У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Колегія суддів Судової палати у кримінальних справах
Верховного Суду України у складі:
головуючого
|
Пивовара В.Ф.
|
суддів
|
Шевченко Т.В., Шаповалової
О.А.
|
за участю прокурора
|
Опанасюка О.В.
|
|
|
розглянула в судовому засіданні в м.Києві 19 листопада 2009 року матеріали справи за касаційним поданням заступника прокурора Чернівецької області на судові рішення у даній справі.
Постановою Шевченківського районного суду м.Чернівці від 25 червня 2009 року за скаргою ОСОБА_1 скасовано постанову органу досудового слідства від 29 травня 2009 року про порушення кримінальної справи щодо службових осіб ТОВ "Індик-Продукт" у вчиненні замаху на заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем у великих розмірах, за ознаками злочину, передбаченого ст. 15, ч.4 ст. 191 КК України.
Ухвалою Апеляційного суду Чернівецької області від 7 липня 2009 року постанову місцевого суду залишено без зміни.
У касаційному поданні прокурор посилається на істотні порушення вимог кримінально-процесуального законодавства під час розгляду справи в судах першої та апеляційної інстанції. Вказує на те, що кримінальна справа порушена за наявності достатніх приводів та підстав. Стверджує, що суд вдався в оцінку тих питань, які вирішуються під час розгляду справи по суті. З урахуванням наведеного, порушує питання про скасування судових рішень та направлення справи на новий судовий розгляд.
Заслухавши доповідача, думку прокурора на підтримання касаційного подання, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи подання, колегія суддів вважає, що таке підлягає задоволенню.
Як вбачається з постанови про порушення кримінальної справи, ТОВ "Індик-Продукт" по податковій декларації з податку на додану вартість за лютий 2009 року зменшело суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню за рахунок платника на 1 046 571 грн. та водночас збільшило суму, що підлягає зарахуванню до складу наступного податкового періоду на цю ж суму, у тому числі 100 000 грн. по придбанню гравійно-піщаної суміші у ТОВ "Тріада-Буд-Центр".
19 червня 2008 року ТОВ "Індик-Продукт" уклало договір з ТОВ "Тріада-Буд-Центр" на поставку гравійно-піщаної суміші та перерахувало на вказане товариство кошти. В свою чергу ТОВ "Тріада-Буд-Центр" документально придбала цю суміш в приватних підприємців ОСОБА_2. на суму 349 650 грн. та ОСОБА_3. на суму 249 650 грн., яка цю суміш товариству не поставляла та фактично ніякою діяльністю не займалась. Вказані у постанові кошти з банківського рахунку ПП ОСОБА_3. знімала ОСОБА_4, яка передала їх через ОСОБА_5 ОСОБА_6, який працював у 2007 році бухгалтером у ТОВ "Індик-Продукт". Таким чином, службові особи ТОВ "Індик-Продукт" шляхом зловживання своїм службовим становищем вчинили злочин, передбачений ст. 15, ч.4 ст. 191 КК України.
Відповідно до вимог ст. 236-8 КПК України, розглядаючи скаргу на постанову про порушення кримінальної справи, суд повинен перевіряти наявність приводів та підстав для винесення зазначеної постанови, законність джерел отримання даних, які стали підставою для винесення постанови про порушення справи, і не вправі розглядати й заздалегідь вирішувати ті питання, які вирішуються судом при розгляді справи по суті.
А згідно із ст. 94 КПК України, підставами до порушення кримінальної справи є достатні дані, що вказують на наявність ознак злочину. На даній стадії кримінального процесу перевіряється лише наявність об`єктивних ознак, що характеризують подію злочину й закон не вимагає від відповідних органів при вирішенні питання про порушення кримінальної справи, надавати докази або вважати встановленими будь-які обставини.
Проте, місцевий суд, в порушення даних вимог закону, замість перевірки наявних у матеріалах справи приводів та підстав для порушення кримінальної справи, вдався до аналізу та оцінки доказів, внаслідок чого дійшов висновку про відсутність у діях службових осіб ТОВ "Індик-Продукт" об`єктивної сторони злочину, передбаченого ч.4 ст. 191 КК України. Таким чином, суд заздалегідь вирішив ті питання, які вирішуються при розгляді справи по суті.
Апеляційний суд, перевіряючи законність та обгрунтованість постанови місцевого суду, вказаних порушень закону не усунув.
За таких обставин, вказані судові рішення у зв`язку з істотним порушенням кримінально-процесуального законодавства підлягають скасуванню з направленням справи на новий судовий розгляд.
При новому розгляді справи суду необхідно виконати вимоги ст. 236-8 КПК України і постановити обгрунтоване рішення з дотриманням вимог кримінально-процесуального законодавства.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 394- 396 КПК України, колегія суддів,
ухвалила:
касаційне подання заступника прокурора Чернівецької області задовольнити.
Постанову Шевченківського районного суду м.Чернівці від 25 червня 2009 року та ухвалу Апеляційного суду Чернівецької області від 7 липня 2009 року за скаргою ОСОБА_1 скасувати, а матеріали справи направити на новий судовий розгляд.
C у д д і :
Пивовар В.Ф. Шевченко Т.В. Шаповалова О.А.