УВАГА! ДОКУМЕНТ ВТРАЧАЄ ЧИННІСТЬ.
ГОЛОВНЕ КОНТРОЛЬНО-РЕВІЗІЙНЕ УПРАВЛІННЯ УКРАЇНИ
Н А К А З
19.12.2005 N 451
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Державної фінансової інспекції N 394 (v0394815-13) від 07.12.2012 )

Про затвердження Методичних рекомендацій з проведення органами державної контрольно-ревізійної служби аудиту фінансової та господарської діяльності бюджетних установ

З метою реалізації статті 26 Бюджетного кодексу України (2542-14) та відповідно до Порядку проведення органами державної контрольно-ревізійної служби аудиту фінансової та господарської діяльності бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.12.2004 N 1777 (1777-2004-п) , НАКАЗУЮ:
1. Затвердити схвалені Методологічною радою ГоловКРУ (протокол від 02.12.2005 N 8) Методичні рекомендації з проведення органами державної контрольно-ревізійної служби аудиту фінансової та господарської діяльності бюджетних установ (додаються).
2. Загальному відділу (М'якшило Н.Г.) довести цей наказ до заступників Голови, начальників структурних підрозділів ГоловКРУ, начальників КРУ в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
3. Контроль за виконанням наказу покласти на першого заступника Голови ГоловКРУ І.Б.Стефанюка.
Голова
Н.І.Рубан

ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ ГоловКРУ України
19.12.2005  N 451
СХВАЛЕНО
Методологічною радою
ГоловКРУ
(протокол
від 02.12.2005  N 8)

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ

з проведення органами державної контрольно-ревізійної служби аудиту фінансової та господарської діяльності бюджетних установ

I. Загальні положення

1.1. Методичні рекомендації з проведення органами державної контрольно-ревізійної служби аудиту фінансової та господарської діяльності бюджетних установ (далі - Рекомендації) розроблено з метою реалізації статті 26 Бюджетного кодексу України (2542-14) та відповідно до Порядку проведення органами державної контрольно-ревізійної служби аудиту фінансової та господарської діяльності бюджетних установ, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31.12.2004 N 1777 (1777-2004-п) .
1.2. Користувачами цих Рекомендацій є органи державної контрольно-ревізійної служби та бюджетні установи.
1.3. Терміни, що їх ужито у цих Рекомендаціях, мають такі значення:
1) аудит фінансової та господарської діяльності бюджетної установи (далі - фінансово-господарський аудит) - це форма державного фінансового контролю, яка спрямована на попередження фінансових порушень у бюджетній установі та забезпечення достовірності її фінансової звітності;
2) аудиторський звіт - документ, який складається керівником групи державних аудиторів (державним аудитором) у встановленому порядку за результатами проведення фінансово-господарського аудиту за бюджетний рік;
3) бюджетна установа - орган, установа чи організація, визначена Конституцією України (254к/96-ВР) , а також установа чи організація, створена у встановленому порядку органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим чи органами місцевого самоврядування, яка повністю утримується за рахунок відповідно державного чи місцевого бюджету;
4) внутрішньогосподарський фінансовий контроль - система заходів, що організовані керівником і здійснюються в бюджетній установі з метою забезпечення найбільш економної, ефективної та результативної фінансово-господарської діяльності та спрямовуються на забезпечення достовірності інформації про фінансово-господарську діяльність, виявлення порушень фінансової дисципліни та запобігання їм;
5) державний аудитор - посадова особа органу державної контрольно-ревізійної служби, яка наділена повноваженнями на здійснення аудиту;
6) камеральна перевірка - аудиторська процедура, що здійснюється без виходу в бюджетну установу з метою виявлення та попереднього аналізу відхилень між плановими та фактичними показниками фінансової звітності, неузгодженості між показниками, наведеними у різних формах звітності;
7) моніторинг - аудиторська процедура, яка полягає у безперервному відстеженні операцій на рахунках бюджетної установи, відкритих в органі Державного казначейства України, та показників її фінансової звітності з метою виявлення ознак, які можуть свідчити про можливість допущення фінансових порушень;
8) обстеження - аудиторська процедура, що здійснюється безпосередньо в бюджетній установі і полягає у дослідженні планових та бухгалтерських (первинних і зведених) документів, господарських договорів, фінансової та статистичної звітності, інших документів, пов'язаних з фінансово-господарською діяльністю, бухгалтерським обліком та внутрішньогосподарським фінансовим контролем.
1.4. Основним завданням фінансово-господарського аудиту є сприяння бюджетній установі у забезпеченні правильності ведення бухгалтерського обліку, законності і ефективності використання бюджетних коштів, державного і комунального майна, формування достовірної фінансової звітності та організації дієвого внутрішньогосподарського фінансового контролю.
1.5. Об'єктами фінансово-господарського аудиту є управлінські рішення керівництва бюджетної установи з питань її фінансово-господарської діяльності, планові документи, господарські договори, фінансово-господарські операції, бухгалтерський облік, фінансова і статистична звітність та внутрішньогосподарський фінансовий контроль.
1.6. Базовим елементом фінансово-господарського аудиту є визначення ризиків та оцінка їх можливого впливу на результати фінансово-господарської діяльності бюджетної установи і показники її фінансової звітності. Визначення і оцінка ризиків здійснюється на кожному етапі фінансово-господарського аудиту. Методика визначення та оцінки ризиків затверджується ГоловКРУ.

II. Планування фінансово-господарського аудиту та етапи його проведення

2.1. Планування фінансово-господарського аудиту здійснюється відповідно до Порядку планування контрольно-ревізійної роботи органами державної контрольно-ревізійної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.08.2001 N 955 (955-2001-п) (із змінами), Стандарту державного фінансового контролю за використанням бюджетних коштів, державного і комунального майна - 2, затвердженого наказом ГоловКРУ від 09.08.2002 N 168 (z0757-02) , Положення про планування контрольно-ревізійної роботи органами державної контрольно-ревізійної служби, затвердженого наказом ГоловКРУ від 26.10.2005 N 319.
В бюджетних установах, у яких проводиться фінансово-господарський аудит, проведення органами державної контрольно-ревізійної служби ревізій і перевірок за їх ініціативою в тому самому бюджетному році не планується, якщо не прийнято рішення про дострокове припинення аудиту.
2.2. Для проведення фінансово-господарського аудиту за бюджетний рік за конкретною бюджетною установою наказом керівника ГоловКРУ чи контрольно-ревізійного управління в Автономній Республіці Крим, області, місті Києві або Севастополі закріплюються державні аудитори.
Кількість державних аудиторів на одну бюджетну установу визначається залежно від кількості бюджетних програм, учасником яких є бюджетна установа, обсягів бюджетного фінансування, кількості структурних підрозділів, особливостей організації бухгалтерського обліку, системи внутрішньогосподарського фінансового контролю та інших чинників (в межах 1-3 чол.).
За одним державним аудитором, залежно від обсягів фінансування, кількості бюджетних програм, учасником яких є бюджетна установа, та інших чинників, може бути закріплено від 1 до 5 бюджетних установ.
2.3. Керівнику бюджетної установи, у якій проводитиметься фінансово-господарський аудит, не пізніше ніж за 10 календарних днів до його початку надсилається повідомлення про відповідальних за його здійснення посадових осіб (додаток 1).
2.4. Державний аудитор зобов'язаний пред'явити керівнику бюджетної установи своє службове посвідчення та направлення встановленого зразка.
2.5. Фінансово-господарський аудит проводиться за такими етапами:
I етап "Підготовка до проведення фінансово-господарського аудиту" (лютий - квітень поточного бюджетного року);
II етап "Проведення поточних аудиторських процедур" (квітень - грудень поточного бюджетного року);
III етап "Дослідження річної фінансової звітності" (січень - березень року, наступного за звітним).
2.6. У разі недопущення державного аудитора до проведення аудиту, ненадання необхідних документів, перешкоджання у проведенні аудиту, відсутності бухгалтерського обліку, систематичного невиконання бюджетною установою обґрунтованих рекомендацій державного аудитора щодо попередження порушень або усунення наслідків виявлених порушень, керівник (заступник керівника) відповідного органу ДКРС може прийняти рішення про дострокове припинення аудиту і проведення ревізії (перевірки) цієї бюджетної установи відповідно до законодавства.
В такому випадку аудиторський звіт державним аудитором не складається.

III. Вимоги до державних аудиторів

3.1. Керівниками груп державних аудиторів призначаються контрольно-ревізійні працівники, які мають досвід контрольно-ревізійної роботи на посадах не нижче старшого контролера-ревізора.
3.2. Керівник групи державних аудиторів (або державний аудитор, який самостійно здійснює аудит бюджетної установи) повинен мати ґрунтовні знання законодавства з питань фінансово-господарської діяльності бюджетних установ певного профілю (додаток 2), досконало володіти правилами ведення бухгалтерського обліку, складання фінансової звітності (додаток 3), методами фінансового контролю та аудиторськими процедурами, уміти оцінювати можливі ризики виникнення фінансових порушень, мати навики проведення аналізу фінансово-господарської діяльності, визначення необхідних процедур закупівлі, надання письмових рекомендацій щодо усунення виявлених недоліків (порушень), складання аудиторських звітів.
3.3. Інші державні аудитори повинні мати достатні знання законодавства з питань фінансово-господарської діяльності бюджетних установ певного профілю, володіти правилами ведення бухгалтерського обліку, складання фінансової звітності, методами фінансового контролю та аудиторськими процедурами, уміти оцінювати можливі ризики виникнення фінансових порушень, мати навики надання письмових рекомендацій щодо усунення виявлених недоліків (порушень).
3.4. З огляду на завдання фінансово-господарського аудиту, державні аудитори повинні будувати партнерські стосунки з посадовими особами бюджетної установи, об'єктивно оцінювати результати аудиту та його окремих процедур, надавати керівництву установи коректні та вичерпні рекомендації, які базуються виключно на чинних нормативно-правових актах.
3.5. Державні аудитори зобов'язані дотримуватись принципу конфіденційності (не розголошувати, наприклад, інформації про проведення бюджетною установою переговорів щодо укладання угод на постачання матеріальних цінностей, надання послуг, проведення операцій з управління майном тощо).

IV. Підготовка до проведення фінансово-господарського аудиту

4.1. Завданням першого етапу "Підготовка до проведення фінансово-господарського аудиту" є детальне ознайомлення з особливостями діяльності бюджетної установи, системи її бухгалтерського обліку, фінансової звітності і внутрішньогосподарського фінансового контролю, здійснення оцінки ризиків та підготовка програми проведення фінансово-господарського аудиту (додаток 4).
4.2. На цьому етапі державний аудитор зобов'язаний:
1) визначити за кожною з наведених у пункті 4.3 систем фактори ризику (слабкі місця в управлінні фінансами та майном бюджетної установи, у здійсненні внутрішньогосподарського фінансового контролю);
2) здійснити оцінку ризиків;
3) за результатами оцінки ризиків скласти програму фінансово-господарського аудиту.
4.3. При попередньому плануванні аудиту державний аудитор:
більш детально вивчає діяльність бюджетної установи;
більш детально вивчає систему бухгалтерського обліку бюджетної установи;
оцінює результати попередніх контрольних заходів;
визначає пов'язані з бюджетною установою сторони;
оцінює стан використання бюджетною установою інформаційних технологій;
оцінює середовище внутрішнього контролю;
визначає суттєвість ризиків;
визначає засоби, які зменшують ризики.
4.3.1. Більш детальне вивчення діяльності бюджетної установи здійснюється шляхом аналізу:
1) нормативно-правових актів та методичних документів, які регламентують фінансово-господарську діяльність бюджетних установ відповідного профілю;
2) установчих документів, організаційної структури та управління бюджетної установи;
3) видів діяльності бюджетної установи.
За результатами аналізу визначаються фактори ризику та проводиться оцінка їх можливого впливу.
Наприклад, до факторів ризику діяльності можна віднести:
зміни, внесені до нормативно-правових актів, якими встановлюються додаткові регламенти, необхідні для здійснення певних господарських операцій;
зміни схемних посадових окладів чи порядку розрахунку конкретних видів нарахувань заробітної плати;
зміни в організаційній структурі, внаслідок яких конкретні функції у фінансово-господарській діяльності виконуватимуться структурними підрозділами, працівники яких не мають відповідного досвіду чи кваліфікації;
створення відокремлених підрозділів;
призначення нових керівників, які не мали практичного досвіду з управління бюджетними установами відповідного профілю чи досвіду роботи в бюджетній сфері;
зміни у видах діяльності тощо.
4.3.2. Детальне ознайомлення з системою бухгалтерського обліку бюджетної установи полягає у:
1) більш глибокому вивченні нормативно-правових актів та методичних документів, які регламентують ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності;
2) вивченні облікової політики та організації бухгалтерського обліку;
3) аналізі основних фінансових показників та їх змін. Для цього проводиться камеральна перевірка фінансової звітності бюджетної установи за попередній рік (якщо аудитором не здійснювався фінансовий аудит цієї установи у попередньому році), аналізуються розрахунки та обґрунтування до кошторису на поточний рік, зміни показників кошторису у порівнянні з попередніми роками;
4) визначенні системних та несистемних операцій.
Після цього визначаються фактори ризику та проводиться оцінка їх можливого впливу.
Наприклад, до факторів ризику бухгалтерського обліку можна віднести:
зміни, внесені до нормативно-правових актів, якими змінюється порядок відображення в обліку тих чи інших операцій, віднесення до кодів економічної класифікації видатків (v0604201-01) ;
відсутність положення про бухгалтерію, посадових інструкцій облікових працівників, правил документообігу, наказів керівника про надання права підпису конкретних документів посадовим особам бюджетної установи, внаслідок чого працівники бухгалтерії не можуть визначити, чи має певна посадова особа повноваження на підписання конкретного документа;
суттєві зміни показників кошторису у порівнянні з попередніми роками (зокрема, збільшення асигнувань на оплату праці, на придбання товарів, робіт і послуг, яке повинно здійснюватися відповідно до законодавства про державні закупівлі; наявність асигнувань на капітальні видатки тощо);
суттєве збільшення видатків при неадекватному збільшенні обсягів робіт (послуг);
значне зростання дебіторської та/або кредиторської заборгованості;
наявність асигнувань за кодами програмної (функціональної), економічної кваліфікації видатків (v0604201-01) , які не планувалися та не здійснювалися у попередньому році;
відсутність внутрішніх регламентів для системних та несистемних операцій.
4.3.3. Аналіз матеріалів попередніх контрольних заходів, стану та обраних бюджетною установою шляхів усунення виявлених недоліків і порушень також здійснюється з метою визначення факторів ризику та оцінки їх можливого впливу.
Наприклад, до факторів ризику у цій сфері можна віднести такі випадки:
попередньою ревізією виявлені систематичні порушення законодавства у сфері державних закупівель, однак склад тендерного комітету не змінився, не видано розпорядчого документа з метою усунення виявлених порушень;
попередньою ревізією виявлено недостачу, однак матеріально відповідальна особа продовжує працювати на тій самій посаді, недостачу нею не відшкодовано, річна інвентаризація не проводилася;
попередньою ревізією виявлено факти переплати заробітної плати внаслідок встановлення необґрунтовано завищених (у порівнянні з нормативно-правовими актами) надбавок чи доплат, однак система встановлення надбавок та доплат не змінилася тощо.
4.3.4. Визначення пов'язаних з бюджетною установою сторін здійснюється шляхом вивчення договорів і операцій бюджетної установи, після чого визначаються фактори ризику та оцінюється їх можливий вплив.
Наприклад, до факторів ризику можна віднести:
укладення договорів з тими самими суб'єктами господарювання, які мають значну дебіторську заборгованість, або з суб'єктами господарювання, щодо яких аудитор має інформацію про завищення ними обсягів робіт, ціни товарів або послуг, розцінок чи тарифів;
укладення договорів з маловідомими суб'єктами господарювання, які нещодавно створені або предмет договору не є їх основною діяльністю;
укладення договорів з суб'єктами господарювання, які мають невідповідну репутацію тощо.
4.3.5. Ознайомлення з станом використання бюджетною установою інформаційних технологій (ІТ) здійснюється шляхом вивчення:
ступеня використання ІТ в бухгалтерському обліку;
використання різних програм, їх сумісності та відповідності встановленим Державним казначейством України правилам ведення обліку;
порядку обслуговування (поновлення, внесення змін) програм відповідно до змін у методології ведення бухгалтерського обліку;
доступу до інформації, у тому числі можливості внесення несанкціонованих змін.
За результатами ознайомлення визначаються фактори ризику та оцінюється ступінь їх можливого впливу.
Наприклад, до факторів ризику можна віднести:
застосування бюджетною установою неліцензійних (несертифікованих) програм або програм, не пристосованих для ведення бухгалтерського обліку в бюджетних установах;
невнесення змін до програм, якщо це було необхідно з огляду на внесені Державним казначейством України зміни до порядку ведення обліку;
відсутність розмежування доступу до ділянок обліку, доступ до комп'ютерної програми осіб, які не мають відповідних повноважень, внаслідок чого можливе внесення несанкціонованих змін тощо.
4.3.6. Оцінка стану внутрішньогосподарського контролю бюджетної установи полягає у:
1) ознайомленні з середовищем, у якому функціонує система внутрішньогосподарського контролю;
2) визначенні заходів, що вживаються керівництвом бюджетної установи для створення і надійного функціонування внутрішньогосподарського контролю (накази, розпорядження, положення, посадові інструкції, правила чи регламенти тощо);
3) визначенні ступеня додержання правил, встановлених керівництвом бюджетної установи (чи виконуються фактично накази, розпорядження, положення, посадові інструкції, правила чи регламенти тощо) для попередження, виявлення та виправлення помилок, попередження та виявлення фактів обману (крадіжок, приписок, шахрайства тощо); встановлені правила також мають забезпечити досягнення бюджетною установою визначеної установчими документами та кошторисом (іншими плановими документами) мети.
За результатами ознайомлення визначаються фактори ризику та оцінюється ступінь їх можливого впливу.
Наприклад, до факторів ризику можна віднести такі випадки:
керівництвом бюджетної установи не встановлено правила здійснення внутрішньогосподарського контролю - немає наказів, розпоряджень тощо;
аналіз встановлених правил свідчить про їх формальність, неврахування специфіки діяльності бюджетної установи чи наявності ризиків, внаслідок чого важко попередити, виявити та виправити помилки, неможливо попередити та виявити факти обману, правила не забезпечують досягнення мети;
аудиторськими процедурами виявлено, що встановлені правила фактично не виконуються або виконуються формально тощо.
4.4. На етапі підготовки до проведення аудиту державний аудитор має право:
1) одержувати від бюджетної установи та органів Державного казначейства України фінансову та статистичну звітність, кошториси та розрахунки і обґрунтування до них, інші документи (матеріали попередніх контрольних заходів, накази, розпорядження, правила, положення, посадові інструкції, правила документообігу тощо);
2) направляти пов'язаним особами запити та у встановленому законодавством порядку проводити зустрічні перевірки (звірки), одержувати копії документів та пояснення щодо операцій з бюджетною установою;
3) отримувати необхідні пояснення в письмовій чи усній формі від керівника та інших посадових осіб бюджетної установи;
4) проводити безпосередньо в бюджетній установі опитування, анкетування, тестування, обстеження та інші аудиторські процедури для визначення ризиків, їх оцінки та складання програми аудиту.
4.5. Програма аудиту затверджується керівником (заступником керівника) відповідного органу ДКРС і повинна включати:
конкретні ризикові сфери діяльності, операції, ділянки бухгалтерського обліку та внутрішньогосподарського контролю, ризики ІТ тощо;
перелік суб'єктів господарювання (пов'язаних осіб), від яких доцільно отримати інформацію шляхом направлення запитів, проведення у них зустрічних перевірок (звірок) у встановленому законодавством порядку;
конкретна мета аудиторської процедури чи її елемента (наприклад, під час вивчення системи бухгалтерського обліку досліджується облік основних засобів, однією конкретною метою цього дослідження є здійснення оцінки правильності визначення вартості основних засобів при їх придбанні, проведенні індексації їх вартості, тобто оцінка правильності визначення вартості основних засобів);
обсяг аудиторських процедур за кожним фактором ризику;
назву робочого документа, який складатиметься після виконання аудиторської процедури чи окремого її елемента;
виконавця (конкретного державного аудитора);
дату виконання аудиторських процедур, у тому числі обстежень в бюджетній установі;
дату перегляду матеріалів вищестоящим керівником державного аудитора.
Обов'язковим є вихід державного аудитора в бюджетну установу з метою обстеження її фінансово-господарських операцій протягом місяця після дати складання нею фінансової звітності за кожний квартал та для дослідження річної фінансової звітності.
При цьому дати виконання аудиторських процедур мають бути максимально пов'язані з фактичним проведенням операцій та складанням фінансової звітності. Наприклад, дослідження правильності та обґрунтованості визначення асигнувань на поточний рік доцільно проводити не пізніше квітня, обстеження законності використання коштів на капітальні видатки - в тому періоді, в якому здійснюються видатки та проводяться роботи, обстеження правильності перерахунку заробітної плати (у разі змін посадових окладів) - у місяці, наступному за першим нарахуванням заробітної плати у нових розмірах тощо.
При необхідності до програми аудиту можуть вноситися зміни в порядку, встановленому для затвердження програми.

V. Проведення поточних аудиторських процедур

5.1. Завданням другого етапу "Проведення поточних аудиторських процедур" є підтвердження законності проведених операцій, достовірності їх відображення в бухгалтерському обліку та періодичній фінансовій звітності, а у разі виявлення недоліків чи порушень - надання керівництву бюджетної установи рекомендацій щодо їх усунення та моніторинг стану їх врахування.
5.2. На цьому етапі державний аудитор зобов'язаний:
5.2.1) за затвердженою програмою аудиту здійснювати поточні аудиторські процедури (моніторинг, камеральні перевірки, обстеження тощо) стосовно ризикових сфер, операцій, ділянок обліку та внутрішньогосподарського контролю.
Наприклад, поточними аудиторськими процедурами підтверджується (не підтверджується або спростовується) законність і достовірність відображення в бухгалтерському обліку та фінансовій звітності таких господарських операцій:
додержання законодавства у сфері державних закупівель;
достовірність та реальність дебіторської і кредиторської заборгованості, стан розрахункової дисципліни;
правильність нарахування і виплати заробітної плати (зокрема, при зміні схем посадових окладів, додержання вимог законодавства при встановленні надбавок і доплат тощо);
правильність здійснення капітальних видатків, відповідність фактичних обсягів робіт їх документальному підтвердженню, правильність застосування розцінок;
достовірність даних про обсяги і вартість наданих послуг тощо;
5.2.2) у разі виявлення інших, ніж у попередньому етапі, факторів ризику або у разі встановлення обстеженням, що фактори, попередньо визначені як ризикові, фактично такими не є - уточнювати програму аудиту;
5.2.3) при виявленні в ході поточних аудиторських процедур недоліків, ознак порушень чи порушень - скласти довідку та надати її примірник керівництву бюджетної установи;
5.2.4) готувати відповідь (висновки) на письмові зауваження (заперечення) керівництва бюджетної установи до довідки, складеної за результатами аудиторської процедури;
5.2.5) готувати керівництву бюджетної установи (на його письмове звернення) роз'яснення з питань проведення фінансово-господарських операцій, бухгалтерського обліку, фінансової звітності та організації внутрішньогосподарського фінансового контролю;
5.2.6) передавати довідки, складені за результатами аудиторських процедур, якими виявлено порушення з ознаками зловживань, керівникам органів ДКРС для прийняття рішення щодо подальшої їх реалізації;
5.2.7) відстежувати стан врахування керівництвом бюджетної установи письмових рекомендацій державного аудитора;
5.2.8) вести облік роботи державного аудитора в спеціальному журналі.
5.3. На цьому етапі державний аудитор має право:
1) одержувати від бюджетної установи документи для камеральної перевірки;
2) проводити безпосередньо в бюджетній установі аудиторські процедури, в ході яких перевіряти документи, ініціювати проведення фактичних контрольних процедур (контрольних обмірів, інвентаризацій, звірок з дебіторами і кредиторами тощо), здійснювати опитування, анкетування тощо;
3) одержувати в письмовій чи усній формі пояснення від керівника та інших посадових осіб стосовно конкретних рішень, операцій або документів;
4) відстежувати усунення (виправлення) керівництвом бюджетної установи виявлених поточними аудиторськими процедурами недоліків і порушень.
5.4. Для з'ясування законності фінансово-господарських операцій, достовірності відображення в бухгалтерському обліку та фінансовій звітності бюджетної установи даних про стан взаєморозрахунків з іншими суб'єктами господарювання (пов'язаними особами) державний аудитор ініціює направлення їм відповідних запитів та у передбачених законодавством випадках проводить у них зустрічні перевірки (звірки).
5.5. Основними завданнями моніторингу операцій на рахунках, відкритих в органах Державного казначейства України, та фінансової звітності бюджетної установи є:
1) виявлення якомога раніше ознак, що можуть свідчити про відхилення від встановлених законодавством принципів використання бюджетних коштів, державного і комунального майна, ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності;
2) звернення уваги відповідальних посадових осіб бюджетної установи на ці ознаки з метою запобігання незаконним і неефективним витратам та втратам фінансових ресурсів, коригування управлінських рішень.
5.6. Моніторинг проводиться без виходу в бюджетну установу за допомогою відстеження операцій на рахунках, відкритих в органах Державного казначейства України, аналізу періодичної (місячної, квартальної) фінансової звітності бюджетної установи. При необхідності, може досліджуватися періодична статистична звітність.
5.7. Основними завданнями камеральної перевірки фінансової звітності є:
1) виявлення шляхом суцільної перевірки фінансової звітності фактів неузгодженості між показниками, наведеними у різних формах звітності або в тих самих формах звітності за різні періоди бюджетного року;
2) аналіз виявлених відхилень у звітності та встановлення можливих причин їх утворення;
3) звернення уваги відповідальних посадових осіб бюджетної установи на ці порушення і відхилення з метою оперативного усунення недоліків і порушень та забезпечення достовірності фінансової звітності;
4) визначення питань для обстеження під час виходу в бюджетну установу.
5.8. Камеральна перевірка фінансової звітності здійснюється без виходу в бюджетну установу.
5.9. При проведенні камеральної перевірки періодичної фінансової звітності необхідно дати відповідь на такі основні питання:
1) чи відповідають звітні показники запланованим;
2) у випадку виявлення розбіжностей встановити, чи є вони об'єктивними;
3) чи узгоджуються між собою показники, наведені у різних формах звітності;
4) які операції (процеси, системи) необхідно обстежити під час виходу в бюджетну установу.
5.10. Для перевірки ув'язки між залишками коштів, обсягами отриманого фінансування та касовими видатками застосовується наступна формула:
                     ЗК  + ОФ - ЗК  = КВ, де:
                       1          2
     ЗК - залишок коштів на початок року;
       1
     ОФ - отримане фінансування за звітний період;
     ЗК - залишок коштів на кінець звітного періоду;
       2
     КВ - касові видатки за звітний період.
5.11. Для перевірки узгодженості між дебіторською та кредиторською заборгованістю і фактичними та касовими видатками застосовується наступна формула:
         ДЗ  - КЗ  + ФВ - ДЗ  + КЗ  - ЗЗ  + ЗЗ  = КВ, де:
           2     2          1     1     1     2
     ДЗ  - дебіторська заборгованість на кінець звітного періоду;
       2
     КЗ  - кредиторська заборгованість на кінець звітного періоду;
       2
     ФВ - фактичні видатки за звітний період;
     ДЗ  - дебіторська заборгованість на початок року;
       1
     КЗ  - кредиторська заборгованість на початок року;
       1
     ЗЗ  - залишок запасів на початок року;
       1
     ЗЗ  - залишок запасів на кінець звітного періоду;
       2
     КВ - касові видатки за звітний період.
5.12. При аналізі відхилень між фінансовими показниками слід мати на увазі:
1) перевищення фактичних видатків над затвердженими асигнуваннями може свідчити про:
невжиття керівництвом установи необхідних заходів щодо приведення видатків у відповідність до бюджетних асигнувань, взяття зобов'язань понад асигнування, що є бюджетним правопорушенням та призводить до утворення небюджетної заборгованості;
затвердження кошторису в сумах, що не забезпечують реальної потреби установи у відповідних коштах, наприклад, на підвищення мінімального розміру заробітної плати або у зв'язку з підвищенням цін, тарифів тощо;
використання (списання на фактичні видатки) наявних на початок року запасів;
отримання (списання на фактичні видатки) робіт (послуг, товарів), які на початок року перебували у складі дебіторської заборгованості.
В кожному окремому випадку таких відхилень слід з'ясовувати причини і фактори, що вплинули на них;
2) якщо фактичні видатки менші затверджених асигнувань, це може свідчити про:
економне та раціональне використання бюджетних коштів;
планування зайвих асигнувань, наприклад, через неврахування наявних на початок року залишків запасів, дебіторської заборгованості (зачасту - на оплату комунальних послуг);
невиконання плану щодо розвитку чи функціонування мережі, штатів та контингенту, непроведення потрібних видатків, що негативно впливає на діяльність установи;
утворення дебіторської заборгованості, накопичення запасів;
несвоєчасне відображення в бухгалтерському обліку операцій, пов'язаних з фактичними видатками (виконаних робіт, спожитих послуг, використаних запасів) або недоліки у здійсненні контролю за виконанням постачальниками (виконавцями) зобов'язань, взятих ними за укладеними з бюджетною установою договорами.
У разі, якщо бюджетна установа суттєво знизила обсяг послуг, доцільно проаналізувати зміни у розрахунках та обґрунтованість проведених видатків;
3) перевищення фактичних видатків над касовими може свідчити про:
погашення дебіторської заборгованості, що обліковувалась на початок року;
утворення (внаслідок отримання товарів, робіт, послуг без здійснення попередньої оплати) кредиторської заборгованості на кінець звітного періоду;
списання запасів, які були придбані раніше;
неповне фінансування установи у порівнянні з затвердженими асигнуваннями;
4) якщо фактичні видатки менші за касові, це може свідчити про:
погашення кредиторської заборгованості, що обліковувалася на початок року;
збільшення запасів;
утворення (внаслідок здійснення попередньої оплати) дебіторської заборгованості на кінець звітного періоду.
В останньому випадку необхідно пересвідчитися в доцільності і законності таких авансових платежів: коли і кому перераховано кошти, чи немає серед одержувачів коштів фіктивних чи бездіяльних структур, чи дотримується установою обмеження попередньої оплати термінами, встановленими постановами Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 N 1764 (1764-2001-п) , від 07.07.97 N 703 (703-97-п) , від 15.09.99 N 1715 (1715-99-п) , наказом Міністерства фінансів України від 06.04.98 N 83 (z0251-98) ;
5) перевищення касових видатків над затвердженими асигнуваннями, як правило, свідчить про бюджетне правопорушення, наприклад, нецільове використання бюджетних коштів, фінансування установи з невідповідного бюджету або з двох бюджетів.
Необхідно з'ясувати, за рахунок яких кодів економічної класифікації проведено "додаткові" видатки, як це вплинуло на діяльність установи, встановити причини допущених перевитрат. Слід звернутися до відповідного органу Державного казначейства із запитом про підстави для таких операцій та запросити вичерпні пояснення посадових осіб бюджетної установи.
Необхідно пересвідчитися, що здійснені видатки пов'язані з діяльністю установи, встановленою її установчими документами;
6) якщо касові видатки менші затверджених асигнувань, це може свідчити про:
завищення асигнувань;
неповне фінансування установи.
5.13. Обстеження здійснюється з обов'язковим виходом в бюджетну установу, під час якого за кожним фактором ризику застосовуються документальні та/або фактичні методи контролю за затвердженою програмою аудиту, використовуються інформаційні та аналітичні матеріали, підготовлені за результатами моніторингу і камеральних перевірок.
5.14. Основними завданнями обстеження є:
1) оцінка законності ризикових операцій, правильності їх відображення в бухгалтерському обліку та фінансовій звітності, виявлення фактів її недостовірності, відхилень від встановлених законодавством норм при використанні коштів і майна;
2) встановлення причин допущення фінансових порушень;
3) оцінка стану внутрішньогосподарського контролю;
4) підготовка рекомендацій щодо виправлення недоліків, усунення фінансових порушень та їх наслідків.
5.15. При проведенні обстеження слід проаналізувати за кожним фактором ризику відповідно до програми аудиту:
1) рівень організації документообігу та якість документації;
2) законність ризикових операцій та правильність їх документального оформлення;
3) повноту і своєчасність відображення в бухгалтерському обліку і фінансовій звітності ризикових операцій;
4) правильність застосування рахунків і субрахунків бухгалтерського обліку та бухгалтерських проведень, відповідність даних регістрів бухгалтерського обліку даним первинних документів за відібраними ризиковими операціями;
5) реальність дебіторської та кредиторської заборгованостей, дотримання встановлених термінів для попередньої оплати за відібраними ризиковими операціями;
6) проведення інвентаризації ризикових статей балансу відповідно до вимог законодавства;
9) дотримання встановленого порядку державних закупівель;
10) достовірність та відповідність показників фінансової звітності даним Журнал-головної, регістрів бухгалтерського обліку та первинним документам за відібраними ризиковими операціями;
11) узгодженість показників фінансової звітності.
5.16. При виявленні порушень у веденні бухгалтерського обліку слід дослідити ступінь їх впливу на фінансову звітність бюджетної установи.
Зокрема, необхідно проаналізувати, як вплинули на фінансову звітність події (господарські операції), які:
фактично відбулися, але не відображені в бухгалтерському обліку;
відображені в бухгалтерському обліку, але не відбулися;
відображені з порушенням встановленого порядку - за невідповідний період, у неправильних сумах, на невідповідних рахунках, у невідповідних формах звітності чи за невідповідними кодами програмної (функціональної), економічної класифікації доходів або видатків бюджету (v0604201-01) .
5.17. При оцінці стану внутрішньогосподарського фінансового контролю бюджетної установи слід виходити з того, що він повинен забезпечувати:
недопущення фінансових порушень та/або мінімізацію їх наслідків;
своєчасне надання керівництву установи повної і достовірної інформації для прийняття управлінських рішень;
внесення керівництву бюджетної установи обґрунтованих пропозицій щодо підвищення ефективності використання бюджетних коштів, державного і комунального майна.
З огляду на це, аналіз його організації потрібно проводити на трьох рівнях:
на рівні керівника бюджетної установи;
на рівні головного бухгалтера установи;
на рівні спеціалізованого контрольного підрозділу установи (при наявності).
5.18. На рівні керівника бюджетної установи досліджується, чи забезпечено у розпорядчих документах:
- дотримання законодавчих обмежень при прийнятті на роботу обліково-фінансових та матеріально відповідальних працівників, порядку і періодичності їх перепідготовки;
- закріплення відповідальних за здійснення внутрішньогосподарського фінансового контролю осіб та визначення для них кола обов'язків;
- дотримання правил прийняття рішень щодо використання коштів і майна та підписання фінансових документів;
- забезпечення умов для збереження в установі коштів і матеріальних цінностей;
- забезпечення законного, цільового і економного використання усіх видів ресурсів;
- періодичне здійснення керівником (особисто) контролю за дотриманням відповідальними посадовими особами положень посадових інструкцій та/або заслуховування їх звітів про виконання посадових обов'язків;
- дотримання законодавства щодо зберігання та знищення бухгалтерських документів;
- якість розгляду результатів зовнішнього і внутрішнього фінансового контролю, пред'явлених за їх результатами вимог та внесених пропозицій.
5.19. На рівні головного бухгалтера бюджетної установи досліджується, чи забезпечено у розпорядчих документах та фактичне виконання таких питань:
- обґрунтованість і повнота розподілу функціональних обов'язків між працівниками бухгалтерії, контроль за дотриманням ними положень посадових інструкцій;
- наявність графіка документообігу та контроль за його дотриманням;
- дотримання правил прийому документів на виконання;
- дотримання термінів і правил проведення інвентаризацій, бухгалтерських звірок, передачі справ та інших процедур внутрішньогосподарського фінансового контролю;
- забезпечення повноти і точності первинних документів та якості первинної інформації, необхідної для успішного керівництва і прийняття ефективних управлінських рішень;
- дотримання правил реєстрації і обробки документів;
- здійснення на постійній основі аналізу цільового і економного використання усіх видів ресурсів;
- внесення за результатами контрольних заходів обґрунтованих пропозицій керівництву з метою удосконалення внутрішньогосподарського фінансового контролю установи.
5.20. На рівні спеціалізованого контрольного підрозділу бюджетної установи вивчається, чи встановлені розпорядчими документами правила контролю та чи забезпечується їх фактичне виконання з таких питань:
- обґрунтованість застосування контрольним підрозділом методів контролю;
- своєчасність і повнота здійснюваних контрольним підрозділом, з огляду на наявні ризики, контрольних заходів та правильність документування виявлених порушень і недоліків;
- своєчасність і обґрунтованість внесення за результатами контрольних заходів пропозицій керівництву установи з метою усунення виявлених порушень, забезпечення відшкодування нанесених збитків та удосконалення внутрішньогосподарського фінансового контролю;
- повнота заходів, які вживаються керівництвом контрольного підрозділу для забезпечення врахування керівництвом установи вищезазначених пропозицій.

VI. Документування поточних аудиторських процедур та облік роботи державного аудитора

6.1. Кожна здійснена державним аудитором аудиторська процедура відображається в Журналі обліку роботи державного аудитора (додаток 5).
У разі виявлення недоліків, ознак порушень чи порушень також складається довідка.
6.2. У довідці, складеній за результатами поточних аудиторських процедур (у тому числі моніторингу, камеральної перевірки, обстеження), зазначаються документи, які містять недоліки чи ознаки порушень, а у разі виявлення порушень - по можливості, їх суть, сума та наслідки, а також рекомендації щодо усунення недоліків (порушень) та недопущення їх у подальшому.
У довідці мають бути додержані принципи об'єктивності і обґрунтованості, повноти і комплексності відображення всіх суттєвих обставин, які мають відношення до справи, чіткості, лаконічності, доступності і системності викладу.
6.3. Довідка підписується державним аудитором в односторонньому порядку та реєструється у відповідному підрозділі органу ДКРС. Один примірник довідки під розпис на її другому примірнику передається керівнику (або за дозволом керівника - його заступнику чи головному бухгалтеру) бюджетної установи для розгляду та вжиття заходів.
6.4. Під час вручення довідки за погодженням між керівником бюджетної установи та державним аудитором може бути встановлено дату (але не пізніше 10 робочих днів з дня вручення), до якої керівник бюджетної установи зобов'язується її розглянути та письмово проінформувати державного аудитора про результати розгляду та/або вжиті заходи.
6.5. Державний аудитор має право давати керівництву бюджетної установи усні або письмові роз'яснення щодо застосованих ним методів оцінки фактів, викладених у довідці.
6.6. У разі незгоди з фактами, викладеними у довідці, або рекомендаціями державного аудитора керівництво бюджетної установи має право направити відповідному органу ДКРС письмові зауваження (заперечення) з обґрунтуванням своєї позиції, яка підтверджується нормативно-правовими актами, первинними або розпорядчими документами, фінансовою звітністю тощо.
6.7. За рішенням керівника структурного підрозділу органу ДКРС, у якому працює державний аудитор, розгляд зауважень (заперечень) може здійснюватися:
а) камерально - без запрошення в орган ДКРС посадових осіб бюджетної установи та без запрошення додаткових відомостей, документів, пояснень тощо;
б) камерально-комісійно - з запрошенням в орган ДКРС посадових осіб бюджетної установи, запрошенням додаткових відомостей, документів, пояснень тощо;
в) шляхом дослідження документів на місці в бюджетній установі.
6.8. Письмовий висновок за результатами розгляду зауважень (заперечень) складається державним аудитором та підписується керівником (заступником керівника) відповідного органу ДКРС у двох примірниках. Один примірник висновку надається бюджетній установі під розпис не пізніше ніж через 10 робочих днів з дня отримання зауважень (заперечень) у разі їх камерального розгляду, та не пізніше ніж через 15 робочих днів - у разі розгляду зауважень з виходом в бюджетну установу.
6.9. Стан виправлення недоліків та/або усунення порушень і їх наслідків державний аудитор досліджує під час чергового обстеження в бюджетній установі.
6.10. Державний аудитор веде облік наданих бюджетній установі впродовж бюджетного року рекомендацій в Журналі обліку роботи державного аудитора (додаток 5) та здійснює постійний моніторинг і оцінку стану їх врахування керівництвом бюджетної установи.
6.11. Безпосередній керівник державного аудитора систематично контролює хід проведення аудиту, виконання його програми, дотримання термінів та повноту проведення аудиторських процедур, правильність висновків, про що робить відповідні відмітки (та при необхідності - зауваження) в програмі аудиту та журналі обліку роботи державного аудитора.
6.12. За результатами поточних аудиторських процедур:
- не пред'являються обов'язкові до виконання вимоги (приписи) бюджетним установам;
- не застосовуються фінансові санкції та заходи впливу, передбачені Бюджетним кодексом України (2542-14) ;
- не складаються протоколи про адміністративні правопорушення, визначені статтями 164-2, 164-12, 164-14 та 166-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (80731-10) ;
- не ініціюється пред'явлення цивільних позовів до винних осіб.

VII. Дослідження річної фінансової звітності

7.1. Завданням III етапу "Дослідження річної фінансової звітності, документування результатів фінансово-господарського аудиту та реалізація його матеріалів" є підготовка висновку щодо достовірності річної фінансової звітності, складання, узгодження та підписання аудиторського звіту та реалізація результатів дослідження.
7.2. Під час цього етапу державний аудитор зобов'язаний:
1) вийти в бюджету установу для проведення обстеження за затвердженою програмою аудиту, визначення ступеня достовірності річної фінансової звітності, оцінки стану врахування пропозицій, які надавалися керівництву бюджетної установи протягом попереднього року;
2) скласти проект аудиторського звіту з висновками і (за наявності) пропозиціями;
3) забезпечити конкретність та об'єктивність висновку в аудиторському звіті про рівень достовірності фінансової звітності бюджетної установи, ступінь дотримання її посадовими особами законодавства з фінансових питань та стан врахування внесених пропозицій за результатами аудиторських процедур;
4) обговорити з керівництвом бюджетної установи проект аудиторського звіту з метою максимального уникнення розбіжностей;
5) внести до аудиторського звіту пропозиції і зауваження керівництва бюджетної установи, щодо яких досягнуто згоди, та задокументувати розбіжності (у разі їх наявності) щодо аудиторського звіту у відповідному протоколі, який є невід'ємною частиною аудиторського звіту;
6) надати керівництву бюджетної установи підписаний аудиторський звіт;
7) забезпечити реалізацію результатів фінансово-господарського аудиту (інформування при потребі інших користувачів фінансової звітності про рівень її достовірності, ступінь дотримання законодавства з фінансових питань та стан внутрішньогосподарського фінансового контролю).
7.3. Під час цього етапу державний аудитор має право застосовувати будь-які аудиторські процедури, передбачені цими Рекомендаціями, використовуючи документальні та/або фактичні методи контролю, одержувати документи і пояснення, наведені у попередніх розділах цих Рекомендацій.
7.4. Аудиторське дослідження має бути завершено не пізніше ніж через місяць після здачі бюджетною установою річного фінансового звіту.

VIII. Оформлення результатів фінансово-господарського аудиту та використання аудиторських звітів

8.1. Результати фінансово-господарського аудиту відображаються в звіті, який повинен виключати можливість неоднозначного трактування будь-яких його положень і містити лише обґрунтовану та об'єктивну інформацію.
8.2. Аудиторський звіт складається з:
вступної частини;
описової частини (результати аудиту);
аудиторського висновку;
рекомендацій;
додатків.
8.3. У вступній частині наводяться ті самі загальні відомості, що і у вступній частині акта ревізії чи довідки про перевірку.
8.4. В описовій частині (результати аудиту) викладається процес дослідження: які операції, процеси, системи контролювалися; які аудиторські процедури застосовувалися та в яких обсягах; яких заходів вжито бюджетною установою для зміцнення фінансової дисципліни, виправлення бухгалтерського обліку та фінансової звітності, підвищення ефективності внутрішньогосподарського фінансового контролю; який позитивний ефект від запровадження таких заходів (якщо його можна встановити та виміряти). Незалежно від того, за чиєю ініціативою вжито такі заходи (бюджетної установи чи державного аудитора), в аудиторському звіті вони викладаються без посилання на рекомендації державного аудитора.
8.5. В аудиторському висновку, який є основним розділом аудиторського звіту, має міститися оцінка достовірності фінансової звітності бюджетної установи. Аудиторський висновок загалом може бути:
- позитивним - підтверджується достовірність фінансової звітності;
- позитивним із застереженням - засвідчується, що фінансову звітність можна прийняти, однак є застереження до певних господарських операцій або відображення їх в обліку і звітності; при цьому застереження суттєво не впливають на достовірність звітності;
- негативним - застерігається, що фінансова звітність бюджетної установи є недостовірною, оскільки виявлені і не усунуті бюджетною установою відхилення, недоліки чи порушення суттєво впливають на достовірність звітності.
Негативний висновок надається, якщо у фінансовій звітності:
1) не відображені господарські операції (події), що відбулися;
2) та/або відображені господарські операції (події), які не відбулися;
3) та/або відображені господарські операції (події) з порушенням встановленого порядку - за невідповідний період, у неправильних сумах, на невідповідних рахунках, у невідповідних формах звітності чи за невідповідними кодами програмної (функціональної), економічної класифікації доходів або видатків та кредитування бюджету;
4) вплив цих чинників або одного з них суттєво впливає на достовірність звітності.
До висновків включаються лише ті недоліки і порушення, які були виявлені державним аудитором, але залишилися не усунутими (не відшкодованими) в поданій відповідним органам річній фінансовій звітності.
8.6. У рекомендаціях наводяться, при необхідності, додаткові пропозиції щодо виправлення бухгалтерського обліку, уточнення фінансової звітності, пропозиції стосовно підвищення дієвості внутрішньогосподарського контролю, реалізація яких сприятиме забезпеченню правильності ведення бухгалтерського обліку, законності використання бюджетних коштів, державного і комунального майна, формування достовірної фінансової звітності та організації внутрішнього фінансового контролю відповідно до визначених законодавством стандартів, а також зазначаються пропозиції щодо внесення змін до діючих нормативно-правових актів.
По можливості, розділ із рекомендаціями повинен мати таку саму структуру, як і розділ, де викладено висновки.
Рекомендації мають бути об'єктивними і обґрунтованими; базуватися на досліджених даних та посилатися на конкретні нормативно-правові акти. Рекомендації повинні зосереджуватися на тому, що треба змінити, але мають залишити на розсуд керівництва бюджетної установи способи проведення змін; бути достатньо детальними і реальними, щоб їх можливо було впровадити.
8.7. При формуванні аудиторського звіту необхідно забезпечити:
- достовірність і повноту зібраної інформації;
- точність і об'єктивність аналізу та ґрунтовність висновків;
- реальність, конкретність та корисність наданих рекомендацій;
- переконливість (доказовість) опису висновків і рекомендацій.
8.8. Проект аудиторського звіту на термін до 3-х робочих дні передається для обговорення керівництву бюджетної установи. За результатами обговорення проекту звіту та зауважень і пропозицій до нього складається протокол (додаток 6).
Звіт підписується керівником групи державних аудиторів (державним аудитором).
8.9. Один примірник аудиторського звіту передається керівнику або головному бухгалтеру бюджетної установи під розпис, другий - головному розпоряднику бюджетних коштів (вищестоящій організації), а в разі його відсутності - відповідному фінансовому органу, третій - відповідному органу Державного казначейства України. Один примірник аудиторського звіту залишається у справі органу ДКРС.
8.10. За фактами порушень, виявлених поточними аудиторськими процедурами впродовж бюджетного року, але не усунутих бюджетною установою на час складання річної фінансової звітності та, як наслідок, відображених у розділі "висновки" аудиторського звіту, державний аудитор ініціює притягнення винних осіб до дисциплінарної, матеріальної та/або кримінальної відповідальності, складає протоколи про притягнення їх до адміністративної відповідальності, готує подання про застосування до бюджетної установи фінансових санкцій.
8.11. Оприлюднення органами ДКРС інформації, що міститься в аудиторських звітах, здійснюється відповідно до законодавства про інформацію, про звернення громадян тощо. Така інформація може також використовуватися органами ДКРС в інформаційних та оглядових листах, що направляються державним органам.
8.12. Оскільки відповідно до законодавства аудиторський звіт не є підставою для порушення кримінальних справ та/або проведення слідчих дій, аудиторські звіти можуть передаватися до правоохоронних органів за їх обґрунтованими письмовими зверненнями для використання в аналітичній роботі.
Начальник Відділу організації
внутрішнього аудиту
М.В.Бариніна-Закірова

Додаток 1
                                      ____________________
                                      (бланк органу ДКРС)
                  Керівнику ____________________
                  ______________________________
                  (посада, повна назва установи)
                  ______________________________
                       (прізвище, ініціали)
                  ______________________________
                         (поштова адреса)
                   ____________ N ____________
                      (дата)      (вихідний N)

ПОВІДОМЛЕННЯ

Про проведення аудиту фінансової та господарської діяльності

_________________________________________________________________
                       (Назва органу ДКРС)
повідомляє, що відповідно до статті 26 Бюджетного кодексу  України
та  Порядку  проведення Головним контрольно-ревізійним управлінням
України аудиту фінансової та  господарської  діяльності  бюджетних
установ,  затвердженого  постановою Кабінету Міністрів України від
31.12.2004 N 1777, впродовж бюджетного року заплановано здійснення
аудиту    фінансової   та   господарської   діяльності   (далі   -
фінансово-господарський аудит)
___________________________________________________.
                 (назва установи)
     Проведення аудиту доручено __________________________________
__________________________________________________________________
                         (П.І.Б., посади)
     Фінансово-господарський  аудит  проводитиметься  в   декілька 
етапів  з  метою  надання  допомоги  у  забезпеченні  правильності 
ведення  бухгалтерського обліку, законності використання бюджетних 
коштів,  державного  (комунального)  майна, формування достовірної 
фінансової  звітності  та  організації  внутрішнього   фінансового 
контролю відповідно до визначених законодавством стандартів.
     З огляду  на це,  просимо всебічно сприяти проведенню аудиту:
забезпечити  надання  планових  та  бухгалтерських  (первинних  та
зведених)   документів,  господарських  договорів,  фінансової  та
статистичної   звітності,   інших   документів,   які   стосуються
фінансово-господарської    діяльності,   бухгалтерського   обліку,
фінансової        звітності,        функціонування         системи
внутрішньогосподарського фінансового контролю,  а також оперативно
розглядати і враховувати надані рекомендації.
 Керівник органу ДКРС                 ___________________

Додаток 2

ПЕРЕЛІК

основних нормативно-правових актів, які регулюють бюджетні відносини, бюджетний процес, порядок формування та використання бюджетних коштів, правила ведення бюджетними установами бухгалтерського обліку і фінансової звітності

Бюджетний кодекс України (2542-14) ;
закони про державний бюджет України на відповідний рік та рішення про місцевий бюджет на відповідний рік;
Закон України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" (996-14) ;
Закон України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" (1490-14) ;
Закон України "Про оренду державного та комунального майна" (2269-12) ;
Порядок подання фінансової звітності, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2000 N 419 (419-2000-п) ;
Порядок складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 N 228 (228-2002-п) ;
Порядок використання коштів, отриманих органами державної влади від надання ними послуг відповідно до законодавства, та їх розміри, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.06.2001 N 702 (702-2001-п) ;
Перелік груп власних надходжень бюджетних установ, вимоги щодо їх утворення та напрямів використання, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.05.2002 N 659 (659-2002-п) ;
наказ Міністерства фінансів України від 28.01.2002 N 57 (z0086-02) "Про затвердження документів, що застосовуються в процесі виконання бюджету", зареєстрований в Міністерстві юстиції України 01.02.2002 за N 86/6374;
План рахунків бухгалтерського обліку бюджетних установ та Порядок застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку бюджетних установ, затверджені наказом Головдержказначейства України від 10.12.99 N 114 (z0890-99) , зареєстровані в Міністерстві юстиції України 20.12.99 за N 890/4183 (із змінами);
"Инструкция по бухгалтерскому учету в учреждениях и организациях, состоящих на Государственном бюджете СССРФ, утвержденная приказом Министерства финансов СССР от 10.03.87 N 61 (v0061400-87) (із змінами);
Інструкція про форми меморіальних ордерів бюджетних установ та порядок їх складання, затверджена наказом Державного казначейства України від 27.07.2000 N 68 (z0570-00) , зареєстрована в Міністерстві юстиції України 31.08.2000 за N 570/4791;
Порядок складання карток і книг аналітичного обліку бюджетних установ, затверджений наказом Державного казначейства України від 06.10.2000 N 100 (z0747-00) , зареєстрований в Міністерстві юстиції України 25.10.2000 за N 747/4968;
Інструкція про порядок використання і обліку позабюджетних коштів бюджетних установ та звітності про них, затверджена наказом Головдержказначейства України від 11.08.98 N 63 (z0561-98) , зареєстрована в Міністерстві юстиції України 11.09.98 за N 561/3001;
Інструкція з обліку основних засобів та інших необоротних активів бюджетних установ, затверджена наказом Державного казначейства України від 17.07.2000 N 64 (z0459-00) , зареєстрована в Міністерстві юстиції України 31.07.2000 за N 459/4680 (у редакції наказу Державного казначейства України від 21.02.2005 N 30 (z0300-05) ;
Типова інструкція про порядок списання матеріальних цінностей з балансу бюджетних установ, затверджена спільним наказом Державного казначейства України та Міністерства економіки України від 10.08.2001 N 142/181 (z0787-01) , зареєстрована в Міністерстві юстиції України 05.09.2001 за N 787/5978;
Інструкція зі складання типових форм з обліку та списання основних засобів, що належать установам і організаціям, які утримуються за рахунок державного або місцевих бюджетів, затверджена спільним наказом Головдержказначейства України та Державного комітету статистики України 02.12.97 N 125/70 (z0612-97) , зареєстрована в Міністерстві юстиції України 22.12.97 за N 612/2416;
Інструкція з обліку запасів бюджетних установ, затверджена наказом Державного казначейства України від 08.12.2000 N 125 (z0937-00) , зареєстрована в Міністерстві юстиції України 21.12.2000 за N 937/5158;
Інструкція про складання типових форм обліку та списання запасів бюджетних установ, затверджена наказом Державного казначейства України 18.12.2000 N 130 (z0962-00) , зареєстрована в Міністерстві юстиції України 28.12.2000 за N 962/5183;
Інструкція про кореспонденцію субрахунків бухгалтерського обліку для відображення основних господарських операцій бюджетних установ, затверджена наказом Державного казначейства України від 10.07.2000 N 61 (z0497-00) , зареєстрована в Міністерстві юстиції України 14.08.2000 за N 497/4718;
Інструкція з інвентаризації матеріальних цінностей, розрахунків та інших статей балансу бюджетних установ, затверджена наказом Головдержказначейства від 30.10.98 N 90 (z0728-98) , зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16.11.98 за N 728/3168 (в редакції наказу Державного казначейства України від 05.10.2005 N 184 (z1242-05) ;
Інструкція з обліку коштів, розрахунків та інших активів бюджетних установ, затверджена наказом Державного казначейства України 26.12.2003 N 242 (z0106-04) , зареєстрована в Міністерстві юстиції України 23.01.2004 за N 106/8705;
Інструкція про порядок відображення в обліку бюджетних установ операцій з централізованого постачання матеріальних цінностей, затверджена наказом Державного казначейства України від 16.12.2002 N 232 (z0019-03) , зареєстрована в Міністерстві юстиції України 10.01.2003 за N 19/7340;
Інструкції про порядок складання звітності на відповідний бюджетний рік, затверджені наказами Державного казначейства України;
Порядок списання кредиторської заборгованості бюджетних установ, строк позовної давності якої минув, затверджений наказом Державного казначейства України від 08.05.2001 N 73 (z0458-01) , зареєстрований в Міністерстві юстиції України 29.05.2001 за N 458/5649;
Порядок відображення в обліку операцій в іноземній валюті, затверджений наказом Державного казначейства України від 24.07.2001 N 126 (z0670-01) , зареєстрований в Міністерстві юстиції України від 06.08.2001 за N 670/5861;
Положення про документальне забезпечення записів в бухгалтерському обліку, затверджене наказом Міністерства фінансів України від 24.05.95 N 88 (z0168-95) , зареєстроване в Міністерстві юстиції України 05.06.95 за N 168/704;
Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 N 637 (z0040-05) (із змінами), зареєстроване в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 за N 40/10320;
накази Державного казначейства, якими затверджуються форми місячної, квартальної та річної фінансової звітності на відповідний рік для бюджетних установ та інструкції з їх заповнення і подання;
Порядок обліку зобов'язань розпорядників бюджетних коштів в органах Державного казначейства України, затверджений наказом Державного казначейства України від 09.08.2004 N 136 (z1068-04) , зареєстрований в Міністерстві юстиції України 30.08.2004 за N 1068/9667;
Порядок обслуговування державного бюджету за видатками, затверджений наказом Державного казначейства України від 25.05.2004 N 89 (z0716-04) , зареєстрований в Міністерстві юстиції України 10.06.2004 за N 716/9315;
наказ Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України від 26.11.2001 N 286 (z1029-01) "Про внесення змін до деяких наказів з питань державних закупівель", зареєстрований в Міністерстві юстиції України 12.12.2001 за N 1029/6220;
інші нормативно-правові акти.

Додаток 3

ОРІЄНТОВНИЙ ПЕРЕЛІК

форм місячної, квартальної та річної звітності бюджетних установ

N 1 "Баланс" (при складанні квартальної та річної звітності);
N 2 "Звіт про виконання загального фонду кошторису установи";
N 2-валюта "Звіт про виконання загального фонду кошторису установи";
N 4-1 "Звіт про надходження і використання коштів, отриманих як плата за послуги, що надаються бюджетними установами";
N 4-2 "Звіт про надходження і використання коштів, отриманих за іншими джерелами власних надходжень бюджетних установ";
N 4-3 "Звіт про надходження і використання інших надходжень спеціального фонду";
N 4-4 "Звіт про надходження і використання коштів, отриманих на виконання програм соціально-економічного та культурного розвитку регіонів";
N 4-3.1 "Звіт про надходження і використання інших надходжень спеціального фонду (позики міжнародних фінансових організацій)";
N 7 "Звіт про заборгованість бюджетних установ";
N 7.1 "Звіт про заборгованість бюджетних установ за окремими програмами";
N 5 "Звіт про рух необоротних активів" (при складанні річної звітності);
N 6 "Звіт про рух матеріалів і продуктів харчування" (при складанні річної звітності);
N 8 "Звіт про фінансові зобов'язання бюджетних установ";
N 9 "Звіт про результати фінансової діяльності" (при складанні річної звітності);
N 15 "Звіт про недостачі та крадіжки грошових коштів та матеріальних цінностей в бюджетних установах" (при складанні річної звітності);
пояснювальна записка до звіту (при складанні квартальної та річної звітності).

Додаток 4
                                      "ЗАТВЕРДЖУЮ"
                                      ____________________________
                                        (посада, прізвище, ім'я,
                                         по батькові керівника
                                        чи заступника керівника
                                       відповідного органу ДКРС)
                                      "___" ____________ 200_ року

ПРОГРАМА

проведення фінансово-господарського аудиту

в ________________________________________

за 200_ рік

----------------------------------------------------------------------------------
|NN |  Елементи  |Конкретна| Обсяг  | Робочий |Виконавець|Запланована|Запланована|
|п/п|аудиторської|   мета  | (кіль- |документ,|(державний|   дата    |   дата    |
|   |  процедури |         | кість  |   що    | аудитор) | виконання | перегляду |
|   |            |         |тестів, | склада- |          | державним |матеріалів |
|   |            |         |зразків,|тиметься |          | аудитором |вищестоящим|
|   |            |         | період |         |          |           |керівником |
|   |            |         | тощо)  |         |          |           |державного |
|   |            |         |        |         |          |           | аудитора  |
|---+------------+---------+--------+---------+----------+-----------+-----------|
|   |            |         |        |         |          |           |           |
|---+------------+---------+--------+---------+----------+-----------+-----------|
|   |            |         |        |         |          |           |           |
|---+------------+---------+--------+---------+----------+-----------+-----------|
|   |            |         |        |         |          |           |           |
----------------------------------------------------------------------------------

Додаток 5

ЖУРНАЛ

обліку роботи державного аудитора __________________ щодо здійснення аудиту фінансово-господарської діяльності

____________________________________________________

за 200_ рік

----------------------------------------------------------------------------
|Дата| Виконана |  Обсяг  |Результати|  Внесені  |    Стан    |  Примітка  |
|    |  робота  |виконаної|   (при   |керівництву| врахування | (відмітки  |
|    |(елементи |  роботи |виявленні | установи  |керівництвом|вищестоящого|
|    |аудиторсь-|         |недоліків,|пропозиції |  бюджетної | керівника  |
|    |   кої    |         |  ознак   | (в т.ч.   |  установи  | державного |
|    |процедури)|         | порушень | реквізити |  внесених  | аудитора)  |
|    |          |         |    чи    | вихідного | пропозицій |            |
|    |          |         |порушень -|документа) |            |            |
|    |          |         | їх суть, |           |            |            |
|    |          |         |розмір та |           |            |            |
|    |          |         |наслідки) |           |            |            |
|----+----------+---------+----------+-----------+------------+------------|
| 1  |    2     |    3    |    4     |     5     |     6      |     7      |
|----+----------+---------+----------+-----------+------------+------------|
|    |          |         |          |           |            |            |
----------------------------------------------------------------------------

Додаток 6

ПРОТОКОЛ

розгляду звіту про результати аудиту фінансово-господарської діяльності

__________________________________________

за 200_ рік

     Ми, що нижче підписалися ____________________________________
__________________________________________________________________
        (прізвище, і.п. та посада працівника органу ДКРС,
                   що склав аудиторський звіт)
та _______________________________________________________________
__________________________________________________________________
       (прізвище, і.п. та посада повноважного представника
                       бюджетної установи)
розглянули     та     обговорили    проект   аудиторського   звіту
фінансово-господарської діяльності _______________________________
__________________________________________________________________
___________________________________________ за 200_ бюджетний рік.
                (назва установи)
     До  аудиторського   звіту:   зауважень   немає/зауваження   є 
(непотрібне закреслити).
     Зауваження  повноважного  представника  бюджетної установи до 
аудиторського звіту, які не враховані державним аудитором:
 ________________________________  _______________________________
 (посада працівника органу ДКРС -       (посада представника
     державного аудитора)               бюджетної установи)
            підпис                             підпис
     ____________________               ____________________
     (ініціали, прізвище)               (ініціали, прізвище)
   "___"____________ 200_ р.          "___"____________ 200_ р.