ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 жовтня 2020 року
м. Київ
справа № 607/8638/17
адміністративне провадження № К/9901/14070/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Бучик А.Ю.,
суддів: Мороз Л.Л., Рибачука А.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 09.04.2019 (в складі: головуючого судді - Ніколіна В.В., суддів: Гінди О.М., Заверухи О.Б.) у справі №607/8638/17 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-
УСТАНОВИВ:
В липні 2017 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (далі - ГУ ПФУ в Тернопільській області, відповідач), в якому просила:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії шляхом включення до складу грошового забезпечення сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги для оздоровлення, премії за результати роботи, індексації заробітної плати, одноразової грошової допомоги при звільненні до складу грошового забезпечення, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування;
- визнати протиправними дії ГУ ПФУ у Тернопільській області щодо відмови у перерахунку пенсії у зв`язку із підвищенням посадового окладу згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 №1036 (1036-2016-п) з 01.01.2017;
- зобов`язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії шляхом включення до складу грошового забезпечення сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги для оздоровлення, премії за результати роботи, індексації заробітної плати, підвищеного посадового окладу, одноразової грошової допомоги при звільненні, з яких сплачувались страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, з моменту призначення пенсії.
Позов обґрунтовувала тим, що відповідач протиправно відмовив у проведенні перерахунку її пенсії з врахуванням зазначених виплат, оскільки такі виплати є додатковими видами грошового забезпечення, з яких сплачено внески на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а тому повинні враховуватись при обчисленні розміру пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) (далі - Закон №2262-XII (2262-12) ).
Рішенням Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 22 січня 2018 року позов задоволено.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 09 квітня 2019 року рішення Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 22 січня 2018 року скасовано та прийнято нову постанову, якою в задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду апеляційної інстанції, позивачка подала касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказане судове рішення та ухвалити нове судове рішення про задоволення позовних вимог в частині врахування до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія індексації заробітної плати та підвищеного посадового окладу.
Касаційна скарга обґрунтована тим, що суд апеляційної інстанції не врахував, що відомості про отримувану індексацію містяться в матеріалах пенсійної справи, а довідка про підвищений посадовий оклад також надавалась нею.
Відповідач у запереченні на касаційну скаргу просив залишити касаційну скаргу без задоволення, а постанову суду апеляційної інстанції без змін.
У зв`язку із відсутністю клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю, ця справа розглядається в порядку письмового провадження.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з огляду на таке.
Судами встановлено, що позивачка 31.12.2016 звільнена з органів кримінально-виконавчої служби, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області та отримує пенсію відповідно до Закону №2262-ХІІ (2262-12) .
29.06.2017 позивачка звернулась до ГУ ПФУ в Тернопільській області із заявою, в якій просила включити до грошового забезпечення, з якого їй призначається пенсія, підвищений посадовий оклад, а також суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати, одноразової грошової допомоги при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, і таким чином, провести перерахунок та виплату пенсії шляхом включення до складу грошового забезпечення зазначених вище сум з моменту її призначення. До заяви додано довідки Управління Державної пенітенціарної служби України в Тернопільській області від 09.06.2017 №10/290, від 14.06.2017 №7/291.
Відповідач листом від 05.07.2017 №249/Д-11 повідомив ОСОБА_1 про відсутність підстав для перерахунку пенсії та роз`яснив, що відповідно до частини третьої статті 43 Закону №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. На виконання даного Закону прийнята постанова №393, згідно з п. 7 якої пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Допомога на оздоровлення, матеріальна допомога, грошові винагороди та суми індексації не включаються до грошового забезпечення при обчисленні пенсії.
Не погодившись із вказаними діями відповідача, позивачка звернулася до суду з вказаним позовом.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, одноразова премія, з яких сплачено страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Відмовляючи у задоволенні позовних в частині проведення перерахунку пенсії позивачки з урахуванням до складу грошового забезпечення індексації заробітної плати та підвищеного посадового окладу, суд апеляційної інстанції виходив з того, що відомості про такі виплати відсутні у доданій до заяви про перерахунок пенсії довідці правління Державної пенітенціарної служби України в Тернопільській області від 14.06.2017 №7/291, яка є чинною, а відтак підстави для включення цих складових до грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія відсутні.
Проте, з вказаним висновком суду апеляційної інстанції колегія суддів не погоджується з огляду на таке.
Зміст позовних вимог та доводи, якими позивачка обгрунтовує позовні вимоги свідчать про те, що фактично вона не погоджується з діями відповідача щодо неврахування відповідно до статті 43 Закону 2262-XII під час призначення пенсії окремих виплат, які вона отримувала під час служби (сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги для оздоровлення, премії за результати роботи, індексації заробітної плати, одноразової грошової допомоги при звільненні).
До суду касаційної інстанції позивачка оскаржує лише неврахування (із зазначених вище сум) індексації заробітної плати, а відтак судом касаційної інстанції переглядається рішення суду апеляційної інстанції щодо неврахування при призначенні пенсії індексації заробітної плати.
Відповідно до частин 2, 3 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (тут і далі в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Згідно з частиною 1 статті 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" передбачено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) .
Частиною 3 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" (393-92-п) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист.
Аналогічна правова позиція застосована у постанові Верховного Суду у складі Судової палати для розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду від 03.04.2019 (справа №638/9697/17), від 30.09.2019 (справа №750/9785/16-а), від 20.11.2019 у справі №522/11257/16-а і колегія суддів не вбачає підстав для відступу від неї.
За таких обставин, індексація грошового забезпечення підлягає включенню до складу грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія.
Разом з тим, суд апеляційної інстанції відмовляючи у задоволенні позовних вимог щодо включення до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, індексації грошового забезпечення з тих підстав, що зазначена виплата не вказана в довідці Управління Державної пенітенціарної служби України в Тернопільській області від 14.06.2017 №7/291, яку позивачка подавала для перерахунку пенсії, не врахував, що відомості про індексацію грошового забезпечення позивачки мали міститись в матеріалах пенсійної справи, оскільки подавались при призначенні пенсії, та належним чином не перевірив чи наявні в матеріалах пенсійної справи позивачки відомості про отримувану нею індексацію грошового забезпечення.
Що стосується перерахунку пенсії позивачки з урахуванням підвищеного посадового окладу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 №1036 (1036-2016-п) , колегія суддів зазначає таке.
Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (45-2008-п) (зі змінами та доповненнями, далі - Порядок №45), передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закон №2262-XII (2262-12) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 №1036 (1036-2016-п) внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу да деяких інших осіб" (1294-2007-п) в частині встановлення розмірів посадових окладів рядового і начальницького складу установ виконання покарань. Вказана постанова набрала чинності з 01.01.2017.
Отже, враховуючи, що позивачка до виходу на пенсію працювала в установах виконання покарань, вона має право на перерахунок пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 №1036 (1036-2016-п) .
Відповідно до пунктів 1-2 Порядку №45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-XII (2262-12) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Однак, суд апеляційної інстанції, мотивуючи відмову у перерахунку пенсії позивачки з урахуванням підвищеного посадового окладу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1036 від 28.12.2016 (1036-2016-п) тим, що відомості про таку виплату відсутні у доданій до заяви про перерахунок пенсії довідці Управління Державної пенітенціарної служби України в Тернопільській області від 14.06.2017 №7/291, належним чином не перевірив доводів позивачки про те, що вона подавала до відповідача довідку №10/290 від 09.06.2017 про підвищений посадовий оклад, як і не з`ясував, чи містять матеріали пенсійної справи ОСОБА_1 довідку встановленого зразка про новий посадовий оклад за посадою, яку обіймала позивачка до звільнення.
Згідно з п. 2 ч. 2 ст. 353 КАС України (в редакції до набрання чинності змінами, внесеними Законом України від 15.01.2020 № 460-IX (460-20) ) підставою для скасування судових рішень судів першої та (або) апеляційної інстанцій і направлення справи на новий судовий розгляд є порушення норм процесуального права, яке унеможливило встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи, якщо: суд необґрунтовано відхилив клопотання про витребування, дослідження або огляд доказів, або інше клопотання (заяву) учасника справи щодо встановлення обставин, які мають значення для правильного вирішення справи.
Враховуючи наведене, рішення суду апеляційної інстанції підлягає скасуванню в частині відмови у задоволенні позовних щодо проведення перерахунку пенсії позивачки з урахуванням до складу грошового забезпечення індексації заробітної плати та підвищеного посадового окладу, з направленням справи до суду апеляційної інстанції на новий розгляд.
Керуючись ст.ст. 345, 349, 353, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 09 квітня 2019 року скасувати в частині відмови у задоволенні позовних щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням до складу грошового забезпечення індексації заробітної плати та підвищеного посадового окладу, справу №607/8638/17 в цій частині направити на новий розгляд до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий А. Ю. Бучик
Судді: Л. Л. Мороз
А. І. Рибачук