ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
Лист
05.11.2015 №10320/Л/99-99-17-02-02-14

Щодо подання фізичними особами – підприємцями – платниками єдиного податку другої групи контролюючим органам повідомлення про прийняття на роботу працівників за договорами цивильно-правового характеру

Державна фіскальна служба України розглянула Ваше звернення …………….. щодо подання фізичними особами – підприємцями – платниками єдиного податку другої групи контролюючим органам повідомлення про прийняття на роботу працівників за договорами цивильно-правового характеру та відповідно до вимог ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) надає податкову консультацію.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 2014 року № 236 (236-2014-п) затверджено Положення про Державну фіскальну службу України (далі – Положення).
Пунктом 1 Положення (236-2014-п) встановлено, що ДФС є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує, зокрема, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок).
ДФС відповідно до покладених завдань здійснює адміністрування податків і зборів, митних та інших платежів, єдиного внеску в порядку, встановленому законом, забезпечує контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою їх нарахування та сплати до бюджету і відповідних позабюджетних фондів, а також надає консультації відповідно до Податкового та Митного кодексів України (4495-17) , а також законодавства з питань сплати єдиного внеску (пункт 4 Положення (236-2014-п) ).
Водночас постановою Кабінету Міністрів України від 17 червня 2015 року № 423 (423-2015-п) затверджено Положення про Міністерство соціальної політики України (далі – Положення № 423), відповідно до пункту 1 якого Міністерство соціальної політики України (Мінсоцполітики) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України і який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері, зокрема, трудових відносин.
Одними з основних завдань Мінсоцполітики є, зокрема, забезпечення формування та реалізація державної політики у сфері трудових відносин та здійснення державного нагляду та контролю за додержанням вимог законодавства про працю (пункт 3 Положення № 423 (423-2015-п) ).
Також Мінсоцполітики відповідно до покладених завдань інформує в межах повноважень, передбачених законом, та надає роз'яснення щодо реалізації державної політики з питань, що належать до компетенції Мінсоцполітики (підпункт 103 пункту 4 Положення № 423 (423-2015-п) ).
Відповідно до норм Постанови № 413, ДФС лише приймає від суб'єктів господарювання повідомлення про прийняття працівника на роботу, проте не регулює питання трудових відносин, встановлених статтею 24 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП (322-08) ).
Статтею 259 КЗпП визначено, що державний нагляд та контроль за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами - підприємцями, які використовують найману працю, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
При цьому штрафи, зазначені у частині другій статті 265 КЗпП, накладаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постанову № 413 Мінсоцполітики розроблено відповідно до частини третьої статті 24 КЗпП, яка містить положення щодо укладення трудового договору. Укладення договорів цивільно-правового характеру не регулюється зазначеною статтею.