Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
Ухвала
Іменем України
23 жовтня 2017 року м. Київ
Колегія суддів судової палати у кримінальних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ у складі:
головуючого Шибко Л. В.,
суддів: Єленіної Ж. М., Крещенка А. М.,
розглянувши в судовому засіданні клопотання прокурора прокуратури Тернопільської області Рибизанта Т. Л. про зміну територіальної підсудності кримінального провадження № 22017210000000020 щодо ОСОБА_2, обвинуваченого за ч. 2 ст. 28 і ч. 1 ст. 258-3 КК України,
в с т а н о в и л а:
До Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ (далі - ВССУ) в порядку ст. 34 КПК України надійшло клопотання прокурора про зміну територіальної підсудності вказаного кримінального провадження, яке підсудне Білокураканському районному суду Луганської області, та направлення його до Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області для розгляду по суті.
У клопотанні зазначено, що ОСОБА_2 інкримінується сприяння діяльності терористичної організації "Луганська народна республіка" за попередньою змовою із колишнім жителем м. Луганська ОСОБА_3, якого визнано винним та засуджено Тернопільським міськрайонним судом Тернопільської області. Ці дії були вчинені поблизу с. Круглик Лутугинського району Луганської області, тобто в межах територіальної юрисдикції Лутугинського районного суду Луганської області, підсудність якого згідно з розпорядженням голови ВССУ від 02 вересня 2014 року № 27/0/38-14 змінена й визначена за Білокураканським районним судом Луганської області. Разом із цим, підслідність вказаного кримінального правопорушення у цьому провадженні визначена за слідчим відділом Управління служби безпеки України в Тернопільській області, який і здійснював спеціальне досудове розслідування. Мотивуючи своє клопотання, прокурор посилається на абз. 6 ч. 1 ст. 34 КПК України, як на винятковий випадок для передачі справи до Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області, оскільки потерпілих у цьому провадженні немає, обвинувачений переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності, процесуальне керівництво забезпечувалось прокуратурою Тернопільської області, захисник проживає у м. Тернополі, а двоє свідків у справі мешкають у м. Києві та м. Львові.
Учасникам судового провадження було повідомлено про час та місце розгляду клопотання, проте в судове засідання вони не з'явилися, що не перешкоджає його розгляду. Заперечень та клопотань про відкладення розгляду клопотання не надійшло.
Заслухавши доповідь судді, перевіривши наведені у клопотанні доводи та матеріали, надані на розгляд суду касаційної інстанції, суд дійшов висновку, що клопотання задоволенню не підлягає з огляду на таке.
Частиною 1 ст. 34 КПК України визначено перелік підстав для направлення кримінального провадження з одного суду до іншого. Крім того, абз. 6 ч. 1 вказаної статті передбачено, що до почату судового розгляду у виняткових випадках кримінальне провадження з метою забезпечення оперативності та ефективності кримінального провадження може бути передано на розгляд іншого суду за місцем проживання обвинуваченого, більшості потерпілих або свідків тощо.
Із наданої суду касаційної інстанції інформації видно, що прокуратура Тернопільської області відповідно до вимог ст. 291 КПК України 05 вересня 2017 року направила обвинувальний акту кримінальному провадженні № 22017210000000020 щодо ОСОБА_2, обвинуваченого за ч. 2 ст. 28 і ч. 1 ст. 258-3 КК України, до Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області.
Відповідно до ч. 3 ст. 34 КПК України колегія суддів ВССУ вирішує питання про направлення кримінального провадження з одного суду до іншого в межах юрисдикції різних апеляційних судів, а також про направлення провадження з одного суду апеляційної інстанції до іншого за поданням суду апеляційної інстанції або клопотанням сторін чи потерпілого.
Однак, як убачається зі змісту клопотання, прокурор просить суд касаційної інстанції змінити територіальну підсудність кримінального провадження, а саме: фактично просить підтвердити правильність його дій про направлення вказаного кримінального провадження до Тернопільського міськрайонного суду, що не входить до компетенції ВССУ з огляду на зазначені положення кримінального процесуального закону.
За таких обставин суд вважає, що клопотання прокурора слід залишити без задоволення.
Керуючись ст. 34 КПК України, п. 6 розділу XII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (1402-19) , колегія суддів
п о с т а н о в и л а:
Клопотання прокурора прокуратури Тернопільської області Рибизанта Т. Л. про зміну територіальної підсудності кримінального провадження № 22017210000000020 щодо ОСОБА_2, обвинуваченого за ч. 2 ст. 28 і ч. 1 ст. 258-3 КК України, та направлення його до Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області залишити без задоволення.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення й оскарженню не підлягає.
С у д д і:
Л. В. Шибко
Ж. М. Єленіна
А.М. Крещенко