УВАГА! ДОКУМЕНТ ВТРАЧАЄ ЧИННІСТЬ.
ДЕРЖАВНА КОМІСІЯ З ЦІННИХ ПАПЕРІВ ТА ФОНДОВОГО РИНКУ
Р І Ш Е Н Н Я
N 190 від 19.06.2001
|
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
31 серпня 2001 р.
за N 767/5958
|
Про затвердження змін та доповнень до Положення про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 26.05.98 N 60
З метою удосконалення порядку ведення реєстрів власників іменних цінних паперів та відповідно до ст. 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" (
448/96-ВР)
Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку ВИРІШИЛА:
1. Затвердити зміни та доповнення до Положення про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 26.05.98 N 60 (
vr060312-98)
(додаються).
2. Управлінню регулювання та розвитку ринку цінних паперів (О.Науменко) забезпечити державну реєстрацію цього рішення в Міністерстві юстиції України.
3. Управлінню організаційного забезпечення Комісії (Ю.Лиско) опублікувати рішення відповідно до чинного законодавства.
4. Рішення набирає чинності відповідно до чинного законодавства.
5. Контроль за виконанням цього рішення покласти на члена Комісії - заступника Голови А.Головка.
Голова Комісії
|
О.Мозговий
|
Протокол засідання Комісії
від 2001 р. N
|
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення Державної комісії з
цінних паперів та фондового
ринку
19.06.2001 N 190
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
31 серпня 2001 р.
за N 767/5958
Зміни та доповнення до Положення про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 26.05.98 N 60 ( vr060312-98 )
1. Абзац четвертий преамбули викласти в такій редакції:
"Дія цього Положення поширюється на облік прав власності на іменні цінні папери в документарній формі, зереєстровані відповідно до Закону України "Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні" (
710/97-ВР)
.
2. Пункт 1.1 доповнити:
"баланс випуску цінних паперів у системі реєстру - стан обліку цінних паперів одного випуску (категорії), при якому кількість іменних цінних паперів, що обліковуються на емісійному рахунку емітента, дорівнює сумарній кількості іменних цінних паперів даного випуску (категорії), що обліковуються на всіх особових рахунках, відкритих у системі реєстру цього емітента;
дата закриття реєстру - дата, що призначається у зв'язку з передачею системи реєстру від одного реєстроутримувача до іншого. Починаючи з цієї дати і до закінчення процедури передачі, у системі реєстру зупиняється виконання будь-яких операцій;
уповноважений на зберігання - юридична особа, яка забезпечує зберігання документів системи реєстру емітента без права внесення до неї змін у разі, з одного боку, - відмови реєстратора від ведення реєстру або неможливості здійснення ним цього виду діяльності, а з другого боку, - усунення емітента від забезпечення передачі реєстра новому реєстроутримувачу, визначеному в порядку, установленому цим Положенням;
коригуюча операція - операція в системі реєстру власників іменних цінних паперів, яка здійснюється у разі виявлення помилок у системі реєстру, допущених з вини реєстроутримувача або емітента, яка здійснюється тільки до видачі сертифіката цінних паперів, виписки з реєстру або за письмовим погодженням з особою, якій було видано сертифікат або виписку, а у разі відсутності її згоди - за рішенням суду".
3. Доповнити пункт 1.2 абзацами другим - чотирнадцятим такого змісту:
"Вибір реєстроутримувача та рішення про передачу ведення реєстру власників іменних цінних паперів приймається загальними зборами емітента. Умови договору на ведення реєстру затверджуються загальними зборами або спостережною радою у порядку, визначеному статутом емітента. До моменту передачі реєстру реєстроутримувачу емітент та керівник виконавчого органу несуть відповідальність за:
- своєчасне формування реєстру;
- унесення до нього змін без права ведення реєстру;
- несвоєчасне призначення нового реєстроутримувача;
- передачу йому ведення реєстру від попереднього реєстроутримувача.
Забезпечення ведення реєстру новим реєстроутримувачем здійснюється відповідно до договору між ними.
Емітент зобов'язаний прийняти рішення про передачу ведення реєстру обраному ним реєстратору та забезпечити цю передачу, якщо:
кількість власників іменних цінних паперів емітента перевищила п'ятсот осіб;
договір на ведення реєстру припиняється або не подовжений з ініціативи реєстратора або емітента;
анульовано дію ліцензії на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів: діяльність щодо ведення реєстру власників іменних цінних паперів, який веде систему реєстру цього емітента.
Якщо ведення реєстру передається іншому реєстроутримувачу, то емітент повинен укласти з ним договір про ведення реєстру власників іменних цінних паперів. Такий договір емітент може укласти лише з одним реєстратором. Емітент повинен укласти вказаний договір до дати закриття реєстру, яка встановлюється відповідно до вимог цього Положення.
Емітент повинен укласти вказаний договір та передати систему реєстру не пізніше тридцяти днів від дати отримання ним розпорядження про внесення відомостей про власників іменних цінних паперів до системи реєстру, яке призводить до перевищення вищевказаної граничної кількості осіб.
Реєстроутримувач, який вів систему реєстру до дати закриття реєстру, та новий реєстроутримувач здійснюють передачу та прийняття системи реєстру, починаючи з дати закриття реєстру, у порядку, установленому цим Положенням. Якщо у визначений термін рішення про передачу ведення реєстру новому реєстроутримувачу не може бути прийняте загальними зборами акціонерів, виконавчий орган емітента (правління) за погодженням із спостережною радою (за її наявності) приймає рішення про обрання тимчасового реєстроутримувача та передачу йому ведення реєстру на строк до прийняття рішення про обрання нового реєстроутримувача на найближчих загальних зборах".
4. Абзаци другий та третій з пункту 1.2 вилучити.
5. У зв'язку з цим абзаци четвертий - сьомий пункту 1.2 вважати абзацами п'ятнадцятим-вісімнадцятим.
6. Пункт 1.3 викласти в такій редакції:
"1.3. Реєстратор не має права вести реєстр іменних цінних паперів, власником яких він є, за винятком власного реєстру".
7. Абзац шістнадцятий пункту 2.1 викласти в такій редакції:
"- видачу, погашення сертифікатів іменних цінних паперів та облік утрачених (згідно із заявами власників)".
8. Пункт 2.1 доповнити абзацем вісімнадцятим такого змісту:
"направлення повідомлення власникам іменних цінних паперів та номінальним утримувачам про скликання позачергових зборів акціонерного товариства та проведення реєстрації учасників зборів на вимогу акціонерів, що володіють у сукупності більш як 10 відсотками голосів".
9. У зв'язку з цим абзаци вісімнадцятий - тридцять четвертий пункту 2.1 вважати абзацами дев'ятнадцятим - тридцять п'ятим.
10. Пункт 3.2 викласти в такій редакції:
"3.2. Система реєстру повинна вестись таким чином, щоб була забезпечена можливість відновлення втраченої інформації щодо зареєстрованих осіб, належних їм цінних паперів, обставин унесення змін до реєстру шляхом збереження документів, які стали підставою для формування системи реєстру та внесення змін".
11. Абзац четвертий підпункту 3.2.2 пункту 3.2 викласти в такій редакції:
"Документи, які були підставою для внесення змін до особових рахунків зареєстрованих осіб та емітента, повинні зберігатись у реєстратора протягом терміну існування відповідного рахунку в системі реєстру та протягом п'яти років з дати його закриття. Інші документи щодо системи реєстру мають зберігатися реєстратором протягом п'яти років з дати їх надходження. Після закінчення п'ятирічного терміну зберігання такі документи передаються уповноваженому на подальше зберігання".
12. Абзац четвертий пункту 3.4 викласти в такій редакції:
"Особовий рахунок зареєстрованої особи, на якому не обліковується жодного іменного цінного папера у зв'язку з переведенням цінних паперів на особові рахунки інших осіб або емітента, обов'язково закривається, крім випадків, коли в анкеті зареєстрованої особи прямо зазначено про незакриття такого рахунку. Послуги реєстратора з ведення такого рахунку оплачуються власником рахунку, про що зазначається в анкеті".
13. Абзац четвертий підпункту 3.4.3 пункту 3.4 викласти в такій редакції:
"Цінні папери обліковуються у реєстроутримувача на особовому рахунку номінального утримувача після знерухомлення їх відповідною депозитарною установою - власником цього рахунку".
14. Пункт 3.8 викласти в такій редакції:
"3.8. У журналі обліку сертифікатів іменних цінних паперів обліковуються видані, втрачені, погашені та знищені сертифікати. Записи в журналі потрібно групувати за емітентами, для кожного з емітентів - за випусками, а для кожного з випусків - за записами щодо сертифікатів. Облік оформлюваних сертифікатів іменних цінних паперів у журналі повинен провадитися у хронологічному порядку в міру зростання серії та номера сертифіката (для типової форми - також у порядку зростання наскрізного номера бланка сертифіката в межах одного тиражу).
У журналі обліку сертифікатів іменних цінних паперів указуються такі дані:
1. Інформація про емітента:
- код за ЄДРПОУ;
- повна назва.
2. Інформація про випуск іменних цінних паперів:
- код цінного папера;
- вид цінного папера;
- тип цінного папера;
- категорія цінного папера.
3. Реквізити запису в журналі:
- номер запису (розміщуються у порядку зростання);
- дата запису (розміщуються у порядку зростання).
4. Реквізити сертифіката цінних паперів:
- серія сертифіката (великі латинські літери від A до Z);
- номер сертифіката (розміщуються у порядку зростання);
- серія бланка сертифіката;
- наскрізний номер бланка сертифіката (розміщуються у порядку зростання).
5. Інформація про власника і належні йому іменні цінні папери:
- номер особового рахунку власника;
- найменування власника (повна назва та ідентифікаційний код - для юридичних осіб, прізвище, ім'я та по батькові особи - для фізичних осіб);
- кількість іменних цінних паперів, які належать власнику;
- сумарна номінальна вартість іменних цінних паперів, які належать власнику.
6. Інформація про видачу/отримання сертифіката:
- дата видачі/отримання;
- прізвище, ім'я та по батькові особи, що зареєструвала видачу;
- підстава видачі/отримання (первинно, додатково, трансферт, заміна зіпсованого, замість втраченого, інше);
- спосіб видачі/отримання сертифіката (особисто, за дорученням, поштою, не отримано);
- реквізити документів про видачу/отримання.
7. Інформація про втрату сертифіката його власником:
- дата реєстрації втрати сертифіката;
- прізвище, ім'я та по батькові особи, що зареєструвала втрату;
- спосіб втрати (зіпсовано, загублено);
- реквізити документа про втрату.
8. Інформація про погашення сертифіката:
- дата погашення сертифіката;
- підстава погашення (анульовано, трансферт, зіпсовано реєстроутримувачем, зіпсовано власником, загублено, інше);
- прізвище, ім'я та по батькові особи, що зареєструвала погашення;
- реквізити документа про погашення.
9. Інформація про знищення сертифіката:
- дата знищення сертифіката;
- прізвище, ім'я та по батькові особи, що зареєструвала знищення;
- реквізити акта знищення сертифіката.
10. Примітки".
15. Підпункт 4.4.1 пункту 4.4 після абзацу третього доповнити абзацем четвертим такого змісту:
"Дата проведення операцій (заповнюється реєстроутримувачем)".
16. У зв'язку з цим абзаци четвертий - сорок другий вважати абзацами п'ятим - сорок третім.
17. Абзац двадцять дев'ятий підпункту 4.4.1 пункту 4.4 викласти в такій редакції:
"Якщо цінні папери перебувають у спільній неподільній власності кількох осіб, то передавальне розпорядження повинно бути підписано кожним співвласником. За умови відсутності таких підписів один із співвласників, який передає цінні папери, повинен надати реєстроутримувачу нотаріально завірену довіреність від імені інших співвласників на відчуження спільних цінних паперів одним із співвласників, завірену відповідно до вимог Цивільного кодексу Української РСР (
1540-06)
".
18. Абзац шостий пункту 7.5 після слів "договори купівлі-продажу" доповнити словами:
"наявність завіреної копії платіжного документа щодо грошових розрахунків з операцій з цінними паперами в Україні, якщо це випливає з укладених договорів".
19. В абзаці другому підпункту 7.12.3 пункту 7.12 вилучити слова:
"паперова" та "безпаперова".
20. Абзац одинадцятий пункту 7.13 викласти в такій редакції:
"- недійсність сертифікатів цінних паперів, раніше виданих реєстроутримувачем або емітентом зареєстрованій особі, яка вимагає внесення змін до системи реєстру, крім винятків, передбачених у п.7.18 Положення".
21. Доповнити пункт 7.13 абзацом тринадцятим такого змісту:
"припинення виконання операцій у реєстрі у зв'язку з його закриттям (подання документів після дати закриття реєстру) або вилучення системи реєстру в порядку, установленому чинним законодавством".
22. У зв'язку з цим абзац тринадцятий пункту 7.13 вважати абзацом чотирнадцятим.
23. Доповнити пункт 7.15 абзацами тринадцятим - двадцятим такого змісту:
"Унесення в інформацію про зареєстровану особу змін, які не стосуються цінних паперів суб'єктів підприємницької діяльності, що здійснили перереєстрацію як суб'єкти підприємницької діяльності - юридичні особи із збереженням ідентифікаційного коду, здійснюється на підставі отриманих реєстроутримувачем:
письмової заяви від імені зареєстрованої особи, у якій повинні бути вказані реквізити, щодо яких вносяться зміни, а також нові значення цих реквізитів. Письмова заява повинна бути підписана зареєстрованою особою або її уповноваженим (залишається у реєстроутримувача);
довіреності (у разі подання документів уповноваженою особою власника рахунку) - від власника рахунку, засвідченої власником - юридичною особою або власником - фізичною особою (засвідчена у випадках, передбачених Цивільним кодексом Української РСР (
1540-06)
(залишається у реєстроутримувача);
сертифіката цінних паперів зареєстрованої особи, якщо зміни стосуються інформації, що міститься в сертифікаті (погашається реєстроутримувачем та залишається у нього);
переоформленої анкети (у разі зміни інформації) зареєстрованої особи;
копії рішення органу управління юридичної особи про відповідні зміни, засвідчена підписом керівника та печаткою юридичної особи;
нотаріально засвідченої копії свідоцтва про державну реєстрацію (перереєстрацію), яка містить змінену інформацію.
При зміні найменування зареєстрованої особи реєстроутримувачем повинна бути здійснена заміна сертифіката".
24. Абзац одинадцятий пункту 7.16 викласти в такій редакції:
"Реєстроутримувач повинен усі дії, визначені в п.7.2 цього Положення стосовно вищевказаного пакета документів, виконувати протягом п'яти робочих днів від дати прийняття документів. Такого терміну реєстроутримувач повинен додержуватись при наданні йому пакета документів, який містить не більше 50 операцій перереєстрації прав власності в межах одного емітента. Якщо таких операцій більше, то при умові оплати послуг реєстроутримувача строк проведення операцій визначається за домовленістю між реєстроутримувачем та особою, що надає такий пакет документів, але не пізніше семи робочих днів".
25. Доповнити Розділ 7 пунктом 7.16-1 такого змісту:
"7.16-1. Унесення в систему реєстру змін у результаті передачі власником акцій в статутний фонд юридичної особи здійснюється реєстроутримувачем на підставі надання йому таких документів:
- передавального розпорядження від зареєстрованої особи;
- нотаріально засвідченої копії протоколу установчих зборів та документів щодо формування статутного фонду юридичної особи;
- нотаріально засвідченої копії установчого договору;
- сертифіката цінних паперів, (залишається у реєстроутримувача), а також переліку документів згідно з пунктом 5.4 цього Положення для відкриття особового рахунку юридичній особі".
26. Пункт 7.18. викласти в такій редакції:
"7.18. Унесення у систему реєстру записів про перехід права власності на іменні цінні папери за рішенням суду.
Унесення у систему реєстру записів про перехід права власності на іменні цінні папери за рішенням (вироком) суду, що набрало законної сили, здійснюється реєстроутримувачем на підставі подання копії або виписки з вироку суду (у кримінальних справах) або з рішення суду (у господарських або цивільних справах), яка засвідчена підписом судді та печаткою суду (передається реєстроутримувачу).
Якщо рішенням (вироком) суду визначено позбавлення певних осіб права власності на іменні цінні папери, то внесення змін до системи реєстру здійснюється відповідно до зазначених документів, в яких визначено осіб, до яких переходить таке право власності на цінні папери, та цінні папери, за якими воно переходить.
Якщо рішенням (вироком) суду визначено, що нові власники будуть установлені шляхом реалізації іменних цінних паперів, передбаченої чинним законодавством, то додатково до вищевказаних документів реєстроутримувачу подається документ, який підтверджує згідно з чинним законодавством набуття відповідними особами (новими власниками) права власності на такі цінні папери.
До визначення нових власників зазначених цінних паперів цінні папери попередніх власників блокуються.
Раніше оформлений сертифікат на ім'я власника цінних паперів, якого за рішенням (вироком) суду позбавлено права власності на цінні папери, уважається недійсним з дати набрання рішенням (вироком) суду законної сили.
Сертифікат, не наданий реєстроутримувачу разом з документом, що підтверджує рішення суду, уважається недійсним, про що реєстроутримувачем здійснюється відповідний запис у журналі обліку сертифікатів іменних цінних паперів та повідомляється особі, на ім'я якої він був оформлений. Факт про визнання сертифіката недійсним має бути повідомлений Комісії протягом двох робочих днів. Інформація опубліковується в періодичному виданні Комісії.
Реєстроутримувач повинен усі дії, визначені в п.7.2 цього Положення стосовно вищевказаного пакету документів, виконати протягом п'яти робочих днів від дати прийняття документів".
27. Доповнити Розділ 7 пунктом 7.18-1 такого змісту:
"7.18-1. Унесення у систему реєстру записів у зв'язку зі зміною організаційно-правової форми.
Унесення у систему реєстру записів у зв'язку зі зміною організаційно-правової форми здійснюється на підставі подання таких документів, засвідчених новостворюваною юридичною особою:
- нотаріально засвідченої копії виписки з протоколу загальних зборів з рішенням про перетворення;
- нотаріально засвідченої копії свідоцтва про державну реєстрацію новоствореного підприємства;
- нотаріально засвідченої копії документа, на підставі якого згідно з чинним законодавством здійснюється перехід прав власності на іменні цінні папери при перетворенні;
- анкети новоствореного підприємства".
28. Абзац третій пункту 7.19 викласти в такій редакції:
"До операцій, які здійснюються на рахунках номінальних утримувачів, відноситься".
29. Абзац п'ятий пункту 7.22 викласти в такій редакції:
"Сертифіката цінних паперів власника".
30. Пункт 7.25 викласти в такій редакції:
"7.25. Порядок оформлення та терміни виконання запитів емітента до реєстратора, зберігача та депозитарію встановлюються договором на ведення реєстру. Запит емітента на складання реєстру повинен бути виконаний не пізніше десяти робочих днів від дати його надходження до реєстратора, якщо в ньому не встановлено пізнішої дати. Наявність заборгованості емітента перед реєстратором може бути підставою для відмови в наданні реєстру емітенту, крім випадку надання реєстру емітенту для проведення загальних зборів за умови, якщо це визначено в договорі".
31. Доповнити Розділ 7 пунктом 7.27-1 такого змісту:
"7.27-1. Внесення змін до системи реєстру при розрахунках з власниками інвестиційних сертифікатів інвестиційних фондів, створених до набрання чинності Закону України "Про інститути спільного інвестування" (
2299-14)
.
При розрахунках з учасниками в разі ліквідації інвестиційного фонду реєстроутримувачу надаються:
- розпорядження про внесення змін до реєстру;
- перелік учасників інвестиційного (взаємного) фонду, яким необхідно закрити особові рахунки у зв'язку з розрахунками та відомості про анульовані інвестиційні сертифікати, що завіряється керівником та засвідчується печаткою".
32. Пункт 7.28 викласти у такій редакції:
"7.28. У разі виявлення помилок у системі реєстру, допущених з вини реєстроутримувача (-ів), реєстроутримувач, що веде реєстр на час виявлення помилок, повинен провести розслідування причин, що призвели до помилок, та провести коригувальну операцію у системі реєстру. Таке розслідування повинно тривати не більше десяти робочих днів від дати виявлення помилок та закінчитися оформленням письмового розпорядження керівника реєстроутримувача про проведення коригувальної операції. Коригувальна операція проводиться на підставі письмового розпорядження керівника реєстроутримувача протягом двох робочих днів від дати оформлення розпорядження. Таке розпорядження реєструється у порядку, установленому цим Положенням для документів, що є підставою для внесення змін до системи реєстру. Проведення коригувальної операції, пов'язаної з оформленням у системі реєстру змін у зв'язку з виправленням помилок, відображається у системі реєстру (у журналах, на особових рахунках) у порядку, установленому цим Положенням для змін до системи реєстру.
У день проведення коригувальної операції реєстроутримувач зобов'язаний направити письмове повідомлення особам, щодо яких була проведена така операція. До повідомлення додається виписка про проведену коригувальну операцію та про стан особового рахунку за результатами її виконання.
Якщо в результаті помилкового запису в системі реєстру зареєстрованій особі був виданий сертифікат цінних паперів або тимчасове свідоцтво про право власності на іменні цінні папери, або свідоцтво про знерухомлення з помилковими даними, то цей документ з дати проведення коригувальної операції визнається таким, що втратив чинність, з відповідним відображенням цього факту в системі реєстру та з обов'язковим повідомленням особи, на ім'я якої він був оформлений, про його недійсність та обов'язкову заміну в реєстроутримувача на новий. Цей факт зазначається у повідомленні, яке направляється за результатами виконання коригувальної операції. Інформація опубліковується в періодичному виданні Комісії.
Коригувальна операція, що проводиться реєстроутримувачем самостійно для виправлення допущених помилок у системі реєстру, не повинна призводити до позбавлення прав власності на цінні папери в останнього зареєстрованого в системі реєстру їх власника, якщо наявні в реєстроутримувача документи підтверджують згідно з чинним законодавством право власності цієї особи на вказані цінні папери у зареєстрованій в системі реєстру кількості. Такі зміни вносяться реєстроутримувачем у систему реєстру або за письмовим розпорядженням (згодою) цієї особи, або за рішенням суду.
Реєстроутримувач не має права самостійно здійснювати коригувальну операцію, якщо помилка виникла не з вини реєстроутримувача, а містилась у документах, на підставі яких виконана операція в системі реєстру. Якщо виправлення цих помилок пов'язане зі змінами кількості цінних паперів на особових рахунках, то такі зміни вносяться реєстроутримувачем у систему реєстру за письмовим повідомленням особи, яка допустила помилку. Якщо виправлення цих помилок не стосується зміни кількості цінних паперів на особових рахунках, то такі зміни вносяться реєстроутримувачем у систему реєстру за письмовою заявою чи згодою зареєстрованої особи, на особовому рахунку якої здійснюється виправлення. У разі відсутності письмових розпоряджень або звернень від зареєстрованих осіб вищевказані зміни вносяться в систему реєстру або за зверненням установи, яка оформлювала документи, у яких містяться помилки, або за рішенням суду.
З метою отримання вищевказаних розпорядчих документів від зареєстрованих осіб чи осіб, які готували документи, якщо вони необхідні для виправлення помилок у системі реєстру, реєстроутримувач не пізніше трьох робочих днів з моменту з'ясування причин, що призвели до помилки, направляє письмове повідомлення зареєстрованим особам, відносно яких допущено помилку. У цьому повідомленні зазначаються факт виявлення помилки та необхідність отримання відповідного розпорядчого документа для її виправлення. За потреби наявності розпорядчих документів для виправлення помилок реєстроутримувач повинен усі дії, визначені в п.7.2 цього Положення, щодо виправлення виявлених помилок виконати протягом п'яти робочих днів від дати отримання розпорядчих документів.
За проведення визначених у цьому пункті операцій реєстроутримувач має право вимагати плату з осіб, винних у допущених помилках, в установленому чинним законодавством порядку. При цьому відсутність оплати не може бути приводом для невиконання реєстроутримувачем цих операцій у порядку та в терміни, визначені в цьому пункті.
Реєстроутримувач зобов'язаний протягом наступного робочого дня з дати проведення коригувальної операції надіслати рекомендованим листом до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку повідомлення про проведення коригувальної операції. Разом із повідомленням надсилаються завірені підписом керівника реєстроутримувача та печаткою реєстроутримувача копії таких документів:
- розпорядження керівника реєстроутримувача про проведення коригувальної операції;
- висновок внутрішнього розслідування, проведеного реєстроутримувачем за фактом виявлення помилок у системі реєстру;
- документи, що були підставою для проведення коригувальної операції;
- повідомлення зареєстрованим у системі реєстру особам, стосовно рахунків яких була проведена коригувальна операція, із зазначенням стану їх особових рахунків після проведення коригувальної операції".
33. Абзац перший пункту 8.7 викласти в такій редакції:
"У разі анулювання Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку дії ліцензії реєстроутримувач зобов'язаний за погодженням з емітентами, реєстри яких він веде, призначити дату закриття реєстрів. Дата передачі системи реєстру не повинна бути пізніше ніж 10 робочих днів від дати вступу в силу рішення про анулювання дії ліцензії, крім випадків, коли рішенням про анулювання дії ліцензії прямо встановлено пізнішу дату закриття реєстрів. При цьому реєстроутримувач, дію ліцензії якого анульовано, зобов'язаний передати реєстр у термін не пізніше ніж 3 робочі дні від дати вступу в силу рішення про анулювання дії ліцензії".
34. Пункт 8.10 викласти в такій редакції:
"8.10. Емітент, реєстроутримувач, що здійснював ведення реєстру та новий реєстроутримувач, до якого передається ведення реєстру емітента, повинні забезпечити передачу реєстру протягом п'яти робочих днів від дати закриття реєстру, установленої відповідно до вимог цього Положення.
Датою закриття реєстру є:
- дата припинення дії договору про ведення реєстру;
- дата вступу в силу рішення про анулювання ліцензії;
- установлена вимогами п. 8.7 цього Положення дата передачі реєстру в разі анулювання дії ліцензії на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів: діяльності щодо ведення реєстру власників іменних цінних паперів реєстроутримувачу;
- дата закінчення терміну дії ліцензії;
- при перевищенні встановленої для організації самостійного ведення реєстру емітентом максимальної кількості власників - установлена вимогами п. 8.9 цього Положення дата передачі емітентом власного реєстру.
Емітент зобов'язаний інформувати реєстроутримувача, який веде систему реєстру, про призначення нового реєстроутримувача. Дата закриття реєстру відміняється сторонами, якщо до початку її дії емітент не призначив нового реєстроутримувача відповідно до вимог цього Положення.
Нова дата закриття реєстру визначається сторонами за згодою (у разі недосягнення згоди кожна з сторін має право звернутися до суду). До призначення нової дати закриття реєстру ведення реєстру емітента здійснює попередній рестроутримувач.
Реєстроутримувач здійснює передачу реєстру новому реєстроутримувачу за умови оплати емітентом послуг щодо ведення системи реєстру та його передачі.
У разі відмови реєстратора від ведення реєстру або неможливості здійснення ним цього виду діяльності всі документи системи реєстру передаються уповноваженому на зберігання.
Уповноваженим на зберігання може бути емітент, Національний депозитарій України.
Прийняття документів системи реєстру повинно бути виконано уповноваженим на зберігання не пізніше 5 робочих днів. Передача оформлюється актом приймання-передавання, який підписується реєстроутримувачем та уповноваженим на зберігання. Копія акта на зберігання, завірена уповноваженою особою на зберігання, направляється нею емітенту. Емітент повинен обрати реєстроутримувача та забезпечити ведення ним реєстру згідно з порядком, установленим цим Положенням.
Від дати закриття реєстру і передачі його на зберігання до уповноваженого на зберігання до дати отримання системи реєстру новим реєстроутримувачем забороняється внесення будь-яких змін у систему реєстру.
Уповноважений на зберігання може надавати довідки щодо системи реєстру та зареєстрованих осіб після отримання запиту".
35. Доповнити Положення Розділом 9 такого змісту.
"Розділ 9.
Про забезпечення інтересів акціонерів у разі втрати системи реєстрів акціонерів без можливості її відновлення власними силами реєстроутримувача
9.1. Утратою системи реєстру акціонерів акціонерного товариства без можливості її відновлення власними силами реєстроутримувача (далі - втрата реєстру) вважається реальна відсутність системи реєстру у реєстроутримувача та невідновлення її у терміни та/або в порядку, визначеному в п.9.2 цього Положення.
9.2. Факт утрати реєстру встановлює уповноважена особа Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - Комісія) під час розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів.
9.3. Після винесення уповноваженою особою Комісії постанови за наслідками розгляду справи про правопорушення, якою визначено факт утрати системи реєстру акціонерів без можливості його відновлення власними силами реєстроутримувача, цей реєстр втрачає чинність.
9.4. Відновлення втраченого реєстру здійснює реєстроутримувач, призначений загальними зборами акціонерного товариства.
Якщо реєстроутримувача, який втратив реєстр, позбавлено права ведення реєстру (через припинення дії договору з емітентом, унаслідок анулювання дії ліцензії тощо), то для забезпечення можливості скликання загальних зборів, які призначатимуть нового реєстроутримувача, та забезпечення процесу відновлення реєстру Комісія призначає реєстратора, що має відповідну ліцензію на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів щодо ведення реєстру власників іменних цінних паперів і який відновлює систему реєстру.
Повноваження призначеного Комісією реєстратора чинні до затвердження постійного реєстроутримувача рішенням загальних зборів акціонерного товариства. Такі збори скликаються після відновлення в реєстрі інформації про власників, які сукупно володіють більш як 60 відсотками акцій такого товариства та участь яких у загальних зборах забезпечує визнання таких зборів правомочними відповідно до ст. 41 Закону України "Про господарські товариства" (
1576-12)
. Скликання та проведення таких загальних зборів здійснюються відповідно до чинного законодавства.
9.5. З метою відновлення реєстру реєстроутримувач, на якого покладено відновлення системи реєстру, повинен згідно з п.10.2 цього Положення здійснити відповідну публікацію у погодженому з емітентом друкованому виданні. Указана публікація має містити таку інформацію:
- дані про емітента (код за ЄДРПОУ, повне найменування, місцезнаходження);
- дані про реєстроутримувача, який здійснює відновлення системи реєстру (повне найменування, місцезнаходження, номер ліцензії Комісії на ведення реєстру);
- дату, за станом на яку існує остання дійсна копія реєстру.
Крім того, у публікації має бути зазначено, що:
- відбулася втрата реєстру без можливості його відновлення власними силами реєстроутримувача;
- усім особам, які є власниками акцій вказаного емітента і інформація про яких і про належні їм акції існує в останній дійсній копії реєстру і не змінилася, для підтвердження цієї інформації слід надати реєстроутримувачу, який здійснює відновлення системи реєстру, анкету акціонера, оформлену відповідно до вимог цього Положення, та у разі, якщо емітентом було забезпечено надання цій особі документа, що підтверджує право власності на акції, додатково пред'явити цей документ;
- унесення до реєстру інформації про осіб, які є власниками акцій вказаного емітента, але інформація про яких відсутня в останній дійсній копії реєстру або змінилася порівняно з даними, що містяться в цій копії, буде відбуватися тільки в разі надання реєстроутримувачу, який здійснює відновлення системи реєстру, повного комплекту документів, що підтверджує перебіг усіх переходів прав власності до них, на належні ним акції від осіб, інформація про яких міститься в останній дійсній копії реєстру.
9.6. Відновлення відбувається шляхом унесення змін до реєстру, який за складом акціонерів та належних їм акцій збігається з останньою дійсною копією реєстру.
Останньою дійсною копією реєстру визнається та, що засвідчена реєстроутримувачем, який втратив реєстр, останньою за датою складання - паперова копія реєстру акціонерів, яка на запит емітента офіційно була передана йому до дати порушення Комісією справи про втрату реєстру (далі - остання дійсна копія реєстру).
9.6.1. Для підтвердження інформації в реєстрі, який відновлюється, про власника акцій та належні йому акції, яка існувала в останній дійсній копії реєстру і не змінилася від того часу і до дати звернення, такий власник (уповноважена ним особа) подає анкету акціонера, оформлену відповідно до вимог даного Положення. Якщо емітентом було забезпечено надання цьому власнику документа, що підтверджує право власності на акції, то він додатково пред'являє цей документ. Реєстроутримувач, який здійснює відновлення системи реєстру, фіксує в системі реєстру факт отримання анкети акціонера. Виконання дій щодо підтвердження інформації про такого власника здійснюється для власника безкоштовно.
9.6.2. Під час унесення до реєстру інформації про власників, які не обліковуються в останній дійсній копії реєстру або інформація про яких змінилася порівняно з даними, що містяться в цій копії, реєстроутримувач, який відновлює систему реєстру, повинен спочатку чітко відстежити у зворотному порядку повний перебіг переходів права власності на акції від цієї особи до власників акцій, що містяться в останній дійсній копії реєстру, після чого (у разі визнання чинності та повної визначеності перебігу) провести зміни щодо нього в системі реєстру. При цьому розгляд пакета документів про наявність підстав щодо внесення змін до реєстру відбувається відповідно до вимог даного Положення. Вищевказані дії здійснюються для власника безкоштовно.
9.6.3. Відповідальність, визначену відповідно до чинного законодавства, за повноту та достовірність інформації, що наведена в документах, які подаються до реєстроутримувача під час відновлення реєстру, покладається на осіб, які підписали та засвідчили вказані документи, та осіб, які подають такі документи до реєстроутримувача.
9.6.4. Після обрання загальними зборами акціонерного товариства постійного реєстроутримувача реєстр передається останньому в порядку, установленому в розділі 8 даного Положення".
36. У зв'язку з цим, уважати Розділи 9-12 Розділами 10-13.
37. Абзац дванадцятий пункту 10.1 викласти в такій редакції:
"- за результатом кожної проведеної операції з цінними паперами в системі реєстру одного емітента забезпечувати баланс цінних паперів даного випуску (категорії)".
38. Пункт 10.7 викласти у такій редакції:
"10.7. Реєстроутримувач на вимогу і за рахунок акціонерів, які володіють у сукупності більш як 10 відсотками голосів, зобов'язаний направити повідомлення власникам іменних акцій про скликання позачергових зборів акціонерного товариства та провести реєстрацію учасників зборів під час їх проведення, якщо зазначене передбачене договором".
39. Пункт 11.3 доповнити абзацами другим - дев'ятим у такій редакції:
"Для здійснення власниками прав за цінними паперами в порядку, установленому чинним законодавством, номінальний утримувач на письмову вимогу реєстроутримувача зобов'язаний надати перелік власників, для яких він є номінальним утримувачем за станом на дату обліку в таких випадках:
- рішення емітента про проведення чергових та позачергових загальних зборів акціонерів;
- рішення власників, що володіють у сукупності більш ніж 10 відсотками голосів, про проведення позачергових зборів у передбаченому законодавством порядку;
- настання терміну звітності депозитарію перед емітентом стосовно переліку власників, але не частіше одного разу на квартал;
- рішення державних органів відповідно до їх компетенції та в межах їх повноважень, визначених чинним законодавством;
- рішення про припинення діяльності емітента шляхом реорганізації або ліквідації;
- інших випадках, передбачених договором про обслуговування емісії цінних паперів, укладеним між емітентом та депозитарієм, та/або чинним законодавством.
Номінальний утримувач зобов'язаний скласти цей перелік та направити його реєстроутримувачу протягом трьох робочих днів від дати отримання вимоги. Перелік повинен містити дані, необхідні для внесення до реєстру власників іменних цінних паперів інформації згідно з пунктами 3.3.4, 3.3.6 цього Положення. Номінальний утримувач не може вимагати за вищевказані заходи оплати від реєстроутримувача. В інших випадках надання таких послуг може здійснюватися на платній основі, у межах виконання договору з емітентом.
Номінальний утримувач несе відповідальність за відмову від надання вказаних переліків реєстроутримувачу перед цим реєстратором, емітентом та власниками згідно з чинним законодавством".
40. Абзац другий пункту 11.3 виключити.
41. У зв'язку з цим абзац третій пункту 11.3 уважати абзацом десятим.
42. Абзац перший пункту 12.4 викласти в редакції:
"Доступ державних органів до системи реєстру здійснюється відповідно до чинного законодавства на підставі письмового запиту, у якому необхідно вказати мету зазначеного запиту, підписаного керівником або особою, якій це право надано чинним законодавством, та засвідченого печаткою цього органу. Відповідальні посадові особи державних органів мають право на одержання інформації із системи реєстру в межах їх повноважень, визначених чинним законодавством. Інформація із системи реєстру на запити державних органів повинна видаватись лише в письмовій формі, засвідчена підписом та печаткою керівника реєстроутримувача зі здійсненням на першому аркуші напису "конфіденційно".
43. В абзаці другому пункту 12.4 слова "вилучення інформації" замінити на слова: "отримання інформації".
Заступник начальника управління
регулювання та розвитку ринку
цінних паперів
|
Н.Костюченко-Ковтун
|