ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 березня 2023 року
м. Київ
cправа № 909/916/16
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Вронська Г.О. - головуюча, судді - Губенко Н.М., Кондратова І.Д.
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Івано-Франківської районної державної адміністрації Івано-Франківської області
на постанову Західного апеляційного господарського суду
у складі колегії суддів: Якімець Г.Г., Бойко С.М., Бонк Т.Б.
від 24.10.2022
за заявою Акціонерного товариства "Укртелеком" в особі Івано-Франківської філії
про заміну сторони (відповідача) у справі
за позовом Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" в особі Івано-Франківської філії публічного акціонерного товариства "Укртелеком"
до Управління соціального захисту населення Богородчанської районної державної адміністрації Івано-Франківської області
про стягнення суми боргу по компенсації видатків на відшкодування витрат, пов`язаних з наданням пільг на телекомунікаційні послуги,
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст заяви
1. 29 квітня 2022 року Акціонерне товариство "Укртелеком" в особі Івано-Франківської філії (далі - Заявник, Стягувач) звернулось до Господарського суду Івано-Франківської області із заявою про заміну сторони (відповідача) у справі, в якій останній просить замінити Управління соціального захисту населення Богородчанської РДА Івано-Франківської області (код 03193324) за наказом від 06.03.2017 про примусове виконання рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 17.11.2016 на його правонаступника Івано-Франківську РДА Івано-Франківської області (код 44000350).
2. Заява мотивована тим, що на виконання постанови Верховної Ради України від 17.07.2020 № 80-ІХ "Про утворення та ліквідацію районів", Розпорядження Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 №1635-ю "Про реорганізацію та утворення районних державних адміністрацій" Івано-Франківська РДА 25.03.2021 видала розпорядження № 8 "Про припинення юридичних осіб публічного права Богородчанської районної державної адміністрації", згідно якого Управління соціального захисту населення Богородчанської РДА припинено як юридичну особу шляхом приєднання до новоутвореної Івано-Франківської РДА, яка є правонаступником щодо майна, майнових прав та обов`язків Управління соціального захисту населення Богородчанської РДА.
Короткий зміст ухвали суду першої інстанції та постанови суду апеляційної інстанції
3. Ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 25.05.2022 у справі №909/916/16 відмовлено Стягувачу у задоволенні заяви про заміну сторони (відповідача) у справі.
4. Ухвала суду першої інстанцій мотивована тим, що станом на час розгляду заяви в матеріалах справи відсутні докази, які б підтвердили здійснення заходів із завершення процедури припинення, складення та затвердження передавального акту комісії з реорганізації Управління соціального захисту населення Богородчанської районної державної адміністрації, а відтак і факт набуття майнових прав та обов`язків Івано-Франківською районною державною адміністрацією, як правонаступником.
5. Постановою Західного апеляційного господарського суду від 24.10.2022 у справі №909/916/16 скасовано вищевказану ухвалу Господарського суду Івано-Франківської області від 25.05.2022 та задоволено заяву Стягувача. Замінено боржника - Управління соціального захисту населення Богородчанської районної державної адміністрації на його правонаступника - Івано-Франківську районну державну адміністрацію Івано-Франківської області.
6. Суд апеляційної інстанції виходив з того, що момент переходу прав і обов`язків до правонаступника визначається днем підписання передавального акту, і тому може не співпадати у часі з моментом завершення реорганізації юридичної особи. Таким чином, враховуючи положення статей 104, 107 ЦК України, Івано-Франківська РДА є правонаступником всього майна, всіх прав та обов`язків Управління соціального захисту населення Богородчанської районної державної адміністрації.
Короткий зміст вимог касаційної скарги та аргументи учасників справи
7. Івано-Франківська районна державна адміністрація Івано-Франківської області (далі - Скаржник) звернулася до Верховного Суду з касаційною скаргою на постанову Західного апеляційного господарського суду від 24.10.2022, в якій просить Суд її скасувати і залишити в силі ухвалу суду першої інстанції.
8. Касаційна карга мотивована тим, що матеріальне правонаступництво між Управлінням соціального захисту населення Богородчанської РДА Івано-Франківської області та Івано-Франківською РДА Івано-Франківської області не відбулося, в матеріалах справи відсутні докази, які підтверджують здійснення заходів із завершення процедури припинення - складення та затвердження передавального акту, а відтак відсутній і факт набуття майнових прав та обов`язків Івано-Франківською РДА, як правонаступником. Отже, відсутні підстави для процесуального правонаступництва.
9. Стягувач подав до суду відзив на касаційну скаргу, в якому просив Суд залишити касаційну скаргу без задоволення, а постанову апеляційного суду без змін.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
10. Відповідно до частини 1 пункту 9 постанови Верховної Ради України від 17.07.2020 № 80-ІХ "Про утворення та ліквідацію районів" в Івано-Франківській області утворений Івано-Франківський район (з адміністративним центром у місті Івано-Франківську) у складі територій Більшівцівської селищної, Богородчанської селищної, Букачівської селищної, Бурштинської міської, Галицької міської, Дзвиняцької сільської, Дубовецької сільської, Єзупільської селищної, Загвіздянської сільської, Івано-Франківської міської, Лисецької селищної, Обертинської селищної, Олешанської сільської, Рогатинської міської, Солотвинської селищної, Старобогородчанської сільської, Тисменицької міської, Тлумацької міської, Угринівської сільської, Ямницької сільської територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України. Згідно з розпорядженням КМУ від 16.12.2020 № 1635-р "Про реорганізацію та утворення районних державних адміністрацій" (1635-2020-р)
вирішено в тому числі:
- утворити районні державні адміністрації в адміністративних центрах районів, утворених постановою Верховної Ради України від 17.07.2020 № 807-IX "Про утворення та ліквідацію районів" (807-20)
, як нові юридичні особи публічного права згідно з додатком 2 "ПЕРЕЛІК районних державних адміністрацій, що утворюються як нові юридичні особи публічного права", серед них - Івано-Франківська РДА Івано-Франківської області;
- здійснити реорганізацію районних державних адміністрацій районів, ліквідованих зазначеною постановою, шляхом їх приєднання до районних державних адміністрацій, утворених згідно з абзацом третім цього пункту, згідно з додатком 3 "ПЕРЕЛІК районних державних адміністрацій, що реорганізуються шляхом приєднання до районних державних адміністрацій, утворених як нові юридичні особи публічного права", відповідно до якого Богородчанська, Галицька, Рогатинська, Тисменицька та Тлумацька РДА реорганізуються шляхом приєднання до новоутвореної Івано-Франківської РДА.
11. Розпорядженням КМУ №1635-р від 16 грудня 2020 року (1635-2020-р)
"Про реорганізацію та утворення РДА" вирішено, зокрема: здійснити реорганізацію районних державних адміністрацій районів, ліквідованих зазначеною постановою, шляхом їх приєднання до районних державних адміністрацій, утворених згідно з абзацом третім цього пункту, згідно з додатком 3 "ПЕРЕЛІК районних державних адміністрацій, що реорганізуються шляхом приєднання до районних державних адміністрацій, утворених як нові юридичні особи публічного права", відповідно до якого Богородчанська, Галицька, Рогатинська, Тисменицька та Тлумацька РДА реорганізуються шляхом приєднання до новоутвореної Івано-Франківської РДА.
12. Пунктом 1 Порядку здійснення заходів щодо утворення та реорганізації РДА, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов`язків РДА, що припиняються, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1321 від 16 грудня 2020 року (1321-2020-п)
(надалі - Порядок), передбачено, що такий Порядок визначає механізм здійснення заходів, пов`язаних з утворенням або реорганізацією райдержадміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов`язків райдержадміністрацій, що припиняються, у зв`язку із зміною адміністративно-територіального устрою України, а дія Порядку поширюється на райдержадміністрації, які у зв`язку з прийняттям постанови Верховної Ради України від 17.07.2020 № 807-IX "Про утворення та ліквідацію районів" (807-20)
підлягають утворенню та/або реорганізації (п.2 Порядку).
13. Згідно з п.7 Порядку перехід повноважень, прав та обов`язків (публічно-владне правонаступництво) райдержадміністрацій, що припиняються, до райдержадміністрацій новоутворених районів здійснюється, у разі існування райдержадміністрації в адміністративному центрі новоутвореного району та приєднання до неї райдержадміністрацій, що припиняються, ліквідованих районів - з моменту утворення комісії з реорганізації райдержадміністрації, що припиняється (далі - комісія з реорганізації).
14. Перехід майна, майнових прав та обов`язків райдержадміністрацій, що припиняються, до райдержадміністрацій новоутворених районів здійснюється у разі існування райдержадміністрації в адміністративному центрі новоутвореного району та приєднання до неї райдержадміністрацій, що припиняються, ліквідованих районів з дня затвердження передавального акта комісії з реорганізації (п.8 Порядку).
15. Райдержадміністрації, що припиняються, до складу яких входять структурні підрозділи із статусом юридичної особи публічного права, після набрання чинності актом Кабінету Міністрів України про реорганізацію відповідної райдержадміністрації, а у разі створення райдержадміністрацій на території новоутвореного району - після державної реєстрації створення райдержадміністрацій видають акт про реорганізацію структурних підрозділів райдержадміністрації, які мають статус юридичної особи публічного права. У акті про реорганізацію визначається її спосіб, заходи з реорганізації, строк її завершення та інші необхідні умови (п. 11 Порядку).
16. 25 березня 2021 року Івано-Франківська РДА видала розпорядження № 8 "Про припинення юридичних осіб публічного права Богородчанської РДА", згідно якого Управління соціального захисту населення Богородчанської РДА припинено як юридичну особу шляхом приєднання до новоутвореної Івано-Франківської РДА.
17. 06 жовтня 2021 року Івано-Франківська ОДА видала розпорядження № 382 "Про затвердження передавального акта", відповідно до п.1 якого затвердила передавальний акт майна, майнових прав та обов`язків Богородчанської, Галицької, Рогатинської, Тисменицької та Тлумацької РДА, що припиняються, до правонаступника - Івано-Франківської РДА.
РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА
18. Цивільний кодекс України (435-15)
(далі - ЦК України (435-15)
)
Стаття 11 частина 1, пункт 1 частини 2, частина 3
Цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.
Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Цивільні права та обов`язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.
Стаття 104. Припинення юридичної особи
1. Юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників.
Стаття 202 частина 1
Правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Стаття 107. Порядок припинення юридичної особи шляхом злиття, приєднання, поділу та перетворення
1. Кредитор може вимагати від юридичної особи, що припиняється, виконання зобов`язань якої не забезпечено, припинення або дострокового виконання зобов`язання, або забезпечення виконання зобов`язання, крім випадків, передбачених законом.
2. Після закінчення строку для пред`явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог комісія з припинення юридичної особи складає передавальний акт (у разі злиття, приєднання або перетворення) або розподільчий баланс (у разі поділу), який має містити положення про правонаступництво щодо майна, прав та обов`язків юридичної особи, що припиняється шляхом поділу, стосовно всіх її кредиторів та боржників, включаючи зобов`язання, які оспорюються сторонами.
3. Передавальний акт та розподільчий баланс затверджуються учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про її припинення, крім випадків, встановлених законом.
4. Порушення положень частин другої та третьої цієї статті є підставою для відмови у внесенні до єдиного державного реєстру запису про припинення юридичної особи та державній реєстрації створюваних юридичних осіб - правонаступників.
19. Господарський процесуальний кодекс України (1798-12)
(далі - ГПК України (1798-12)
)
Стаття 52 частина 1
У разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу.
Стаття 74 частина 1
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Стаття 236 частини 1, 2, 5
Судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Стаття 300 частини 1, 2, 4
Переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.
Суд не обмежений доводами та вимогами касаційної скарги, якщо під час розгляду справи буде виявлено порушення норм процесуального права, передбачені пунктами 1, 3, 4, 8 частини першої статті 310, частиною другою статті 313 цього Кодексу, а також у разі необхідності врахування висновку щодо застосування норм права, викладеного у постанові Верховного Суду після подання касаційної скарги.
Стаття 334 частина 1
У разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Оцінка аргументів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанції
20. Суд виходить з того, що відповідно до статті 52 ГПК України в разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов`язкові для нього так само, як вони були обов`язкові для особи, яку правонаступник замінив. Про заміну або про відмову в заміні учасника справи його правонаступником суд постановляє ухвалу.
21. Згідно з частинами 1, 2 статті 334 ГПК України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець.
22. Отже, припинення юридичної особи шляхом реорганізації є підставою для її заміни правонаступником, в тому числі й на стадії виконавчого провадження.
23. Відповідно до частин 1, 5 статті 104 ЦК України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до ЄДР запису про її припинення. Згідно з частиною 8 статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" у разі приєднання юридичних осіб здійснюється державна реєстрація припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті приєднання, та державна реєстрація змін до відомостей, що містяться в ЄДР, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються. Приєднання вважається завершеним з дати державної реєстрації змін до відомостей, що містяться в ЄДР, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються.
24. Статтями 104, 107 ЦК України не визначений момент переходу прав та обов`язків від юридичної особи, яка припиняється у зв`язку з реорганізацією, до правонаступника.
25. У постанові від 16.06.2020 у справі №910/5953/17 Велика Палата Верховного Суду вказала, що такий момент не може пов`язуватися з внесенням запису до ЄДР про припинення реорганізованої юридичної особи. Велика Палата Верховного Суду зазначила, що якщо припустити, що правонаступництво настає лише з моменту державної реєстрації припинення юридичної особи, то це призведе до можливостей порушення прав кредиторів, які протягом значного періоду часу не зможуть звернутися з вимогами до юридичної особи, яка отримає все майно правопопередника, але не буде нести відповідальність за його зобов`язаннями. При цьому Велика Палата Верховного Суду в зазначеній постанові визнала помилковим висновок попередніх судових інстанцій про те, що правонаступництво не відбулося за відсутності в ЄДР запису про припинення юридичної особи, яка реорганізовувалася.
26. Суд зазначає, що при реорганізації юридичної особи відбувається універсальне правонаступництво. При універсальному правонаступництві все майно особи як сукупність прав та обов`язків, які їй належать, переходить до правонаступника чи правонаступників, при цьому в цій сукупності переходять усі окремі права та обов`язки, які належали на момент правонаступництва правопопереднику незалежно від їх виявлення на той момент. Ухвалюючи рішення про реорганізацію, уповноважений орган юридичної особи спрямовує свою волю на передачу не окремого майна, прав або обов`язків, а усієї їх сукупності.
Аналогічні висновки викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.06.2020 у справі №910/5953/17, постановах Верховного Суду від 13.01.2023 у справі №909/760/17 та від 01.12.2022 у справі №917/436/21.
27. Відповідно до частин 2, 3 статті 107 ЦК України після закінчення строку для пред`явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог комісія з припинення юридичної особи складає передавальний акт (у разі злиття, приєднання або перетворення) або розподільчий баланс (у разі поділу), який має містити положення про правонаступництво щодо майна, прав та обов`язків юридичної особи, що припиняється шляхом поділу, стосовно всіх її кредиторів та боржників, включаючи зобов`язання, які оспорюються сторонами.
28. Втім, при реорганізації юридичної особи в формі приєднання немає значення, чи вказано в передавальному акті про правонаступництво щодо певного майна, прав чи обов`язків. Адже правонаступник лише один, що унеможливлює виникнення будь-яких спорів щодо переходу майна, прав чи обов`язків.
29. Як встановлено судами попередніх інстанцій, Богородчанська райдержадміністрація, до складу якої входило Управління соціального захисту населення, була реорганізована шляхом приєднання до Івано-Франківської РДА (відповідно до розпорядження №1635-р).
30. Пунктом 8 Порядку №1321 передбачено, що перехід майна, майнових прав та обов`язків райдержадміністрацій, що припиняються, до райдержадміністрацій новоутворених районів здійснюється:
- у разі існування райдержадміністрації в адміністративному центрі новоутвореного району та приєднання до неї райдержадміністрацій, що припиняються, ліквідованих районів - з дня затвердження передавального акту комісії з реорганізації;
- у разі утворення райдержадміністрації на території новоутвореного району, в адміністративному центрі якого була відсутня така райдержадміністрація, - з моменту державної реєстрації райдержадміністрації як юридичної особи публічного права та затвердження передавального акту комісії з реорганізації.
31. Постановою Верховної Ради України від 17.07.2020 №807-IX "Про утворення та ліквідацію районів" (807-20)
в Івано-Франківській області утворений Івано-Франківський район (з адміністративним центром у місті Івано-Франківську).
32. На підставі вищевказаної постанови №807-ІХ розпорядженням КМУ №1635-р від 16 грудня 2020 року (1635-2020-р)
утворено, зокрема, Івано-Франківську РДА. Також вирішено здійснити реорганізацію райдержадміністрацій районів, ліквідованих постановою №807-ІХ, у зв`язку з чим Богородчанська, Галицька, Рогатинська, Тисменицька та Тлумацька райдержадміністрації реорганізуються шляхом приєднання до новоутвореної Івано-Франківської РДА.
33. Згідно з пунктом 9 Порядку №1321 передавальний акт складається комісією з реорганізації та затверджується головою облдержадміністрації.
34. Суди попередніх інстанцій встановили, що 06 жовтня 2021 року Івано-Франківська ОДА видала розпорядження № 382 "Про затвердження передавального акта", відповідно до пункту 1 якого затвердила передавальний акт майна, майнових прав та обов`язків Богородчанської, Галицької, Рогатинської, Тисменицької та Тлумацької РДА, що припиняються, до правонаступника - Івано-Франківської РДА. При цьому ні Управління соціального захисту населення Богородчанської районної державної адміністрації Івано-Франківської області, ні Івано-Франківська РДА, не заперечували факт підписання такого акту та його дійсність.
35. Разом з тим, як правильно зазначає Скаржник і як встановили суди, Богородчанська райдержадміністрація та Управління соціального захисту населення Богородчанської районної державної адміністрації Івано-Франківської області є окремими юридичними особами публічного права. Отже, процедура реорганізації Управління соціального захисту населення Богородчанської районної державної адміністрації Івано-Франківської області, незважаючи на його статус структурного підрозділу Богородчанської райдержадміністрації, проводиться відокремлено від процедури реорганізації самої Богородчанської райдержадміністрації.
36. Пунктом 11 Порядку №1321 передбачено, що райдержадміністрації, що припиняються, до складу яких входять структурні підрозділи із статусом юридичної особи публічного права, після набрання чинності актом КМУ про реорганізацію відповідної райдержадміністрації, а у разі створення райдержадміністрацій на території новоутвореного району - після державної реєстрації створення райдержадміністрацій видають акт про реорганізацію структурних підрозділів райдержадміністрації, які мають статус юридичної особи публічного права. У акті про реорганізацію визначається її спосіб, заходи з реорганізації, строк її завершення та інші необхідні умови. Суди попередніх інстанцій встановили, що 25.03.2021 Івано-Франківська РДА видала Розпорядження №8, яким зокрема, припинено юридичну особу публічного права - Управління соціального захисту населення Богородчанської РДА шляхом приєднання до Івано-Франківської РДА.
37. Пунктом 7 Розпорядження №8 передбачено порядок припинення таких юридичних осіб публічного права, а саме: подання протягом трьох робочих днів документів, необхідних для внесення до ЄДР запису про прийняття рішення щодо припинення юридичних осіб публічного права; проведення інвентаризації майна; подання на затвердження голові Івано-Франківської РДА передавальних актів; передача у встановленому порядку архівних документів, які підлягають постійному та тимчасовому зберіганню; подання рішення про припинення юридичних осіб публічного права для здійснення державної реєстрації припинення та здійснення всіх інших організаційно-правових заходів, пов`язаних з припиненням юридичних осіб згідно з чинним законодавством.
38. Скаржник вказує, що суди попередніх інстанцій не встановили, чи був Івано-Франківською РДА підписаний передавальний акт в процедурі реорганізації саме Управління соціального захисту населення Богородчанської районної державної адміністрації Івано-Франківської області, як юридичної особи публічного права. Вважає правильним висновок суду першої інстанції, що комісією з реорганізації проведена реорганізація Богородчанської райдержадміністрації шляхом приєднання до Івано-Франківської РДА за відсутності проведеної реорганізації структурного підрозділу зазначеної райдержадміністрації - Управління (код юридичної особи 03193324), а відтак і відсутні підстави для заміни боржника його правонаступником.
39. Верховний Суд відхиляє ці доводи. Враховуючи те, що 06.10.2021 Івано-Франківська РДА видала Розпорядження №382, підписане головою райдержадміністрації, відповідно до пункту 1 якого затвердила передавальний акт майна, майнових прав та обов`язків, зокрема, Богородчанської райдержадміністрації, що припиняється, до правонаступника - Івано-Франківської РДА, суд апеляційної інстанції дійшов правильного висновку про те, що матеріальне правонаступництво між Управлінням (як структурним підрозділом Богородчанської райдержадміністрації) та Івано-Франківською РДА відбулося.
Аналогічні за змістом висновки містяться у постановах Верховного Суду від 20.01.2022 у справі №922/347/21 та від 13.01.2023 у справі №909/760/17 і колегія суддів не вбачає підстав для відступу від цих висновків.
40. Згідно з абзацами 1, 3 пункту 8 Порядку №1321 перехід майна, майнових прав та обов`язків райдержадміністрацій, що припиняються, до райдержадміністрацій новоутворених районів здійснюється у разі утворення райдержадміністрації на території новоутвореного району, в адміністративному центрі якого була відсутня така райдержадміністрація, - з моменту державної реєстрації райдержадміністрації, як юридичної особи публічного права та затвердження передавального акту комісії з реорганізації.
41. Верховний Суд у постановах від 20.01.2022 у справі №922/347/21 та від 13.01.2023 у справі №909/760/17 зазначав, що при реорганізації у формі приєднання не має значення, чи вказано в передавальному акті про правонаступництво щодо певного майна, прав чи обов`язків, оскільки правонаступник лише один, що унеможливлює виникнення будь-яких спорів щодо переходу майна, прав чи обов`язків.
42. Як зазначалось, Розпорядженням №1635-р Богородчанська райдержадміністрація була реорганізована шляхом приєднання до новоутвореної Івано-Франківської РДА. Розпорядженням №382 затверджено передавальний акт майна, майнових прав та обов`язків, зокрема, Богородчанської райдержадміністрації до Івано-Франківської ОДА. З матеріалів справи вбачається, що майно Управління соціального захисту населення Богородчанської районної державної адміністрації Івано-Франківської області з 06.10.2021 перейшло до Івано-Франківської ОДА.
43. Відтак, відбулось універсальне правонаступництво усього майна, майнових прав та обов`язків від Управління соціального захисту населення Богородчанської районної державної адміністрації Івано-Франківської області до Івано-Франківської ОДА, яка, відповідно, стала боржником за усіма зобов`язаннями Управління соціального захисту населення Богородчанської районної державної адміністрації Івано-Франківської області.
44. Враховуючи викладене, Верховний Суд погоджується із висновками суду апеляційної інстанції про наявність підстав для заміни боржника у виконавчому документі - з Управління соціального захисту населення Богородчанської районної державної адміністрації Івано-Франківської області на Івано-Франківську РДА Івано-Франківської області.
Висновки за результатами розгляду касаційної скарги
45. Отже, звертаючись з касаційною скаргою, Скаржник не спростував висновків суду апеляційної інстанції та не довів неправильного застосування норм матеріального і процесуального права, як необхідної передумови для скасування прийнятого ним судового рішення.
46. Зважаючи на викладене, Суд дійшов висновку про відмову в задоволенні касаційної скарги.
47. За таких обставин, постанову суду апеляційної інстанції слід залишити без змін.
Судові витрати
48. Понесені Скаржником у зв`язку з переглядом справи у суді касаційної інстанції судові витрати покладаються на Скаржника, оскільки касаційна скарга залишається без задоволення.
Керуючись статтями 300, 301, 308, 309, 314, 315, 317 Господарського процесуального кодексу України, Суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Касаційну скаргу Івано-Франківської районної державної адміністрації Івано-Франківської області залишити без задоволення.
2. Постанову Західного апеляційного господарського суду від 24.10.2022 у справі №909/916/16 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуюча Г. Вронська
Судді Н. Губенко
І. Кондратова