У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Колегія суддів Судової палати у кримінальних справах
Верховного Суду України у складі:
головуючого
Редьки А.І.
суддів
Заголдного В.В., Кузьменко
О.Т.,
за участю прокурора
Яковенко Р.І.
розглянула в судовому засіданні в м. Києві 19 листопада 2009 року кримінальну справу за касаційним поданням прокурора, який затвердив обвинувальний висновок, та касаційною скаргою захисника ОСОБА_1 на вирок апеляційного суду Миколаївської області від 18 серпня 2009 року, яким засуджено
ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 народження, уродженця с. Ново-Андріївка Первомайського району Миколаївської області, не працюючого, раніше судимого: 1) вироком Єланецького районного суду Миколаївської області від 13 жовтня 1997 року за ч. 2 ст. 86, ч. 3 ст. 81, 208 КК України на сім років позбавлення волі; 2) вироком Первомайського районного суду Миколаївської області від 3 вересня 2002 року за ч. 3 ст. 185 КК України із застосуванням ст. 71 КК України на три роки шість місяців позбавлення волі, звільненого 15 грудня 2005 року по відбуттю покарання, мешканця АДРЕСА_1,
за п. п. 1, 4, 7, 9 ч. 2 ст. 115 КК України до довічного позбавлення волі.
Постановлено стягнути з ОСОБА_2 на відшкодування матеріальної та моральної шкоди відповідно на користь ОСОБА_3. 26300 грн. та 30000 грн. на користь ОСОБА_4 1830 грн. та 30000 грн.
Як визнав суд, ОСОБА_2 після вживання протягом дня ІНФОРМАЦІЯ_2 спиртних напоїв приблизно о 23 годині прийшов до АДРЕСА_2, в якій мешкала сім’я ОСОБА_5 і де він раніше робив ремонт.
Не дивлячись на нічний час, ОСОБА_2 безпричинно, із хуліганських спонукань, грубо порушуючи громадський порядок із мотивів явної неповаги до суспільства, почав голосно стукати у двері та вимагати впустити його у квартиру, не реагуючи на вимогу ОСОБА_5 не порушувати його спокій та відпочинок.
З метою припинення хуліганських дій засудженого ОСОБА_5 прочинив двері та просунув у щілину палицю, якою намагався прогнати ОСОБА_2, однак останній, розізлившись, вирвав палицю у потерпілого, із значною силою штовхнув двері, внаслідок чого ланцюжок, який притримував двері, розірвався і ОСОБА_2 проник у помешкання, де, побачивши у коридорі ОСОБА_5 із ножем у руці, вирішив його вбити.
Продовжуючи діяти з хуліганських мотивів, ОСОБА_2 завдав ОСОБА_5 не менше 30-ти ударів у голову та кінцівки руками, взутими ногами та палицею, від яких остання розламалась, а далі, відібравши у потерпілого ніж, ударив ним його в шию, від чого той упав на підлогу без ознак життя.
У цей час ОСОБА_2 почув у квартирі жіночий голос ОСОБА_6 Побоюючись, що вона може повідомити про вчинений ним відносно ОСОБА_5 злочин, вирішив убити і її. З цією метою він, виявивши потерпілу у коридорі, що веде до ванної кімнати, завдав їй удар ногою в пахову область, а потім не менше 25-ти ударів руками й ногами в голову та по кінцівкам а також ножем не менше 4-х ударів в область грудної клітки, від чого ОСОБА_6 упала на підлогу у ванній кімнаті.
Почувши шум із місця, де залишився лежати ОСОБА_5, побачивши, що той намагається встати, ОСОБА_2 з метою доведення умислу на вбивство до кінця, зв’язав потерпілому руки та із силою встромив ніж йому у шию, протягнув зліва направо, спричинивши різане поранення шиї. Від отриманих тілесних ушкоджень ОСОБА_5 помер на місці.
Упевнившись у цьому, ОСОБА_2 прослідував у ванну кімнату, звідки роздавались стогони та хрипи ОСОБА_6 Доводячи свої наміри вчинити її вбивство з метою приховати інший злочин до кінця, ОСОБА_2, діючи з особливою жорстокістю, усвідомлюючи, що своїми діями спричинить потерпілій особливий фізичний біль та страждання, ножем, який узяв на кухні, завдав їй не менше 30-ти ударів у груди та поперечну область. Так як ОСОБА_6 продовжувала подавати ознаки життя, ОСОБА_2 спричинив їй ще не менше 6-ти різаних поранень шиї. Від отриманих тілесних ушкоджень ОСОБА_6 померла.
Упевнившись у цьому, ОСОБА_2 прослідував у кімнату, звідки роздавався жіночий голос. Побачивши на підлозі ОСОБА_7 1923 р.н., яка через інвалідність не могла самостійно пересуватись, вирішив її убити, щоб приховати вчинений злочин. З цією метою обухом сокири, яку взяв у коридорі, ударив ОСОБА_7 у потиличну частину голови, від чого вона впала на підлогу, а ОСОБА_2 завдав їй ще не менше 4-х ударів різними частинами сокири в голову, спричинивши тілесні ушкодження, від яких вона померла.
Через стан сильного алкогольного сп’яніння ОСОБА_2 заснув у цій же кімнаті, а 18 лютого 2009 року приблизно о 10 годині з місця злочину зник.
У касаційному поданні прокурор, який затвердив обвинувальний висновок, ставить питання про скасування вироку й направлення справи на новий судовий розгляд з огляду на безпідставне виключення судом п. 13 ч. 2 ст. 115 КК України при кваліфікації дій засудженого за епізодом умисного вбивства ОСОБА_7 оскільки фактичні обставини справи свідчать про те, що ОСОБА_2 виявив ОСОБА_7 і умисел на позбавлення її життя виник у нього уже після вбивства ОСОБА_5 та ОСОБА_6 саме з метою приховання цих злочинів.
За змістом касаційної скарги захисник ОСОБА_1 посилається на неповноту дослідження судом обставин справи, що потягло неправильну кваліфікацію дій ОСОБА_2 за епізодом умисного вбивства ОСОБА_6 за п. 4 ч. 2 ст. 115 КК України за ознакою особливої жорстокості. Крім того, вважає, що судом з урахуванням притаманних засудженому характерологічних особливостей унаслідок виявленого у нього хронічного алкоголізму неналежно досліджено психічний стан засудженого в момент учинення інкримінованих діянь, що має значення для з’ясування мотиву злочину. Вважаючи, що наведене свідчить про істотне порушення судом вимог кримінально-процесуального закону, захисник просить скасувати вирок, а справу направити на новий судовий розгляд.
Заслухавши доповідача, пояснення прокурора, яка вважала, що касаційне подання підлягає задоволенню, касаційна скарга частковому задоволенню, вирок скасуванню, а справа направленню на новий судовий розгляд, вивчивши матеріали справи, доводи касаційних подання та скарги, колегія суддів вважає, що касаційне подання підлягає задоволенню, а касаційна скарга частковому задоволенню.
Як убачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 органом досудового слідства пред’явлено обвинувачення за п.п. 1, 4, 7, 9, 13 ч. 2 ст. 115 КК України у вчиненні умисного вбивства трьох осіб, з особливою жорстокістю, з хуліганських мотивів, із метою приховання іншого злочину, особою, яка раніше вчинила умисне вбивство. При цьому відповідно до постанови про притягнення як обвинуваченого ОСОБА_2 умисне вбивство ОСОБА_5 вчинив із хуліганських мотивів, ОСОБА_6 – із метою приховати інший злочин та з особливою жорстокістю, а ОСОБА_7 – із метою приховати інший злочин та будучи особою, яка раніше вчинила умисне вбивство.
Суд, дослідивши зібрані по справі докази, дійшовши до висновку про підтвердження винності ОСОБА_2 у вчиненні злочинів за обставин, встановлених органом досудового слідства, та, кваліфікувавши його дії за п.п. 1, 4, 7, 9 ч. 2 ст. 115 КК України, виключив з обвинувачення п. 13 ч. 2 ст. 115 цього Кодексу як зайвий, посилаючись на те, що орган досудового слідства таку кваліфікацію дій засудженого доказами не обґрунтував і їх по справі не встановлено, оскільки ОСОБА_2 одночасно й почергово, без розриву у часі спричиняв поранення кільком особам, почергово вбиваючи їх, що, на думку суду, свідчить про наявність у засудженого єдиного умислу на позбавлення життя двох і більше осіб.
При цьому у вироку не наведено доказів наявності у ОСОБА_2 єдиного умислу на вбивство всіх трьох присутніх у квартирі осіб.
Таким чином, виключаючи кваліфікацію дій ОСОБА_2 за п. 13 ч. 2 ст. 115 КК України, суд виходив лише з того, що всі дії по позбавленню життя потерпілих учинені в одному місці та одночасно.
Разом з тим, лише ці обставини не є достатніми для визнання наявності у винної особи єдиного умислу на заподіяння смерті двом і більше особам.
Окрім того, такий висновок суду не узгоджується з установленими судом фактичними обставинами справи.
Зокрема, суд у вироку визнав, що після того, як ОСОБА_2 проник у помешкання, він побачив лише ОСОБА_5 і у нього виник умисел на його вбивство. Після вчинення дій, направлених на вбивство ОСОБА_5 із хуліганських мотивів, ОСОБА_2 почув у квартирі голос ОСОБА_6 і, побоюючись, що вона може повідомити про вчинений ним злочин щодо ОСОБА_5, вирішив учинити її вбивство. Реалізувавши свій намір та впевнившись у смерті обох потерпілих, ОСОБА_2 виявив в одній з кімнат ОСОБА_7 яку з метою приховати вчинений злочин вирішив убити.
Отже, суд установив, що ОСОБА_2 спочатку умислу на вбивство всіх трьох потерпілих не мав, а він у нього виникав кожний раз після виявлення в квартирі іншої особи.
За таких обставин твердження суду про наявність у ОСОБА_2 єдиного умислу на вбивство трьох осіб зроблено без врахування та оцінки встановлених у вироку обставин скоєння злочину.
Крім того, такий висновок не узгоджується і зі встановленим судом мотивом убивства ОСОБА_6 та ОСОБА_7 – приховання вчиненого злочину, оскільки, визнавши наявність у ОСОБА_2 єдиного умислу на вбивство всіх потерпілих, судом не вказано у вироку, який у такому випадку злочин мав намір приховати засуджений.
Наведене свідчить, що викладені у вироку висновки суду суперечать встановленим ним фактичним обставинам справи, що позначилось на правильності застосування кримінального закону, у зв’язку з чим вирок відповідно до ст.ст. 398, 369 КПК України підлягає скасуванню, а справа направленню на новий судовий розгляд, при якому належить повно, всебічно й об’єктивно дослідити докази, дати їм належну оцінку, усунувши зазначені суперечності, встановити дійсні фактичні обставини справи й при доведеності винуватості ОСОБА_2 визначити спрямованість його умислу та правильно кваліфікувати дії, врахувавши доводи касаційного подання прокурора й касаційної скарги захисника, та призначити покарання відповідно до вимог ст. 65 КК України.
Враховуючи наведене та керуючись ст. ст. 395, 396 КПК України, колегія суддів
у х в а л и л а :
касаційне подання прокурора задовольнити, касаційну скаргу захисника ОСОБА_1 задовольнити частково.
Вирок апеляційного суду Миколаївської області від 18 серпня 2009 року щодо ОСОБА_2 скасувати, а справу направити на новий судовий розгляд у той же суд в іншому складі суддів.
Запобіжний захід ОСОБА_2 – утримання під вартою залишити без змін.
Судді: А.І.РЕДЬКА В.В.ЗАГОЛДНИЙ О.Т. КУЗЬМЕНКО
З оригіналом згідно
Суддя Верховного Суду України О.Т.Кузьменко