Яка вартість робіт з виготовлення державного акта на землю?

Під час виготовлення технічної документації із землеустрою стосовно складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку, проводиться комплекс топографо-геодезичних робіт з прив'язкою меж земельних ділянок до державної геодезичної мережі та оформлення бланків державних актів на право власності на земельні ділянки. Зазначені роботи виконуються за кошти громадян на підставі укладеного договору з визначенням терміну та вартості зазначених робіт.

Відповідно до ч. 2 та ч. 3 ст. 26 Закону України від 22 травня 2003 року № 858—IV «Про землеустрій» розробниками документації із землеустрою є юридичні та фізичні особи, які отримали ліцензії на проведення робіт із землеустрою відповідно до закону. Взаємовідносини замовників і розробників документації із землеустрою регулюються законодавством України і договором.

Отже, вартість робіт з виготовлення державних актів на право власності на земельні ділянки обумовлена договором на підставі кошторису, укладеного між громадянином і виконавцем робіт.

З метою впорядкування та зменшення вартості послуг за проведення землевпорядних робіт Державний комітет України із земельних ресурсів видав наказ від 12 серпня 2004 року № 264 «Про затвердження граничних розмірів плати з виконання землевпорядних робіт». У комплекс робіт з виготовлення технічної документації із землеустрою стосовно складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку, входять такі етапи:

—  підготовчі роботи, до яких належать: відбір проектної документації стосовно меж і розмірів землекористування, наявність сторонніх землевласників і землекористувачів у межах земельної ділянки; звіряння меж землекористування, відображених на матеріалах графічного обліку земель; визначення причин розходжень; виправлення зауважень; погодження результатів; розмноження і формування матеріалів;

—  топографічна (тахеометрична) зйомка земельної ділянки, яка включає: розробку проекту побудови планової основи, підбір і перевірку інструментів, організацію польових робіт, рекогносцировку місцевості, вибір місць розміщення точок планової основи і закріплення їх на місцевості, вимірювання кутів і довжин ліній, камеральну обробку польових вимірювань, складання каталогів координат, перевірку та погодження матеріалів, виправлення зауважень, оформлення матеріалів;

—  складання кадастрового плану включає: відбір вихідних матеріалів, нанесення та викреслення зовнішніх меж земельної ділянки, написання геоданих, оформлення аркуша, штампа, опис суміжних земельних ділянок, перевірку та виправлення зауважень.

Водночас зазначаємо, що до складу землевпорядних робіт не включено послуги за: державну реєстрацію земельних ділянок; транспортування до об'єкта роботи і в зворотному напрямку спеціального обладнання та інструментів; вартість отримання координат вихідних державної геодезичної мережі; витрати на прокладання теодолітних ходів від пунктів полігонометрії до земельної ділянки; витрати на проведення державної землевпорядної експертизи. Отже, послуги, що не входять до складу землевпорядних робіт, оплачуються замовником додатково.

У разі виконання польових вишукувальних робіт у несприятливий період з 15 листопада по 15 квітня до вартості робіт застосовується коефіцієнт 1.2. Разом з тим відповідно до ч. 2 ст. 1 Закону України від 20 січня 2005 року № 2375—IV «Про захист конституційних прав громадян на землю» вартість робіт із земельного устрою стосовно виготовлення документа, котрий посвідчує право власності на земельну ділянку, під час передачі безоплатно земельних ділянок у власність громадянам України відповідно до ст. 121 Земельного кодексу України не може перевищувати дев'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Таким чином, вартість комплексу землевпорядних робіт, що була затверджена наказом Держкомзему України від 12 серпня 2004 року № 264, зазначеним законом знижена до 153 гривень.

Матеріал підготував ВАСИЛЬ МОРОЗ, юрист
Інформаційно-довідкова газета ЮРИСТ КОНСУЛЬТУЄ 36/2005