МІНІСТЕРСТВО ЕКОЛОГІЇ ТА ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ
УКРАЇНИ
НАКАЗ
21.01.2013 № 20

Про затвердження Положення про комплексну пам'ятку природи загальнодержавного значення "Витоки р. Інгулець"

Відповідно до статті 5 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" (2456-12) НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Положення про комплексну пам'ятку природи загальнодержавного значення "Витоки р. Інгулець", що додається.
2. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра - керівника апарату Мормуля Д.Д.
Міністр
О.А. Проскуряков
ЗАТВЕРДЖЕНО 
Наказ Міністерства 
екології та природних ресурсів 
21.01.2013 № 20

ПОЛОЖЕННЯ

про комплексну пам'ятку природи загальнодержавного значення "Витоки р. Інгулець"

1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

1.1. Комплексну пам'ятку природи загальнодержавного значення "Витоки р. Інгулець" (далі - Пам'ятка природи) оголошено Указом Президента України від 20.08.96 № 715/96 (715/96) .
1.2. Пам'ятка природи входить до складу природно-заповідного фонду України і охороняється як національне надбання, щодо якої встановлюється особливий режим охорони, відтворення і використання.
1.3. Пам'ятка природи загальною площею 7,1 гектарів розташована в 3-х км на північ від с. Топило у межах Знам'янського району Кіровоградської області на землях Богданівського лісництва (кв. 145 вид. 1 - 3) і перебуває у користуванні ДП "Чорноліське лісове господарство" (далі - Землекористувач).
1.4. Територія, якій надано статус Пам'ятки природи, не вилучається з користування Землекористувача, який здійснює на ній свою діяльність згідно з цим Положенням.
1.5. Землекористувач на території Пам'ятки природи у своїй діяльності керується Конституцією України (254к/96-ВР) , Законом України "Про природно-заповідний фонд України" (2456-12) , іншими законодавчими і нормативно-правовими актами та цим Положенням, забезпечує і несе відповідальність за належний стан території Пам'ятки природи та додержання встановленого режиму території.
1.6. Межі Пам'ятки природи встановлюються у натурі, оформляються відповідними знаками та інформаційними матеріалами, наносяться на планово-картографічні матеріали територіальних органів Держземагентства та Землекористувача, відображаються у відповідних формах статистичної звітності з кількісного обліку земель (форма № 6-зем (za788-98) ) та землевпорядній документації, обов'язково враховуються при реконструкції та розвитку прилеглих територій.
1.7. Адреса Землекористувача: 27431, Кіровоградська область, Знам'янський район, с. Богданівна, вул. Київське шосе, 1, тел. (05233) 7-50-23.

2. МЕТА СТВОРЕННЯ ТА ЗАВДАННЯ

2.1. Пам'ятку природи створено з метою охорони та збереження природного комплексу балкової системи з численними джерелами, що дають початок р. Інгулець та місцем зростання реліктових та занесених до Червоної книги України видами рослин.
2.2. Основними завданнями Пам'ятки природи є:
збереження цінного природного комплексу балкової системи з численними джерелами, що дають початок р. Інгулець;
створення умов для охорони, збереження та відновлення реліктових угруповань хвоща великого;
збереження рідкісних видів рослин (кульбаба червоноплода, гострокільник волосистий), занесених до Червоної книги України (астрагал шерстистоквітковий), а також ценози осоки колхідської;
підтримка загального екологічного балансу у регіоні.

3. РЕЖИМ ТЕРИТОРІЇ

3.1. Відповідно до Закону України "Про природно-заповідний фонд України" (2456-12) на території Пам'ятки природи забороняється будь-яка діяльність, що суперечить меті та завданням Пам'ятки природи, передбаченим цим Положенням, і загрожує збереженню або призводить до деградації чи зміни її первісного стану, у тому числі:
рубки головного користування та прохідні рубки;
пошкодження дерев, чагарників та інших рослин, що зростають на території Пам'ятки природи;
меліоративні чи будь-які інші роботи, що можуть призвести до зміни гідрологічного режиму території;
передача у господарське використання окремих земельних ділянок заповідного об'єкта;
будь-яке будівництво стаціонарних та розміщення тимчасових споруд, не пов'язане з організацією охорони Пам'ятки природи;
розвідувальні, підривні роботи, розробка усіх видів корисних копалин, будь-яке порушення ґрунтового покриву;
турбування, знищення та відлов усіх видів диких тварин, птахів, що мешкають на території Пам'ятки природи, пошкодження їхніх жител, нір, гнізд інших сховищ та домівок;
мисливство;
перебування на території Пам'ятки природи з усіма видами вогнепальної зброї (крім осіб, що відносяться до служби охорони), знаряддями лову тварин та недозволеними до використання знаряддями лову риби;
будь-яке забруднення та засмічення території Пам'ятки природи та її водних об'єктів, порушення їхнього гідрохімічного режиму;
збір рідкісних та занесених до Червоної книги України видів рослин, їх квітів та плодів;
розведення вогнищ поза межами місць, спеціально відведених для цього;
використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, надання під забудову, у господарське використання;
сінокосіння, за виключенням спеціально відведених ділянок;
проїзд усіх видів транспорту поза дорогами загального користування, за винятком технологічного і службового транспорту Землекористувача під час виконання ними службових обов'язків;
діяльність, що негативно впливає на гідрохімічний режим водно-болотних масивів (скид у водні об'єкти неочищених стічних вод підприємств та комунальних стічних вод, інших шкідливих відходів виробництва; миття автотранспорту; замочування шкіри, миття винної тари та тари з-під отрутохімікатів, прання із застосування хімічних речовин);
інші види робіт, що можуть призвести до порушення природних зв'язків і ходу природних процесів, втрати наукової, естетичної цінності природного комплексу, що охороняється.
3.2. На території Пам'ятки природи дозволяється у встановленому порядку:
наукова, природоохоронна, обмежена господарська та інша діяльність, що не суперечить цільовому призначенню, меті та завданням Пам'ятки природи і проводиться з додержанням встановленого цим Положенням режиму території;
проведення науково-дослідних робіт, обліку чисельності видів тварин і рослин відповідно до встановленого порядку;
науковий відлов тварин (комах, молюсків, риб, земноводних, плазунів, птахів, ссавців) та збір рослин для наукових досліджень, поновлення наукових колекцій тощо відповідно до законодавства;
збереження і відтворення природних комплексів та об'єктів Пам'ятки природи.
3.3. Спеціальне використання природних ресурсів у межах території Пам'ятки природи здійснюється на підставі дозволів, виданих уповноваженими на те органами державної влади, у порядку, передбаченому законодавством, у межах лімітів, установлених Мінприроди.
3.4. Пам'ятка природи охороняється Землекористувачем і утримується на його кошти.
3.5. Забезпечення режиму території земельних ділянок у межах Пам'ятки природи здійснюється Землекористувачем.
3.6. На Землекористувача у межах Пам'ятки природи оформляється охоронне зобов'язання щодо додержання встановленого режиму території.
У разі зміни форми власності на землю, на якій розташована Пам'ятка природи, Землекористувача або її назви, Землекористувач зобов'язаний повідомити про це орган виконавчої влади у галузі охорони навколишнього природного середовища з метою переоформлення охоронного зобов'язання.
3.7. Режим території Пам'ятки природи враховується при розробці регіональних та інших планів, проектів будівництва, схем з розвитку, землевпорядкуванні тощо.
3.8. Державний контроль за додержанням режиму території Пам'ятки природи здійснюється Державною екологічною інспекцією України.
3.9. Громадський контроль за додержанням режиму охорони території Пам'ятки природи здійснюється громадськими інспекторами з охорони довкілля.

4. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПОРУШЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА

4.1. Порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища у межах Пам'ятки природи тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільну або кримінальну відповідальність згідно із законодавством України.

5. ЗМІНА МЕЖ, КАТЕГОРІЇ ТА СКАСУВАННЯ СТАТУСУ

5.1. Зміна меж, категорії та скасування статусу Пам'ятки природи проводяться відповідно до законодавства України про охорону навколишнього природного середовища.
Директор Департаменту
заповідної справи
В. Канцурак
( Текст взято з сайту Мінприроди України http://www.menr.gov.ua/ )