його здійснення встановлюється підприємством. У разі виявлення невідповідності технічного стану трамвайної колії встановленим вимогам, посадовими особами підприємства повинні вживатися заходи відповідно до вимог [2]. Усунення пошкодження колії, спецчастин та колійних облаштувань проводиться на неплановому або профілактичному (поточному) ремонтах;
для попередження та усунення несправностей під час ПР виконуються наступні роботи: усунення ослаблених рейкових скріплень (стикових та проміжних); заміна окремих відрізків рейок; відновлення, ремонт або заміна окремих конструктивних елементів колії; усунення місцевих просідань і перекосів колії; усунення місцевих відхилень по ширині колії; виправлення колій по шаблону та рівню з наступним підбиттям шпал в місцях ремонту; ремонт стиків, кріплень контррейок та охоронних рейок; ремонт спецчастин із заміною окремих деталей; регулювання та ремонт приводів переводу вістряків стрілок; регулювання та ремонт пристроїв електрообігрівання стрілок (у зимовий час); очищення та ремонт водовідвідних пристроїв; досипання шару баласту; частковий (ямковий) ремонт дорожнього покриття колії; ремонт або заміна окремих конструктивних елементів огорож з фарбуванням;
в окремих випадках, в залежності від характеру несправностей або руйнувань, під час НР виконують роботи з відновлення земляного полотна, верхньої будови колії, колійних облаштувань та споруд.
20. Відповідно до Додатку А "Розмежування трамвайного полотна і прилеглих до нього ділянок, а також відповідальності за їх утриманням" вказаного Галузевого стандарту:
п.А.1 межі трамвайного полотна встановлюються: на суміщеному та відокремленому трамвайному полотні на відстані 0,7 м від зовнішнього краю головок рейок, з обох боків колії; на власному трамвайному полотні, в межах основного майданчика земляного полотна та його схилів або на відстані 0,7 м від зовнішнього краю головок рейок з обох боків колії;
п.А.2 за стан трамвайної колії та колійних облаштувань відповідають трамвайні або трамвайно-тролейбусні підприємства.
21. Правила експлуатації трамвая та тролейбуса, затверджені наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству № 103 від 10.12.1996 (z0066-97)
встановлюють, що:
п.2.2.1.2 до колійного господарства належать: постійні та тимчасові колії та колійні споруди;
п.2.2.4.1 до верхньої будови трамвайної колії належать: рейки, контррейки, стикові та проміжні кріплення, колійні тяги, температурні компенсатори (зрівноважувальні пристрої), підрейкова основа - шпали, бруси, лежні, рами, баласт, а також спецчастини - стрілочні переводи та глухі перехрещення; крім того, на суміщеному та відокремленому полотні - дорожнє покриття; на мостах, шляхопроводах, естакадах та насипах - охоронні рейки та бруси;
п.2.2.7.1 утримання та ремонт трамвайних колій повинні виконуватися відповідно до технічних умов, затверджених керівником підприємства міського електротранспорту. Роботи з догляду та ремонту колій повинні виконуватися із застосуванням засобів механізації персоналом дистанцій (ділянок), колій за планом, який затверджується начальником служби колії;
п.2.2.7.6 для забезпечення безперебійного та безпечного руху трамвайних поїздів колії та колійне господарство повинні оглядатися робітниками та технічним персоналом служби колії за затвердженим начальником служби графіком. Обов`язково перевіряються: стан рейок та рейкових кріплень; ширина колії на прямих та кривих ділянках та на спеціальних частинах; стан шпал; перевищення зовнішньої рейки над внутрішньою; наявність просідань та перекошень колії; стан збірних та зварних стиків (збіг робочих кантів, щільність кріплення, цільність зварних стиків, справність електричних стикових з`єднань); справність спеціальних частин (стрілок, хрестовин, компенсаторів); якість очищення рейок, рейкового полотна, кюветів, каналів водовідведення та приймальних дощових колодязів, розташованих поблизу трамвайної колії; якість змащування рейок на кривих ділянках колії; якість дорожнього покриття у межах трамвайної колії.
22. Відповідно до пункту 2.27 Правил благоустрою, санітарного утримання територій, забезпечення чистоти і порядку в м. Миколаєві, затверджених рішенням Миколаївської міської ради від 16.05.2013 № 28/10 зі змінами, адміністрація КП ММР "Миколаївелектротранс" зобов`язана утримувати в належному технічному стані покриття частини міжрейкового простору трамвайної колії на проїзній ділянці вулиці.
23. Як встановлено судами обох інстанцій спірна трамвайна колія перебуває на балансі КП Миколаївської міської ради "МИКОЛАЇВЕЛЕКТРОТРАНС", що не заперечується сторонами.
24. Приписами частини 3 статті 12 Закону України "Про дорожній рух" визначено, що посадові особи, які відповідають за будівництво, реконструкцію, ремонт, експлуатацію та облаштування автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів, мостів, шляхопроводів, інших споруд, зобов`язані: забезпечувати утримання їх у стані, що відповідає встановленим вимогам щодо забезпечення безпеки дорожнього руху; при виникненні умов, що створюють загрозу безпеці дорожнього руху, здійснювати заходи для своєчасної заборони або обмеження руху, а також відновлення безпечних умов для руху; своєчасно виявляти перешкоди дорожньому руху та забезпечувати їх усунення, а у разі неможливості - невідкладно позначати дорожніми знаками, огороджувальними і направляючими засобами.
25. Частиною 1 статті 24 Закону України "Про дорожній рух" передбачено, що власники доріг, вулиць та залізничних переїздів або уповноважені ними органи несуть відповідальність за створення безпечних умов руху на дорогах, вулицях та залізничних переїздах, що знаходяться у їх віданні.
26. У пункті 11 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30 березня 1994 року № 198 (198-94-п)
встановлено, що власники дорожніх об`єктів або уповноважені ними органи, дорожньо-експлуатаційні організації зобов`язані: своєчасно і якісно виконувати експлуатаційні роботи відповідно до технічних правил з дотриманням норм і стандартів з безпеки руху; постійно контролювати експлуатаційний стан усіх елементів дорожніх об`єктів та негайно усувати виявлені пошкодження чи інші перешкоди в дорожньому русі, а за неможливості це зробити - невідкладно позначити їх дорожніми знаками, сигнальними, огороджувальними і направляючими пристроями відповідно до діючих нормативів або припинити (обмежити) рух; вирішувати питання забезпечення експлуатації дорожніх об`єктів у надзвичайних ситуаціях, за несприятливих погодно-кліматичних умов, у разі деформації та пошкодження елементів дорожніх об`єктів, аварії на підземних комунікаціях і виникнення інших перешкод у дорожньому русі й разом із спеціалізованими службами організації дорожнього руху і за погодженням з Державтоінспекцією оперативно вносити зміни до порядку організації дорожнього руху; відшкодовувати в установленому законодавством порядку збитки власникам транспортних засобів, якщо дорожньо-транспортна пригода сталася внаслідок незадовільного утримання доріг, вулиць, залізних переїздів.
27. Указані правила є обов`язковими для їх власників або уповноважених ними органів, організацій, що здійснюють ремонт і утримання дорожніх об`єктів і користувачів (п. 1 зазначених Правил).
28. З урахуванням викладеного, саме КП Миколаївської міської ради "МИКОЛАЇВЕЛЕКТРОТРАНС", на балансі якого знаходяться відповідні трамвайні колії, зобов`язане забезпечити безпеку дорожнього руху на ділянці в місцезнаходженні вказаних вибоїн, ям, та є відповідальним за утримання дорожнього покриття між трамвайними рейками (в міжколійному просторі).
29. Аналізом вище наведених вимог нормативних актів повністю спростовуються доводи касаційної скарги, що ОСОБА_1, як директор КП ММР "Миколаївелектротранс" відповідно до своїх посадових обов`язків не несе відповідальність за утримання меж трамвайної колії.
30. Таким чином, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку щодо відсутності підстав для задоволення позову, з огляду на встановлення допущення позивачем правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 140 Кодексу України про адміністративні правопорушення, за яке його притягнуто до адміністративної відповідальності оскарженою постановою Служби безпеки дорожнього руху Управління патрульної поліції в м. Миколаєві від 13.01.2017.
31. При цьому, скасовуючи постанову суду першої інстанції та задовольняючи позов, суд апеляційної інстанції встановивши, що експлуатаційне утримання покриття між рейками трамвайних колій проїзної частини на перехресті вул. Чкалова ріг вул. 1-а Слобідська у м. Миколаєві відноситься до повноважень КП "Миколаївелектротранс" виходив з того, що ОСОБА_1 є директором КП "ЕЛУ автодоріг", а не КП "Миколаївелектротранс", що призвело до прийняття помилкового рішення у справі.
32. Колегія суддів наголошує на тому, що перевірка законності судових рішень судів першої та апеляційної інстанції, згідно зі статтею 341 КАС України, здійснюється виключно у частині застосування норм матеріального та процесуального права. Суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
33. Згідно з пунктом 4 частини 1 статті 349 КАС України суд касаційної інстанції за наслідками розгляду касаційної скарги має право скасувати постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково і залишити в силі рішення суду першої інстанції у відповідній частині.
34. Відповідно до статті 352 КАС України суд касаційної інстанції скасовує постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково і залишає в силі судове рішення суду першої інстанції у відповідній частині, якщо встановить, що судом апеляційної інстанції скасовано судове рішення, яке відповідає закону.
35. Керуючись статтями 341, 345, 349, 352, 355, 356, 359 КАС України, Суд
ПОСТАНОВИВ:
36. Касаційну скаргу Управління патрульної поліції в м. Миколаєві Департаменту патрульної поліції задовольнити.
37. Постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 29 серпня 2017 року скасувати.
38. Постанову Заводського районного суду м. Миколаєва від 15 травня 2017 року залишити в силі.
Судові витрати не розподіляються.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і не підлягає оскарженню.
Головуючий: С.А. Уханенко
Судді: О.В. Кашпур
О.Р. Радишевська