ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 листопада 2022 року
м. Київ
cправа № 916/3837/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Бакуліна С. В. головуючий (доповідач), Кібенко О.Р., Стратієнко Л.В.,
за участю секретаря судового засідання - Федорченка В.М.,
представників:
позивача - Стрижака В.П.,
відповідача - не з`явились,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Акціонерного товариства "ДТЕК Одеські Електромережі"
на постанову Південно-західного апеляційного господарського суду від 04.10.2022 (головуючий суддя - Поліщук Л.В., судді: Богатир К.В., Таран С.В.) та рішення Господарського суду Одеської області від 20.06.2022 (суддя Лічман Л.В.)
у cправі №916/3837/21
за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Промінь"
до Акціонерного товариства "ДТЕК Одеські Електромережі"
про скасування рішення комісії з розгляду акта про порушення,
ВСТАНОВИВ:
1.Короткий зміст позовних вимог
1.1.Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Промінь" (далі - ОСББ "Промінь") звернулося до Господарського суду Одеської області з позовом до Акціонерного товариства "ДТЕК Одеські Електромережі" (далі - АТ "ДТЕК Одеські Електромережі") про скасування рішення комісії АТ "ДТЕК Одеські Електромережі" з розгляду акта про порушення від 08.06.2021 №8020292, оформленого протоколом від 29.06.2021 №6, щодо донарахування електроенергії за період з 08.12.2020 по 08.06.2021 в розмірі 262080 кВт на суму 585971,03 грн.
1.2.Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішення комісії АТ "ДТЕК Одеські Електромережі" з розгляду акта про порушення №8020292 від 08.06.2021, оформлене протоколом від 29.06.2021 №6, підлягає скасуванню судом, оскільки:
- під час визначення необлікованої електроенергії відповідач незаконно застосував максимально допустиму потужність споживача, узгоджену сторонами в акті від 30.08.2007 №42 у розмірі 100 кВт;
- формула, яка застосована під час прийняття рішення комісії, передбачена для розрахунку необлікованої електроенергії у разі виявлення порушень, зазначених у підпунктах 1 - 5 пункту 8.4.2 глави 8.4 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 №312 (далі - ПРРЕЕ), у непобутового споживача, натомість позивач, будучи об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку, є колективним побутовим споживачем, а отже для розрахунку необлікованої електроенергії мала бути застосована інша формула;
- відповідно до пункту 8.4.4 глави 8.4 ПРРЕЕ факт пошкодження пломб має бути підтверджений експертизою, яка не проводилась;
- представнику ОСББ "Промінь" не забезпечено можливості надати свої пояснення та заперечення на засіданні комісії 29.06.2021, яке проведено не в час та не в місці, повідомлені представнику позивача;
- відповідачем не доведено вину споживача у вчиненні порушення.
2.Стислий виклад обставин справи, встановлених судами першої та апеляційної інстанцій
2.1.17.10.2006 між Відкритим акціонерним товариством "Енергопостачальна компанія "Одесаобленерго" в особі його структурної одиниці - Іллічівського РЕМ, як постачальником, та ОСББ "Промінь", як споживачем, укладено договір про постачання електричної енергії №И1708, відповідно до розділу 1 якого постачальник електричної енергії продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача з приєднаною потужністю, величини якої по площадках вимірювання та точках обліку визначені додатком "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії", а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.
2.2.Додатком №2 та невід`ємною частиною договору №И1708 є "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії", відповідно до якого за адресою: м. Іллічівськ (наразі м. Чорноморськ), пров. Шкільний, 4-Б, обліковуються окремо споживання електричної енергії на площадці вимірювання "ОЛК", на площадці вимірювання "жил. Будинок", а також споживання електричної енергії побутовими споживачами житлового будинку.
2.3.20.02.2015 уповноваженою особою ВАТ "Одесаобленерго" проведено опломбування устаткування споживача ОСББ "Промінь", м. Чорноморськ, провулок Шкільний, буд. 4-Б, про що складено акт №118/15. Як вбачається із означеного акта про пломбування №118/15 від 20.02.2015 на об`єкті відповідача встановлено, серед іншого, пломбу №СІ6643429.
2.4.З 01.01.2019 на території Одеської області розпочав діяльність оператор системи розподілу - АТ "Одесаобленерго", який надає послуги з розподілу електричної енергії на підставі ліцензії про розподіл електричної енергії згідно із постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 06.11.2018 №1345 "Про видачу АТ "Одесаобленерго" ліцензії з розподілу електричної енергії та анулювання ліцензій з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами і постачання електричної енергії за регульованим тарифом", з урахуванням змін, внесених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2020 №1796, відповідно до якої слово "Одесаобленерго" замінено словами "ДТЕК Одеські електромережі".
2.5.Згідно зі статутом АТ "ДТЕК Одеські Електромережі", затвердженого у новій редакції річними загальними зборами акціонерів 28.08.2020 (протокол №1/2020), АТ "ДТЕК Одеські Електромережі" є правонаступником майна, прав та обов`язків Акціонерного товариства "Одесаобленерго". В свою чергу, Акціонерне товариство "Одесаобленерго" було перейменовано з Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія Одесаобленерго" на Акціонерне товариство "Одесаобленерго". Публічне акціонерне товариство "Енергопостачальна компанія Одесаобленерго" було правонаступником майна, прав та обов`язків Відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія Одесаобленерго".
2.6.ОСББ "Промінь" приєдналося до публічного договору про надання послуг з розподілу електричної енергії АТ "Одесаобленерго" (нове найменування АТ "ДТЕК Одеські електромережі"), що надаються останнім за адресою: м. Чорноморськ, пров. Шкільний, буд. 4-б, шляхом підписання 20.02.2019 заяви-приєднання, відповідно до якої споживач з 01.01.2019 приєднався до публічного договору про надання послуг з розподілу електричної енергії на умовах раніше укладеного договору про постачання електричної енергії за №1708.
2.7.08.06.2021 представниками АТ "ДТЕК Одеські Електромережі" здійснено перевірку ОСББ "Промінь" щодо дотримання вимог ПРРЕЕ на об`єкті споживача, розташованому за адресою: м. Чорноморськ, пров. Шкільний, 4-Б, під час якої виявлено, що зірвано пломбу №СІ6643429 на ввідному автоматі лічильника nik2301 №0158018, встановленому на межі балансової належності житлового будинку за адресою: Одеська обл., Одеський р-н, м. Чорноморськ, пров. Шкільний, буд. 4-Б. Фіксація порушення здійснена за допомогою фотозйомки.
2.8.Установивши відсутність пломби, уповноважені представники відповідача за участю позивача склали 08.06.2021 акт про порушення №8020292, в якому зафіксовано порушення ОСББ "Промінь" пунктів 2.3.2, 2.3.4, 5.5.5 ПРРЕЕ, пунктів 5.16.11, 5.16.18, 5.16.19, 6.4.2 Кодексу комерційного обліку, що відповідає порушенню пункту 8.4.2 ПРРЕЕ. У пункті 11 акта зазначено, що комісія оператора системи з розгляду складеного акта про порушення проведе засідання 29.06.2021 о 10:00 год. за адресою: м. Чорноморськ, вул. Транспортна, 10А. Акт підписано керівником ОСББ "Промінь" Перевознюк Л.П. із зауваженнями, згідно із якими до виконання своїх посадових обов`язків вона приступила 01.04.2021 та не знала про відсутність пломби.
2.9.29.06.2021 відбулося засідання відповідача по розгляду акта про порушення №8020292 від 08.06.2021. Засідання комісії проводилося за участю Перевознюк Л.П.
2.10.За результатами розгляду акта про порушення №8020292 від 08.06.2021 вирішено провести розрахунок обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення ПРРЕЕ: період нарахувань - з 08.12.2020 до 08.06.2021; обсяг 262080 кВт; сума 585971,03 грн з ПДВ.
2.11.З протоколом №6 від 29.06.2021 керівник ОСББ "Промінь" Перевознюк Л.П. ознайомилась, отримала його, а також отримала розрахунок та рахунок №8020292, проставивши власноручно на вказаних документах свій підпис, дату отримання та написала зауваження, згідно із якими з розрахунком не згодна, об`єднання не має нести відповідальність за пломби, установлені в місцях загального користування, в даному випадку в під`їзді.
3.Короткий зміст рішення суду першої інстанції та постанови суду апеляційної інстанції
3.1.Господарський суд Одеської області рішенням від 20.06.2022 у справі №916/3837/21, залишеним без змін постановою Південно-західного апеляційного господарського суду від 04.10.2022, позов задовольнив; скасував рішення комісії АТ "ДТЕК Одеські Електромережі" з розгляду акта про порушення №8020292 від 08.06.2021, оформлене протоколом №6 від 29.06.2021, щодо донарахування електроенергії за період з 08.12.2020 по 08.06.2021 в розмірі 262080 кВт на суму 585971,03 грн; стягнув з відповідача на користь позивача 2270,00 грн судового збору.
3.2.Судові рішення мотивовані тим, що виходячи з визначення ОСББ, мети його створення та статусу, позивач, у розумінні абзацу 49 пункту 1.1.2 глави 1.1 ПРРЕЕ, відноситься до колективних побутових споживачів електричної енергії, з огляду на що, АТ "ДТЕК Одеські Електромережі", при здійсненні донарахування електроенергії за виявлене порушення, мало визначити величину розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії на підставі формули, визначеної пунктом 8.4.11 глави 8.4 ПРРЕЕ, тоді як останнє безпідставно визначило таку величину на підставі формули, визначеної у пункті 8.4.10 глави 8.4 ПРРЕЕ, яка застосовується до непобутових споживачів. З огляду на те, що відповідач не дотримався вимог законодавства під час прийняття рішення комісії з розгляду акта про порушення №8020292 від 08.06.2021, оформленого протоколом від 29.06.2021 №6, суди встановили наявність правових підстав для його скасування та задовольнили позов. Інші наведені позивачем підстави для скасування рішення комісії з розгляду акта про порушення суди відхилили з огляду на їх необґрунтованість.
4.Короткий зміст вимог касаційної скарги та її обґрунтування. Доводи інших учасників справи
4.1.АТ "ДТЕК Одеські Електромережі" звернулося до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просить постанову Південно-західного апеляційного господарського суду від 04.10.2022 та рішення Господарського суду Одеської області від 20.06.2022 у справі №916/3837/21 скасувати, а справу передати на новий розгляд до Господарського суду Одеської області.
4.2.АТ "ДТЕК Одеські Електромережі", обґрунтовуючи підстави касаційного оскарження, посилається на пункти 3 та 4 частини другої статті 287 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України (1798-12) ), зазначаючи, що:
- відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування пункту 1.1.2 та пункту 8.2.5 ПРРЕЕ, статті 1 Закону України "Про ринок електричної енергії", статті 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги";
- судами неналежно досліджено всі обставини справи та наявні в матеріалах справи докази (пункт 1 частини третьої статті 310 ГПК України, що кореспондується з пунктом 4 частини другої статті 287 ГПК України).
Скаржник вважає, що позивач є непобутовим споживачем електроенергії, а не колективним побутовим споживачем, як зазначили суди, та у зв`язку з цим зазначає про правильність здійсненого ним розрахунку необлікованої електричної енергії на підстави формули, що визначена у пункті 8.4.10 ПРРЕЕ. Крім того скаржник зазначає про те, що застосування до колективного побутового споживача тарифу для побутових споживачів, у разі порушення колективним побутовим споживачем ПРРЕЕ, не передбачено цими правилами, оскільки оскаржуваним рішенням ОСББ "Промінь" визначено обсяг не "спожитої електричної енергії", а обсяг "необлікованої електричної енергії".
4.3.Позивач подав відзив на касаційну скаргу, в якому, зокрема, зазначаючи про те, що Велика Палата Верховного Суду у постанові від 14.01.2020 у справі №910/17955/17 сформувала правовий висновок, відповідно до якого невірне застосування формули має наслідком незаконність рішення про нарахування вартості необлікованої електричної енергії, а також зазначаючи про безпідставність інших доводів касаційної скарги, просить залишити скаргу без задоволення, а оскаржувані судові рішення - залишити без змін.
4.4.17.11.2022 від представниці АТ "ДТЕК Одеські Електромережі" - Сузанської Лариси Миколаївни надійшло клопотання про проведення судового засідання в режимі відеоконференції за межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів, яке було задоволено ухвалою Верховного Суду від 17.11.2022.
4.5.Також Верховним Судом було задоволено клопотання про проведення судового засідання в режимі відеоконференції за межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів іншого представника АТ "ДТЕК Одеські Електромережі" - Оляша Олексія Юрійовича.
4.6.30.11.2022, з метою участі в судовому засіданні, представники АТ "ДТЕК Одеські Електромережі" активувалися для підключення до відео зв`язку у Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі. Однак під час судового засідання у справі №916/3837/21 через неякісний відеоконференцзв`язок з представниками відповідача його було розірвано.
4.7.Відповідно до частини п`ятої статті 197 ГПК України ризики технічної неможливості участі у відеоконференції поза межами приміщення суду, переривання зв`язку тощо несе учасник справи, який подав відповідну заяву.
4.8.З урахуванням наведеного засідання суду відбулось без участі представників відповідача, які не надали суду повноцінних зрозумілих пояснень, позаяк у ході відеоконференції відео зображення і звук майже постійно були відсутні.
5.Позиція Верховного Суду
5.1.Відповідно до пункту 14 частини другої статті 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" правопорушеннями на ринку електричної енергії є пошкодження цілісності пломб, повірочного тавра тощо.
5.2.Пунктом 2.3.4 глави 2.3 розділу ІІ ПРРЕЕ передбачено, що відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені. Відповідальним за експлуатацію та технічний стан засобів (вузлів) вимірювальної техніки є їх власник.
5.3.За змістом підпункту 8 пункту 5.5.5 глави 5.5 розділу V ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов`язаний забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об`єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування.
5.4.Пунктом 8.2.4 глави 8.2 розділу VIII ПРРЕЕ передбачено, що у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.
5.5.Відповідно до пункту 8.4.1 глави 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ оператор системи визначає обсяг та вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення цих Правил та/або виявлення фактів безоблікового споживання електричної енергії, самовільного підключення до об`єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без засобів вимірювальної техніки, відповідно до вимог цієї глави.
5.6.Відповідно до підпункту 2 пункту 8.4.2 глави 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень: пошкодження або відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи чи інших заінтересованих сторін, установлених на засобах (вузлах) вимірювальної техніки в місцях, указаних в акті про пломбування, складеному в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або в іншому документі, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб (крім пломб, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії).
5.7.За таких обставин, відсутність встановленої відповідачем пломби є порушенням з боку позивача підпункту 8 пункту 5.5.5 глави 5.5 розділу V ПРРЕЕ, що є підставою для донарахування вартості необлікованої електроенергії на підставі підпункту 2 пункту 8.4.2 ПРРЕЕ.
5.8.За змістом пункту 8.2.6 ПРРЕЕ на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.
5.9.Суди попередніх інстанцій встановили, що з`ясувавши факт відсутності на ввідному автоматі лічильника пломби, встановлення якої підтверджується актом про пломбування від 20.02.2015 №2118/15, відповідач здійснив розрахунок вартості необлікованої електричної енергії на підставі пункту 8.4.10 глави 8.4 ПРРЕЕ, згідно із яким у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 1 - 5 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу (Wдоб, кВт·год) розраховується за формулою: Wдоб = P х tдоб х Kв, де Р потужність; tдоб тривалість роботи обладнання протягом доби, що визначається на підставі договору з оператором системи (год). У разі відсутності в договорі даних про тривалість роботи обладнання споживача t доб приймається рівним 8 год.; Kв коефіцієнт використання струмоприймачів (приймається рівним 0,6).
5.10.Задовольняючи позов про скасування рішення комісії АТ "ДТЕК Одеські Електромережі" з розгляду акта про порушення №8020292 від 08.06.2021, оформленого протоколом №6 від 29.06.2021, попередні судові інстанції виходили з того, що оскільки ОСББ "Промінь" є колективним побутовим споживачем, розрахунок вартості необлікованої електричної енергії необхідно було проводити за формулою, що міститься в пункті 8.4.11 глави 8.4. ПРРЕЕ, а не за формулою, наведеною в пункті 8.4.10 глави 8.4 ПРРЕЕ, як розрахував відповідач.
5.11.Колегія суддів погоджується з висновками судів, виходячи з такого.
5.12.Відповідно до статті 1 Закону України "Про ринок електричної енергії" наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
непобутовий споживач - фізична особа - підприємець або юридична особа, яка купує електричну енергію, що не використовується нею для власного побутового споживання (пункт 47);
побутовий споживач - індивідуальний побутовий споживач (фізична особа, яка використовує електричну енергію для забезпечення власних побутових потреб, що не включають професійну та/або господарську діяльність) або колективний побутовий споживач (юридична особа, створена шляхом об`єднання фізичних осіб - побутових споживачів, яка розраховується за електричну енергію за показами загального розрахункового засобу обліку в обсязі електричної енергії, спожитої для забезпечення власних побутових потреб таких фізичних осіб, що не включають професійну та/або господарську діяльність) (пункт 62).
5.13.Аналогічні приписи містять припису пункту 1.1.2 розділу І ПРРЕЕ, відповідно до якого:
побутовий споживач - індивідуальний побутовий споживач (фізична особа, яка використовує електричну енергію для забезпечення власних побутових потреб, що не включають професійну та/або господарську діяльність) або колективний побутовий споживач (юридична особа, створена шляхом об`єднання фізичних осіб - побутових споживачів, яка розраховується за електричну енергію за показами загального розрахункового засобу обліку в обсязі електричної енергії, спожитої для забезпечення власних побутових потреб таких фізичних осіб, що не включають професійну та/або господарську діяльність);
споживач електричної енергії - фізична особа, у тому числі фізична особа-підприємець, або юридична особа, що купує електричну енергію для власного споживання.
5.14.Згідно із частиною другою статті 382 Цивільного кодексу України усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.
5.15.Аналогічно унормовано поняття спільного майна багатоквартирного будинку частиною першою статті 1 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку".
5.16.Частиною першою статті 385 Цивільного кодексу України передбачено, що власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків).
5.17.Об`єднання співвласників багатоквартирного - це будинку юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна (стаття 1 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку").
5.18.Статтями 4 та 6 вказаного Закону передбачено, що об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Об`єднання може бути створено лише власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (багатоквартирних будинках).
5.19.Управління багатоквартирним будинком здійснює об`єднання через свої органи управління (частина перша статті 12 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку").
5.20.Відповідно до частини першої статті 7 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" співвласники зобов`язані разом з іншим забезпечувати належне утримання та належний санітарний, протипожежний і технічний стан спільного майна.
5.21.Згідно із статтею 12 вказаного Закону витрати на управління багатоквартирним будинком включають, зокрема, витрати на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна.
5.22.Колегія суддів виснує, що ОСББ не є фізичною особою чи фізичною особою-підприємцем, а як юридична особа ОСББ не має свого власного споживання. ОСББ, згідно норм чинного законодавства, сприяє отриманню співвласниками багатоквартирного будинку комунальних послуг, зокрема постачанню та розподілу електричної енергії. Ця електрична енергія постачається у багатоквартирний будинок виключно задля функціонування спільного майна співвласників (зокрема інженерно-технічних систем будинку, як то роботи індивідуального теплового пункту, котелень, підкачувальних насосів тощо) та для задоволення побутових (спільно-побутових) потреб співвласників (зокрема електропостачання ліфтів, освітлення місць загального користування та прибудинкової території тощо).
ОСББ має особливий статус, відмінний від інших юридичних осіб, оскільки створюється та функціонує як непідприємницьке товариство згідно окремого спеціалізованого Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" (2866-14) , має статус неприбутковості, та не є суб`єктом господарювання, не використовує електричну енергію для власних потреб.
Отже, ОСББ в частині споживання електричної енергії на побутові потреби по аналогії закону підпадає під визначення "колективний побутовий споживач" електроенергії, у випадку, коли ці організації об`єднують мешканців у багатоквартирних будинках та діють в їхніх інтересах для забезпечення комфортних умов проживання у будинку.
5.23.Як встановлено судом апеляційної інстанції, у будинку №4-Б по пров. Шкільному у м. Чорноморськ обліковується окремо споживання електричної енергії у місцях загального користування в будинку (найменування площадки вимірювання: ОЛК), споживання електричної енергії в цілому вказаним будинком (найменування площадки вимірювання: жил. будинок), а також споживання електричної енергії побутовими споживачами житлового будинку.
5.24.Мешканці житлового будинку індивідуально споживають електричну енергію, виходячи із показів окремих приладів обліку, встановлених окремо для кожної квартири.
5.25.Суди встановили, що згідно із актом про наявність підключених пристроїв (струмоприймачів) у місцях загального користування у будинку №4-Б по провулку Шкільний у м. Чорноморську, складеним 25.11.2021 членами правління ОСББ "Промінь", за період з 01.01.2020 по дату складення цього акта в будинку наявні пристрої (струмоприймачі), а саме, лампи різної потужності, які розміщені в під`їздах на всіх поверхах будинку.
ОСББ оплачує спожиту електричну енергію за освітлення сходових клітин для забезпечення потреб мешканців будинку без урахування кількості електроенергії, спожитої безпосередньо мешканцями будинку.
5.26.Відповідно до пункту 13 розділу XVII Закону України "Про ринок електричної енергії" (2019-19) електрична енергія, що купується у постачальника універсальних послуг та споживається: у багатоквартирних житлових будинках на технічні цілі (роботу індивідуальних теплових пунктів, котелень, ліфтів, насосів та замково-переговорних пристроїв, що належать власникам квартир багатоквартирного будинку на праві спільної власності) та освітлення дворів, східців і номерних знаків, оплачується за цінами, за якими постачальник універсальних послуг здійснює постачання електричної енергії побутовим споживачам.
5.27.Згідно із пунктом 10.2.16 глави 10.2 ПРРЕЕ колективний побутовий споживач розраховується з постачальником електричної енергії за обсяги електричної енергії, спожитої для побутових потреб колективного побутового споживача, за відповідним тарифом для населення, яке розраховується за загальним розрахунковим засобом обліку та об`єднане шляхом створення юридичної особи. Розрахунки за електричну енергію, спожиту на технічні цілі, здійснюються за відповідними тарифами.
5.28.Суди встановили, що позивач придбаває електроенергію за ціною 1,68 грн за 1 кВт*год, тобто за тарифом для населення, передбаченим для колективного побутового споживача приписами пункту 10.2.16 глави 10.2 ПРРЕЕ.
5.29.Таким чином, за встановлених обставин справи та правового регулювання у своїй сукупності, позивач - ОСББ "Промінь", як юридична особа, створена шляхом об`єднання фізичних осіб - побутових споживачів, що встановлено судами, розраховується за показами окремого загального розрахункового засобу обліку в обсязі електричної енергії, спожитої для забезпечення власних побутових потреб таких фізичних осіб (населення будинку), що не включають професійну та/або господарську діяльність, а тому в цих правовідносинах позивач підпадає під правове регулювання для колективного побутового споживача, про що зазначено у пункті 5.22 цієї постанови.
5.30.Отже, відповідач мав визначити величину розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії на підставі пункту 8.4.11 глави 8.4 ПРРЕЕ, використавши формулу, яка застосовується у разі виявлення у побутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 1-5 пункту 8.4.2 цієї глави.
5.31.З огляду на те, що відповідачем помилково застосовано пункт 8.4.10 глави 8.4 ПРРЕЕ під час розрахунку вартості недоврахованої електричної енергії, замість пункту 8.4.11 глави 8.4 ПРРЕЕ, тоді як невірне застосування формули є підставою для висновку про незаконність рішення щодо нарахування вартості необлікованої електричної енергії (аналогічний висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 14.01.2020 у справі №910/17955/17), попередні судові інстанції обґрунтовано задовольнили позов.
5.32.У касаційній скарзі АТ "ДТЕК Одеські Електромережі" зазначає про безпідставність застосування до колективного побутового споживача побутового тарифу у разі вчинення останнім порушення ПРРЕЕ.
Відносно цих доводів колегія суддів зазначає, що визначення вартості необлікованої електричної енергії для колективного побутового споживача по тарифу для побутових споживачів є логічним та вірним, адже колективний побутовий споживач є різновидом саме побутового споживача, поняття "побутового споживача" включає поняття "колективного побутового споживача", втім не обмежується ним. Визначення у випадку порушення колективним побутовим споживачем вартості необлікованої спожитої енергії за тарифами як для не побутового споживача ні прямо, ні опосередковано не вбачається з загального аналізу нормативних приписів, що регулюють відповідні відносини розрахунку за спожиту електроенергію. Нарахування плати за спожиту необліковану електричну енергію за певною формулою не змінює правової природи цього нарахування з "вартості оплати" на "санкцію". Водночас, посилання скаржника на необхідність у разі порушення застосування тарифів як за електроенергію, спожиту на технічні цілі, колегія суддів не приймає до уваги, адже відповідач не довів те, що розмір цього тарифу для позивача має відрізнятись від тарифу для побутових споживачів, оскільки іншого не вбачається і з умов публічного договору про надання послуг з розподілу електричної енергії.
6.Висновки за результатами розгляду касаційної скарги та розподіл судових витрат
6.1.Згідно з частинами першою, другою та п`ятою статті 236 ГПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
6.2.Відповідно до пункту 1 частини першої статті 308 ГПК України суд касаційної інстанції за результатами розгляду касаційної скарги має право залишити судові рішення судів першої інстанції та апеляційної інстанції без змін, а скаргу без задоволення.
6.3.Суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо судове рішення, переглянуте в передбачених статтею 300 цього Кодексу межах, ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права (частина перша статті 309 ГПК України).
6.4.Таким чином, перевіривши рішення та постанову судів попередніх інстанцій в межах вимог та доводів касаційної скарги, встановивши, що відповідні доводи щодо наявності підстав для скасування оскаржуваних судових актів не знайшли свого підтвердження, Верховний Суд дійшов висновку про відсутність підстав для її задоволення.
6.5.З огляду на те, що Верховний Суд залишає касаційну скаргу без задоволення, судовий збір за подання касаційної скарги в порядку статті 129 ГПК України покладається на скаржника.
Керуючись статтями 300, 301, 308, 309, 314, 315, 317 Господарського процесуального кодексу України, Верховний Суд
П О С Т А Н О В И В :
1.Касаційну скаргу Акціонерного товариства "ДТЕК Одеські Електромережі" залишити без задоволення.
2.Постанову Південно-західного апеляційного господарського суду від 04.10.2022 та рішення Господарського суду Одеської області від 20.06.2022 у справі №916/3837/21 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий С.В. Бакуліна
Судді О.Р. Кібенко
Л.В. Стратієнко