Закон № 889-ІV передбачає надання пільги всім громадянам (незалежно від розміру одержаного доходу) — у вигляді невключення до об'єкта оподаткування окремих видів доходів (п. 4.3 ст. 4), а для малозабезпечених платників — ще й у вигляді надання податкової соціальної пільги.
Зокрема, до складу загального місячного або річного оподатковуваного доходу платника податку не включається сума відшкодування платнику податку розміру шкоди, завданої йому внаслідок Чорнобильської катастрофи, у порядку та сумах, визначених законом, сума державної адресної допомоги, житлових та інших субсидій або дотацій, компенсацій, винагород і страхових виплат, які отримує платник податку відповідно з бюджетів, Пенсійного фонду України та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування згідно із законом, сума пенсій, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом.
Податкова соціальна пільга застосовується до доходу, нарахованого на користь платника податку протягом звітного податкового місяця як заробітна плата виключно за одним місцем його нарахування (виплати). Згідно з пп. «д» п. 1.3 ст. 1 Закону № 889-ІV заробітна плата - це доходи, нараховані (виплачені, надані) внаслідок здійснення платником податку трудової діяльності на території України від працедавця незалежно від того, чи є такий працедавець резидентом або нерезидентом. Крім того, для цілей цього Закону під терміном «заробітна плата» розуміють також інші заохочувальні та компенсаційні виплати або інші виплати та винагороди, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв'язку з відносинами трудового найму згідно із законом (абзац третій п. 1.1 ст. 1 Закону № 889-ІV).
Відповідно до ст. 6 Закону № 889-ІV ця пільга встановлюється залежно від категорій платників у розмірах 100, 1 50 та 200% мінімальної заробітної плати (на 2004 р. мінімальну заробітну плату встановлено в розмірі 205 грн.) та застосовується до нарахованого місячного доходу платника податку у вигляді заробітної плати у разі, якщо її розмір не перевищує суми місячного прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого на 1 січня звітного податкового року, помноженої на 1,4. На сьогодні це становить 510 грн. (365 грн. х 1,4) на місяць.
Оскільки на 1 січня 2004 р. мінімальна заробітна плата становила 205 грн. на місяць, то з урахуванням наведених прикінцевих положень Закону в 2004 р. загальний місячний оподатковуваний дохід кожного платника податку, який не перевищує 510 грн. на місяць, зменшуватиметься на суму податкової соціальної пільги, що становить 61 грн. 50 коп. (205 грн. х 30%) (пп. 6.1.1 п. 6.1 ст. 6 та п. 22.4 ст. 22 Закону № 889-ІV).
Для платників податку, які є інвалідами І або II групи, у тому числі з дитинства, при додержанні зазначеного рівня заробітної плати податкова соціальна пільга надається у розмірі 1 50% суми пільги, визначеної за правилами пп. 6.1.1 п. 6.1 ст. 6 Закону № 889-ІV. У 2004 р. розмір податкової соціальної пільги для інвалідів І або II групи становить 92 грн. 25 коп. (61 грн. 50 коп. х 150%).
Як видно із запитання, громадянин є інвалідом II групи та проживає в радіаційній зоні, тобто він має право на застосування податкової соціальної пільги у розмірі 92 грн. 25 коп.
Якщо такий інвалід є учасником бойових дій під час Другої світової війни, за наявності у нього відповідних документів, він має право протягом 2004 р. на застосування податкової соціальної пільги у розмірі 123 грн.