За якими ставками підлягають оподаткуванню успадкована квартира, кошти на рахунках у банку?

М.Хлопан, м. Надвірна Івано-Франківської обл.

Відповідь.

Згідно із Законом України від 22.05.2003 р. №889 "Про податок з доходів фізичних осіб" (зі змінами і доповненнями, внесеними Законом України від 01.07.2004 р. №1958) доходи у вигляді активів, що передаються в спадщину, якщо такі активи або джерело їхньої виплати знаходяться на території України, з 1 січня 2005 р. підпадають під об'єкт обкладення податком з доходів фізичних осіб. Відповідно до пп."а" та "д" п.13.1 ст.13 Закону об'єктами спадщини можуть бути об'єкти нерухомого майна; кошти, а саме: готівкові кошти або кошти, що зберігаються на рахунках спадкодавця, відкритих у банках та небанківських фінансових установах, у тому числі депозитні (ощадні), іпотечні сертифікати, сертифікати фонду операцій з нерухомістю.

Об'єкти спадщини у вигляді нерухомого майна та коштів, які одержує інший член подружжя спадкодавця, оподатковуються за нульовою ставкою до вартості власності.

Якщо ж нерухоме майно або кошти успадковуються членом сім'ї спадкодавця першого ступеня споріднення, що не є членом його подружжя (до таких членів сім'ї належать, зокрема, діти), об'єкт спадщини оподатковується:

Якщо успадковуються інші об'єкти, ставки податку можуть бути іншими, враховуючи норми ст.13 Закону.

У 2004 р. у разі отримання спадщини сплачується державне мито за ставками, визначеними Декретом Кабінету Міністрів України "Про державне мито", зокрема, за видавання свідоцтва про право на спадщину справляється державне мито в розмірі 0,5% суми спадщини.

Роз'яснюють податківці Державної податкової інспекції Шевченківського району м. Києва

Н.ДРОЗД, заступник начальника відділу масово-роз'яснювальної роботи

"ПРАЦЯ І ЗАРПЛАТА" № 41 листопад 2004 р.