ПРЕЗИДІЯ ФЕДЕРАЦІЇ ПРОФЕСІЙНИХ СПІЛОК УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
01.12.2010 N П-44-3

Про врегулювання колективного трудового спору між Федерацією профспілок України та Кабінетом Міністрів України

Заслухавши й обговоривши інформацію заступника Голови Федерації профспілок України Кондрюка С.М. про результати роботи з урегулювання колективного трудового спору між Федерацією профспілок України та Кабінетом Міністрів України, що виник у лютому 2009 року у зв'язку з невиконанням Урядом Генеральної угоди на 2008-2009 роки (n0002120-08) та незабезпеченням трудових, соціально-економічних прав працівників в умовах кризи, президія Федерації профспілок України ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Вважати колективний трудовий спір між Федерацією профспілок України та Кабінетом Міністрів України врегульованим, оскільки більшість рішень примирної комісії та трудового арбітражу виконано. Стосовно інших питань, які були предметом колективного трудового спору та не втратили актуальності, досягнуто домовленості про їх вирішення у рамках Генеральної угоди про регулювання основних принципів і норм реалізації соціально-економічної політики і трудових відносин в Україні на 2010-2012 роки (додаток 1).
2. Погодити проект тексту Угоди про врегулювання колективного трудового спору між Федерацією профспілок України та Кабінетом Міністрів України (додаток 2).
3. Доручити Голові Федерації профспілок України Хара В.Г. підписати Угоду від імені ФПУ.
4. Контроль за виконанням постанови покласти на заступника Голови ФПУ Кондрюка С.М.
Голова ФПУ
В.Г.Хара

Додаток 1
до постанови президії ФПУ
01.12.2010  N П-44-3

ІНФОРМАЦІЯ

щодо стану вирішення сторонами рішення примирної комісії та трудового арбітражу з розгляду колективного трудового спору між Федерацією профспілок України та Кабінетом Міністрів України

N п/п Зміст рішення Профспілкова оцінка виконання за станом на 01.08.2010 Стан реалізації на 01.10.2010 р. КМУ Генеральна угода на 2010-2012 роки (n0006120-10)
Рішення примирної комісії з розгляду колективного трудового спору між Федерацією професійних спілок України та Кабінетом Міністрів України (19.01.2009 - 02.04.2009)
Вимога N 2. При ініціюванні законодавчих пропозицій та при прийнятті антикризових рішень, Програми діяльності Кабінету Міністрів України, проекту Державного бюджету України не допускати звуження змісту та обсягу існуючих трудових, соціально-економічних прав працівників і пенсіонерів, а також зниження рівня їх життя, дотримуватись при цьому погоджувальних процедур з профспілками
1. 2. Міністерствам, іншим органам виконавчої влади забезпечити підготовку і внесення на розгляд Кабінету Міністрів України актів законодавства, які стосуються захисту соціально- економічних, трудових прав та інтересів працівників, а також тих, що спрямовані на подолання наслідків фінансово-економічної кризи, з дотриманням процедури погодження, визначеноїГенеральною угодою на 2008 - 2009 роки (n0002120-08) . Виконується частково Представники соціальних партнерів беруть участь у засіданнях Урядових комітетів з розгляду актів законодавства, що стосуються захисту соціально- економічних, трудових прав та інтересів працівників, які в подальшому вносяться на засідання Кабінету Міністрів України, що також відбувається за участю соціальних партнерів. На засіданні Національної тристоронньої соціально-економічної ради 27 березня 2009 року було розглянуто питання "Про кризові явища в економіці країни, її соціально- трудовій сфері, консолідацію дій Уряду, профспілок і роботодавців з подолання цих явищ". За результатами обговорення його учасниками було створено тристоронню робочу групу з розроблення спільного антикризового документа, якою у квітні 2009 року було узгоджено Плани заходів на 2009 рік та 2010 - 2012 роки із подолання наслідків фінансово- економічної кризи, забезпечення функціонування вітчизняного виробництва та життєвих потреб громадян. Результатом роботи стало доручення Прем'єр-міністра України від 28 липня 2009 року керівникам центральних органів виконавчої влади щодо забезпечення виконання узгодженого із соціальними партнерами плану заходів. Разом з тим без погодження з профспілковою стороною Кабінет Міністрів України вніс на розгляд Верховної Ради України проект Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" та ухвалив низку нормативно-правових актів: - розпорядження КМУ від 10.06.2009N 795-р (795-2009-р) "Про затвердження плану заходів на 2009 рік із стабілізації фінансового стану НАК "Нафтогаз України"; - постанова КМУ від 26.11.2009 N 1252 (1252-2009-п) "Про недопущення зменшення розмірів пенсій та соціальних виплат, врегулювання окремих питань у зв'язку з прийняттям Закону України від 6 листопада 2009 р. "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік"; - постанова КМУ від 29 грудня 2009 р.N 1414 (1414-2009-п) "Про заходи щодо організації бюджетного процесу у 2010 році". Виконується Міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади забезпечується підготовка і внесення на розгляд Кабінету Міністрів України актів законодавства, які стосуються захисту соціально- економічних, трудових прав та інтересів працівників і роботодавців, а також тих, що спрямовані на подолання наслідків фінансово-економічної кризи, з дотриманням процедури погодження, визначеноїГенеральною угодою між Кабінетом Міністрів України, всеукраїнськими об'єднаннями організацій роботодавців і підприємців та всеукраїнськими профспілками і профоб'єднаннями на 2008 - 2009 роки (n0002120-08) (далі - Генеральна угода). Відповідно до Регламенту Кабінету Міністрів України (з 43), затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 18.07.2007 N 950 (950-2007-п) , головний розробник під час підготовки проекту акта Кабінету Міністрів з питань, що стосуються соціально-трудової сфери, в обов'язковому порядку надсилає його уповноваженому представнику від всеукраїнських профспілок, їх об'єднань та уповноваженому представнику від всеукраїнських об'єднань організацій роботодавців. 18 березня 2009 року прийнято розпорядження Кабінету Міністрів України N 285 (285-2009-р) "Про затвердження плану заходів щодо організації соціального діалогу в Україні", згідно з яким зобов'язано міністерства, інші центральні органи виконавчої влади разом з всеукраїнськими профспілками та їх об'єднаннями, всеукраїнськими об'єднаннями організацій роботодавців і підприємців, які є суб'єктамиГенеральної угоди (n0002120-08) , забезпечити підготовку і внесення на розгляд Кабінету Міністрів актів законодавства, які стосуються захисту соціально- економічних, трудових прав та інтересів працівників і роботодавців, а також тих, що спрямовані на подолання наслідків фінансово-економічної кризи, з дотриманням процедури погодження, визначеної чинною Генеральною угодою. До складу колегій міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, громадських рад, утворених при них, включено представників профспілок. Таким чином, профспілки мають змогу впливати на прийняття рішень, які стосуються захисту соціально- економічних, трудових прав та інтересів працівників, а також тих, що спрямовані на подолання наслідків фінансово-економічної кризи. Крім того, проект Генеральної угоди на 2010 - 2012 роки, сформований Сторонами за станом на 01.10.2010, містить низку положень, які сприятимуть реалізації цього рішення і в подальшому (п. п. 1.6, 1.27, 6.3). Генеральна угода на 2010 - 2012 роки (n0006120-10) містить низку положень, які сприятимуть реалізації цього рішення і в подальшому (п. п. 1.6, 1.27, 6.3). 1.6. Забезпечувати участь Сторін Угоди у розробленні та здійсненні у сфері виробництва заходів з подолання наслідків економічної кризи в Україні. 1.27. Проводити консультації із Сторонами стосовно основних прогнозних показників економічного та соціального розвитку України до їх схвалення. 6.3. Здійснювати соціальний діалог у процесі розроблення проектів законів України та інших нормативно-правових актів у сфері соціальних, економічних, трудових відносин, а також соціального захисту та досягати узгодження інтересів і позицій Сторін у порядку, визначеному в додатку 4.
2. 3. Кабінету Міністрів України: 3.1. При підготовці законодавчих пропозицій та прийнятті антикризових рішень не допускати порушення прав людини і громадянина, встановленихКонституцією України (254к/96-ВР) та іншими законами України, зокрема щодо забезпечення рівня життя працівників і пенсіонерів. Виконується частково Мінпраці та Пенсійний фонд України у спільному листі від 11.03.2009 N 20/0/18- 09/039, N 4096/02-01 (v_039203-09) повідомили про проведення перерахунку пенсій відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15) із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2007 рік (1197,91 грн.) замість аналогічного показника за 2008 рік, як того вимагає стаття 40 зазначеногоЗакону (1058-15) , що є порушенням прав пенсіонерів. Міністерство юстиції України на запит ФПУ про правомірність таких дій повідомило, що встановлення нових правових норм у листах є порушенням законодавства про державну реєстрацію нормативно-правових актів, у зв'язку з чим вони підлягають негайному відкликанню з місць застосування та скасуванню. Враховуючи викладене та з метою усунення порушень чинного законодавства України Міністерство юстиції України повторно звернулось до Мінпраці та Пенсійного фонду України з вимогою відкликати спільний лист від 11.03.2009 N 20/0/18-09/039,N 4096/02-01 (v_039203-09) з місць застосування та скасувати його. Проте до цього часу це питання не вирішено. Виконується Відповідно до доручення Прем'єр- міністра України М.Азарова від 31.03.2010 N 14136/3/1-10 забезпечується участь уповноважених представників від всеукраїнських профспілок та профоб'єднань у засіданнях Урядових комітетів. Згідно з регламентними нормами основний обсяг роботи з підготовки проектів нормативно-правових актів виконується на стадії їх погодження головним розробником із зацікавленими органами виконавчої влади та соціальними партнерами, а також під час попереднього розгляду таких проектів на засіданнях Урядових комітетів. Таким чином, профспілки мають змогу безпосередньо впливати на прийняття рішень. Крім того, проект Генеральної угоди на 2010 - 2012 роки, сформований Сторонами за станом на 01.10.2010, містить низку положень, які сприятимуть реалізації цього рішення і в подальшому (п. п. 1.45, 4.23, 6.3). Генеральна угода на 2010 - 2012 роки (n0006120-10) містить низку положень, які сприятимуть реалізації цього рішення і в подальшому (п. п. 1.45, 4.23, 6.3). 1.45. Створити умови для реалізації громадянами права на продуктивну зайнятість і в результаті протягом 2010 - 2012 років досягти: 1.45.1 зростання щороку рівня зайнятості населення віком 15 - 70 років не менш як на 0,3 відсоткового пункту; 1.45.2 зменшення щороку рівня безробіття, визначеного за методологією МОП (у відсотках до економічно активного населення віком 15 - 70 років), не менш як на 0,4 відсоткового пункту. 4.23. Опрацювати протягом 2010 року питання запровадження дієвого механізму підвищення пенсій з метою усунення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених у різні роки. 6.3. Здійснювати соціальний діалог у процесі розроблення проектів законів України та інших нормативно-правових актів у сфері соціальних, економічних, трудових відносин, а також соціального захисту та досягати узгодження інтересів і позицій Сторін у порядку, визначеному в додатку 4.
3. 3.2. Забезпечувати проведення ефективного соціального діалогу із профспілками під час підготовки та схвалення Бюджетної декларації та Державного бюджету України на відповідний рік. Виконується частково Спільним наказом Мінфіну та Мінпраці від 24.06.2010 N 563/167 утворено тристоронні робочі групи з опрацювання пропозицій соціальних партнерів до проекту Державного бюджету України на 2011 рік, до яких увійшли й представники профспілок. Однак на сьогоднішній день не відбулось жодного засідання зазначених груп. За інформацією Мінфіну, створено тристоронні робочі групи з опрацювання пропозицій соціальних партнерів до проекту Державного бюджету України на 2011 рік. Засідання зазначених робочих груп відбулись 17.08.2010, 07.09.2010, 09.09.2010, за результатами яких було досягнуто ряд домовленостей. Також слід зазначити, що основні економічні та соціальні аспекти проекту Державного бюджету України на 2011 рік було розглянуто на засіданні Національної тристоронньої соціально-економічної ради, яке відбулося 13 вересня 2010 року. Крім того, проект Генеральної угоди на 2010 - 2012 роки, сформований Сторонами за станом на 01.10.2010, містить положення, яке сприятиме реалізації цього рішення і в подальшому (п. 1.4). Генеральна угода на 2010 - 2012 роки (n0006120-10) містить положення, яке сприятиме реалізації цього рішення і в подальшому (п. 1.4). 1.4. Створити постійно діючу тристоронню робочу групу за участю Сторін з метою проведення консультацій на всіх стадіях бюджетного процесу.
4. 3.3. Забезпечувати погодження з профспілками: - величини прожиткового мінімуму на відповідний рік до 1 липня; Не виконується Величини (розміри) прожиткового мінімуму на 2010 та 2011 роки не погоджувалися із Стороною профспілок та всеукраїнськими об'єднаннями організацій роботодавців і підприємців, які є суб'єктами Угоди. Жодних консультацій з цього питання з профспілковою Стороною не проведено. Мінпраці здійснило і подало Кабінету Міністрів України та Мінфіну розрахунки прожиткового мінімуму на 2011 рік (лист від 17.06.2010 N 2095/0/10-10/13): Мінфіном в умовах обмеженості бюджетних коштів базовим для затвердження у Державному бюджеті на 2011 рік прийнято варіант визначення прожиткового мінімуму на 2011 рік, виходячи із розміру законодавчо встановленого прожиткового мінімуму в грудні 2010 року на прогнозний індекс споживчих цін 2011 року. 6 вересня та 5 жовтня 2010 року було проведено консультації із Спільним представницьким органом всеукраїнських профспілок та профспілкових об'єднань, де обговорювались розміри прожиткового мінімуму на 2011 рік. Урядовою стороною профспілковій стороні було надано відповідні розрахунки прожиткового мінімуму. Профспілкова сторона не підтримала пропозицію центральних органів виконавчої влади щодо розрахунку прожиткового мінімуму на 2011 рік, оскільки така позиція, на їх думку, не відповідає чинному законодавству. Крім того, проект Генеральної угоди на 2010 - 2012 роки, сформований Сторонами за станом на 01.10.2010, містить низку положень, які сприятимуть реалізації цього рішення і в подальшому (п. п. 4.13, 4.14, 4.15, 6.3). Генеральна угода на 2010 - 2012 роки (n0006120-10) містить низку положень, які сприятимуть реалізації цього рішення і в подальшому (п. п. 4.13, 4.14, 4.15, 6.3). 4.13. Вносити зміни до Методики визначення прожиткового мінімуму на одну особу та для осіб, які належать до основних соціальних і демографічних груп населення (z0347-00) , за погодженням із СПО профспілок та СПО роботодавців. 4.14. Подавати СПО профспілок та СПО роботодавців, які є Сторонами Угоди, інформацію про: фактичну величину прожиткового мінімуму на одну особу на місяць та для осіб, які належать до основних соціальних і демографічних груп населення, в цілому по Україні - щомісяця; основні показники рівня життя населення та бідності у цілому по Україні та в розрізі регіонів - щокварталу; стан розроблення та затвердження соціальних стандартів і нормативів - двічі на рік. 4.15. Визначати щороку до 1 серпня величину (розмір) прожиткового мінімуму на наступний рік за участю і погодженням із СПО профспілок та СПО роботодавців, які є Сторонами Угоди. 6.3. Здійснювати соціальний діалог у процесі розроблення проектів законів України та інших нормативно-правових актів у сфері соціальних, економічних, трудових відносин, а також соціального захисту та досягати узгодження інтересів і позицій Сторін у порядку, визначеному в додатку 4.
5. - розміру мінімальної заробітної плати на відповідний рік до 1 серпня; Виконується з порушенням терміну Протягом березня - травня 2010 року відбулося три засідання робочої комісії повноважних представників Сторін власників та профспілок з ведення колективних переговорів з вироблення пропозицій щодо встановлення розміру мінімальної заробітної плати на 2011 рік. І хоча Сторони досягли взаєморозуміння в тому, що прогнозний розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб за станом на 1 січня 2011 року з урахуванням розміру податку з доходів фізичних осіб складатиме 1174 грн., проте у визначенні розміру мінімальної заробітної плати у 2010 році згоди не дійшли і зафіксували наступні позиції Сторін: Профспілкова сторона: - на 1 січня 2011 року очікуваний розмір мінімальної заробітної плати - 1174 грн. з подальшим щоквартальним підвищенням, з урахуванням індексу споживчих цін (індексу інфляції) та частковим урахуванням сімейної складової (коефіцієнт 1,3). А саме (при показнику Ісц у 2011 році 111,2%): на 1 квітня 2011 року - 1314 грн., на 1 липня - 1471 грн., на 1 жовтня - 1646 грн. на 1 грудня - 1691 грн. Сторона власників: - розмір мінімальної заробітної плати в 2011 році повинен становити не менше розміру мінімальної заробітної плати, що склалася на кінець 2010 року, збільшеного на прогнозований розмір інфляції. Профспілкова Сторона звернулася до Прем'єр-міністра України з проханням провести під його головуванням окрему нараду щодо визначення можливостей та цільових завдань зростання мінімальної зарплати у найближчі роки, на що отримано відповідь Мінпраці про готовність до пошуку компромісних рішень у рамках роботи спільної робочої комісії. Виконується Створено спільну робочу Комісію повноважних представників сторін власників та профспілок з ведення колективних переговорів з вироблення пропозицій щодо встановлення розміру мінімальної заробітної плати на 2011 рік. Було проведено 4 засідання спільної робочої Комісії (10, 30 березня, 14 травня та 20 серпня ц.р.), на яких обговорювалися орієнтовні розрахунки прожиткового мінімуму на 2011 рік і підходи у визначенні мінімальної заробітної плати на наступний рік. За результатами проведених переговорів Сторонами не було досягнуто узгодженого рішення щодо розміру мінімальної заробітної плати на 2011 рік. На засіданні 20 серпня ц.р. спільної робочої Комісії було зафіксовано позиції Сторін щодо основних підходів по визначенню розміру мінімальної заробітної плати на 2011 рік. Позиція Сторони власників є такою: розмір мінімальної заробітної плати в 2011 році повинен становити не менше розміру мінімальної заробітної плати, що діятиме на кінець 2010 року, збільшеного на прогнозований рівень інфляції, але не нижче розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Сторона профспілок наполягає на встановлені розміру мінімальної заробітної плати у 2011 році не менше розміру фактичного прожиткового мінімуму для працездатних осіб, скоригованого на прогнозний рівень інфляції з наступним поетапним врахуванням податку з доходів фізичних осіб та сімейної складової. На виконання п. 3 доручення Віце- прем'єр-міністра С.Тігіпка від 26.08.2010 N 1539/0/3-10 8 жовтня п.р. проведено чергове засідання спільної робочої Комісії з метою пошуку можливих компромісів при визначенні розміру мінімальної заробітної плати на 2011 рік. Додатково повідомляємо, що 21 травня ц.р. було проведено засідання робочої Комісії повноважних представників Сторони власників з ведення переговорів про підготовку пропозицій щодо встановлення розміру мінімальної заробітної плати на 2011 рік, на якому обговорювались можливості запровадження пофакторного розрахунку мінімальної заробітної плати. Крім того, проект Генеральної угоди на 2010 - 2012 роки, сформований Сторонами за станом на 01.10.2010, містить низку положень, які сприятимуть реалізації цього рішення і в подальшому (п. п. 2.1, 6.3). Генеральна угода на 2010 - 2012 роки (n0006120-10) містить низку положень, які сприятимуть реалізації цього рішення і в подальшому (п. п. 2.3, 6.3). 2.3. Розробляти у строки, визначені Регламентом ведення колективних переговорів щодо встановлення розміру мінімальної заробітної плати (додаток 7), пропозиції щодо розміру мінімальної заробітної плати шляхом переговорів. У разі якщо розмір мінімальної заробітної плати протягом двох місяців підряд становитиме менше 35 відсотків середньої заробітної плати у галузі економіки, Сторони проводять переговори щодо можливості перегляду в установленому порядку розміру мінімальної заробітної плати. 6.3. Здійснювати соціальний діалог у процесі розроблення проектів законів України та інших нормативно-правових актів у сфері соціальних, економічних, трудових відносин, а також соціального захисту та досягати узгодження інтересів і позицій Сторін у порядку, визначеному в додатку 4.
6. - внесення змін доДержавного бюджету України на 2009 рік (835-17) та проекту Державного бюджету України на 2010 рік. Не виконується 24.04.2009 ФПУ направила колишньому Першому віце-прем'єр- міністру України Турчинову О.В. свої пропозиції щодо внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" (835-17) . Погоджень з профспілками не було, оскільки Уряд вирішив не вносити змін до цього закону. Соціальний діалог з Урядовою стороною, який відбувався на етапі формування проекту Державного бюджету України на 2010 рік, стосувався лише окремих його положень та не був ефективним. Сам проект закону про Держбюджет на 2010 рік на погодження до ФПУ надійшов із запізненням - 24.04.2010 N 31-1830- 17-21/9550, а до Верховної ради України його було внесено 23.04.2010. Виконується Під час формування проекту Державного бюджету на 2010 рік забезпечувалося проведення соціального діалогу з профспілками, зокрема, в рамках спільної робочої групи, утвореної рішенням НТСЕР від 15.12.2009. На черговому пленарному засіданні НТСЕР 12.04.2010 Сторони розглянули положення проекту Декларацій цілей та завдань бюджету на 2011 рік (Бюджетної декларації), Мінфін надіслав Сторонам соціального діалогу проект Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" (лист від 24.04.2010 N 31-18030-17- 21/9550). З метою виконання вимог Генеральної угоди (n0002120-08) щодо проведення соціального діалогу з питань соціально- економічної політики спільним наказом Мінфіну та Мінпраці від 24.06.2010 N 563/167 утворено тристоронні робочі групи з опрацювання пропозицій соціальних партнерів до проекту Державного бюджету на 2011 рік згідно із запропонованими соціальними партнерами напрямами. Окремі аспекти Державного бюджету на 2011 рік розглядались на позачерговому засіданні НТСЕР 13.09.2010. Крім того, проект Генеральної угоди на 2010 - 2012 роки, сформований Сторонами за станом на 01.10.2010, містить положення, яке сприятиме реалізації цього рішення і в подальшому (п. 2 додатка 4). Генеральна угода на 2010-2012 роки (n0006120-10) містить положення, яке сприятиме реалізації цього рішення і в подальшому (п. 2 додатка 4). 2. Розробник надсилає проекти актів, у тому числі пов'язані з розробкою програм соціально- економічного розвитку, Державного бюджету України, а також з питань загальнообов'язкового державного соціального страхування, ратифікації конвенцій Міжнародної організації праці, із зазначенням строку подання пропозицій і зауважень до СПО профспілок та СПО роботодавців, які є Сторонами Угоди (на паперовому та електронному носіях інформації чи електронною поштою).
7. Погоджувати рішення Кабінету Міністрів України про визначення ставок (окладів) та інших умов оплати праці працівників бюджетної сфери з відповідними галузевими профспілками у термін до 1 серпня. Виконується Погодження проектів постанов КМУ з галузевими профспілками проводиться, проте залишається нереалізованою першопричина вимога профспілок у цьому трудовому спорі щодо скасування постанови КМУ від 25.10.2008N 939 (939-2008-п) . Виконується. Відповідно доРегламенту Кабінету Міністрів України (950-2007-п) та пунктів 1, 2 Заключних положень чинної Генеральної угоди (n0002120-08) , усі проекти рішень Кабінету Міністрів України стосовно визначення умов оплати праці працівників бюджетної сфери, що розробляються Мінпраці, в обов'язковому порядку погоджуються із соціальними партнерами.
8. На виконання розпорядження КМУ від 25 лютого 2009 рокуN 274-р (274-2009-р) за підсумками виконання Державного бюджету України в I кварталі 2009 року провести переговори спільної робочої комісії повноважних представників Сторін власників і профспілок з метою внесення Кабінету Міністрів України пропозиції щодо встановлення мінімальної заробітної плати на рівні прожиткового мінімуму для працездатних осіб і посадового окладу (тарифної ставки) працівника I тарифного розрядуЄдиної тарифної сітки (1298-2002-п) на рівні мінімальної заробітної плати. Виконано частково Виконано в частині встановлення мінімальної зарплати на рівні прожиткового мінімуму для працездатної особи. Не виконано в частині розміру посадового окладу (тарифної ставки) працівника I тарифного розряду ЄТС. 1. Незважаючи на ініціативи профспілок, переговори спільної робочої комісії повноважних представників Сторін власників і профспілок з метою внесення Кабінету Міністрів України пропозиції щодо встановлення в 2009 році мінімальної заробітної плати на рівні прожиткового мінімуму для працездатних осіб і посадового окладу (тарифної ставки) працівника I тарифного розрядуЄдиної тарифної сітки (1298-2002-п) на рівні мінімальної заробітної плати не проводились. 2. Незважаючи на ініціативи профспілок, Кабінет Міністрів України не вніс законопроект щодо відповідних змін до Державного бюджету України на 2009 рік (835-17) . 3. Згідно із змінами до Держбюджету-2009 (Закон УкраїниN 1646-VI (1646-17) "Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати" від 20.10.2009, прийнятий за поданням н.д. України О.Зарубінського) з листопада 2009 року реалізовано мінімальну заробітну плату на рівні законодавчо встановленого прожиткового мінімуму для працездатної особи. 4. Єдина тарифна сітка в оплаті праці працівників окремих галузей бюджетної сфери не функціонує в повному обсязі. Значно порушено диференціацію в оплаті праці працівників через встановлення для обрахунку окладів/ставок посадового окладу (тарифної ставки) працівника I розряду ЄТС у розмірі значно нижчому за законодавчо встановлений розмір мінімальної зарплати. При цьому відбувається забезпечення на рівні мінімальної заробітної плати окладів з 1 по 7 тарифний розряд, тобто працівники різної кваліфікації отримують мінімальну зарплатню. Профспілки наполягають, що такий стан є порушенням законодавства про оплату праці. 5. Постановою Кабміну від 30 червня 2010 року N 518 (518-2010-п) цей базовий оклад з 01.07.2010 встановлено у розмірі 570 грн. (при мінімальній заробітній платі 888 грн.) і він збільшився на 3 гривні відносно розміру на 01.04.2010. За інформацією Мінфіну, в Законі України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" (2154-17) враховано норми Закону України від 20.10.2009 N 1646 (1646-17) "Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати" в частині встановлення розмірів мінімальної заробітної плати. Так, статтею 53 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" (2154-17) визначено розміри мінімальної заробітної плати, що відповідають розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ст. 52 зазначеногоЗакону) (2154-17) , а саме з 1 січня 2010 року розмір заробітної плати становить 869 грн., з 1 квітня - 884 грн., з 1 липня - 888 грн., з 1 жовтня - 907 грн., з 1 грудня - 922 гривні на місяць. Таким чином, у 2010 році буде забезпечено виконання норм законодавства щодо встановлення мінімальної заробітної плати на рівні прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Виходячи з обсягів видатків, врахованих у Державному бюджеті України на 2010 рік на оплату праці працівників бюджетної сфери, Кабінетом Міністрів України прийнято низку рішень, згідно з якими посадовий оклад працівника I тарифного розрядуЄдиної тарифної сітки (1298-2002-п) встановлено з 1 січня поточного року в розмірі 555 грн., з 1 квітня - 567 грн., з 1 липня - 570 грн., з 1 жовтня - 586 гривень на місяць. На даний час відповідними міністерствами опрацьовується питання щодо підвищення посадового окладу працівника I тарифного розряду з 1 грудня поточного року. Встановлення розміру посадового окладу (тарифної ставки) працівника I тарифного розряду навіть з 1 жовтня 2010 року на рівні мінімальної заробітної плати, передбаченої Законом України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" (2154-17) , потребуватиме додаткових видатків на оплату праці працівників бюджетної сфери у сумі 12,3 млрд. гривень порівняно з обсягами, врахованими в Державному бюджеті України на 2010 рік. Джерела покриття додаткових видатків у вказаних обсягах відсутні. Питання щодо підвищення розміру посадового окладу працівника I тарифного розряду ЄТС до рівня мінімальної заробітної плати буде розглядатися з урахуванням стану соціально- економічного розвитку країни та фінансових можливостей бюджету. Генеральна угода на 2010 - 2012 роки (n0006120-10) містить низку положень, які сприятимуть реалізації цього рішення і в подальшому (п. п. 2.22, 2.23). Кабінет Міністрів України зобов'язується: 2.22. Проводити щороку до 1 травня консультації, а до 1 серпня переговори щодо встановлення Кабінетом Міністрів України розміру посадового окладу (тарифної ставки) працівника першого тарифного розрядуЄдиної тарифної сітки (1298-2002-п) та посадових окладів працівників бюджетної сфери, яким посадові оклади визначаються окремими рішеннями Кабінету Міністрів України, у тому числі державних службовців, з метою поступового наближення розмірів посадових окладів (тарифних ставок) до законодавчо гарантованого рівня. 2.22.1 Забезпечити протягом 2011 року поступове наближення середньорічного посадового окладу (тарифної ставки) працівника I тарифного розряду Єдиної тарифної сітки до середньорічної мінімальної заробітної плати. Щоквартально за участю представників центральних органів виконавчої влади та профспілок бюджетної сфери розглядати результати виконання зведеного бюджету за попередній квартал та вносити пропозиції Кабінету Міністрів України щодо підвищення заробітної плати у бюджетній сфері, у тому числі для державних службовців, зменшення грошового розриву між посадовим окладом (тарифною ставкою) працівника I тарифного розрядуЄдиної тарифної сітки (1298-2002-п) та мінімальною заробітною платою за наявності можливостей зведеного бюджету. 2.22.2 З 2012 року збільшення посадового окладу (тарифної ставки) працівника I тарифного розряду Єдиної тарифної сітки здійснювати не менше ніж на найбільший відсоток із таких показників: збільшенні посадового окладу (тарифної ставки) I тарифного розряду Єдиної тарифної сітки у попередньому році; прогнозного індексу споживчих цін на плановий рік; прогнозного збільшення доходів зведеного бюджету планового року. 2.22.3 Під час доопрацювання проекту Державного бюджету на 2011 рік розглянути питання з урахуванням можливостей зведеного бюджету щодо: збільшення розміру посадового окладу (тарифної ставки) працівника I тарифного розряду Єдиної тарифної сітки понад його збільшення на індекс інфляції 2011 року; зменшення грошового розриву між посадовим окладом (тарифною ставкою) працівника I тарифного розряду Єдиної тарифної сітки та мінімальною заробітною платою; збільшення фонду заробітної плати працівників бюджетної сфери, у тому числі для державних службовців. 2.23. Вжити заходів щодо системного підвищення середньої заробітної плати в бюджетній сфері.
Вимога N 3. Розробити комплексні Урядові програми щодо збереження і розвитку робочих місць, а також захисту вітчизняних товаровиробників і розвитку внутрішнього ринку в кризовий та посткризовий періоди
9. 2. Кабінету Міністрів України: 2.1. До 1 червня 2009 року подати на розгляд Верховної Ради України проект Загальнодержавної програми зайнятості на 2009 - 2011 роки. Не виконано Кабінет Міністрів України не вніс до 1 червня 2009 року на розгляд Верховної Ради України проект Загальнодержавної програми зайнятості на 2009 - 2011 роки. Мінпраці було розроблено лише проект постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Основних напрямів проведення державної політики зайнятості на 2010 - 2011 роки". Виконано На виконання підпункту 4 "а" пункту 1 рішення Ради національної безпеки і оборони України від 19.09.2007 "Про заходи щодо подолання демографічної кризи та розвитку трудоресурсного потенціалу України" (n0017525-07) , введеного в дію Указом Президента України від 19.09.2007 N 895 (895/2007) , та відповідно до статті 5 Закону України "Про державні цільові програми" і постанови Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 N 106 (106-2007-п) "Про затвердження Порядку розроблення та виконання державних цільових програм" Мінпраці у 2008 році розроблено проект розпорядження Кабінету Міністрів України "Про схвалення Концепції Загальнодержавної програми зайнятості населення на 2009 - 2011 роки". Одночасно із зазначеним проектом розпорядження Кабінету Міністрів України Мінпраці розроблено проект Закону України "Про Загальнодержавну програму зайнятості населення на 2009 - 2011 роки". У процесі погодження зазначеного проекту розпорядження Мінфіном внесено пропозицію щодо недоцільності розроблення на даному етапі законопроекту про Загальнодержавну програму зайнятості населення на 2009 - 2011 роки, виходячи з необхідності забезпечення жорсткого режиму економії бюджетних коштів в умовах фінансово-економічної кризи відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 26.11.2008 N 1036 (1036-2008-п) "Деякі питання організації бюджетного процесу". З метою забезпечення державного регулювання ринку праці Мінпраці за погодженням із Кабінетом Міністрів внесено до Секретаріату Президента України та апарату Ради національної безпеки і оборони України пропозицію на основі проекту розпорядження Кабінету Міністрів України "Про схвалення Концепції Загальнодержавної програми зайнятості населення на 2009 - 2011 роки" розробити Основні напрями проведення державної політики зайнятості на 2010 - 2011 роки з конкретними заходами щодо їх реалізації. За результатами погодження Мінпраці доручено продовжити роботу з виконання зазначеного рішення РНБО шляхом розроблення відповідного проекту постанови Кабінету Міністрів України. Розроблений Мінпраці проект постанови "Про затвердження Основних напрямів проведення державної політики зайнятості на 2010 - 2011 роки" прийнято 08.09.2010 на засіданні Уряду (постанова Кабінету Міністрів України від 08.09.2010 р. N 831) (831-2010-п) . Відповідно до пункту 6 зазначеноїпостанови (831-2010-п) Мінпраці за участю зацікавлених центральних органів виконавчої влади та сторін соціального діалогу розроблено Заходи з вирішення проблем зайнятості населення у 2010 - 2011 роках, які після їх доопрацювання з урахуванням внесених зауважень і пропозицій затверджено наказом Мінпраці.
10. 2.2. Підготувати та розглянути на засіданні Уряду за участю соціальних партнерів: - до 1 липня 2009 року проект Державної цільової економічної програми розвитку внутрішнього ринку на період до 2012 року; Виконано Проект Державної цільової економічної програми розвитку внутрішнього ринку на період до 2012 року схвалено Кабінетом Міністрів України. Виконано Державну цільову економічну програму розвитку внутрішнього ринку на період до 2012 року затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 05.08.2009 N 828 (828-2009-п) . Крім того, проект Генеральної угоди на 2010 - 2012 роки, сформований Сторонами за станом на 01.10.2010, містить положення, яке сприятиме реалізації цього рішення і в подальшому (п. 1.19).
11. - до 15 жовтня 2009 року проект Загальнодержавної програми збереження і розвитку трудового потенціалу на період до 2017 року. Виконується із затримкою у терміні Кабміном схвалено проект Концепції загальнодержавної цільової соціальної програми збереження і розвитку трудового потенціалу на період до 2017 року - 23.07.2009. 29 грудня Мінекономіки подав на опрацювання проект Закону України "Про затвердження Загальнодержавної цільової соціальної програми збереження і розвитку трудового потенціалу України на період до 2017 року". Мінекономіки за участю зацікавлених центральних органів виконавчої влади, провідних наукових установ та соціальних партнерів розроблено проект Загальнодержавної цільової соціальної програми "Збереження і розвиток трудового потенціалу України на період до 2017 року" (далі - проект Програми). З метою якісного опрацювання проекту Програми 09.07.2010 під головуванням заступника Міністра економіки Крючкової І.В. проведено засідання тристоронньої робочої групи. Під час засідання від членів робочої групи отримано низку пропозицій. Найближчим часом доопрацьований проект Програми планується винести на розгляд робочої групи, за результатами якого проект буде надіслано до зацікавлених центральних органів виконавчої влади та соціальних партнерів на погодження. Генеральна угода на 2010 - 2012 роки (n0006120-10) містить положення, яке сприятиме реалізації цього рішення і в подальшому (п. 1.52). 1.52. Розробити та сприяти розгляду Верховною Радою України проектів законів України: 1.52.2 "Про Загальнодержавну цільову соціальну програму збереження та розвитку трудового потенціалу України до 2017 року";
Вимога N 13. Здійснити заходи для встановлення на період кризи мораторію на підвищення цін і тарифів на соціально важливі товари та послуги, посилити дієвість механізму державного регулювання та контролю за обґрунтованістю споживчих цін
12. Кабінет Міністрів України зобов'язується: 1. Не ініціювати підвищення цін і тарифів на товари та послуги суб'єктів природних монополій, що надаються населенню (на природний газ, електроенергію, послуги зв'язку, перевезення пасажирів залізничним транспортом) без вжиття заходів соціального захисту населення. Не виконується Проект постанови НКРЕ "Про затвердження Роздрібних цін на природний газ, що використовується для потреб населення, Міжнародного дитячого центру "Артек" і Українського дитячого центру "Молода гвардія" було подано на погодження після того, як 13 липня на засіданні НКРЕ було прийнято рішення про підвищення в 1,5 раза роздрібних ціни на природний газ, що використовується для потреб населення (постанова НКРЕN 812) (z0507-10) , яку того ж дня було зареєстровано в Міністерстві юстиції України (реєстрація від 13.07.2010 за N 507/17802). Інформація про розгляд цього питання на засіданні НКРЕ попередньо не була розповсюджена (на сайті НКРЕ такого повідомлення до 13.07.2010 не було). Заходи соціального захисту населення в умовах зростання цін на природний газ, житлово-комунальні послуги не передбачають виконання пункту 4.15Генеральної угоди між Кабінетом Міністрів України, всеукраїнськими об'єднаннями організацій роботодавців і підприємців та всеукраїнськими профспілками і профоб'єднаннями (n0002120-08) щодо обчислення сукупного доходу сім'ї, що застосовується для призначення державної соціальної допомоги, без урахування в ньому сум сплачених податків та внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування. Крім того, зберігається норма щодо обмеження (не більш 50 відсотків прожиткового мінімуму) розміру середньомісячного сукупного доходу на одного громадянина, що дає право сплачувати за житлово-комунальні послуги 10 відсотків середньомісячного сукупного доходу, а за придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива - 10 відсотків річного сукупного доходу. За офіційними даними Мінпраці прожитковий мінімум на працездатну особу у цінах червня п.р. складав 1003 грн. (при МЗП з 01.07.2010. 888 грн.). Виходячи з цього показника та з урахуванням прогнозного індексу інфляції до кінця року законодавчо встановлений розмір мінімальної заробітної плати наприкінці року повинен бути не менш як 1174 грн. В умовах підвищення цін на газ цей розмір повинен бути ще вищим. З 1 серпня 2010 року без погодження з профспілками прийнято рішення про підвищення ціни на газ для населення на 50 відсотків. Виконується На звернення Федерації профспілок України (лист від 26.03.2010 N 04/01- 15/665) щодо забезпечення виконання п. 4.9Генеральної угоди (n0002120-08) видано доручення Прем'єр-міністра М.Азарова від 06.04.2010 N 16168/1/1-10 стосовно забезпечення участі представників всеукраїнських профспілок і профоб'єднань у обговоренні рішень стосовно цін і тарифів на соціально важливі товари та послуги для населення. Міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади забезпечуються виконання доручення Прем'єр-міністра України М.Азарова. За інформацією НКРЕ, на відкритому засіданні Комісії, яке відбулося 13.07.2010, постановою НКРЕ від 13.07.2010 N 812 (z0507-10) "Про затвердження Роздрібних цін на природний газ, що використовується для потреб населення, Міжнародного дитячого центру "Артек" і Українського дитячого центру "Молода гвардія" (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13.07.2010 за N 507/17802) з 01.08.2010 затверджено нові роздрібні ціни на природний газ для потреб населення. Розрахунок роздрібних цін для потреб населення здійснено відповідно до Тимчасового порядку встановлення роздрібних цін на природний газ для населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.12.2006 N 1697 (1697-2006-п) , з урахуванням дотримання вартісного балансу закупівлі та реалізації природного газу суб'єкта, уповноваженого Кабінетом Міністрів України на формування ресурсу природного газу для населення (НАК "Нафтогаз України"). Зміна рівнів роздрібних цін на природний газ для потреб населення викликана необхідністю забезпечення беззбиткової діяльності з видобутку природного газу (за січень - липень 2010 року вперше за останні роки відбулось падіння видобутку на 6%), його транспортування, розподілу та постачання, недопущення зменшення власного видобутку природного газу, надійного та безперебійного постачання природного газу споживачам, що сприятиме підвищенню енергетичної та економічної безпеки України. Передбачено уГенеральній угоді на 2010 - 2012 роки (n0006120-10) 4.12. Утворити за участю представників СПО профспілок та СПО роботодавців, які є Сторонами Угоди, при центральних органах виконавчої влади, які приймають відповідно до їх повноважень рішення про зміну і регулювання чинних тарифів і норм для населення (на електроенергію, газ, послуги транспорту і зв'язку), постійно діючі тристоронні дорадчі органи. Рішення відповідних центральних органів виконавчої влади із зазначених питань приймаються після обговорення у вказаних дорадчих органах. Приймати після консультацій із СПО профспілок зміни до порядку та норм надання субсидій на оплату житлово- комунальних послуг населенню. 4.13. Вносити зміни до Методики визначення прожиткового мінімуму на одну особу та для осіб, які належать до основних соціальних і демографічних груп населення, за погодженням із СПО профспілок та СПО роботодавців. 4.14. Подавати СПО профспілок та СПО роботодавців, які є Сторонами Угоди, інформацію про: фактичну величину прожиткового мінімуму на одну особу на місяць та для осіб, які належать до основних соціальних і демографічних груп населення, в цілому по Україні - щомісяця; основні показники рівня життя населення та бідності у цілому по Україні та в розрізі регіонів - щокварталу; стан розроблення та затвердження соціальних стандартів і нормативів - двічі на рік. 4.15. Визначати щороку до 1 серпня величину (розмір) прожиткового мінімуму на наступний рік за участю і погодженням із СПО профспілок та СПО роботодавців, які є Сторонами Угоди. 4.16. Внести протягом грудня 2010 року на розгляд Кабінету Міністрів України опрацьовані експертною комісією оновлені набори продуктів харчування, непродовольчих товарів та послуг для основних соціальних груп населення. 4.24. Розробити за участю сторін соціально і економічно обґрунтовані диференційовані за категоріями сімей та їх доходами граничні норми плати за житлово-комунальні послуги, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива при призначенні житлових субсидій та розглянути можливість їх запровадження у 2010 році з урахуванням темпів підвищення цін на енергоносії для населення.
13. 2. Проводити узгоджену політику цін і грошових доходів населення з метою недопущення зниження життєвого рівня громадян. Не виконується За 2009 рік реальні наявні доходи громадян з урахуванням цінового фактора зменшились на 8,5% (за 2008 р. - зросли на 7,6%). З моменту останнього підвищення цін на природний газ населення у грудні 2008 року (постанова НКРЕ від 25.10.2008N 1239) (z1088-08) заробітна плата в середньому по України зросла на 21%, що значно нижче темпів зростання цін на природний газ. При прийнятті рішення про підвищення цін на природний газ в 1,5 раза з 1 серпня 2010 року порушено головний принцип державного регулювання цін - забезпечення випереджаючого зростання доходів населення над зростанням цін і тарифів для населення на природний газ, електроенергію, послуги транспорту та зв'язку, житлово- комунальні послуги (статті 3, 5 Закону України "Про ціни та ціноутворення" (507-12) , стаття 30 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" (1875-15) , постанови Верховної Ради України від 9 лютого 1995 рокуN 47/95-ВР (47/95-ВР) , від 18 листопада 1994 рокуN 251/94-ВР) (251/94-ВР) . З метою врегулювання позицій сторін по оптимізації цін на природний газ, який використовується для потреб населення і суб'єктів господарювання, 26, 29 липня, 16 та 26 серпня 2010 р. відбулися наради Віце-прем'єр-міністра С.Тігіпко з представниками всеукраїнських профспілок та профоб'єднань, за результатами яких дано протокольні доручення. Протягом III кварталу 2010 року рішення щодо підвищення тарифів на електричну енергію для населення не приймалось. За інформацією НКРЕ, за 9 місяців 2010 року рішення щодо перегляду тарифів на універсальні послуги поштового зв'язку та загальнодоступні телекомунікаційні послуги не приймалися. За інформацією Мінекономіки, воно на постійній основі забезпечує проведення консультацій з представниками профспілок з питань перспектив економічного і соціального розвитку України на короткостроковий період.
14. 3. Опрацьовувати за участю Федерації профспілок України проекти прогнозу економічного і соціального розвитку України на середньо- та короткостроковий періоди, зокрема тарифної політики (щодо рівнів і етапів підвищення цін і тарифів для населення на природний газ, електроенергію, послуги зв'язку, перевезення пасажирів залізничним транспортом). Не виконується Всупереч рішенню примирної комісії, а також окремого доручення Міністра економіки України Б.М.Данилишина за результатами узгоджувальної наради, яка відбулася 6 лютого 2009 року (лист Мінекономіки від 10.02.2009 N 3801-25/62), всеукраїнські профспілки та профоб'єднання не залучалися до опрацювання проектів прогнозу економічного і соціального розвитку України на 2010 рік, зокрема в частині цінової політики (щодо рівнів і етапів підвищення цін і тарифів для населення на природний газ, електроенергію, послуги зв'язку, перевезення пасажирів залізничним транспортом). Консультацій з цих питань також не було проведено. Так, представники профспілкових організацій брали участь у семінарах з макроекономічного прогнозування. На останньому семінарі з макроекономічного прогнозування, який відбувся в Мінекономіки 15 липня, було розглянуто питання щодо економічного і соціального розвитку України на 2010 - 2011 роки. Наступний семінар планується провести у листопаді. Представники соціальних партнерів брали активну участь у нараді з питань узгодження припущень прогнозу на 2011 рік, що проводилась у Мінекономіки 5 липня. Поряд з цим у рамках роботи над проектом Прогнозу економічного і соціального розвитку України на 2011 рік Мінекономіки отримало пропозиції ФПУ до окремих розділів Прогнозу (листи Федерації професійних спілок України від 24.06.2010 N 58/01- 16/140, від 02.07.2010 N 04/01- 16/1459, від 07.07.2010 N 03/01- 16/1493), відповідь на які Мінекономіки направило профспілковій стороні листом від 15.07.2010 N 3001-25/255.
15. 4. Забезпечувати об'єктивність та обґрунтованість цін і тарифів на товари та послуги, що мають вирішальне соціальне значення, шляхом посилення державного та громадського контролю при їх встановленні та застосуванні. Не виконується За даними Державної інспекції з контролю за цінами, за період з 30.12.2008 до 30.06.2010 відбулося значне подорожчання окремих соціально значущих товарів. Найбільше зросли ціни в середньому по Україні на цукор - в 2,3 раза, гречану крупу - в 1,8 раза, на масло - в 1,8 раза, на ковбасу варену I сорту - в 1,5 раза, молоко жирністю 2,5% - в 1,4 раза, на бензин марки А-95 - в 1,6 раза тощо. Обґрунтованість такого зростання цін не було підтверджено. Активний діалог з представниками профспілкової сторони проводиться і в рамках роботи над Прогнозом економічного соціального розвитку України на середньостроковий період (2011 - 2015 роки) (далі - середньостроковий прогноз). Зокрема, від профспілкової сторони отримано лист від 27.07.2010 N 03/01-16/1624, відповідь на який Мінекономіки надало 19.08.2010 за N 3001- 25/294, де, серед іншого, профспілкову сторону було проінформовано про схвалення Кабінетом Міністрів України основних макропоказників економічного і соціального розвитку України на 2011 рік (постанова Кабінету Міністрів України від 11.08.2010 N 701) (701-2010-п) . Також листом від 01.09.2010 N 03/01- 16/1871 профспілкова сторона надала пропозиції щодо вхідних умов розвитку економіки стосовно соціальної політики у середньостроковому періоді, які наразі опрацьовуються в Мінекономіки. Крім того, у проекті Генеральної угоди на 2010 - 2012 роки міститься пункт: 1.8. З метою забезпечення прозорості та відкритості під час формування і провадження державної політики ціноутворення у сфері природних монополій для промислових споживачів забезпечувати уповноваженим представникам профспілок та роботодавців можливість участі у підготовці рішень національних комісій шляхом проведення попередніх консультацій, незалежних експертиз, участі у відкритих засіданнях тощо.
Вимога N 14. Не допускати втручання Уряду, центральних органів виконавчої влади в діяльність фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, як самоврядних організацій
16. Кабінет Міністрів України зобов'язується: 1. Приймати акти Кабінету Міністрів України, вносити на розгляд Верховної Ради України законодавчі пропозиції у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування за погодженням з профспілками з дотриманням процедури, визначеної Регламентом Кабінету Міністрів України. Виконується частково Без проведення зазначених консультацій та без погодження із Стороною профспілок та всеукраїнськими об'єднаннями організацій роботодавців і підприємців було підготовлено КМУ та прийнято ВРУ Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо зменшення впливу світової фінансової кризи на сферу зайнятості населення"(N 799-VI) (799-17) , згідно з яким на 2009 рік розмір внесків на соціальне страхування з тимчасової втрати працездатності та від нещасних випадків на виробництві зменшено: по 0,1% до кожного, збільшено розмір внеску для роботодавців та найманих працівників: по 0,1% для кожних з метою збільшення розміру внеску на соціальне страхування на випадок безробіття на 0,4%. Це призвело до дефіцитів бюджетів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань та Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності у 2010 році, що негативно вплинуло на своєчасне забезпечення застрахованих осіб страховими виплатами та послугами. Без проведення соціального діалогу були прийняті наступні постанови КМУ: у 2009 році: - "Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" (від 11.03.2009 N 198) (198-2009-п) ; - "Про недопущення зменшення розмірів пенсій та соціальних виплат, врегулювання окремих питань у зв'язку з прийняттям Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" (від 26.11.2009N 1252) (1252-2009-п) ; - "Про доповнення пункту 3 постанови КМУ від 26.11.2009 N 1252" (від 23.12.2009N 1375) (1375-2009-п) . У 2010 році: - "Про виплату пенсій та державної соціальної допомоги за січень - квітень 2010 року у зв'язку з прийняттям Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" (від 12.05.2010.N 336) (336-2010-п) . Виконується За 9 місяців 2010 року Кабінетом Міністрів України не приймались акти та не вносились на розгляд Верховної Ради України законодавчі пропозиції у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування без дотримання процедури погодження з профспілками. Залучення соціальних партнерів до процесу прийняття рішень з питань, що стосуються соціально-трудової сфери, забезпечується відповідно до Закону України "Про Кабінет Міністрів України" (абзац 2 пункту 2 статті 20), Регламенту Кабінету Міністрів (параграфи 43 та 66), Генеральної угоди на 2008 - 2009 роки (пункти 1, 2Заключних положень) (n0002120-08) , постанови Кабінету Міністрів від 10.12.2008 N 1068 (1068-2008-п) "Про доповнення Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади" (пункти 9 та 13). Крім того, проект Генеральної угоди на 2010 - 2012 роки, сформований Сторонами за станом на 01.10.2010, містить положення, яке сприятиме реалізації цього рішення і в подальшому (п. 6.3). Передбачено уГенеральній угоді на 2010-2012 роки (n0006120-10) 4.3. Проводити щороку у II-III кварталах консультації та переговори щодо розмірів страхових внесків на всі види загальнообов'язкового державного соціального страхування і вносити узгоджені пропозиції для затвердження їх Верховною Радою України. Пропозиції щодо можливого перерозподілу структури страхових внесків до фондів соціального страхування між роботодавцями та застрахованими працівниками або їх зміни розглядаються органами виконавчої влади лише за участю представників СПО профспілок та СПО роботодавців з подальшим внесенням узгодженого рішення до Верховної Ради України у встановленому законодавством порядку. 4.7. З метою послідовної реалізації принципів соціального партнерства в управлінні фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування підготувати: 4.7.1 до кінця 2010 року - концепцію перспективного перерозподілу страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування між роботодавцями та застрахованими особами; 4.7.2 протягом 2010 - 2011 років вивчити питання щодо шляхів удосконалення системи управління фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування; 4.7.3 протягом 2010 - 2011 років узгодити проект Закону України про запровадження системи загальнообов'язкового державного соціального медичного страхування, передбачаючи його запровадження на базі Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. 4.10. Протягом 2010 - 2011 років розробити та подати до Верховної Ради України узгоджені проекти актів про внесення змін до спеціальних законів у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування щодо скасування напрямів витрачання страхових коштів фондів, які не мають страхового характеру або не спрямовані на профілактику страхових випадків та не пов'язані із забезпеченням діяльності фондів.
17. 2. Не допускати втручання органів виконавчої влади у діяльність фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, зокрема у виконання рішень правлінь страхових фондів, крім випадків, передбачених законодавством. Виконується частково Чинним законодавством із загальнообов'язкового державного соціального страхування визначено засоби державного нагляду у цій сфері, де відсутнє право органу державного нагляду втручатись у статутну та господарську діяльність Фонду, безапеляційно вимагати розгляду тих чи інших питань, а також ініціювати проведення чергових засідань правління. Незважаючи на це, Міністерство праці та соціальної політики України грубо втручалось у діяльність фондів соціального страхування (зокрема про це свідчить наказ Мінпраці від 09.02.2010 N 21 "Про позбавлення обов'язків повноважень члена правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності Надраги В.І."). Виконується
Вимога N 15. Активізувати роботу антикризових міжвідомчих груп для оперативного аналізу ними соціально-економічної ситуації, вжиття відповідних стабілізаційних заходів та оперативного реагування на вирішення конфліктогенних ситуацій на підприємствах галузі, області. Включити до складу цих груп, де це не зроблено, представників обласних профспілкових об'єднань, всеукраїнських профспілок
18. 1. Кабінету Міністрів України звернутися до тих облдержадміністрацій, де ще не створено антикризові міжвідомчі групи щодо їх створення та включення до них представників профспілок. Виконано Мінпраці звернулося до голів Донецької, Івано-Франківської, Львівської облдержадміністрацій і Київської міської держадміністрації з рекомендацією реалізувати рішення Уряду шляхом створення антикризових міжвідомчих груп. Так, Івано- Франківська облдержадміністрація проінформувала, що з метою розвитку соціального діалогу, співпраці з профспілками та роботодавцями в області запроваджено проведення засідань соціально-економічної ради, спільних робочих нарад представників облдержадміністрації з Радою профспілок області. Затверджено склад робочої групи з оперативного відстеження впливу світової фінансової кризи на розвиток області. Донецька обласна рада профспілок повідомила, що практично в усіх містах та районах області створено антикризові групи, до складу яких ввійшли представники профспілок. Об'єднання профспілок Львівщини повідомило, що створено "Міжвідомчу оперативну робочу групу із стабілізації фінансово-економічної ситуації" на чолі із першим заступником голови облдержадміністрації В.П'ятаком. До складу робочої групи увійшов Дацько Р.М. - голова об'єднання профспілок Львівщини. Виконано Мінпраці звернулося до голів Донецької, Івано-Франківської, Львівської облдержадміністрацій та Київської міської держадміністрації (лист від 03.04.2009 N 3732/0/14-09/18) з рекомендацією реалізувати рішення Уряду шляхом створення антикризових міжвідомчих груп для оперативного аналізу ними соціально- економічної ситуації в регіоні, вжиття відповідних стабілізаційних заходів та оперативного реагування на вирішення конфліктогенних ситуацій на підприємствах області та включення до них представників обласних профспілкових об'єднань, всеукраїнських профспілок. Інформацію про виконання рішення примирної комісії щодо зазначеної вимоги було надано Федерації профспілок України (лист Мінпраці від 29.05.2009 N 6107/0/14-09/18). Вимога реалізується Кабінетом Міністрів України як на національному рівні, так і на галузевому, територіальному рівнях
19. 2. Кабінет Міністрів України до кінця квітня 2009 року надасть Федерації профспілок України інформацію щодо створення антикризових міжвідомчих груп та включення до них представників профспілок Виконано За інформацією Мінпраці утворено 6 тристоронніх робочих груп за напрямами: - мінімізації наслідків фінансово- економічної кризи; - детінізації економіки; - реформування податкової системи; - з питань зайнятості та трудових міграцій; - удосконалення системи соціального захисту та загальнообов'язкового державного соціального страхування; - додержання прав і гарантій діяльності профспілок, організацій роботодавців та їх об'єднань; - реформування законодавства щодо умов праці. Виконано На виконання Плану заходів щодо організації соціального діалогу в Україні, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 18.03.2009 N 285 (285-2009-р) , утворено сім тристоронніх робочих груп за напрямами: - мінімізації наслідків фінансово- економічної кризи (наказ Мінекономіки від 02.04.2009 N 303) (v0303665-09) ; - детінізації економіки (наказ Мінекономіки від 31.03.2009 N 281); - реформування податкової системи (наказ Мінфіну від 03.04.2009 N 511); - з питань зайнятості та трудових міграцій (наказ Мінпраці від 06.05.2009 N 173); - удосконалення системи соціального захисту та загальнообов'язкового державного соціального страхування (наказ Мінпраці від 28.04.2009 N 153); - додержання прав і гарантій діяльності профспілок, організацій роботодавців та їх об'єднань (наказ Мінпраці від 28.04.2009 N 154); - реформування законодавства щодо умов праці (наказ Мінпраці від 10.06.2009 N 217).
Рішення трудового арбітражу з розгляду колективного трудового спору між Федерацією професійних спілок України та Кабінетом Міністрів України
Вимога N 6 (частина): внести на розгляд Верховної Ради України проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік", в якому передбачити встановлення мінімальної заробітної плати на рівні прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 1 травня 2009 року
20. Задовольнити вимогу N 6 (зареєстровану частину): Трудовий арбітраж відзначає, що Конституційний Суд України Рішенням у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідностіКонституції України (254к/96-ВР) (конституційності) положень ст. 29, 36, ч. 2 ст. 56, ч. 2 ст. 62, ч. 1 ст. 66, п. 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 ст. 71, ст. 98, 101, 103, 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (489-16) (справа про соціальні гарантії громадян) від 09.07.2007N 6-рп/2007 (v0a6p710-07) дав правову оцінку про те, що "ревізія законами про Державний бюджет України пільг, компенсацій і гарантій, яку започатковано у 1995 році, набула системного характеру". При цьому трудовий арбітраж рекомендує Стороні ФПУ врахувати пропозицію Урядової сторони щодо проведення переговорів У найкоротший термін з уточнення розмірів мінімальної заробітної плати, визначених Законом України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" (835-17) , з урахуванням економічної ситуації та можливостей бюджету. Не виконано КМУ не вніс відповідного проекту закону. Хоча з листопада 2009 р. реалізується норма щодо встановлення мінімальної зарплати на рівні законодавчо встановленого прожиткового мінімуму для працездатної особи, проте мінімальна заробітна плата в Україні, як основна складова трудових доходів, сьогодні не виконує своїх основних функцій. Вона не забезпечує навіть мінімально необхідних потреб працівників та їхніх сімей. Так, у червні ц.р. мінімальна заробітна плата працівника після здійснення обов'язкових відрахувань та сплати податку складала лише 79% від розміру фактичного прожиткового мінімуму для працездатної особи (1003 грн.); при цьому обрахунок прожиткового мінімуму здійснюється, на порушення чинного законодавства, за застарілим набором товарів та послуг і не включає податок з доходів фізичних осіб, тобто є заниженим апріорі. Протягом останніх 8 місяців позитивних зрушень щодо реального наповнення мінімальної заробітної плати не відбулося. Не виконано Незважаючи на неодноразові ініціативи ФПУ щодо проведення таких переговорів, протягом 2009 року вони не проводилися. Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" (1715-17) з 1 листопада 2009 року мінімальна заробітна плата встановлена на рівні прожиткового мінімуму для працездатних осіб у розмірі 744 грн. на місяць. Законом України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" (2154-17) мінімальну заробітну плату також встановлено на рівні прожиткового мінімуму для працездатних осіб та у розмірах, визначених Законом України від 20.10.2009 N 1646 (1646-17) "Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати": з 1 січня - 869 грн., з 1 квітня - 884 грн., з 1 липня - 888 грн., з 1 жовтня - 907 грн. з 1 грудня - 922 гривні на місяць. Таким чином, у 2010 році буде забезпечено виконання норм законодавства щодо встановлення мінімальної заробітної плати на рівні прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Крім того, проект Генеральної угоди на 2010 - 2012 роки, сформований Сторонами за станом на 01.10.2010, містить низку положень, які сприятимуть реалізації цього рішення і в подальшому (преамбула та п. 2.1 розділу"Оплата праці") (n0006120-10) . Передбачено у Генеральній угоді на 2010 - 2012 роки (n0006120-10) Сторони вважають необхідним удосконалити національні стандарти оплати праці найманих працівників та гармонізувати їх із соціальними стандартами, закріпленими Європейською соціальною хартією, створити середній клас в Україні як основу розвинутого економічного суспільства. Сторони домовилися: 2.1. Забезпечити зростання середньої заробітної плати в цілому в економіці України в 2010 році не нижче ніж на 17,8 % від рівня 2009 року, в 2011 році - не нижче ніж на 15% від рівня 2010 року, в 2012 році-не нижче ніж на 16% від рівня 2011 року. Забезпечити за період з 2010 по 2012 рік середньорічне зростання середньомісячної реальної заробітної плати на рівні не нижчому, ніж зростання реального ВВП. Конкретні темпи зростання середньої заробітної плати визначаються у галузевих угодах з дотриманням темпів, визначених Генеральною угодою. 2.2. Розмір заробітної плати некваліфікованого працівника небюджетної сфери за повністю виконану норму часу в нормальних умовах праці має перевищувати фактичний розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, розрахованого спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі праці та соціальної політики за попередній місяць відповідно до законодавства. Конкретний розмір мінімальних ставок (окладів) заробітної плати, міжпосадових, міжрозрядних співвідношень встановлюється в галузевих угодах і колективних договорах. 2.3. Розробляти у строки, визначені Регламентом ведення колективних переговорів щодо встановлення розміру мінімальної заробітної плати (додаток 7), пропозиції про розмір мінімальної заробітної плати шляхом переговорів. У разі якщо розмір мінімальної заробітної плати протягом двох місяців поспіль становитиме менше 35 відсотків середньої заробітної плати у галузі економіки, Сторони проводять переговори щодо можливості перегляду в установленому порядку розміру мінімальної заробітної плати. 2.4. Вживати заходів щодо поступового наближення розміру мінімальної заробітної плати до 45 відсотків від середньої заробітної плати в економіці України. 2.5. До 1 квітня 2011 року розробити та узгодити механізм проведення розрахунку мінімального рівня заробітної плати, який забезпечуватиме просте відтворення здатності працівника до праці та утримання непрацездатних членів його сім'ї (відтворювального рівня оплати праці), як публічного показника для використання в соціальному діалозі. 2.6. Передбачати у галузевих угодах, колективних договорах здійснення заходів, спрямованих на збільшення частки заробітної плати в операційних витратах з реалізованої продукції, робіт, послуг.
Вимога N 9. Забезпечити в установленому законодавством України порядку повернення до 30 квітня 2009 року боргів із заробітної плати та не допускати виникнення нової заборгованості з неї: 1.1. працівникам установ, організацій бюджетної сфери; 1.2. працівникам підприємств державної форми власності; 1.3. працівникам акціонерних товариств, де держава є мажоритарним акціонером
21. Задовольнити вимогу N 9. Трудовий арбітраж звертає увагу сторін спору на необхідність більш активного застосування в рамках соціального діалогу заходів економічного, стимулюючого характеру, реалізація яких дозволить не допускати виникнення нової заборгованості із заробітної плати (надання податкових канікул, доступне кредитування, державне замовлення для підприємств, припинення практики вилучення обігових коштів з підприємств шляхом авансового стягнення державних дивідендів тощо Виконується частково Беззаперечно, вирішення проблеми невчасної виплати заробітної плати та повернення боргів з неї взято Урядом до реалізації, особливо зважаючи на ряд доручень Президента України та Прем'єр- міністра України (у червні - липні 2010 року), в т.ч. за зверненнями профспілок. Однак результати вказаних доручень ще не відчутні. Нестабільна протягом 5-ти місяців 2010 року динаміка заборгованості із зарплати на економічно активних підприємствах при постійному зростанні боргів на державних підприємствах не дає підстав робити висновки щодо позитивних тенденцій лише на прикладі незначного покращання показників за вересень ц.р. Виконується За даними Держкомстату, за станом на 01.09.2010 загальна заборгованість із заробітної плати по Україні складала 1409,5 млн. гривень. За оперативними даними за станом на 01.10.2010 заборгованість становила 1239,9 млн. грн., що порівняно з періодом на 01.09.2010 менше на 169,6 млн.грн. або на 12,0%. Борги працівникам економічно активних підприємств за станом на 01.09.2010 становили 829,3 млн. гривень. За оперативними даними, вони зменшились на 148,2 млн.грн. або на 17,9% та за станом на 01.10.2010 становили 681,1 млн. гривень. Діяльність Мінпраці спрямовано на вирішення проблеми погашення заборгованості із заробітної плати. Зокрема, Мінпраці здійснює постійний моніторинг та контроль за станом погашення заборгованості із заробітної плати на підприємствах та організаціях, що перебувають у функціональному підпорядкуванні центральних та місцевих органів виконавчої влади, здійснюється контрольно-наглядова функція Держнаглядпраці. На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 12 серпня 2009 рокуN 863 (863-2009-п) при центральних та місцевих органах виконавчої влади створено спеціальні тимчасові комісії з питань погашення заборгованості із заробітної плати. На засіданнях зазначених комісій регулярно заслуховуються керівники підприємств, що мають заборгованість із заробітної плати та належать до сфери управління центральних та місцевих органів виконавчої влади. Для посилення контролю за погашенням заборгованості із виплати заробітної плати в Мінпраці сформовано переліки підприємств-боржників державної та комунальної форми власності, стосовно яких здійснюється щотижневий моніторинг погашення заборгованості із виплати заробітної плати. Також зазначений моніторинг здійснюється щодо заборгованості працівникам бюджетної сфери за рахунок державного та місцевих бюджетів. Про результати моніторингу заробітної плати, страхових внесків до Пенсійного фонду України та обов'язкових платежів до державного та місцевих бюджетів Мінпраці у встановленому порядку повідомляє Мінфін, ДПА, Держказначейство, МВС, Пенсійний фонд України, Держнаглядпраці, Генпрокуратуру України для вжиття відповідних заходів. Також розпорядженням Кабінету Міністрів України від 11 серпня 2010 року N 1609-р (1609-2010-р) "Про затвердження плану невідкладних заходів щодо погашення заборгованості із заробітної плати", що розроблено Мінпраці, передбачено зменшення заборгованості із заробітної плати у червні - грудні 2010 року на 54 відсотки або на 1 млрд.грн. проти заборгованості за станом на 1 червня 2010 року. Виконання зазначеного розпорядження знаходиться на постійному контролі Мінпраці. Крім того, проект Генеральної угоди на 2010 - 2012 роки, сформований Сторонами за станом на 01.10.2010, містить низку положень, які сприятимуть реалізації цього рішення і в подальшому (п. п. 2.17, 2.18, 2.19, 2.20). Передбачено вГенеральній угоді на 2010 - 2012 роки (n0006120-10) Сторона власників зобов'язується: 2.18. У разі затримки виплати заробітної плати працівникам надавати на вимогу профспілок інформацію про наявність коштів на рахунках підприємства відповідно до статті 45 Закону України"Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності" (1045-14) , а на вимогу працівника - відомості про нараховану і невиплачену йому заробітну плату відповідно до статті 31 Закону України"Про оплату праці" (108/95-ВР) . 2.19. Вжити заходів, які забезпечать погашення у 2010 році заборгованості з виплати заробітної плати на економічно активних підприємствах. 2.20. Вжити дієвих заходів щодо погашення у 2011 році боргів із заробітної плати працівникам економічно неактивних підприємств та підприємств- банкрутів, що склалися на кінець 2010 року. Кабінет Міністрів України зобов'язується: 2.21. Вжити заходів, які забезпечать погашення у 2010 році заборгованості з виплати заробітної плати на економічно активних підприємствах державної форми власності.
Вимога N 10. Вжити всі передбачені законодавством повноваження органів виконавчої влади для забезпечення реалізації конституційного права трудящих на своєчасне отримання заробітної плати та повернення боргів з неї на підприємствах комунальної та приватної форми власності до 1 червня 2009 року
22. Задовольнити вимогу N 10. Трудовий арбітраж вважає за доцільне рекомендувати сторонам спору в рамках соціального діалогу розробити невідкладні заходи для погашення заборгованості, зокрема економічного характеру (надання податкових канікул, доступне кредитування, державне замовлення для підприємств тощо). Виконано частково Наразі на виконання відповідних доручень Президента та Прем'єр-міністра України Мінпраці підготовлено та подано Уряду проект розпорядження КМУ щодо заходів, спрямованих на подолання заборгованості із зарплати, до опрацювання якого активно долучалася ФПУ. На жаль, Урядом не взято відповідних зобов'язань з конкретними термінами щодо погашення заборгованості із зарплати. Крім того, під час наради у Прем'єр- міністра України 08.06.2010 з питання погашення заборгованості із зарплати було у т.ч. акцентовано на необхідності розгляду питань: - про внесення змін до ст. 31 Закону "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (2343-12) щодо задоволення вимог працівників із заборгованої зарплати перед вимогами усіх інших кредиторів; - про посилення механізму нарахування компенсації за затримку заробітної плати (за станом на 12.08.2010 інформація щодо виконання Мінпраці, Мінфіном, Мінекономіки, Мін'юстом відповідного доручення Прем'єр- міністра України від 21.06.2010 N 35861/1/1-10 - відсутня). На жаль, Уряд не підтримав пропозицію профспілкової Сторони щодо доцільності прийняття постанови КМУ про погашення заборгованості із виплати заробітної плати за рахунок сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, хоча у попередньому році завдяки такій постанові працівникам було повернуто понад 60 млн.грн. зарплати. Виконується Мінпраці постійно вживаються заходи щодо погашення заборгованості із заробітної плати. Зокрема, 9 вересня цього року відбулося чергове засідання комісії з питань погашення заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій та інших соціальних виплат (далі - комісія) за участю заступників голів облдержадміністрацій, представників центральних органів виконавчої влади, представників роботодавців та представників профспілок. Комісія звернула увагу на необхідність вжиття додаткових заходів керівниками центральних та місцевих органів виконавчої влади, що несуть відповідальність за погашення боргів із заробітної плати на підприємствах, які перебувають у сфері їх управління, спрямованих на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 11 серпня 2010 року N 1609-р (1609-2010-р) "Про затвердження плану невідкладних заходів щодо погашення заборгованості із заробітної плати". Крім того, проект Генеральної угоди на 2010 - 2012 роки, сформований Сторонами за станом на 01.10.2010, містить низку положень, які сприятимуть реалізації цього рішення і в подальшому (п. п. 1.29, 1.30). Передбачено вГенеральній угоді на 2010 - 2012 роки (n0006120-10) 1.29. Проводити моніторинг існуючої заборгованості за виконане у попередні роки державне замовлення та вживати заходів до її погашення головними розпорядниками бюджетних коштів відповідно до складених ними графіків погашення заборгованості. 1.30. Сприяти здійсненню розрахунків головних розпорядників бюджетних коштів з підприємствами за виконаними ними державними замовленнями відповідно до бюджетних зобов'язань. 1.31. Протягом 2010 року: 1.31.1 здійснювати відшкодування податку на додану вартість відповідно до законодавства; 1.31.2 здійснити повернення невідшкодованих сум податку на додану вартість шляхом оформлення облігацій внутрішньої державної позики відповідно до статті 25 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" (2154-17) ; 1.31.3 удосконалити механізм бюджетного відшкодування податку на додану вартість шляхом удосконалення системи його адміністрування. 1.32. Вживати заходів щодо надання підприємствам реального сектора економіки фінансово- кредитної підтримки. 1.33. Вжити заходів у межах повноважень щодо застосування механізмів відновлення платоспроможності (санації, реструктуризації тощо) підприємств державного сектора економіки, у яких виникли тимчасові труднощі із здійсненням господарської діяльності. 1.34. Розробити механізм та вживати за участю профспілок заходів щодо повернення відповідних корпоративних прав державі при порушенні покупцями об'єктів приватизації умов договорів купівлі- продажу державного майна.
Вимога N 11. Забезпечити дієвий державний контроль за дотриманням законодавства про працю, зокрема щодо дотримання прав працівників під час скорочення чисельності працюючих, оплати часу простою, зміни режиму робочого часу та відпочинку. Щодекади подавати ФПУ інформацію про стан та динаміку показників щодо ситуації на ринку праці, зокрема зайнятості населення та безробіття, стану виплат заробітних плат та пенсій
23. Задовольнити вимогу N 11. Трудовий арбітраж вважає за доцільне рекомендувати Стороні ФПУ врахувати досягнуту під час засідання трудового арбітражу домовленість зі Стороною КМУ щодо спільного уточнення плану перевірок дотримання підприємствами, організаціями законодавства про працю на 2009 рік. Виконується 19 травня 2009 року між ФПУ та Державним департаментом нагляду за додержанням законодавства про працю Міністерства праці та соціальної політики України укладено Угоду про взаємодію у здійсненні державного та громадського контролю за додержанням законодавства про працю (n0001573-09) , відповідно до якої проводяться спільні перевірки підприємств, установ, організацій щодо дотримання трудового законодавства. 4 червня 2009 року відбулося засідання колегії Держнаглядпраці, участь у якому взяла керівник юридичного департаменту апарату ФПУ Орлова В.Д., яка є членом колегії. На засіданні колегії досягнуто домовленостей про проведення спільних дій профспілок та територіальних державних інспекцій праці (перевірок, правороз'яснювальної роботи, семінарів- навчань тощо). Крім того, на засіданні колегії директором Держнаглядпраці Сумовським В.В. дано доручення територіальним державним інспекціям праці про укладення відповідних угод на регіональному рівні. За інформацією членських організацій ФПУ, у 2009 році представниками профспілкових організацій проведено 22910 перевірок дотримання законодавства про працю, в тому числі спільно з державними територіальними інспекціями праці - 2406, надано безкоштовну правову допомогу членам профспілок і членським організаціям - 358983, складено процесуальних документів - 9797, представлено інтереси у судах 6962 працівників. Співпраця між Держнаглядпраці та профспілками триває у рамках укладених у 2009 та 2010 роках угод. Крім того, проводиться щотижневий аналіз здійснених спільно з представниками профспілкових організацій перевірок додержання законодавства про працю. Одночасно повідомляємо, що Держнаглядпраці особливу увагу приділяє зверненням представників профспілкових організацій про перешкоджання діяльності профспілок з боку керівництва і власників підприємств, установ, організацій. Водночас, на виконання п. 2.16Генеральної угоди між Кабінетом Міністрів України, всеукраїнськими об'єднаннями організацій роботодавців і підприємців та всеукраїнськими профспілками і профоб'єднаннями на 2008 - 2009 роки (n0002120-08) , Держнаглядпраці надає щоквартальну інформацію про кількість здійснених державними інспекторами праці перевірок, складених приписів щодо несвоєчасної виплати заробітної плати, протоколів про адміністративні правопорушення та інших заходів впливу на керівників підприємств-боржників із виплати заробітної плати. Також з метою недопущення необгрунтованих звільнень, примусових безоплатних відпусток в умовах фінансово- економічної кризи Держнаглядпраці та його територіальними органами встановлено жорсткий державний контроль за дотриманням роботодавцями трудових прав працівників. Крім того, проект Генеральної угоди на 2010 - 2012 роки, сформований Сторонами за станом на 01.10.2010, містить низку положень, які сприятимуть реалізації цього рішення і в подальшому (п. п. 1.41, 1.42, 1.44, 1.47, 1.48, 1.54, 1.55). 1.41. Рекомендувати під час укладання галузевих та регіональних угод визначати критерії масового вивільнення працівників та порядок проведення такого вивільнення. 1.42. У разі незворотності масових вивільнень розробляти спільні заходи щодо забезпечення зайнятості працівників, які підлягають вивільненню. 1.44. Вивчити протягом 2010 року питання щодо створення інтегрованої інспекції праці згідно з рекомендаціями Міжнародної організації праці (далі - МОП). Кабінет Міністрів України зобов'язується: 1.47. Розробити разом із Сторонами та затвердити відповідним актом критерії масових звільнень працівників. 1.48. Вживати заходів для державної підтримки розвитку виробничої та соціальної інфраструктури малих монофункціональних міст з метою збереження існуючих та створення нових робочих місць і на цій основі забезпечення зайнятості населення таких міст. Сторона профспілок зобов'язується: 1.54. Здійснювати громадський контроль за виконанням законів, інших нормативно-правових актів з питань праці та зайнятості. 1.55. Подавати в разі потреби відповідним органам державної влади та роботодавцям пропозиції щодо перенесення строків, тимчасового припинення або скасування заходів щодо масового вивільнення працівників, які є обов'язковими для розгляду.
Вимога N 12 (зареєстрована частина). Скасувати постанову КМУ від 25.10.2008 N 938 (938-2008-п) "Про внесення змін до деяких нормативних актів КМУ" до 30 квітня 2009 року
24. Задовольнити вимогу N 12 (зареєстрована частина): Трудовий арбітраж звертає увагу Сторони ФПУ на пропозицію Урядової сторони щодо напрацювання разом зі стороною ФПУ до 30 квітня 2009 року проекту рішення КМУ щодо внесення змін до постанови КМУ від 25.10.2008 N 938 (938-2008-п) "Про внесення змін до деяких актів КМУ", які наберуть чинності з моменту їх прийняття. Не виконано Пункт 3 постанови не скасовано, жодних консультацій з цього питання не проводилося. Втратив актуальність 1 липня 2009 року постанова Кабінету Міністрів України від 25.10.2008 N 938 (938-2008-п) "Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України" у частині пункту 3 втратила чинність.
Примирними органами не було прийнято рішення щодо Вимоги N 1 "Об'єднати зусилля з Верховною Радою України для невідкладного вироблення та прийняття ефективної і зрозумілої для українського суспільства програми подолання фінансово- економічної кризи, відродження вітчизняного виробництва та надійного забезпечення життєвих потреб громадян у цих вкрай складних умовах"

Додаток 2
до постанови президії ФПУ
01.12.2010  N П-44-3
Проект

УГОДА

про врегулювання колективного трудового спору між Федерацією профспілок України та Кабінетом Міністрів України (від 11 лютого 2009 року реєстраційний номер 018-09/00-Н)

               _________                   м. Київ
                    КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
в особі уповноваженого представника Кабінету Міністрів України НАДРАГИ ВАСИЛЯ ІВАНОВИЧА - Міністра праці та соціальної політики України, який діє відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 7 липня 2010 року N 1352-р (1352-2010-р) , і
ФЕДЕРАЦІЯ ПРОФСПІЛОК УКРАЇНИ
в особі уповноваженого представника Федерації профспілок України ХАРА ВАСИЛЯ ГЕОРГІЙОВИЧА - Голови Федерації профспілок України, який діє відповідно до Статуту Федерації профспілок України та постанови президії Федерації профспілок України від 1 грудня 2010 року N П-44-3, (далі - Сторони),
виходячи з:
- рішень примирної комісії від 19.03.2009 - 02.04.2009 та трудового арбітражу від 17.04.2009;
- базових положень Програми економічних реформ на 2010-2014 роки "Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава" (n0004100-10) Президента України В.Ф.Януковича;
- Указу Президента України "Про невідкладні заходи з подолання бідності" від 26.02.2010 N 274/2010 (274/2010) :
- Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" від 27.04.2010 N 2154 (2154-17) , в якому враховано норми Закону України "Про встановлення прожитковою мінімуму та мінімальної заробітної плат" від 20.10.2009 N 1646 (1646-17) ;
- внесеного Кабінетом Міністрів України до Верховної Ради України проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо вдосконалення процедур банкрутства та особливостей ліцензування діяльності арбітражних керуючих)" від 30.06.2010 N 6612;
- постанови Кабінету Міністрів України "Про питання погашення у 2009 році заборгованості з виплати заробітної плати (з нарахуваннями), що утворилася станом на 1 квітня 2009 р., за рахунок сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість" від 02.04.2009 N 312 (312-2009-п) ;
- постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Державної цільової економічної програми розвитку внутрішнього ринку на період до 2012 року" від 05.08.2009 N 828 (828-2009-п) ;
- постанови Кабінету Міністрів України "Про посилення контролю за погашенням заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій та інших соціальних виплат" від 12.08.2009 N 863 (863-2009-п) ;
- розпорядження Кабінету Міністрів України "Про затвердження плану заходів на 2009 рік, спрямованих на реалізацію пропозицій всеукраїнських профспілок та профоб'єднань з питань стабілізації економіки та забезпечення соціального захисту працівників" від 25.02.2009 N 274-р (274-2009-р) ;
- розпорядження Кабінету Міністрів України "Про затвердження плану заходів щодо організації соціального діалогу в Україні" від 18.03.2009 N 285-р (285-2009-р) .;
- розпорядження Уряду "Про затвердження плану невідкладних заходів щодо погашення заборгованості із заробітної плати" від 11.08.2010 N 1609-р (1609-2010-р) ;
- наказу Міністерства фінансів України та Міністерства праці та соціальної політики України "Про утворення тристоронніх робочих груп з опрацювання пропозицій соціальних партнерів до проекту Державного бюджету України на 2011 рік" від 24.06.2010 N 563/167;
- Угоди "Про взаємодію у здійсненні державного та громадського контролю за додержанням законодавства про працю" між ФПУ та Державним департаментом нагляду за додержанням законодавства про працю Міністерства праці та соціальної політики України від 19.05.2009 (n0001573-09) ;
- рішень Національної тристоронньої соціально-економічної ради при Президентові України від 27.03.2009, 15.12.2009, 12.04.2010, 13.07.2010, 13.09.2010;
- положень Генеральної угоди про регулювання основних принципів і норм реалізації соціально-економічної політики і трудових відносин в Україні на 2010-2012 роки (n0006120-10) ;
враховуючи, що:
- віднайдено та включено до Генеральної угоди про регулювання основних принципів і норм реалізації соціально-економічної політики і трудових відносин в Україні на 2010-2012 роки (n0006120-10) механізм відновлення Єдиної тарифної сітки для працівників бюджетної сфери (1298-2002-п) , визнано право на ведення колективних переговорів з питань оплати праці працівників цієї сфери;
- з'явилася позитивна тенденція до зменшення заборгованості із заробітної плати (порівняно з початком 2010 року заборгованість за станом на 1 листопада скорочено на 453,8 млн.грн.);
- під час тристоронніх консультацій з представниками Уряду та Міжнародного Валютного Фонду профспілками запропоновано заходи зі збалансування бюджету витрат Пенсійного фонду України без збільшення пенсійного віку для жінок;
уклали Угоду про таке:
I. Визнати колективний трудовий спір між Федерацією профспілок України та Кабінетом Міністрів України врегульованим, оскільки:
1) більшість рішень примирної комісії та трудового арбітражу вважаються виконаними або втратили актуальність;
2) інші питання, які були предметом колективного трудового спору, знайшли вирішення у Генеральній угоді про регулювання основних принципів і норм реалізації соціально-економічної політики і трудових відносин в Україні на 2010-2012 роки (n0006120-10) або для їх вирішення передбачено відповідні механізми.
II. Сторони докладуть максимум зусиль для забезпечення виконання Генеральної угоди про регулювання основних принципів і норм реалізації соціально-економічної політики і трудових відносин в Україні на 2010-2012 роки.
III. Дана Угода укладена в трьох оригінальних примірниках, по одному для кожної із Сторін і один - Національній службі посередництва і примирення, для зняття з реєстрації зазначеного колективного трудового спору.
IV. Дана Угода набирає чинності з моменту підписання її Сторонами.
Від Кабінету Міністрів України:
Міністр праці
та соціальної
політики України
Від Федерації профспілок України:
Голова Федерації
профспілок України
В.Надрага
В.Хара