МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ
ДЕРЖАВНЕ КАЗНАЧЕЙСТВО УКРАЇНИ
Л И С Т
10.04.2009 N 15-04/1023-5804
Державне казначейство України розглянуло лист <...> щодо відображення в бухгалтерському обліку операцій з будівництва (придбання) житла і роз'яснює наступне.
Реалізація інвестиційних проектів по будівництву житла для військовослужбовців Збройних Сил України здійснюється за Порядком використання коштів державного бюджету на будівництво (придбання) житла для військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, кримінально-виконавчої системи та органів і підрозділів цивільного захисту, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.07.2005 р. N 663 (663-2005-п) .
Згідно із зазначеним Порядком (663-2005-п) придбання житла для військовослужбовців здійснюється шляхом його будівництва на земельних ділянках, що належать чи виділених замовнику, будівництва в порядку пайової участі та придбання житла за грошові кошти, зокрема, на вторинному ринку.
Відповідно до Інструкції з обліку необоротних активів бюджетних установ, затвердженої наказом Державного казначейства України від 17.07.2000 р. N 64 (z0459-00) та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 31.07.2000 р. за N 459/4680 (у редакції наказу Державного казначейства України від 21.02.2005 р. N 30 (z0300-05) , зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.03.2005 р. за N 300/10580), на облік беруться матеріальні та нематеріальні активи, які належать установі та забезпечують її функціонування.
У складі необоротних активів обліковуються будинки виробничо-господарського призначення, зайняті органами управління, соціально-культурними та іншими установами; будинки, що повністю чи переважно призначені для проживання.
Згідно зі статтею 5 Житлового кодексу Української РСР (5464-10) Державний житловий фонд перебуває у віданні місцевих Рад народних депутатів (житловий фонд місцевих Рад) та у віданні міністерств, державних комітетів і відомств (відомчий житловий фонд).
Відповідно до Основ житлового законодавства Союзу РСР і союзних республік (v5150400-81) будинки відомчого житлового фонду в містах і селищах міського типу підлягають поступовій передачі до відання місцевих Рад народних депутатів у порядку і в строки, що визначаються Радою Міністрів СРСР і Радою Міністрів Української РСР.
Житлові будинки, споруджені з залученням у порядку пайової участі коштів державних підприємств, установ, організацій, зараховуються до житлового фонду місцевих Рад народних депутатів, коли функції єдиного замовника по спорудженню цих будинків виконував виконавчий комітет Ради народних депутатів.
Отже, згідно з наведеними вище нормативними документами, житло, яке будується для військовослужбовців, коли функції єдиного замовника по спорудженню будинків виконує орган місцевого самоврядування, установі в майбутньому не належатиме і, відповідно, не підлягає обліку на відповідному субрахунку з обліку необоротних активів.
Житло, придбане за грошові кошти, зокрема, на вторинному ринку у будинку, який знаходиться у комунальній власності і обліковується в органах місцевого самоврядування, також не відображається у складі необоротних активів установи.
У таких випадках здійснюється оплата рахунків відповідно до укладених договорів з підрядниками (власниками) і витрати, пов'язані з цим придбанням, списуються на фактичні видатки бюджетної установи.
У випадку ведення установою будівництва власними силами, коли після завершення будівництва будівля належатиме установі, витрати, крім податку на додану вартість, який списується на фактичні видатки, відносяться на незавершене капітальне будівництво і відображаються в бухгалтерському обліку за дебетом відповідного субрахунку рахунку 14 та кредитом субрахунку 402 "Фонд у незавершеному капітальному будівництві".
Після вводу в експлуатацію об'єктів незавершеного капітального будівництва здійснюється бухгалтерське проведення за дебетом відповідного субрахунку з обліку необоротних активів та кредитом субрахунку 401 "Фонд в необоротних активах за їх видами". Суми за незавершеним капітальним будівництвом списуються з балансу бухгалтерським проведенням за дебетом субрахунку 402 "Фонд у незавершеному капітальному будівництві" та кредитом відповідного субрахунку рахунку 14.
Враховуючи зазначене, для правильного обліку житла та витрат, пов'язаних з його придбанням, необхідно мати документальне підтвердження права власності на це житло.
Операції з передачі замовником підряднику земельної ділянки чи інших товарно-матеріальних цінностей в рахунок отримання певної кількості житла повинні бути підтверджені відповідною угодою. Товарно-матеріальні цінності, що придбаваються установою для подальшої передачі під будівництво житла в порядку пайової участі (яке в майбутньому не належатиме установі), підлягають обліку на позабалансовому рахунку за ціною придбання.
Заступник Голови
О.Чечуліна