Я — пенсіонерка, надаю соціальні послуги інваліду. Куди мені необхідно звернутись і які подати документи для призначення компенсаційних виплат?

Порядок призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 558 від 29.04.2004 р.

Відповідно до нього непрацюючим фізичним особам, які постійно надають соціальні послуги громадянам похилого віку, інвалідам, дітям-інвалідам, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги (крім осіб, що обслуговуються соціальними службами), призначається щомісячна компенсаційна виплата (далі — компенсація).

Компенсація призначається виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб у таких розмірах:

15 відсотків — фізичним особам, які надають соціальні послуги інвалідам І групи;

10 відсотків — фізичним особам, які надають соціальні послуги громадянам похилого віку, інвалідам II групи та дітям-інвалідам;

7 відсотків — фізичним особам, які надають соціальні послуги інвалідам III групи та хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги, визнаним такими в порядку, затвердженому МОЗ.

Фізичним особам пенсійного віку, які надають соціальні послуги, компенсація призначається у зазначених розмірах виходячи з прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Фізична особа, яка надає соціальні послуги, має право одержувати тільки одну компенсацію незалежно від кількості обслуговуваних осіб, видів та обсягу послуг.

Компенсація не виплачується фізичним особам, що надають соціальні послуги громадянам, яким відшкодовуються витрати на надання послуг з догляду відповідно до Законів України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», «Про психіатричну допомогу», «Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам», п.2 постанови Кабінету Міністрів України № 832 від 26.07.1996 р. «Про підвищення розмірів державної допомоги окремим категоріям громадян» та в разі надання фізичною особою соціальних послуг на платній основі.

Компенсація призначається і виплачується органом праці та соціального захисту населення за місцем проживання особи, якій надаються соціальні послуги, від дня подання фізичною особою, яка надає соціальні послуги, та особою, яка їх потребує, заяв разом з документами, зазначеними нижче.

Орган праці та соціального захисту населення видає заявнику розписку про прийняття заяв і документів із зазначенням дати їх прийняття.

Днем подання заяв для призначення компенсації вважається день реєстрації органом праці та соціального захисту населення заяв з необхідними документами.

Якщо заяви та документи надсилаються поштою, днем подання заяв для призначення компенсації вважається дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення.

Коли до заяв додані не всі необхідні документи, заявнику повідомляється, які документи слід подати додатково. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців від дня одержання такого повідомлення, днем подання заяв вважатиметься день їх прийняття або відправлення.

Для призначення компенсації подаються такі документи:

  1. непрацюючою фізичною особою, яка надає соціальні послуги:

    заява про згоду надавати соціальні послуги;

    паспорт або інший документ, що посвідчує особу;

    висновок лікарсько-консультаційної комісії про те, що стан її здоров'я дозволяє постійно надавати соціальні послуги;

    копія трудової книжки та довідки органу державної податкової служби про те, що особа не займається підприємницькою діяльністю, і про відсутність даних про доходи цієї особи, а в разі відсутності трудової книжки — лише зазначені довідки;

  2. особою, яка потребує надання соціальних послуг, або її законним представником (у разі визнання цієї особи недієздатною):

    заява про необхідність надання соціальних послуг;

    паспорт або інший документ, що посвідчує особу;

    копія довідки медико-соціальної експертної комісії про групу інвалідності (надається інвалідом);

    висновок лікарсько-консультаційної комісії про необхідність постійного стороннього догляду та нездатність особи до самообслуговування;

  3. законним представником дитини, яка потребує надання соціальних послуг:

    заява про необхідність надання соціальних послуг;

    копія свідоцтва про народження дитини;

    висновок лікарсько-консультаційної комісії про необхідність постійного стороннього догляду та нездатність дитини до самообслуговування.

Орган праці та соціального захисту населення протягом 10 днів після одержання заяв з необхідними документами розглядає їх та приймає рішення щодо призначення компенсації фізичній особі; яка надає соціальні послуги, або відмови у ній.

Компенсація призначається на час встановлення групи інвалідності або на час, протягом якого особа, що подала заяву про необхідність отримання соціальних послуг, потребуватиме постійного стороннього догляду.

Матеріали підготував ВАСИЛЬ МОРОЗ, юрист
Інформаційно-довідкова газета ЮРИСТ КОНСУЛЬТУЄ 48/2006