Відновлення пропущеного строку


Який порядок відновлення пропущеного строку для подання апеляційної скарги на рішення місцевого господарського суду? Чи достатньо для вирішення господарським судом питання про відновлення процесуального строку самого лише клопотання про це, чи наявність поважної причини пропуску строку має бути доведена?


Відповідно до ст. 93 Господарського процесуального кодексу України (далі — ГПК) апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня прийняття рішення місцевим господарським судом, а у разі якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення — з дня підписання повного рішення (тобто такого, що оформлене відповідно до ст. 84 ГПК і складається із вступної, описової, мотивувальної і резолютивної частин). При цьому, згідно з ч. 1 ст. 53 ГПК за заявою сторони, прокурора чи за своєї ініціативи господарський суд може визнати причину пропуску встановленого законом процесуального строку поважною і відновити пропущений строк.

Таким чином, слід мати на увазі, що апеляційна скарга після закінчення десятиденного строку, встановленого для її подання, може бути подана лише за наявності поважних причин пропуску цього строку та разом із клопотанням про його відновлення. Інакше, відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 97 ГПК апеляційна скарга не приймається до розгляду і повертається апеляційним господарським судом. Водночас, у п. 6 роз'яснення Президії Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування розділу ' XII Господарського процесуального кодексу України" від 28.03.2002 р. № 04-5/366 встановлено, що якщо апеляційну скаргу повернуто через пропуск строку для подання такої скарги за відсутності клопотання про його відновлення, її може бути подано вдруге з клопотанням про відновлення строку тільки протягом трьох місяців з дня прийняття рішення місцевим господарським судом. При цьому, з відповідним клопотанням можуть звертатися лише особи, що мають право на подання апеляційної скарги. Таке клопотання може бути викладено у скарзі чи в окремій заяві і має бути подано одночасно з поданням апеляційної скарги. Клопотання розглядається, якщо воно надійшло до винесення ухвали про повернення апеляційної скарги.

Клопотання про відновлення строку подання апеляційної скарги розглядається колегією суддів без повідомлення осіб, що беруть участь у справі, до вирішення питання про прийняття апеляційної скарги до провадження. За результатами розгляду клопотання про відновлення пропущеного строку виноситься ухвала, зміст якої може бути викладено в ухвалі про прийняття апеляційної скарги, а зміст ухвали про відмову у відновленні пропущеного строку може бути викладено в ухвалі про повернення апеляційної скарга.

Крім того, норма ч. 1 ст. 53 ГПК пов'язує можливість відновлення процесуального строку з обов'язковою наявністю поважної причини (чи причин) пропуску відповідного строку. Це стосується й тих випадків, коли таке відновлення здійснюється з ініціативи господарського суду, який має зазначити відповідну причину (причини) у судовому рішенні, в якому йдеться про відновлення строку. Якщо відновлення процесуального строку здійснюється за заявою сторони чи прокурора, заявник повинен обґрунтувати поважність причини (причин) пропуску строку, в разі необхідності — з поданням доказів цього за загальними правилами ГПК.

Слід відзначити, що Роз'ясненням ВГСУ до кола поважних причин віднесено, зокрема, отримання заявником рішення місцевого господарського суду після закінчення зазначеного процесуального строку. При цьому, як встановлено у постанові Вищого господарського суду України від 18.01.2007 p., Господарський процесуальний кодекс України не пов'язує право суду відновити пропущений процесуальний строк лише з певним колом обставин, що спричинили пропуск строку. Отже, у кожному випадку суд повинен з урахуванням конкретних обставин пропуску строку оцінити доводи, що наведені в обґрунтування клопотання про його відновлення, та зробити мотивований висновок щодо поважності чи неповажності причин пропуску строку.

Наприклад, Вищий господарський суд України у постанові від 22.02.2006 р. підкреслив, що судом апеляційної інстанції помилково залишено поза увагою обставини ненадіслання позивачу рішення в межах 5-денного терміну, передбаченого ст. 87 ГПК України, оскільки перебіг цього терміну починається з дня прийняття рішення (оголошення його вступної та резолютивної частини), а в даному випадку з моменту прийняття рішення до його направлення скаржнику минуло 11 днів, що свідчить про порушення судом першої інстанції норм процесуального права та обумовлену цим неможливість позивача подати апеляційну скаргу у 10-денний строк.

Крім того, у постанові відзначено, що присутність представника позивача при оголошенні резолютивної частини рішення не може бути достатньою підставою для відмови скаржнику у відновленні пропущеного процесуального строку, оскільки необхідною передумовою здійснення стороною права апеляційного оскарження рішення є її обізнаність зі змістом рішення місцевого господарського суду, що дає можливість скаржнику викласти свої вимоги та зазначити підстави, з яких порушено питання про перегляд рішення в апеляційному порядку, як того вимагає п. З ч. 1 ст. 94 ГПК.

А от у постанові Вищого господарського суду України від 07.07.2005 р. зазначено, що в обґрунтування клопотання про відновлення пропущеного строку заявник посилається на ту обставину, що у зв'язку зі зміною графіка роботи, пов'язаною із святкуванням Восьмого березня, а саме переносом робочого дня з понеділка на суботу, він не мав можливості своєчасно оскаржити рішення суду. Зазначеним обставинам апеляційний суд дав належну оцінку і дійшов обґрунтованого висновку про наявність підстав для відмови у відновленні пропущеного строку подання апеляційної скарги, оскільки зазначена причина не впливала на можливість своєчасно подати апеляційну скаргу.

Однак, у силу імперативних положень ч. 2 ст. 93 ГПК України, відновлення пропущеного строку подання апеляційної скарги можливе протягом трьох місяців з дня прийняття рішення місцевим господарським судом. У зв'язку з цим Вищий господарський суд України у своїх рішеннях, наприклад у постанові від 03.04.2007 p., неодноразово підкреслював, що подання апеляційної скарги після спливу тримісячного строку, встановленого для подання апеляційної скарга, виключає можливість її прийняття до розгляду та перегляд оскаржуваного судового рішення в апеляційному порядку. Відповідно, відмовляючи у відновленні строку для подання апеляційної скарги, апеляційний господарський суд повертає матеріали апеляційної скарги її заявнику, оскільки підстави для прийняття скарги відсутні.

Сторінку підготувала Катерина ФОМІНА

Юридичний вісник України № 46 (17-23 листопада 2007 року)