Чи можуть установи Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування здійснювати перевірки нарахування та сплати страхових внесків платниками податків?

Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» №2118 від 21.12.2000 р.(далі — Закон) визначено перелік контролюючих органів, до яких належать установи Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування, які мають право здійснювати перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати лише стосовно страхових внесків, віднесених до їхньої компетенції. Тобто межі контролю за строки сплати страхових внесків та подання розрахунків, покладення відповідальності за зазначеними внесками у вигляді пені та штрафних санкцій визначено Законом, проте здійснення заходів щодо погашення боргу за страховими внесками згідно з пп.2.3.1 п.2.3 ст. 2 Закону покладено як на державні податкові органи (у поза-судовому порядку), так і на державних виконавців у межах їхньої компетенції (на підставі рішення суду).

Відповідно до пп.6.2.1 п.6.2 ст. 6 Закону, якщо контролюючий орган, що провів процедуру узгодження суми податкового зобов'язання з платником, не є податковим органом, такий контролюючий орган надсилає відповідному податковому органу подання про здійснення заходів щодо погашення боргу платника податків, а також розрахунок його розміру, на підставі якого податковий орган надсилає податкові вимоги.

Порядком надіслання органам державної податкової служби подання про здійснення заходів з погашення податкового боргу платника податків та інформації про скасування або зміну суми нарахованого податкового зобов'язання за рішенням суду (господарського суду) від інших контролюючих органів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №1387 від 24.10.2001 p., визначено механізм надсилання контролюючим органом (у даному випадку — органом Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування) подання про здійснення заходів щодо погашення боргу зі страхових внесків платника податків державним податковим органам у позасудовому порядку. На підставі зазначеного подання податковий орган здійснює передбачені законодавством заходи щодо погашення боргу платника податків, проте у поданні повинна зазначатися узгоджена сума боргу зі страхових внесків.

Стягнення неузгоджених із платником податків сум здійснюється виключно за рішенням суду (пп.3.1.1 п.3.1 ст. З Закону).

Матеріали підготував ВАСИЛЬ МОРОЗ, юрист
Інформаційно-довідкова газета ЮРИСТ КОНСУЛЬТУЄ 12 /2007