ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У X В А Л А
іменем України
24 січня 2008 року № К- 28451/06 м. Київ
|
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
головуючого- судді: Бутенка В.І.
суддів: Лиски Т.О., Сороки М.О., Мироненка О.В., Штульмана І.В.
при секретарі: Мацюк Т.С.,-
розглянувши в касаційній інстанції у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції (далі-ДПІ) у місті Черкаси, Державної податкової адміністрації (далі- ДПА) України на відмову ДПІ у місті Черкаси та відмову ДПА України проставити в паспортах відмітку про право здійснювати будь-які платежі без індивідуальних ідентифікаційних номерів, здійснювати податковий облік позивача за раніше встановленими формами обліку без застосування індивідуального ідентифікаційного номера, знищити облікову картку, звільнити позивача від індивідуального ідентифікаційного номера, шляхом виключення індивідуального ідентифікаційного номера і всієї інформації про позивача із інформаційного фонду Державного реєстру та Державного реєстру фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів, за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Соснівського районного суду міста Черкаси від 28 квітня 2006 року та ухвалу апеляційного суду Черкаської області від 02 серпня 2006 року,-
ВСТАНОВИЛА:
В лютому 2006 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, просить: визнати неправомірною відмову ДПА України та ДПІ в місті Черкаси звільнити його від індивідуального ідентифікаційного номера; зобов'язати ДПІ у місті Черкаси виключити ідентифікаційний номер та всю інформацію про нього з інформаційного фонду Державного реєстру фізичних осіб; знищити облікову картку; проставити в паспорті відмітку здійснювати будь-які платежі без індивідуального ідентифікаційного номера; здійснювати податковий облік за раніше встановленими формами обліку без застосування індивідуального ідентифікаційного номера; зобов'язати ДПА України виключити ідентифікаційний номер та всю інформацію про нього з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів.
Постановою Соснівського районного суду міста Черкаси від 28.04.2006р., залишеною без змін ухвалою апеляційного суду Черкаської області від 02.08.2006р., позовні вимоги задоволено частково.
Не погодившись із вищезазначеними рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, ОСОБА_1 подав до Вищого адміністративного суду України касаційну скаргу, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Соснівського районного суду міста Черкаси від 28.04.2006р. та ухвалу апеляційного суду Черкаської області від 02.08.2006р., прийняти нову постанову, якою позов задовольнити.
Колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Згідно ч.1 ст. 24 КАС України адміністративні справи, предметом оскарження в яких є рішення, дії чи бездіяльність Президента України, Кабінету Міністрів України, міністерства чи іншого центрального органу виконавчої влади, Національного банку України, їхньої посадової чи службової особи, виборчої комісії (комісії з референдуму), члена цієї комісії розглядаються і вирішуються в окружному адміністративному суді колегією в складі трьох суддів.
Відповідно до Указу Президента України №1573/99 від 15.12.1999 (1573/99)
р. "Про зміни у структурі центральних органів виконавчої влади" із змінами і доповненнями ДПА України відноситься до центральних органів виконавчої влади.
Отже, адміністративні справи, предметом оскарження в яких є рішення, дії чи бездіяльність ДПА України, повинні розглядатися в суді першої інстанції колегією в складі трьох суддів.
Однак, з матеріалів справи вбачається, що даний спір розглянутий в суді першої інстанції суддею одноособово, тобто, справу розглянуто неповноважним складом суду.
За правилами п.1 ч.1 ст.204 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує постанову чи ухвалу суду і направляє справу на новий розгляд до суду першої інстанції, якщо справу розглянуто і вирішено неповноважним складом суду.
Зазначених обставин та процесуальних норм не врахував апеляційний суд під час розгляду справи та ухвалення оскаржуваної постанови.
Відповідно до п.1 ч.3 ст.227 КАС України судові рішення обов'язково скасовуються з направленням справи на новий розгляд, якщо справу розглянуто і вирішено неповноважним складом суду.
З огляду на викладене, ухвалені рішення судів підлягають скасуванню з направленням справи на новий розгляд в суд першої інстанції.
Керуючись ст.ст.221, 223, 227, 231 КАС України, колегія суддів,-
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Постанову Соснівського районного суду міста Черкаси від 28 квітня 2006 року та ухвалу апеляційного суду Черкаської області від 02 серпня 2006 року - скасувати, справу направити на новий судовий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає.
Згідно ст.ст. 236, 237 КАС України рішення суду касаційної інстанції може бути оскаржено до Верховного Суду України лише за винятковими обставинами протягом одного місяця з дня відкриття таких обставин.
З оригіналом згідно: Відповідальний секретар