ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ
РЕГУЛЯТОРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПІДПРИЄМНИЦТВА
 
Л И С Т
 
N 2-221/4381 від 09.08.2002
 
 
 
 
Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва розглянув лист щодо соціальної справедливості застосування Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 р. N 1266 (1266-2001-п) , і повідомляє таке.
Відповідно до пункту 4 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.01 р. N 1266 (1266-2001-п) (далі - Порядок), розрахунковим періодом для застрахованих осіб є останні 6 календарних місяців (з 1 до 1 числа), що передують місяцю, в якому настав страховий випадок.
Пунктом 7 Порядку (1266-2001-п) встановлено, що середня заробітна плата застрахованої особи обчислюється виходячи з нарахованої заробітної плати за видами виплат, що включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, та підлягають оподаткуванню прибутковим податком з громадян, не враховуючи передбачені законодавством пільги щодо сплати зазначеного податку чи суми, на які цей дохід зменшується, з яких сплачувалися страхові внески до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Таким чином, виникає ситуація, коли підприємство, яке нараховує та виплачує своїм працівникам в кінці року (грудні місяці) винагороду за підсумками роботи за рік, змушене по-різному нараховувати виплати за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням. Такий підхід є несправедливим, особливо стосовно працівників, для яких страховий випадок настав після 1 липня. Для розрахунку виплати їм соціальних виплат буде застосовуватися період без урахування суми винагороди за підсумками роботи за рік, в той час як працівникам, страховий випадок для яких настав до 1 липня, при розрахунку виплат така сума винагороди буде враховуватися.
У зв'язку з викладеним Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва звертається до Міністерства праці та соціальної політики України з проханням проаналізувати ситуацію, та за можливості вирішити проблему шляхом розроблення спільно з Держпідприємництва України проекту постанови Кабінету Міністрів України про внесення змін до Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням.
 
Т.в.о. Голови В.Загородній
 
"Бізнес-Бухгалтерія: право-податки-консультації",
N 38/1-2, 16.09.2002